Prodáváte nemovitost, potřebujete znát její reálnou hodnotu a nechcete spoléhat jen na realitního makléře? Nebo jen chcete mít vlastní představu pro případné vyjednávání o ceně nemovitosti?
Ve všech těchto případech se pro stanovení reálné ceny setkáte s tzv. odhadem nemovitosti. Nejčastěji využívaným nástrojem pro ocenění bytové jednotky či rodinného domu jsou odhadci – živnostníci. Odhadce je akreditovaná osoba, která má potřebné znalosti pro stanovení ceny nemovitosti. Odhadci ve velké míře spolupracují s bankami, pro které vystavují tzv. posudky (odhady nemovitostí). Klient a banka tak získávají zpětnou vazbu o skutečné tržní hodnotě nemovitosti v daném místě.
Tím, jak se doba po technické stránce vyvíjí a vytváří se poptávka po rychlejším a efektivnějším oceňování, banky postupně přechází na model online ocenění (ocenění tzv. od stolu), a to především u bytových jednotek. V čem to spočívá? Systém pracuje s porovnávací metodou. Na základě zadaných údajů (stav nemovitosti, užitná plocha, dispozice bytu, katastrální území, případně konkrétní adresa) dokáže systém pomocí algoritmu shromažďovat nabídky z trhu, především z dat Českého statistického úřadu a pracuje s veřejně přístupnými realizovanými kupními smlouvami, které jsou evidované na katastru nemovitostí a stavebním úřadě. Po důsledném srovnání typově podobných nemovitostí tak získáváme reálnou tržní cenu.
Po bankách začaly toto online oceňování hojně využívat i realitní kanceláře, kterým se tak celý systém zefektivnil a mohou nyní klientům nabízet rychlejší a kvalitnější servis.
Pokud i Vy kupujete nebo prodáváte nemovitost a chcete mít představu s jakou hodnotou počítat u Vámi vybrané nemovitosti, případně s jakou cenou bude počítat vaše banka, můžete využít veřejně přístupný portál IndexRealit.cz a získat tak velmi rychle odhad tržní ceny nemovitosti.
Tento veřejně přístupný portál je pro svoji jednoduchost hojně využíván realitními makléři, finančními poradci, bankami, ale běžně také jen těmi, kteří chtějí pouze zjistit tržní cenu určité nemovitosti.
Ať už plánujete kupovat nebo stavět dům, rozhodně se vám bude hodit mít přehled o vývoji cen nemovitostí na nemovitostním trhu. Připravili jsme si pro vás přehledné shrnutí toho, jak se ceny nemovitostí vyvíjely v letech 2020 až 2024.
Při výběru ideální dispozice bytu se zákazníci potýkají s otázkami, jak efektivně využít prostor a jaká dispozice bytu či domu nejlépe odpovídá jejich životnímu stylu. Projděme si proto aktuální statistiky výstavby, informace o oblíbené velikosti bytů i to, jak se v posledních letech mění požadavky na bydlení. Ukážeme, jak se dispozice bytu odráží v ceně, ale i jakou dispozici upřednostnit v jaké životní situaci. A hlavně: jak při tom všem zbytečně nepřeplatit.
Chcete vědět, kde v České republice utratíte nejméně za vlastní bydlení v porovnání s vaším ročním příjmem? S rostoucími cenami nemovitostí se stále více lidí zajímá o to, které oblasti nabízejí nejvýhodnější podmínky. V tomto článku se dozvíte, jak si různé regiony stojí a kde můžete při nákupu bytu či domu ušetřit nejvíce.
Dosáhnout na úvěr na bydlení se podaří jen pětině českých domácností. Vyplývá to z aktuálního vyjádření viceguvernéra České národní banky Jana Fraita. Ten v rozhovoru pro SZ Byznys popsal současnou situaci na hypotečním trhu i výhled do budoucna.
Rozhodujete se mezi novým domem a novým bytem? Zvažujete, co je pro vás výhodnější? Češi dnes čelí nejen vysokým cenám nemovitostí, ale také dilematu mezi výběrem bytu a (často ne o tolik dražšího) domu. Co preferují ostatní? Staví se víc bytů nebo rodinných domů? A jak se vyvíjela situace za posledních 25 let? Možná jsme zažili přelomový rok. V čem, a který to byl?
KOMENTÁŘE k článku Online odhad nemovitosti
odhad, Komentoval(a): Mirek
to je nahoda, zadal jsem zadost o odhad a do pár dnů mi volal realitak,že pry je dum na prodej..hezky to máte propojený systém