Méně atraktivní než dříve. Stavební spoření postupně ztrácí svou vysokou oblibu. Podle nedávného průzkumu ČSOB Stavební spořitelny je tato forma zhodnocení peněz aktuálně atraktivní jen pro zhruba třetinu lidí. Ještě před dvěma lety přitom stavební spoření lákalo 57 % respondentů.
Postupný propad potvrzují i výsledky Barometru obliby spoření, který pravidelně zveřejňuje Asociace českých stavebních spořitelen. Podle tohoto žebříčku klesla popularita stavebního spoření o 9 procentních bodů za jediný rok.
V zatím posledním vydání ho jako zajímavou formu ukládání peněz uvedlo 46 % lidí. Na prvním místě oblíbenosti ho dokonce vystřídaly investice do drahých kovů, které preferuje 55 % oslovených.
I přes tento pokles se ale stavebko stále řadí mezi velmi oblíbené formy spoření.
Spoření nedosahuje inflace
Obliba stavebního spoření začala klesat už po nástupu pandemie nemoci covid-19. Nyní se propadla ještě výrazněji, a to hlavně kvůli:
Stavební spoření tak přišlo o svou hlavní konkurenční výhodu.
Ještě před pár lety totiž bylo jediným spořicím produktem, který dokázal inflaci překonat. Zejména díky státním příspěvkům.
Nyní ale jeho výnosy na inflaci ani zdaleka nestačí. A to i přesto, že úroky u stavebka postupně stoupají.
V současné době spořitelny nabízejí úrokovou sazbu až 3 %. K ní navíc nabízejí nejrůznější bonusy, díky kterým můžete (i se státní podporou) dosáhnout ročního zhodnocení přes 5 %.
Zhodnocení až 5,4 %
Nejvyšší zhodnocení aktuálně získáte u Stavební spořitelny České spořitelny (Buřinka). Nabízí sice úrok jen 2,5 %, ale přidává k němu jednorázový bonus 2 500 korun.
Díky tomu můžete při spoření 1 700 korun měsíčně po dobu šesti let dosáhnout na zhodnocení téměř 5,4 % ročně.
Jen je potřeba smlouvu sjednat online. Při sjednání na pobočce si totiž spořitelna účtuje poplatek 2 000 korun, který celkový výnos sníží.
Zhodnocení přes 5 % nyní získáte ještě u dalších dvou poskytovatelů:
Modrá pyramida stavební spořitelna nabízí základní úrokovou sazbu jen 0,5 %, ale můžete k ní získat úrokový bonus 2,5 %. Dosáhnete na něj, když v kalendářním roce vložíte na spoření alespoň 0,5 % z cílové částky za každý ukončený měsíc daného roku. Celkem tedy můžete dosáhnout na sazbu 3 % a zhodnocení 5,18 %.
Kompletní přehled o nabídkách získáte například díky porovnání stavebního spoření. Snadno tak najdete poskytovatele, který vám nabídne nejlepší podmínky.
Důvody pro založení stavebka se mění
Vzhledem k tomu, že výnos u stavebního spoření nedokáže ani zdaleka dorovnat inflaci, mění se i důvody k jeho sjednání.
Podle už zmíněného průzkumu ČSOB Stavební spořitelny byla až do loňského roku hlavní motivací státní podpora. Letos ji však označilo za nejdůležitější „jen“ 36 % lidí.
Na prvním místě ji vystřídala možnost vytváření finanční rezervy, která je hlavní motivací pro 39 %.
Jako další důvody pro založení stavebka lidé uvedli:
Stavebku konkurují spořicí účty
Za nižší atraktivitou stavebního spoření stojí kromě rostoucí inflace i další faktor. Je jím daleko větší konkurence v podobě spořicích účtů.
Zatímco ještě před dvěma lety tyto účty nabízely jen velmi zanedbatelné zhodnocení kolem 0,5 %, nyní získáte úrok i přes 5 %.
Často ale bývá vyšší sazba spojená s nutností splnit určité podmínky. Například u UniCredit Bank dosáhnou na úrok 5,5 % ročně jen noví klienti.
U mBank zase musíte mít založený i běžný účet, abyste získali sazbu 5 %. Tímto úrokem se vám navíc budou zhodnocovat jen úspory do 100 000 Kč.
Ostatní poskytovatelé pak nabízejí sazby o něco nižší. Aktuální přehled všech nabídek jednoduše zjistíte díky porovnání spořicích účtů.
Oblíbená trojka spoření
Spořicí účty každopádně dokážou stavebnímu spoření výrazně konkurovat.
Potvrzuje to i zmíněný Barometr obliby spoření, kde za poslední půlrok obliba spořicích účtů vzrostla o 6 procentních bodů na 45 %. Je tedy jen těsně za stavebním spořením.
Mezi nejoblíbenější spořicí produkty dlouhodobě patří také penzijní spoření. Jako atraktivní ho vnímá 46 % lidí – tedy stejně jako stavebko.
Je tedy vidět, že i v nejisté době lidé hledají možnosti, jak své peníze alespoň nějakým způsobem zhodnotit. A i když inflaci neporazí, jejich úspory ztrácejí hodnotu pomaleji než například na běžných účtech.
Navíc jde stále o bezpečné formy zhodnocení peněz. Na rozdíl například od investic nebo akcií, které jsou vždy spojené s určitým rizikem.
Vkladní knížky a stavební spoření představují tradiční formy spoření, které mají své pevné místo v české finanční historii. Ačkoli mnoho lidí dnes přechází na digitální bankovnictví nebo volí spořicí účty a termínované vklady, tyto produkty stále nabízejí své specifické výhody. Stavební spoření například přináší státní podporu až do výše 2 000 Kč ročně, což z něj činí atraktivní formu investování i přes případné poplatky.
Výběr nejlepšího spořicího účtu pro společenství vlastníků jednotek (SVJ) může být klíčovým krokem k zajištění efektivního spravování financí. Nejlepší spořicí účet pro SVJ nabízí výhodné úročení, nízké nebo žádné poplatky za vedení účtu a flexibilní přístup k naspořeným prostředkům. Kromě toho může být důležitá i stabilita banky, která tento účet nabízí, a její schopnost poskytovat kvalitní zákaznický servis.
Dlouhodobá nemoc ovlivní v životě vše, včetně pracovní schopnosti a finanční situace. Jak se ale projeví na budoucím důchodu? Co znamená "dlouhá nemoc" z pohledu důchodového systému, jak ovlivňuje výpočet starobního důchodu a jaké jsou podmínky pro přiznání invalidního důchodu? Má smysl uvažovat o předčasném důchodu v případě dlouhodobé nemoci? A jaké dokumenty budete potřebovat pro žádost o důchod při dlouhodobé nemoci?
Zvažujete odchod do důchodu, ať už řádného, nebo dřívějšího, ale nejste si jisti, kdy na něj máte nárok a co k jeho vyřízení potřebujete? V našem článku se dozvíte vše podstatné o podmínkách pro přiznání starobního důchodu, předčasného důchodu a předdůchodu. Také o výpočtu jeho výše a možnostech přivýdělku. Poradíme vám také, jak si co nejlépe zajistit finanční prostředky na stáří a jak se na důchod připravit jako OSVČ.
Rok 2024 přináší významné změny v oblasti penzijního spoření, které se dotýkají jak výše státních příspěvků, tak i jejich dostupnosti pro určité skupiny střadatelů. Zatímco maximální státní příspěvek se zvyšuje, senioři pobírající starobní důchod ztrácejí od 1. července nárok na tuto podporu. Některé penzijní společnosti se rozhodly seniorům tuto náhlou změnu alespoň dočasně kompenzovat
KOMENTÁŘE k článku Obliba stavebního spoření klesá. Láká jen třetinu lidí
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.