Banky.cz Články Reality Nový dům, a nebo byt? Uhodnete, co Češi preferují?

Nový dům, a nebo byt? Uhodnete, co Češi preferují?

Nový dům, a nebo byt? Uhodnete, co Češi preferují?
10.12.2024 Reality

Rozhodujete se mezi novým domem a novým bytem? Zvažujete, co je pro vás výhodnější? Češi dnes čelí nejen vysokým cenám nemovitostí, ale také dilematu mezi výběrem bytu a (často ne o tolik dražšího) domu. Co preferují ostatní? Staví se víc bytů nebo rodinných domů? A jak se vyvíjela situace za posledních 25 let? Možná jsme zažili přelomový rok. V čem, a který to byl?

Co si z článku odnést

  • V letech 1998-2023 v ČR převažovala výstavba rodinných domů, zlom nastal v roce 2023, kdy bylo poprvé zahájeno více staveb bytů v bytových domech.
  • Zahájené byty rychle reagují na ekonomické cykly - od rekordních 40 tisíc ročně v období 2004-2008 po propad na 23-27 tisíc během krize po roce 2009.
  • U dokončených bytů se změny projevují se zpožděním - v roce 2023 u zahájených bytů převládají bytové domy (48,6 %), u dokončených stále vedou rodinné domy (52,3 %).
  • Rostoucí podíl bytových domů odráží urbanizaci, vysoké ceny pozemků a preference mladší generace.
  • Češi tradičně preferovali rodinné domy, ale v roce 2023 nastal zlom - poprvé bylo zahájeno více bytů v bytových domech (48,6 %) než v rodinných domech (45,6 %), což naznačuje změnu preferencí směrem k bytům.

Všechno je ve statistikách

Abychom si mohli odpovědět na otázku položenou v názvu, musíme se ponořit do statistik bydlení. K dispozici jsou výmluvná data za posledních 25 let, konkrétně za roky 1998–2023. Co se nejvíc stavělo: nové byty nebo rodinné domy? V kterých letech převládaly byty a kdy naopak rodinné domy? A jak jsou nastavené trendy pro roky budoucí?

Statistiky mluví jasně, říká Petr Jermář, specialista na finance portálu Banky.cz: „V Česku se tradičně staví víc bytů v rodinných domech než bytů v domech bytových (bytovky a paneláky). Od roku 2000 do současnosti převažují dokončené byty v rodinných domech zhruba v poměru 1,4 k bytům v bytových domech. 

Největší zájem o byty v bytových domech (v porovnání s rodinnými domy) jsme zaznamenali v roce 2007. A nejníže klesl zájem o nové byty v roce 2013. I v roce 2023 převažovala výstavba v podobě rodinných domů, konkrétně o 18 % (nad počtem bytů v bytových domech).“

Podívejte se, kde se v Česku nejvíc staví , a co to je.

Pojďme do větších detailů: nejprve rok 2023

Podle nástěnky věnované statistikám v bydlení, kterou provozuje Ministerstvo pro místní rozvoj (na základě dat o Českého statistického úřadu), se v roce 2023 postavilo (dokončilo) 38 067 bytů.Zahájena byla v tomto roce výstavba 35 704 bytů. Jedná se o byty všechny, tedy jak v bytových domech, tak v nových domech rodinných, ale dokonce i v jiných objektech (rekreační objekty, přestavba nebytových prostor na bytové).

Z členění dokončených bytů vidíme, že z celého objemu roku 2023:

  • 44,5 % bylo v bytových domech (konkrétně 16 930 bytů)
  • 52,3 % bylo v rodinných domech (konkrétně 20 052 bytů)
  • 3,2 % bylo v ostatních stavbách (konkrétně 1 085 bytů).

Kategorie dokončených bytů nereaguje na změny v ekonomice a na společenské trendy tak rychle jako kategorie bytů právě zahájených. Proto v roce 2023 vidíme u zahájených bytů dost jiné výsledky než u bytů dokončených. Přesvědčte se sami. Z celkového počtu 35 704 zahájených bytů:

  • 48,6 % bylo v bytových domech (konkrétně 17 329 bytů)
  • 45,6 % bylo v rodinných domech (konkrétně 16 271 bytů)
  • 5,8 % bylo v ostatních stavbách (konkrétně 2 104 bytů).

Co z toho plyne?

Rok 2023 pravděpodobně byl „zlomovým“ rokem, kdy se poprvé v ČR (od roku 1998) zahájila výstavba více bytů v domech bytových než v domech rodinných (ať už se jednalo o novostavby, nebo o různé vestavby a nástavby s novými byty). Skokově se zvýšil počet zahájených bytů v nebytových prostorách. Zda z nouze o bytové prostory, nebo čistě pro rekreaci a turistiku, to ukáže až čas.

Jak se podíváme níže do ucelených časových řad, v ostatních letech vždy převládaly domy rodinné. U dokončených bytů stále ještě dominují rodinné domy, ale to možná je jen „dojezd“ z předchozích let. Rozdíl mezi dokončenými a zahájenými byty v roce 2023 naznačuje změnu v trendu bytové výstavby směrem k většímu podílu bytových domů v nadcházejících letech. 

Ale pojďme se o tom přesvědčit nejprve k odborníkům z realitního trhu, a posléze ještě do komplexní časové řady od roku 1998.

Jak to s preferencí „dům nebo byt“ vidí odborníci?

Jak to s preferencí „dům nebo byt“ vidí odborníci? 

Michal Grossmann, Develompent & RE Expert, spolupracovník hyponamíru.cz: „Já osobně klientům radím, aby se do hloubky zamysleli, jak hodlají žit nyní a za 10 let, jaké jsou jejich návyky a priority pro fungování rodiny nebo vztahu, a podle toho hledali lokalitu, typ a velikost svého budoucího domova. Často se přijde na to, že kdysi vysněný palác 6+kk s obřím pozemkem vlastně nebude nikomu sloužit, a jen způsobí starosti. Trend tímto směrem (k bytům) se podle mě bude posilovat.“ 

Dominik Ženatý, ředitel DOMA realitních makléřů: „Jestli dům nebo byt, to je o stylu života. Jde prostě o to, zda chci bydlet v bytě nebo v domě. Neřekl bych, že je nějaký trend víc do bytů nebo víc do domů, to je opravdu o individuální preferenci. Lokalitu ale řeší všichni - kde chci bydlet, v kombinaci s tím, co si mohu dovolit.” 

Ke zvýšenému počtu nově zahájených bytů ještě Ženatý dodává: „Myslím si, že ty byty v roce 2023 převažují, protože developerství jako takové přidává na obrátkách. Konečně se víc staví… A developer má raději bytovku, je jednodušší, ekonomičtější atd. Města jako Praha nebo Brno, kdyby byla plná výškových budov, tak život v nich bude výrazně lepší.”

Mohlo by vás zajímat: Hypotéka, nebo nájem? Výhodnější je první možnost

Nejlepší hypotéka online

A teď celou časovou řadu: jak se vyvíjel poměr mezi stavěnými domy a byty?

Podívejme se ještě na komplet celé období od roku 1998 do roku 2023: jak se měnily poměry mezi zahájenými stavbami bytů a domů, ale i jak se vyvíjely poměry mezi dokončenými byty v bytových domech a v domech rodinných? Nezapomínáme ani na nové byty v původně nebytových prostorách. Jde jak o přeměnu nebytových prostor na bytové, tak o rekreační a turistické objekty.

Zahájené byty v letech 1998 – 2023

Když nahlédneme na celé 25leté období sledující počty zahájených bytů v každém jednotlivém roce, vyjdou nám z něj 4 období. Ta se od sebe výrazně odlišují. A díky tomu, že zahájení výstavby reaguje na změny na trhu poměrně svižně, lze z nich dobře vyčíst reakce na ekonomický vývoj a změny podmínek na trhu. Podívejme se na jednotlivé etapy:

Období 1998-2003:

  • stabilní období s mírným růstem
  • ročně se zahajovalo kolem 30-35 tisíc bytů
  • dominují rodinné domy s podílem kolem 55%

Období 2004-2008:

  • období stavebního boomu
  • vrchol v letech 2006-2007 s více než 40 tisíci zahájenými byty ročně
  • výrazný nárůst podílu bytových domů, který se blížil 40%

Období 2009-2014:

  • období propadu po finanční krizi
  • pokles na 23-27 tisíc zahájených bytů ročně
  • dramatický pokles bytových domů na 25% podílu
  • dominance rodinných domů (až 65%)

Období 2015-2023:

  • období postupného oživení s vrcholem v roce 2021
  • návrat k hodnotám kolem 35-45 tisíc bytů ročně
  • bezprecedentní nárůst podílu bytových domů
  • v roce 2023 poprvé převaha bytových domů (48.6%) nad rodinnými (45.6%)

Zvláště zajímavý je současný trend směřující k převaze bytových domů, který může odrážet urbanizaci, rostoucí ceny pozemků a změny v preferencích bydlení mladší generace. Již nyní proto netrpělivě vyhlížíme výsledky roku 2024.

Online hypoteční kalkulačka

Dokončené byty v letech 1998 - 2023

Když nahlédneme na stejné 25leté období z pohledu dokončených bytů, vyjdou nám z něj také 4 období s výkyvy různými směry. Ale s výkyvy z dob minulejších, neboť výstavba domů a bytů trvá, reakce na ekonomickou a společenskou realitu je o pár let zpožděná (průměrná doba výstavby v ČR překračuje 3 roky). Podívejme se na identifikované etapy:

Období 1998-2004:

  • stabilní období s mírným růstem
  • ročně se dokončovalo kolem 25-30 tisíc bytů
  • vyrovnaný poměr mezi rodinnými a bytovými domy (40-45%)

Období 2005-2010:

  • období vrcholu dokončené výstavby
  • vrchol v letech 2007-2009 s více než 35 tisíci dokončenými byty ročně
  • mírná převaha rodinných domů (kolem 50-55%)
  • silné zastoupení bytových domů (35-40%)

Období 2011-2016:

  • období útlumu po finanční krizi
  • pokles na 25-28 tisíc dokončených bytů ročně
  • výrazná dominance rodinných domů (přes 60%)
  • útlum bytových domů (pod 30%)

Období 2017-2023:

  • období postupného růstu
  • návrat k hodnotám přes 30 tisíc nových bytů ročně
  • postupný nárůst podílu bytových domů
  • v roce 2023 dokončeno 38 067 bytů s 44.5% podílem bytových domů.

Nejlepší hypotéka online

Rozhodujeme se třeba i podle energetické náročnosti?

Zda pořídit dům nebo byt, není jen o preferenci životního stylu, ale dost se teď do výběru promítají i náklady na bydlení. Proto jsme se zeptali odborníků na jejich zkušenosti s tím, zda se se klienti rozhodují při výběru typu nemovitosti k bydlení (dům/byt) přednostně podle energetické náročnosti.

Michal Grossmann, Develompent & RE Expert, spolupracovník hyponamíru.cz: „Pozoruji, že se zájem o tuto problematiku u klientů probouzí. Také jejich informovanost na prohlídkách bývá významně vyšší. Avšak ochota zájemců si za energetickou úspornost připlatit stále není samozřejmostí. Energetickou náročnost ale řeší spíš v již zvolené kategorii (nejprve si vyberou třeba dům, a potom až konkrétní stavbu třeba i podle úsporných technologií.“

Michal Pich, realitní server REALITYČECHY.cz: „Aby si někdo nekoupil vybraný byt jen proto, že není v kategorii B, ale je v kategorii C, se téměř nestává. Čím je bydlení více ‚eko‘ tím bývá dražší. A po důkladném propočtu se to mnohdy ani nemusí ekonomicky vyplatit. A když ano, tak je doba návratnosti vyšší ceny příliš dlouhá. Velkou roli sehrává také aktuální nabídka. Pokud si např. najdete byt, který se vám líbí, a odpovídá vašim finančním možnostem, příliš PENB řešit nebudete. Na volbu dům versus byt má energetická náročnost až druhotný vliv.“ (PENB = průkaz energetické náročnosti budovy, pozn. redakce).

Znáte pravidla zelené hypotéky na úsporné bydlení?

Dominik Ženatý, ředitel DOMA realitních makléřů: „Myslím si, že nikdo u toho neřeší energetickou náročnost (bytu versus domu, pozn. redakce). Jde prostě o to, zda chci bydlet v bytě nebo v domě.”

Kdyby nebyla omezení finanční a ve vlastnostech lokality? Češi by brali dům

Společnost Broker Consulting si nechala v roce 2023 provést průzkum na téma, kde chtějí Češi bydlet a proč. Co vyšlo z průzkumu, který realizovala agentura Ipsos na reprezentativním vzorku více než tisícovky dospělých? 

Tři čtvrtiny obyvatel Česka chtějí bydlet raději v rodinném domě (74 %) než v bytě (26 %), vyšlo v tomto průzkumu (bez ohledu na to, zda by se jednalo o vlastní bydlení, či nikoliv). Přesto se v roce 2023 zahájila výstavba více bytů než rodinných domů. Proč? Důvodů bude jistě spousta.

Podívejte se, jak je to s výdaji na bydlení napříč celou ČR!

A jak jsou na tom hypotéky? Je jich víc na domy než na byty?

Možná už tušíte, že odpověď je záporná, jinak bychom se u tohoto tématu nezastavovali. Opravdu se schvaluje více hypoték na byty než hypoték na rodinné domy. A to i přes fakt, že domů se staví víc než bytů. 

Konkrétní čísla? Za rok 2021 poskytly (podle zprávy o finanční stabilitě od ČNB) banky 72 % hypoték na byty a 27 % hypoték na rodinné domy. Zbylá 3 % tvořily hypotéky na rekreační objekty

Ale pozor: jde o celkovou statistiku, to znamená, že sem jsou zahrnuty jak hypotéky na koupi nového domu a hypotéky na koupi nového bytu, tak i hypotéky na starší byty a domy, které jen mění majitele. Zkrátka: trh s byty je o dost živější než ten s rodinnými domy.

Jistě víte, že se dá prodat byt nebo dům i tehdy, když u nich ještě není splacená hypotéka. Jestli vás zajímají detaily prodeje nemovitosti s hypotékou, zde jsou.

ANKETA k článku Nový dům, a nebo byt? Uhodnete, co Češi preferují?

Dáváte přednost bydlení ve vlastním domě?

Počet odpovědí: 103

KOMENTÁŘE k článku Nový dům, a nebo byt? Uhodnete, co Češi preferují?

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Cena nemovitostí vs. příjmy: Kde je bydlení nejdostupnější

Cena nemovitostí vs. příjmy: Kde je bydlení nejdostupnější

17.12.2024 Reality

Chcete vědět, kde v České republice utratíte nejméně za vlastní bydlení v porovnání s vaším ročním příjmem? S rostoucími cenami nemovitostí se stále více lidí zajímá o to, které oblasti nabízejí nejvýhodnější podmínky. V tomto článku se dozvíte, jak si různé regiony stojí a kde můžete při nákupu bytu či domu ušetřit nejvíce.

Přes 90 000 Kč čistého potřebuje domácnost na hypotéku, říká Frait z ČNB

Přes 90 000 Kč čistého potřebuje domácnost na hypotéku, říká Frait z ČNB

12.12.2024 Reality

Dosáhnout na úvěr na bydlení se podaří jen pětině českých domácností. Vyplývá to z aktuálního vyjádření viceguvernéra České národní banky Jana Fraita. Ten v rozhovoru pro SZ Byznys popsal současnou situaci na hypotečním trhu i výhled do budoucna.

Nový dům, a nebo byt? Uhodnete, co Češi preferují?

Nový dům, a nebo byt? Uhodnete, co Češi preferují?

10.12.2024 Reality

Rozhodujete se mezi novým domem a novým bytem? Zvažujete, co je pro vás výhodnější? Češi dnes čelí nejen vysokým cenám nemovitostí, ale také dilematu mezi výběrem bytu a (často ne o tolik dražšího) domu. Co preferují ostatní? Staví se víc bytů nebo rodinných domů? A jak se vyvíjela situace za posledních 25 let? Možná jsme zažili přelomový rok. V čem, a který to byl?

Magickou hranici překračuje nejen Bitcoin, ale i průměrná cena bytů v ČR

Magickou hranici překračuje nejen Bitcoin, ale i průměrná cena bytů v ČR

9.12.2024 Reality

Průměrná cena bytů v České republice poprvé v historii překročila hranici 5 milionů korun. Tento psychologický milník přišel asi o čtvrt roku dříve, než odborníci předpokládali. Jak reagovat na rostoucí trh?

Nejvíc přetížení výdaji na bydlení se cítí v Pardubickém kraji. Realita je ale dost jiná

Nejvíc přetížení výdaji na bydlení se cítí v Pardubickém kraji. Realita je ale dost jiná

5.12.2024 Reality

Obyvatelé Pardubického kraje se podle průzkumů cítí mezi nejvíce přetíženými v oblasti výdajů na bydlení. Skutečnost se však ukazuje až diametrálně odlišná. V porovnání s jinými kraji je ve výdajích na bydlení Pardubický kraj relativně levný. Subjektivní pocit přetížení je ovšem na Pardubicku vysoký. Proč? Na pocitu přetížení se podepisuje řada faktorů. Které to jsou, a proč tak silně působí zrovna v relativně levném Pardubickém kraji? A které kraje jsou pro bydlení opravdu drahé?

Z naší bankovní poradny

Rozdělení bytového domu na bytové jednotky a založení SVJ

3.6.2024 Reality
Dobrý den, mám po otci podíl v bytovém činžovním domě. Podílové vlastnictví je tam už řadu let, protože byly nějaké spory mezi nájemníky a nebyla vůle vytvořit SVJ. Aktuálně je dům v havarijním stavu a je potřeba ho rekonstruovat, zateplit apod. Pro získání dotace i úvěru nám bylo doporučeno založení SVJ. Někdo tvrdí, že to není potřeba, ale firma, která by měla mít rekonstrukci na starost, to považuje za nutné. Co všechno s touto změnou souvisí? Jde mi zejména o vypořádání případných dluhů, aktuální přeměření bytových jednotek apod. Chtěli bychom před ostatní předstoupit s jasným a právně podloženým postupem. Děkuji moc za odpověď. Dobrý den, důrazně doporučuji bytový dům rozdělit na samostatné bytové jednotky a založit SVJ nezávisle na tom, zdali toto po vás někdo požaduje či nikoliv. Je to především v zájmu všech stávajících podílových vlastníků bytového domu. Podílové vlastnictví bytových domů je reliktem minulosti, má mnoho nevýhod a rizik, nemá žádné výhody. Naopak rozdělení domu na bytové jednotky a založení SVJ má samé výhody. Každý budeme vlastníkem svého bytu, nebudou Vás ohrožovat dluhy ostatních atd.Co všechno s touto změnou souvisí? Rozdělení BD na bytové jednotky se řeší přes Prohlášení vlastníků podaného na katastr. Doporučuji vyhledat odbornou právní pomoc. Právník Vám za úplatu pomůže s Prohlášení vlastníků i se založením SVJ.  ZOBRAZIT CELÝ DOTAZ A ODPOVĚĎ

Mohu nařídit budoucímu vlastníkovi povinnost bydlet v kupované nemovitosti?

2.6.2024 Reality
Dobrý den, rozděluji dům se sousedkou tzv. prohlášením vlastníka pro katastr. Ona bude chtít svou polovinu prodat. Mohu se nějak bránit, např. věcným břemenem v prohlášení vlastníka, že budoucí majitel tam bude muset bydlet? (podmínka v prohlášení) Bojím se, že budoucí majitel tam může nastěhovat někoho, s kým nebude k vydržení a společné soužití tím bude narušeno. Děkuji za odpověď. Dobrý den, budoucímu vlastníkovi nemovitosti nemůžete nařizovat, aby v nemovitosti bydlel. Taktéž mu nelze zakazovat pronájem ani jakékoliv jiné jednání (bezúplatné poskytnutí bydlení třetí osobě, návštěvy atd.). Takovéto omezování práv není přípustné, nelze jej zapsat do prohlášení vlastníků ani jako věcné břemeno k nemovitosti. Vždy existuje riziko, že si se sousedem nesednete. S tím bohužel nic nenaděláte.Rozdělení nemovitosti na samostatné jednotky vřele doporučuji. Každý pak budeme majitelem svého bytu. Setrvání v podílovém vlastnictví by pro Vás bylo výrazně rizikovější. Sousedka by se mohla rozhodnout bydlet ve Vašem bytě a Vy byste s tím nic nenadělala (nebo by k Vám rovnou mohla nastěhovat cizí osobu). Navíc není možné nikoho proti jeho vůli držet v podílovém vlastnictví. Sousedka by svůj podíl mohla kdykoliv prodat nebo požádat soud o prodej celé nemovitosti (i Vašeho bytu).  ZOBRAZIT CELÝ DOTAZ A ODPOVĚĎ

Pojmy ve slovníku

100% Hypotéka

Půjčka, která pokryje celou koupi. Taková je 100% hypotéka. LTV této hypotéky je 100 %, což znamená, že vám banka půjčí peníze na celou odhadní cenu nemovitosti, kterou ručíte. Díky 100% hypotéce tak získáte dost peněz na nákup domu či bytu nebo například na výstavbu. Zároveň ale musíte počítat s vyšším úrokem než u menších půjček. Pro banky je totiž úvěr bez spoluúčasti klienta rizikovější, a proto jsou jeho podmínky přísnější. V současnosti navíc čeští poskytovatelé 100% hypotéky neposkytují. Česká národní banka totiž v roce 2016 zpřísnila podmínky pro získání hypotéky a jejich součástí bylo také ukončení 100% hypoték. Banky tak nabízí maximálně 90% hypotéky. Pouze u 5 % objemu poskytnutých půjček smí být LTV vyšší než 90 %. Přesto existuje možnost, jak pomocí půjčky na bydlení získat dost peněz na úhradu celé kupní ceny nemovitosti. V podstatě tedy můžete dosáhnout na 100% hypotéku. Jak na to? Musíte ručit více nemovitostmi. Kromě kupovaného bytu či domu to může být například nemovitost rodičů. Samozřejmě ale platí, že majitel této nemovitosti musí s ručením souhlasit. Díky ručení více nemovitostmi se zvýší hodnota zástavy. I při 90% či menším LTV tak získáte peníze na nákup vybraného domu či bytu. Banky navíc obvykle umožňují druhou nemovitost z hypotéky vyvázat, jakmile splatíte potřebnou část úvěru. Dál tedy ručíte pouze kupovaným domem či bytem. Další možností je dofinancovat hypotéku dalším úvěrem. Například úvěrem ze stavebního spoření. ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

90% Hypotéka

Až 90 procent z ceny nemovitosti, kterou ručíte. Přesně tolik si můžete půjčit na hypoteční úvěr. Abyste ale 90% hypotéku dostali, musíte splnit několik požadavků. Jsou to zejména základní podmínky pro získání hypotéky – tedy například: věk,příjemči bonita.Oproti nižším půjčkám ale musíte u 90% hypotéky počítat s méně výhodnými podmínkami. Protože má hypotéka pokrýt 90 procent z ceny nemovitosti, je pro banku riskantnější než menší úvěry. A proto poskytovatelé toto riziko obvykle kompenzují vyšším úrokem. Pro většinu lidí je přitom 90% hypotéka nejvyšší možná. Podle pokynů České národní banky mohou poskytovatelé víc peněz půjčit jen v 5 procentech případů. Potřebujete tak mít naspořeno alespoň 10 procent z kupní ceny. V praxi to vypadá tak, že u bytu za 3 000 000 korun získáte maximálně 2 700 000 korun. Zbytek doplatíte vy. Pokud si chcete pomocí hypotéky půjčit víc než 90 procent z ceny domu či bytu, musíte ručit více nemovitostmi. V takovém případě stoupne hodnota zástavy, ze které se půjčka počítá. Výhodou je, že se tím pádem můžete dostat na nižší LTV (obvykle do 80 %) a získáte tak nižší úrok než u 90% hypotéky. Pokud jste například původně ručili bytem za 2 500 000 korun a nyní k němu přidáte další byt ve stejné ceně, stoupne hodnota zástavy na 5 000 000 korun. U hypotéky na zmíněných 2 500 000 tak bude LTV 50 %. ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2024, všechna práva vyhrazena