Hypotéky s dlouhou fixací. Takový je aktuální
hit hypotečního trhu. Právě o tento typ půjčky na bydlení je totiž v
současnosti největší zájem. Ukazují to alespoň data České národní banky. Důvod
je jednoduchý – často u nich získáte výhodnější úrok než u kratších fixací.
Zatímco ještě na konci roku 2018 byly
nejlevnější hypotéky s fixací 1–3 roky a naopak úvěry zafixované na víc než 5
let patřily k nejdražším, nyní je situace opačná. Fixace mezi 1 a 3 lety
znamená nejvyšší úroky, zatímco dlouhodobý termín přináší sazby nejnižší.
Vyplývá to z aktuálních statistik České národní banky. Podle nich byl v letos v červenci průměrný úrok hypoték s fixací nad 5 let 2,16 %. U ostatních fixací hypotéky se přitom průměrné sazby pohybovaly mezi 2,27 % a 2,37 %.
Právě přelom let 2018 a 2019 byl pro hypotéky s dlouhou fixací zlomový. Stejně jako další úvěry na bydlení začaly výrazně zlevňovat a dokonce se dostaly níž než ostatní.
Například koncem minulého roku byly u hypoték s dlouhodobou fixací průměrné úroky až o 0,3 procentního bodu nižší než u tříletých fixací.
Data České národní banky ukazují, že už zhruba
rok a půl nabízí nejnižší úrok hypotéky s dlouhodobou fixací. Zdroj: Česká
národní banka
Právě nízké sazby u hypoték s fixací nad 5 let se výrazně projevily i v nárůstu poptávky. Ta stoupá už do roku 2018.
Zatímco v letech 2016 a 2017 tvořily úvěry na bydlení s dlouhodobou fixací „jen” zhruba třetinu všech hypoték, loni už překonaly 50 %. V současnosti je jejich podíl na trhu dokonce téměř 55 %.
Výhody? Nízký úrok i jistota
Zatímco půjčky na bydlení s dlouhodobou fixací svůj podíl na trhu posilují, zájem o všechny další typy hypoték naopak klesá. Od roku 2016 tak:
Obliba hypoték s dlouhodobou fixací přitom roste nejen kvůli nízkým úrokovým sazbám, ale také díky jistotě, kterou klientům přináší.
Úrok u nich totiž máte zafixovaný i na 10 let dopředu. Na řadu let tak máte jasně nastavenou výši splátek a víte, s jakými výdaji na hypotéku počítat.
Nejvyšší podíl na trhu mají hypotéky s
dlouhodobou fixací už od konce roku 2018. Zdroj: Česká národní banka
Hypotékám s dlouhodobou fixací nahrává i současný vývoj trhu. Úroková sazba hypoték klesá téměř nepřetržitě už od začátku minulého roku a zároveň v poslední době začíná zlevňování přibrzďovat.
Dá se přitom čekat, že žádný velký pokles v nejbližší době nepřijde. Vzhledem k druhé vlně koronavirové epidemie hrozí naopak zdražování.
Nedá se totiž vyloučit, že vláda zavede podobná opatření jako v první polovině roku. Ta sice zastavila šíření epidemie, zároveň ale výrazně omezila provoz řady podniků. A některé firmy kvůli tomu dokonce ukončily svou činnost.
Opakování těchto opatření by tak mimo jiné znamenala růst nezaměstnanosti. A tím pádem i větší problémy se splácením hypoték.
Koncem října také vyprší odklad splátek spotřebitelských a hypotečních úvěrů, což zřejmě přinese také větší počet nesplácených půjček. I proto budou poskytovatelé opatrní a do dalšího velkého zlevňování se nepohrnou.
Mnohem pravděpodobnější je opětovný růst sazeb.
A také díky tomu jsou hypotéky s dlouhodobou fixací výhodnější než dřív. Dají vám totiž jistotu, že i když budou hypotéky zdražovat, vaše splátky neporostou.
Zvolit delší dobu fixace se tak vyplatí i při refinancování hypotéky. Tím spíš, že u něj banky zpravidla nabízí nižší úroky než u nových hypoték.
Stačí jen vybrat správný úvěr. V tom vám pomůže hypoteční kalkulačka. Zadáte do ní potřebné parametry a za okamžik dostanete ty nejvýhodnější nabídky, které odpovídají vašim požadavkům. A navíc můžete vyhledávání omezit jen na refinancování.
Nezapomeňte přitom, že úrok je sice dobrý parametr pro základní orientaci, ale rozhodně není nejdůležitější. Mnohem větší pozornost musíte věnovat RPSN – tedy roční procentuální sazbě nákladů. Je v ní započítaný jak úrok, tak poplatky spojené s úvěrem. Přesně tak říká, o kolik půjčku přeplatíte.
Česká národní banka dnes přikročila k dalšímu snížení základní úrokové sazby o 0,25 procentního bodu na rovná 4 %. Co to bude znamenat pro vaši peněženku? A bude snižování repo sazby pokračovat i na dalších zasedáních bankovní rady ČNB?
Vzít si hypotéku, to je obrovský závazek. Jak vůči bance, tak i vůči sobě a své rodině. Podívejme se, jak se dá i tak obrovský závazek zajistit, abyste při negativních životních událostech nepřišli o nemovitost bez náhrady, o schopnost splácet, a abyste i v problematických měsících měli vždycky dostatečnou rezervu na další splátku. Zorientujte se v možnostech zajištění hypotéky na vaší straně a v možnostech účinné finanční ochrany vás i vaší rodiny.
Exekuce. Slovo, které děsí snad každého člověka, který má nějakou půjčku. A pokud máte hypoteční úvěr, je situace ještě složitější. Pokud se totiž dostanete do potíží se splácením, hrozí vám, že přijdete o bydlení. Podívejte se proto, jak exekuci na hypotéku zabránit a jak postupovat, když vám hrozí.
Nákup první nemovitosti je významným životním krokem, který vyžaduje pečlivou přípravu a důkladné rozvažování. Klíčovým krokem je zhodnocení vašich finančních možností, abyste věděli, kolik si můžete dovolit investovat do hypotéky a dalších souvisejících nákladů. Před samotným nákupem je nutné se zaměřit na průzkum trhu a určit, která lokalita i typ nemovitosti nejlépe vyhovují vašim potřebám a budoucím plánům.
Hypotéka je jedním z nejčastějších způsobů, jak financovat nové bydlení. Víte ale, že vám pomůže i s pořízením nábytku nebo elektroniky? Takzvaná hypotéka na vybavení bytu vám na zařízení domácnosti půjčí i miliony korun.
KOMENTÁŘE k článku O jaké hypotéky je největší zájem? Vedou ty s dlouhou fixací
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.