Zvažujete odchod do důchodu, ať už řádného, nebo dřívějšího, ale nejste si jisti, kdy na něj máte nárok a co k jeho vyřízení potřebujete? V našem článku se dozvíte vše podstatné o podmínkách pro přiznání starobního důchodu, předčasného důchodu a předdůchodu. Také o výpočtu jeho výše a možnostech přivýdělku. Poradíme vám také, jak si co nejlépe zajistit finanční prostředky na stáří a jak se na důchod připravit jako OSVČ.
Nárok na přiznání starobního důchodu vzniká po splnění dvou základních podmínek. Pakliže člověk nesplní obě podmínky pro přiznání starobního důchodu, nárok na řádný starobní důchod mu nevzniká. Podmínky jsou tyto:
Dosažení důchodového věku - důchodový věk je nyní individuální a závisí na datu narození. Přesný důchodový věk si můžete vyhledat tady. Současná úprava cílí na 65 let věku, s postupným přibližováním této hranici. V blízké budoucnosti se ovšem chystá další úprava pro stanovení důchodového věku: na základě předpokládané doby dožití konkrétního ročníku narození
Získání potřebné doby důchodového pojištění - pro nárok na starobní důchod je nezbytné získat potřebnou dobu důchodového pojištění. V současnosti je stanovena na 35 let pro běžné profese. Náročné profese mohou do důchodu dříve. Do doby pojištění se zahrnují i tzv. náhradní doby.
Co když nesplníte některou z podmínek?
Jak to bude s důchodem, když nesplňujete první nebo druhou podmínku?
1. Nedostatečný věk
Pokud zájemci o starobní důchod „chybějí roky“, tedy nedosáhl požadovaného věku, ale zároveň není oproti požadovanému věku mladší o více než pět, může si požádat o předdůchod ze svého penzijního spoření. A následně o předčasný důchod.
Aby šlo přiznat předdůchod, musíte na doplňkovém penzijním spoření mít naspořeno na každoměsíční výplatu ve výši alespoň 30 % průměrné mzdy, a to na celou dobu plánovaného trvání předdůchodu.
Pozor, u předčasného důchodu byla požadovaná doba důchodového pojištění prodloužena na 40 let. Podrobnosti se dočtete v našem článku Předčasný důchod a předdůchod.
2. Nedostatečná doba důchodového pojištění (málo odpracovaných let)
Jestliže byste nesplnili podmínku druhou, musíte počkat, než dosáhnete věku aspoň o 5 let vyššího, než je důchodový věk. I tak zde zůstává podmínkou alespoň 15 let trvání důchodového pojištění (ale bez zápočtu náhradních dob).
Pro ostatní platí, že i při nesplnění uvedených podmínek mají nárok na důchod, pokud se stali invalidními a získali potřebnou dobu pojištění pro nárok na invalidní důchod, nebo se stali invalidním následkem pracovního úrazu.
Jak se vypočítá výše starobního důchodu
Stanovení výše starobního důchodu je tříkrokové. Důchod se skládá ze dvou složek: základní výměra, která je ze zákona pro všechny stejná, k ní se dopočítává procentní výměra, tedy tzv. zásluhová část. A ta se stanovuje z tzv. osobního vyměřovacího základu.
Nejprve je proto nutné zjistit vyměřovací základ a jeho krácení, vypočítat zásluhovou část a k ní připočíst základní výměru důchodu. Detaily o výpočtu výše důchodu jsme pro vás sepsali v tomto článku. Můžete se také podívat, jaká je průměrná výše starobního důchodu.
Žádost o starobní důchod a co k ní potřebujete
Uplatnit nárok na důchod lze na pobočkách OZZS, ale také elektronicky, a tím se obejít bez návštěvy OSSZ. Zažádat lze nejdříve čtyři měsíce před požadovaným dnem přiznání důchodu. Pozor, předčasný starobní důchod nelze přiznat zpětně, nejdříve až od data podání žádosti.
K vyřízení žádosti o přiznání důchodu budete potřebovat:
doklad totožnosti, tj. občanský průkaz, případně cestovní pas, či povolení k pobytu
doklady o době studia a to i v případě, že nebylo dokončeno
doklady o době vojenské služby
doklady prokazující výchovu dětí nebo péči o děti (pouze pro žádosti do konce roku 2026, nebo kdykoliv, když máte 3 a více dětí)
doklady o dobách pojištění nebo náhradních dobách (např. doba evidence u úřadu práce, doba péče o osobu závislou na péči jiné osoby aj.), o nichž jste si zjistili, že je ČSSZ nemá ve své evidenci.
Dřívější odchody do důchodu a jejich vliv na výši důchodu
Jestliže ještě nejste v důchodovém věku, i tak do důchodu můžete. Rizikové profese smějí odejít o několik dříve bez toho, aby byli na důchodu následně kráceni. U ostatních profesí je to ale jinak.
Předdůchod
Jste-li maximálně o 5 let mladší, než je důchodový věk, můžete u svého penzijního fondu požádat o předdůchod. Ten je vám vyplácen z vašich naspořených prostředků na doplňkovém penzijním spoření. Doba trvání předdůchodu (2-5 let) se vám nezapočítává do odpracovaných let, ale ani se nijak výrazně nesnižuje základ pro výpočet řádné starobní penze.
Předčasný důchod
Jste-li mladší o maximálně tři roky, než je důchodový věk (a zároveň máte odpracováno alespoň 40 let), smíte do důchodu předčasného. Ten se vyplácí ze státních peněz, stejně jako ostatní důchody. Výplatou předčasného důchodu si ale snižujete svůj budoucí řádný starobní důchod, a to o poměrně vysoké částky.
Spoření na důchod a kdy s ním začít
Stále důležitějším se pro současnou i budoucí ekonomicky aktivní generaci stává spoření a investice na důchod, neboli finanční zajištění na důchod.
Mnoho lidí se bojí investování. Z historie známe spoustu investičních podvodů, či jen nezdarů, včetně tzv. kuponové privatizace. A to nás brzdí ve využívání investic k tvorbě dobrého finančního zázemí nejen pro důchod.
I v důchodu si můžete přivydělávat. Jiná pravidla se ovšem vztahují na předdůchod, jiná na předčasný důchod a jiná na řádný starobní důchod. V předdůchodu a v řádném starobním důchodu si můžete přivydělávat bez omezení. Stejně tak i podnikat. Na tuto situaci se vztahují i odlišná pravidla v oblasti odvodů na zdravotní a sociální pojištění, viz níže.
V předčasném důchodu je povolen jen drobný přivýdělek. Jen tak vysoký, aby nezakládal na odvody sociálního pojištění. Když je limit překročen, předčasný důchod se zastavuje až do doby, než přivýdělek skončí nebo klesne pod povolenou mez. Pracovat lze:
na DPP (max. cca 10 000 Kč měsíčně)
na DPČ (max. cca 4 000 Kč měsíčně)
u OSVČ se zisk musí vejít do 100 000 Kč za rok, částka se každoročně mění (OSVČ v předčasném důchodu platí zdravotní pojištění z vedlejší činnosti)
Předčasný důchodce si smí obstarat příležitostný příjem, inkasovat peníze z pronájmu své nemovitosti, dividendu z investic a jiný pasivní příjem (rentu). Pasivní příjmy totiž nezakládají povinnost odvádět pojistné.
I důchodce má své daňové povinnosti
I důchodce odvání daň z příjmů, to platí pro všechny verze starobního důchodu. Zdravotní pojištěníplatí za důchodce i předdůchodce stát, a to bez ohledu na fakt, zda daný člověk má ještě i příjem ze zaměstnání nebo ze samostatné výdělečné činnosti.
Sociální pojištění platí stát jen za starobní důchodce, avšak za předdůchodce nikoliv. U pracujících starobních důchodců se nově sociální pojištění nebude odvádět, předdůchodci jej ale ze svých příjmů odvést musejí, a to podle toho, v jakém režimu pracují (OSVČ, částečný úvazek, dohoda).
Měly by se OSVČ finančně připravovat na důchod stejně jako zaměstnanci?
OSVČ jsou ve specifické situaci. Státní důchod nebudou mít zdaleka tak vysoký jako zaměstnanci (ve většině případů). Proto přípravě na důchod musejí věnovat mnohem větší péči. Jste-li OSVČ vy, či někdo z vašeho okolí, připravili jsme podrobný návod, jak se připravit na důchod jako OSVČ a kolik mít naspořeno.
Promítne se přivýdělek v důchodu do výše starobního důchodu?
S promítnutím přivýdělku v důchodu do výše starobního důchodu už nebude možné počítat. Reforma jej nahrazuje odpuštěním sociálního pojištění, což je 6,5 % z přivýdělku k důchodu.
Lze zkombinovat podporu v nezaměstnanosti a předčasný důchod?
Nikoliv, tato kombinace není možná.
Jak je to v důchodu se zdravotním pojištěním?
Zdravotní pojištění platí za důchodce i předdůchodce stát. A to vždycky a bez ohledu na to, zda má daný člověk ještě i příjem ze zaměstnání či ze samostatné výdělečné činnosti. Co se týká nároku na zdravotní péči, zůstává pro občany v důchodu stejný jako byl v době, kdy pracovali.
Vkladní knížky a stavební spoření představují tradiční formy spoření, které mají své pevné místo v české finanční historii. Ačkoli mnoho lidí dnes přechází na digitální bankovnictví nebo volí spořicí účty a termínované vklady, tyto produkty stále nabízejí své specifické výhody. Stavební spoření například přináší státní podporu až do výše 2 000 Kč ročně, což z něj činí atraktivní formu investování i přes případné poplatky.
Výběr nejlepšího spořicího účtu pro společenství vlastníků jednotek (SVJ) může být klíčovým krokem k zajištění efektivního spravování financí. Nejlepší spořicí účet pro SVJ nabízí výhodné úročení, nízké nebo žádné poplatky za vedení účtu a flexibilní přístup k naspořeným prostředkům. Kromě toho může být důležitá i stabilita banky, která tento účet nabízí, a její schopnost poskytovat kvalitní zákaznický servis.
Dlouhodobá nemoc ovlivní v životě vše, včetně pracovní schopnosti a finanční situace. Jak se ale projeví na budoucím důchodu? Co znamená "dlouhá nemoc" z pohledu důchodového systému, jak ovlivňuje výpočet starobního důchodu a jaké jsou podmínky pro přiznání invalidního důchodu? Má smysl uvažovat o předčasném důchodu v případě dlouhodobé nemoci? A jaké dokumenty budete potřebovat pro žádost o důchod při dlouhodobé nemoci?
Zvažujete odchod do důchodu, ať už řádného, nebo dřívějšího, ale nejste si jisti, kdy na něj máte nárok a co k jeho vyřízení potřebujete? V našem článku se dozvíte vše podstatné o podmínkách pro přiznání starobního důchodu, předčasného důchodu a předdůchodu. Také o výpočtu jeho výše a možnostech přivýdělku. Poradíme vám také, jak si co nejlépe zajistit finanční prostředky na stáří a jak se na důchod připravit jako OSVČ.
Rok 2024 přináší významné změny v oblasti penzijního spoření, které se dotýkají jak výše státních příspěvků, tak i jejich dostupnosti pro určité skupiny střadatelů. Zatímco maximální státní příspěvek se zvyšuje, senioři pobírající starobní důchod ztrácejí od 1. července nárok na tuto podporu. Některé penzijní společnosti se rozhodly seniorům tuto náhlou změnu alespoň dočasně kompenzovat
KOMENTÁŘE k článku Odchod do důchodu: Co potřebujete vědět
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.