Regulace, a tím i zjednodušení světa kryptoměn pro běžné investory, je tady! Poslanecká sněmovna jednomyslně schválila zákon, který zásadně mění pravidla hry pro všechny: od drobných investorů do kryptoměn, přes obchodníky, až po velké burzy. Zákon sice vychází z evropské směrnice MiCA , ale jeho česká podoba šla o dost hlouběji: pro kryptoměny zavedla časový a hodnotový tes.
Vedle přehledu změn se podíváme na názory experta, který odhaluje, co se skrývá za kulisami kryptoměnových změn a jaké skutečné dopady můžeme očekávat.
Uvažujete o kryptoměnách? Nebo si do nich drobně spoříte, případně už jste zkušený trader? Tyhle změny byste měli znát, včetně jejich očekávaného potenciálu. Rozdělili jsme je do sedmi hlavních bodů a postupně je popíšeme.
1. Základní informace o novém zákoně
Česká republika schválila nový zákon o digitalizaci finančního trhu, který přináší první ucelený právní rámec pro kryptoaktiva. Legislativa kryptoměn je tedy reakcí na evropské nařízení MiCA (Markets in Crypto-assets) a zavádí jasná pravidla pro obchodování s kryptoměnami, jejich nabízení veřejnosti a poskytování souvisejících služeb.
Nová pravidla začnou platit postupně: koncem roku 2024 a pak v červnu 2025. Postupné zavádění má umožnit hladký přechod na nový regulační režim, a to jak na straně finančních institucí, tak i pro samotnou ČNB. Kryptoaktiva se tak začnou postupně řadit vedle ostatních investic, nad nimiž ČNB bdí.
2. Regulatorní rámec a dohled
Česká národní banka se stává hlavním regulátorem českého trhu s kryptoaktivy. Bude dohlížet na dodržování pravidel, udělovat a případně odnímat licence a vést seznamy oprávněných poskytovatelů služeb (podobně, jako je tomu například u spotřebitelských úvěrů). Zde mají nová pravidla chránit investory (jimiž mohou samozřejmě být i spotřebitelé) a zajistit stabilitu trhu.
ČNB spolu s tímto zákonem získává pravomoc ukládat pokuty až do výše 50 milionů korun za porušení pravidel regulovaného trhu s kryptoaktivy. Může také zakázat činnost poskytovatele služeb v oblasti kryptoměn, nebo mu nařídit nápravu zjištěných nedostatků.
3.Osvobození od daně z příjmu: časovým a hodnotovým testem
Významnou (a na straně investorů toužebně očekávanou) změnou je zavedení časového a hodnotového testu pro daň z kryptoměn.
Po třech letech držení se výnosy z prodeje kryptoaktiv osvobozují od daně. Od daně se osvobozují také příjmy do 100 tisíc korun za jedno zdaňovací období. Zdanění kryptoměn se tímto dostalo do do stejného rámce, který se dnes uplatňuje u cenných papírů (investic do akcií, podílových fondů, v rámci DIP aj.)
Podle důvodové zprávy k novému zákonu má tahle úprava motivovat k dlouhodobému investování (dlouhodobému držení kryptoaktiv), a zároveň zjednodušit daňové povinnosti pro drobné investory. Časový a hodnotový test se bude vztahovat pouze na kryptoaktiva do 40 milionů korun.
4. Dopady regulace na poskytovatele kryptoaktiv
Pro burzy a směnárny kryptoměn přináší nový zákon povinnost získat licenci od ČNB. Stejně, jako to známe z dalších oblastí investic, i burzy a směnárny kryptoaktiv budou muset splnit kapitálové požadavky a zavést opatření na ochranu klientského majetku. Jinak bude jejich činnost nelegální.
Zákon také stanovuje, že majetek klientů nesmí podléhat exekuci vypsané na poskytovatele služeb v oblasti kryptoaktiv. A v případě úpadku se majetek klientů vydá zpět vlastníkům (a to včetně výnosu ze svěřených prostředků). Individuální investoři díky tomu získají lepší ochranu.
Obchodníci a burzy budou muset držet alespoň minimální stanovený kapitál, pravidelně informovat o své činnosti a také zajistit pravidelný audit svých činností.
Pro poskytovatele služeb tohle všechno znamená vyšší náklady na splnění regulatorních požadavků. Ale také příležitost získat důvěru širšího okruhu investorů. Například: díky zavedení těchto opatření budou mít investiční společnosti dovoleno zahrnout kryptoaktiva do svých portfolií. Zda budou kryptoměny povoleny i jako součást DIP nebo dynamických fondů penzijního spoření, se teprve ukáže.
Zákon nově přijatý poslaneckou sněmovnou zavádí přísná pravidla proti praní špinavých peněz. Poskytovatelé služeb musí shromažďovat údaje o prodávajících a kupujících. Úřady také získají přístup k vybraným údajům o transakcích.
Nařízení DORA, které se zákonem souvisí, stanoví požadavky na kybernetickou bezpečnost. Poskytovatelé musí mít systémy pro řešení bezpečnostních incidentů a pravidelně testovat svou digitální odolnost.
6. Kryptoměny a celý trh s nimi se zprůhlední
Investoři budou moci obchodovat na licencovaných platformách. Plus získají lepší informace o nabízených kryptoaktivech, a to díky povinně vydávaným "bílým knihám" (white papers). Ty musejí obsahovat podrobné informace o nabízeném kryptoaktivu.
Pro daňové účely se bude muset evidovat doba držení kryptoaktiv. To samozřejmě už dnes zvládají aplikace směnáren i burz, respektive samotné kryptoměny. V zákoně je tento požadavek zanesen pravděpodobně jen proto, aby nevznikaly pochybnosti.
Česká republika se řadí mezi první země EU (ale i světa) zavádějící komplexní regulaci kryptoaktiv. Domácí firmy v oblasti kryptoměn již delší dobu patří mezi evropskou špičku. A nová pravidla by měla ještě více posílit jejich konkurenceschopnost.
Poskytovatelé služeb z jiných zemí EU budou moci působit v ČR na základě jednotného evropského pasu. České firmy získají stejnou možnost pro působení v celé EU.
Zákon je v Česku očekávanou novinkou. Podívejme se, jak jeho znění, schválené Poslaneckou sněmovnou, a jeho budoucí vliv vnímá jeden z uznávaných českých expertů: prof. Ladislav Kryštoufek z Univerzity Karlovy, který se dlouhodobě zabývá kryptoaktivy. Rozhovor s ním na toto téma najdete v podcastu Vinohradská 12, tady si můžete přečíst hlavní myšlenky, které v rozhovoru zazněly.
Česká verze zákona jde hlouběji, než musela
Jak profesor vysvětluje, zákon vznikl především jako implementace evropské směrnice MiCA (Markets in Crypto-assets). Zásadní části, jako časový a hodnotový test, však přišly formou pozměňovacího návrhu. Na jeho prosazení se významně podílela Česká kryptoměnová asociace.
„Kromě politické reprezentace to byla opravdu velká práce lidí z komunity. Primárně asi České kryptoměnové asociace, která na tom odmakala opravdu velkou práci," zdůrazňuje profesor.
Kryptoměnám bychom spíš měli říkat kryptoaktiva
Kryštoufek upozorňuje na důležitý terminologický rozdíl: „Já spíše používám kryptoaktiva ve smyslu cryptoassets... protože ty kryptoměny svádí k tomu, že velká část těch kryptoaktiv má nějakou ambici být měnami, což si myslím, že není pravda." Změnou terminologie by se mohlo změnit i vnímání lidí tak, aby kryptoaktiva brali jako dlouhodobou investici.
Velký důraz na osvětu a „narovnání trhu“
Zákon klade poměrně velké povinnosti na stranu poskytovatelů služeb v oblasti kryptoaktiv. Regulace se podle Kryštoufka zaměřuje na to, aby narovnala trh s kryptoměnami. Aby spotřebitelé nebyli v roli toho slabšího.„Evropská unie hodně dbá na ochranu spotřebitelé. Někdo může říct, že je pak ten trh celý přeregulovaný, nicméně ta ochrana spotřebitelé je důležitá,“ podotýká Kryštoufek.
V decentralizovaném prostředí ale nikdy nebude ochrana 100%
Kryštoufek upozorňuje na omezení možností jakékoliv regulace v decentralizovaném prostředí: „Ve chvíli, kdy někdo opravdu obchoduje decentralizovaně v tom pravém slova smyslu, tak ho stejně nezregulujete jednoduše a toho spotřebitele úplně neochráníte. Určitě cesta směrem ochrany spotřebitele v zákoně je, ale není to tak, že by tento zákon ochránil všechny.“
Podle Kryštoufka ale nemalá část trhu a drobných investorů jde v tomto segmentu právě cestou velkého rizika (které nový zákon snad dokáže významně zmírnit). I proto v rozhovoru padla zmínka, že kryptoměny nejsou pro úplné laiky.
A co kryptoměny a spoření na důchod?
K možnosti využití kryptoaktiv pro penzijní spoření se profesor vyjadřuje optimisticky: „Kryptoaktiva začnou vstupovat do penzijních fondů, už v Německu aktuálně mohou, takže myslím si, že bychom se toho mohli dočkat nebo měli dočkat i v České republice."
Zdůrazňuje však, že kryptoaktiva bychom měli vnímat jako zajištění proti dlouhodobé inflaci, tedy jako dlouhotrvající investice.
Co si teď asi říkají v ČNB?
„Nejsem si jistý, jak je na to Česká národní banka připravená... ta struktura pro dohled bude potřeba vybudovat," zmínil v rozhovoru fakt, že i pro ČNB půjde o naprostou novinku. Dodává však: „věřím, že coby profesionální instituce se s tím poperou."
Česko jako krypto velmoc
Profesor potvrzuje silnou pozici České republiky v krypto světě. Náskok máme nejen v Evropě, ale napříč kontinenty. Jednu dobu jsme měli největší množství kryptoaktiv na hlavu. Z Česka pochází nápad na bitcoinový těžařský pool, těžba kryptoměn v místech s nadbytečnou energií, v ČR najdeme i spoustu bitcoinmatů. České firmy v oblasti kryptoměn mají v Evropě velmi dobrou pověst a uživatelskou zkušenost.
Výhled do budoucna
Kryštoufek očekává další nutný vývoj regulace kryptoměn v ČR: „Co se týká inovací, tak je to obrovské dynamické prostředí. Kryptoaktiva, nebo respektive pak celý sektor decentralizovaných financí, je velmi složitý. A jsou tam velká specifika, která bude potřeba vyřešit. Ať už se to týká centralizovaných burs, ať už se to týká naopak zase decentralizovaných burs či něčeho podobného, tak tam ta specifika a návody, jak s tímto nakládat, budou muset být v těch následujících měsících dál tvořena."
Profesor zdůraznil, že současný zákon dává především „základní rámec" a změny zákona budou nutně následovat. Jednou možností teď je metoda „učení se za pochodu“.
Regulace, a tím i zjednodušení světa kryptoměn pro běžné investory, je tady! Poslanecká sněmovna jednomyslně schválila zákon, který zásadně mění pravidla hry pro všechny: od drobných investorů do kryptoměn, přes obchodníky, až po velké burzy. Zákon sice vychází z evropské směrnice MiCA , ale jeho česká podoba šla o dost hlouběji: pro kryptoměny zavedla časový a hodnotový tes.
Plánujete investice do krypta? Pak byste měli být umět bezpečně rozpoznat krypto podvody, a také vědět, jak se chránit. Kryptoměny nabízejí skvělé investiční příležitosti, ale zároveň jsou lákadlem pro podvodníky. Shromáždili jsme pro vás ty nejdůležitější tipy, jak se vyhnout podvodům a podvodným kryptoměnovým projektům, jak nenaletět na phishing krypta a co dělat, pokud už jste své peníze podvodníkům přece jen poslali.
V dnešním světě, kde ceny bytů dosahují nebeských výšin, se mnozí potýkají s otázkou, jak nejlépe investovat své peníze do nemovitostí. Pro ty, kteří si nemohou dovolit koupit byt, může být investice do garáže výnosnější alternativou. Zejména v lokalitách, kde cena bytů a pronájmů setrvale roste, může využití garáží přinést zajímavý pasivní příjem.
Trh s kryptoměnami zažívá další historický moment. Bitcoin, nejstarší a nejvýznamnější digitální měna, dosáhl v neděli přelomové hranice 80 000 USD (1 884 592 korun). Cena bitcoinu tak opět demonstruje svůj potenciál k růstu a ji pevnou pozici mezi investičními aktivy.
Nemovitosti, akcie, dluhopisy nebo například kryptoměny. Možností, jak investovat a zhodnotit peníze, máte spoustu. Každá z nich má své výhody i nevýhody. Proto jsme připravili srovnání těchto investic, které vám usnadní rozhodování, jak zhodnotit peníze.
KOMENTÁŘE k článku Nová pravidla pro kryptoměny v ČR: kompletní přehled změn a názory experta
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.