Vedení běžného účtu: Skoro všechny banky v dnešní době vyžadují, aby měl u nich klient zřízený běžný účet, kdy toto vedení běžného účtu je zdarma v případě splnění několika podmínek. Těmi hlavními obvykle bývají: pravidelná měsíční příchozí transakce (minimálně ve výši měsíční splátky hypotéky) a pravidelné 3 odchozí transakce (platba kartou u obchodníka nebo jiné odchozí platby). Při nesplnění podmínek platíme průměrně 50-100 Kč/měsíc.
Vedení úvěrového účtu: V minulosti hojně účtováno téměř všemi bankami, dnes poplatek vybírá už jen skupina ČSOB (150 Kč/měsíc).
Pojištění schopnosti splácet: Tzv. rizikové životní pojištění nabízí dnes na trhu každá banka a výrazně tím prodražuje hypoteční úvěr. Vždy je lepší se poradit s odborníkem, jestli zrovna ve Vašem případě se pojištění vyplatí. Většinou tomu tak bývá pouze u starších klientů, jelikož se u tohoto pojištění schopnosti splácet nerozlišuje věk a rizikové skupiny povolání.
Pojištění nemovitosti: Je vždy nutnou podmínkou pro získání hypotéky, ale banky se obvykle spokojí s pojistkou od libovolné pojišťovny.
Zpracování úvěru: Jednorázový poplatek bance za zprostředkování hypotečního úvěru, který si banka většinou sama strhne z běžného účtu.
Čerpání úvěru: Tento poplatek bývá účtován nejčastěji u hypoték na výstavbu a rekonstrukci, kdy se většinou musí čerpat vícekrát v tzv. tranších. První čerpání bývá většinou zdarma, ale každé další už je zpoplatněno.
Odhad ceny nemovitosti: Poplatek internímu nebo externímu odhadci nemovitostí, který pracuje pro banku (nejčastěji 3 500-5 000 Kč dle typu nemovitosti – byt/pozemek/RD). Banky však mívají často akce „odhad zdarma“, takže Váš možná tento poplatek mine.
Hypoteční kalkulačka - snadno a rychle si spočítejte svoji hypotéku!
Jednoduché, minimalistické a zároveň dostupné bydlení. Přesně to nabízejí tiny housy – malé domky, které zaberou jen kolem 20 m2. Umístíte je tak i na malé pozemky. A často se obejdete i bez stavebního povolení. Podívejte se, jaké mají výhody, jak je financovat a jak získat na tiny house hypotéku.
Ceny nemovitostí v roce 2025 dále porostou, zatímco úrokové sazby hypoték by měly klesat. Zjistěte, co přinese rok 2025 na trhu hypoték, realit a pojištění.
Pozvolný pokles úrokových sazeb hypoték, rostoucí poptávka po vlastním bydlení i investičních nemovitostech a zpřísnění podmínek pro předčasné splacení hypoték patří mezi klíčové události roku 2024 na hypotečním a realitním trhu. Přečtěte si, jaké další změny a trendy ovlivnily tento dynamický rok.
Očekáváte příchod nového potomka a zároveň přemýšlíte nad novým bydlením na hypotéku? Podívejte se, kdy na ni můžete dosáhnout a jak velkou část mateřské nebo rodičovské banky uznávají jako součást vašich příjmů.
Česká národní banka dnes přikročila k dalšímu snížení základní úrokové sazby o 0,25 procentního bodu na rovná 4 %. Co to bude znamenat pro vaši peněženku? A bude snižování repo sazby pokračovat i na dalších zasedáních bankovní rady ČNB?
KOMENTÁŘE k článku Nízký úrok u hypotéky nemusí být vždy nejvýhodnější
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.