Fyzické osoby mohou uplatnit slevy na dani a snížit si tak daňovou povinnost. Zaměstnancům obvykle uplatní slevy na dani jejich zaměstnavatel prostřednictvím ročního zúčtování daně, pokud zaměstnanci o tomto informují svého zaměstnavatele a doručí mu potřebné podklady. Podnikatelé mohou využít slevy na dani v podaném daňovém přiznání.
Slevu na poplatníka mohou uplatnit všichni (zaměstnanci, OSVČ, matky na mateřské dovolené, senioři atd.), kteří měli alespoň část roku určité příjmy. Výše slevy činí 24 840 Kč a uplatňuje se v plné výši i v situaci, kdy výdělečná činnost trvala pouze několik měsíců. Zaměstnanci uplatňují tuto slevu měsíčně po podpisu prohlášení poplatníka (tzv. růžový formulář).
Slevu na manžela (manželku) může využít pouze poplatník žijící ve společné domácnosti. Sleva činí stejně jako v případě základní slevy 24 840 Kč za rok. Pokud má manžel/manželka status zdravotního postižení ZTP/P, zvyšuje se tato sleva na dvojnásobek.
Základní podmínkou pro uplatnění je, že manžel/manželka neměla v daném roce příjmy vyšší jak 68 000 Kč. Do tohoto příjmů se nezapočítává například rodičovský příspěvek (mateřská naopak ano), dávky státní sociální podpory, zvýšení důchodu pro bezmocnost, stipendium při soustavné přípravě na budoucí povolání, dávky sociální péče, dávky pomoci v hmotné nouzi a příspěvek na péči, státní příspěvky na penzijní připojištění se státním příspěvkem, státní příspěvky podle zákona o stavebním spoření apod.
Příklad: Paní Nováková byla na rodičovské dovolené do října 2019, přičemž od ledna do října 2019 byl jejím jediným příjmem rodičovský příspěvek. V listopadu 2019 se vrátila zpět do práce, kde měla mzdu 25 000 Kč. Pan Novák si může za rok 2019 uplatnit slevu na manželku, protože paní Nováková neměla v roce 2019 příjmy vyšší jak 68 000 Kč.
Studenti, kteří se soustavně připravují na budoucí povolání studiem, mohou až do dovršení věku 26 let, případně do 28 let věku u prezenční formy doktorského studia na vysoké škole, využít slevu ve výši 4 020 Kč. Nárok na slevu lze uplatnit za každý měsíc, na jehož počátku měl status studenta.
Pokud byla poplatníkovi přiznána invalidita, může uplatnit slevu dle stupně invalidního důchodu. Základní sleva na invaliditu (sleva prvního a druhého stupně invalidního důchodu) činí 2 520 korun, rozšířená sleva na invaliditu (invalidní důchod třetího stupně) činí 5 040 korun.
Osoby se statusem zdravotního postižení ZTP/P si mohou uplatnit slevu ve výši 16 140 Kč.
Pokud poplatníkem vyživované dítě navštěvuje předškolní zařízení, může si uplatnit slevu ve výši vynaložených výdajů za umístění dítěte v předškolním zařízení. Maximální hranice slevy je však ve výši minimální mzdy (za rok 2019 se jedná o částku 13 350 korun). Sleva se vztahuje za každé dítě samostatně, pokud má tedy poplatník například dvě děti navštěvující předškolní zařízení, může si v roce 2019 uplatnit částku až 26 700 Kč.
Sleva se uplatňuje na základě potvrzení z předškolního zařízení o výši vynaložených výdajů poplatníkem „za umístění“ (školkovné, nevztahuje se na stravné).
Příklad: Paní Jana zaplatila za školkovné své dcery za rok 2019 částku 7 200 Kč. Celou tuto částku si může uplatnit jako slevu na základě potvrzení, které obdrží z předškolního zařízení.
Daňové zvýhodnění na dítě za rok 2019 činí 15 204 Kč/rok, u druhého dítěte 19 404 Kč/rok, u třetího a dalšího 24 204 Kč/rok. Podmínkou je, že se jedná o vyživované dítě žijící ve společně hospodařící domácnosti.
Vyživovaným dítětem je nezletilé dítě žijící s poplatníkem ve společné domácnosti až do dovršení 18 let. Dále zletilé dítě do 26 let věku, které se soustavně připravuje na budoucí povolání.
Rok 2024 přinesl významné změny. Také pro OSVČ, konkrétně v daních z příjmů. Nový limit pro 23% sazbu daně z příjmů ovlivní spoustu podnikatelů. Do pásma vyšší daně se jich totiž letos dostane o hodně víc. Pojďme se podívat na hlavní novinky v daních pro OSVČ a jejich dopady.
mBank si vzala příklad od jiných bank a uvedla do provozu specializované webové stránky zaměřené na podnikatele, na segment malých a středních podniků. Projekt nazvaný Podnikatelův rádce si klade za cíl usnadnit orientaci v administrativních náležitostech jak začínajícím, tak již zkušenějším podnikatelům a zmírnit obavy spojené s administrativou a dalšími povinnostmi v podnikání.
Pokud jste studentem a současně pracujete, měli byste vědět o možnosti využít daňovou slevu na studenta. Daňová sleva na studenta činí 4 020 Kč za rok, což může být významná úspora ve vašem daňovém přiznání. Tato sleva je určena studentům do věku 26 let (případně 28 let u prezenční formy doktorského studia).
Paušální daň je jednoduchý a efektivní způsob, jak mohou podnikatelé řešit své daňové povinnosti. Tento nový systém, který platí od 1. ledna 2021, usnadňuje placení daně z příjmů tím, že nahrazuje tradiční způsoby výpočtu daní a snižuje administrativní zátěž. Podnikatelé s příjmy do 2 milionů korun mohou využít paušální daň a výrazně tak ušetřit čas a náklady spojené s daňovou agendou.
Sleva na manželku je jednou z mnoha možností, jak si čeští daňoví poplatníci mohou snížit daňovou povinnost. Tato sleva umožňuje manželům či partnerům ušetřit téměř 25 tisíc korun ročně, pokud splní specifické podmínky. Pro rok 2024 platí, že druhý z manželů musí mít roční příjem do 68 000 Kč a může obdržet určité výjimky, jako jsou sociální dávky nebo rodičovský příspěvek.
KOMENTÁŘE k článku Nezapomeňte využít slevy na dani a snižte si daňovou povinnosti
sleva dani, Komentoval(a): ivo
Jestli si dobře vzpomínám, ještě byly slevy na darování krve, na vzdělání (kurzy) a sleva pro členy odborů.
Re: Sleva na dani, Komentoval(a):
Dobrý den,
tento článek popisuje pouze slevy na dani (co uplatníte, dostanete 100% zpět). Pak jsou ještě možnosti jak snížit daňový základ (dostáváte zpět jen 15%), kam spadají dary, příspěvky odborům, náklady na vzdělávání, úroky z hypotéky a příspěvky na penzijní spoření a životní pojištění. Kompletní přehled všech slev a možností snížení daňového základu v našem článku Jak vyplnit daňové přiznání.
Prodej bytu, slevy na dani, Komentoval(a): Slávka
Dobrý den, jsem důchodkyně a v loňském roce jsem prodala byt v OV. Od částky za prodej bytu odečtu odhadní cenu bytu, který je podstatně nižší a z této částky vypočítám 15%ní daň? A můžu si potom ještě od této daně odečíst tzv. roční slevu poplatníka ve výši 24 840 Kč nebo ji jen uvedu do formuláře a bude mi vrácena FÚ zpět? Předem děkuji za odpověď. Slávka