Snížit riziko, že úvěr dostanou lidé, kteří budou mít v budoucnu problém se splácením. Přesně o to se zpřísněním podmínek pro poskytování hypoték pokusila Česká národní banka. Objem nových hypotečních úvěrů kvůli tomu loni klesl téměř o pětinu. Podle některých expertů přitom opatření odřízla od hypoték hlavně mladé lidi.
Přísnější pravidla pro nové hypotéky začala platit v posledním čtvrtletí roku 2018 a naplno se projevila loni. A to dost výrazně. Podle statistik klesl objem nových půjček na bydlení o 17%.
Zatímco v roce 2018 si lidé pomocí hypotečních úvěrů půjčili 218 miliard korun, loni to bylo jen necelých 182 miliard. To je mnohem méně, než banky čekaly. Ještě začátkem minulého roku předpokládaly, že na jeho konci dosáhne objem nových půjček na bydlení na 200 miliard korun.
Původně očekávaný pokles odpovídal prognózám České národní banky (ČNB). Její zástupci totiž při zavedení zpřísňujících opatření předpokládali, že objem nových hypoték klesne zhruba o 10%.
Ve skutečnosti byl ale propad větší. A to přesto, že poskytovatelé skoro celý rok zlevňovali.
Kvůli zlevňování se navíc postupně zvýraznily rozdíly mezi hypotečními úvěry, které mohou žadatelé získat. Aktuálně se úrokové sazby nabízené jednotlivými bankami liší dokonce o 0,8 procentního bodu.
Při špatném výběru poskytovatele tak můžete třímilionový úvěr se splatností 30 let přeplatit i o 15 000 korun ročně. Za dobu trvání hypotéky v takovém případě zaplatíte skoro o půl milionu víc, než je nutné.
Se stoupajícími rozdíly mezi jednotlivými nabídkami roste také nutnost správně vybírat. Pomůže vám s tím například hypoteční kalkulačka, do které zadáte požadované parametry a za okamžik získáte přehled těch nejvýhodnějších hypoték. A nemusíte se bát, že půjčku zbytečně přeplatíte.
Otázkou zůstává, jak se bude úroková sazba vyvíjet letos. Ještě koncem loňského roku byl totiž průměrný úrok u nových hypoték 2,34%. Jenže už v prosinci začaly některé banky zdražovat a další na to navázaly v lednu. V prvních týdnech letošního roku tak průměrná úroková sazba stoupla na 2,36%.
Od začátku roku proto analytici čekali růst úroků. Jenže v posledních týdnech se situace výrazně změnila. Kvůli pandemii koronaviru COVID-19 totiž výrazně klesly sazby na mezibankovních trzích, které hrají významnou roli ve vývoji ceny hypoték.
Zároveň však mezibankovní sazby nejsou jediným faktorem, který hypotéky ovlivňuje. Důležitý je také další vývoj úroků české centrální banky nebo poptávka po nových hypotečních úvěrech.
Právě snížení zájmu o nové hypotéky bylo loni jedním z hlavních důvodů, proč banky zlevňovaly. Podle představitelů České národní banky však nebyl propad poptávky tolik výrazný, jak tvrdí některé statistiky. Data centrální banky totiž ukazují, že se objem nových hypotečních úvěrů nesnížil o 17 %, ale pouze o necelých 14 %.
Nicméně i to je víc, než ČNB původně předpovídala. Její zástupci to vysvětlují tím, že poté, co oznámili zpřísnění podmínek pro získání hypoték, zájem o tyto půjčky výrazně stoupl. Důvod? Lidé se chtěli předzásobit.
Od srpna do listopadu 2018 tak měsíční objemy hypoték zaznamenaly jedny z nejvyšších hodnot v historii. O to prudší byl však následný pád.
V posledním čtvrtletí minulého roku se situace stabilizovala. Počet hypoték v říjnu, listopadu i v prosinci překonal 7 000 a jejich objem se pohyboval od 16,9 do 18,3 miliard korun.
Podobně se ustálila také průměrná úroková sazba. Zatímco během září a října postupně spadla z 2,61 % na 2,36%, poslední dva měsíce roku ubrala vždy jen 0,01 procentního bodu. V listopadu tedy klesla na 2,35% a rok zakončila na hodnotě 2,34%.
Na přelomu roku začali někteří poskytovatelé dokonce zdražovat. Bylo to dané zejména tím, že od září rostly úrokové sazby na světových mezibankovních trzích. Právě za ně si banky půjčují peníze, které používají například k poskytování hypotečních úvěrů.
Tím pádem jim koncem minulého roku stouply náklady na zajištění těchto půjček. A proto sáhly ke zdražování.
Ve zvyšování úrokových sazeb pokračovaly banky také začátkem tohoto roku. Jenže aktuální světová situace může tento vývoj rychle změnit. Akciové trhy totiž prudce padají a s nimi i sazby na mezibankovních trzích.
Nikdo přitom nedokáže odhadnout, jak dlouho pandemie koronaviru COVID-19 ještě potrvá. A jaká si vyžádá opatření. Proto se nedá předpovídat, kdy se situace opět stabilizuje a zda se trhy vzpamatují natolik, aby se sazby vrátily na úroveň z počátku roku.
Dá se proto čekat, že někteří poskytovatelé v nejbližší době přistoupí opět ke snížení úroků. Proto je důležité situaci dál sledovat. A před žádostí o hypotéku porovnat aktuální podmínky jednotlivých poskytovatelů. Stačí jen pro výpočet hypotéky použít naši on-line kalkulačku.
Po dvou letech vysokých sazeb nastává na hypotečním trhu zásadní zlom. Srovnání nájmu a hypotéky ukazuje překvapivé výsledky: v některých krajích České republiky vychází poprvé od roku 2022 výhodněji hypotéka než nájem. Které to jsou a o kolik méně tam zaplatíte na hypotéce než na nájmu? A co zbývající kraje? Přinášíme srovnání napříč regiony ČR.
Jsou dokumenty, bez kterých se při žádosti o
půjčku na bydlení neobejdete. Jedním z nich je i odhad ceny nemovitosti pro
hypotéku. Pro každého žadatele je přitom zásadní – do velké míry určuje, kolik
vám banka půjčí. Jak získat odhad bytu nebo domu a kolik stojí odhad ceny nemovitosti?
Chystáte se na hypotéku? Včasná příprava vám pomůže vyhnout se nepříjemnostem a také ušetřit. Přinášíme praktické rady a tipy pro získání nejvýhodnější hypotéky. Ukážeme, jak získat náskok před ostatními zájemci o nemovitost. Či jak se vyhnout komplikacím s hypotékou, když v životě chystáte změnu.
V dnešním finančním světě, kde banky přistupují k poskytování hypoték stále opatrněji, si vyjednání lepších podmínek může vyžadovat jisté úsilí.
Úrokové sazby hypoték prožívají poměrně turbulentní období. Poté, co se v roce 2020 přiblížily k historickým minimům, začaly opět růst. A to k téměř rekordním výškám. V roce 2023 vyskočily skoro k 6 %. Aktuálně ale znovu klesají. Podívejte se, co vývoj úrokových sazeb hypoték ovlivnilo a jak se úroky v posledních letech měnily.
KOMENTÁŘE k článku Opatření České národní banky loni srazila objem hypoték o 36 miliard korun
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.