Banky.cz Články Komerční sdělení Operativní leasing aneb Vše, na co jste se báli zeptat

Operativní leasing aneb Vše, na co jste se báli zeptat

Operativní leasing aneb Vše, na co jste se báli zeptat

Sjednání operativního leasingu je závazek. Než se proto definitivně rozhodnete pro auto na operák, měli byste znát odpovědi na všechny své palčivé otázky. A férová leasingová společnost by vám je měla poskytnout. My vám odpovíme na ty nejdůležitější.

REKLAMA

Tou nejzásadnější otázkou je, kde si sjednat operativní leasing. Společností poskytujících tuto službu stále přibývá a není snadné vybrat si tu nejlepší, nejspolehlivější a nejférovější. Abyste se nespálili, je potřeba dívat se nejen na cenu operativního leasingu, ale i na nabídky jednotlivých tarifů a jejich výhody. Stejně tak je dobré zajímat se o reference předchozích klientů.

K jedné z nejlépe hodnocených leasingových společností patří Birne, která má za sebou jistotu v podobě Direct Family. Nabízí velmi zajímavé tarify operativního leasingu, vše u ní vyřídíte jednoduše a online a vozový park je pestrý a plný skvělých aut.

A jaké další otázky si před sjednáním operativního leasingu můžete pokládat?

Co je v ceně operativního leasingu?

To se liší společnost od společnosti. Typicky je v základu povinné ručení a havarijní pojištění, stejně jako servis předepsaný výrobcem. Dále bývá v ceně i dálniční známka pro ČR.

Například u již zmíněné společnosti Birne máte gratis i pojištění skel, autoasistenci, kompletní servis do 50 000 km/rok (u některých tarifů) a také krytí drobných poškození při vrácení vozu do 5 000 Kč.

Co není v ceně operativního leasingu?

Dá se říct, že všechno ostatní. Auto je sice i nadále majetkem leasingové společnosti, ale náklady na výměnu porouchaných dílů, na palivo, výměnu pneumatik nebo třeba na pořízení nových stěračů jdou za vámi.

Řešením může být objednání doplňkových služeb. Těch každá leasingovka nabízí řadu a mohou hodně usnadnit život - může jít o přezutí a uskladnění pneu, garanci mobility, snížení spoluúčasti u havarijka, rozšířené krytí drobných poškození nebo třeba i navýšení nájezdu.

Je nájezd omezený?

Ano. Každý tarif operativního leasingu má jasně stanovený maximální nájezd. Pokud ho překročíte, budete za najeté kilometry doplácet - nebo si můžete připlatit a zařídit si navýšení nájezdu.

U Birne je k dispozici navíc i flexibilní operativní leasing, který má neomezený nájezd.

Na jak dlouho se sjednává smlouva?

To záleží na typu tarifu, který si vyberete. Typicky se operativní leasing sjednává na 2 až 3 roky, ale můžete mít třeba i 5letou variantu. Výše zmíněný tarif Flexi od Birne je například na neurčito a auto můžete vrátit třeba už za pár měsíců.

Běžný účet s bonusem 3 000 Kč

V případě specifických potřeb se můžete s leasingovou společností zkusit domluvit, jestli je schopna nastavit vám tarif na míru - včetně doby trvání i nájezdu.

Jak se řeší servisy?

S autem na operativní leasing musíte jezdit na servisy předepsané výrobcem. Objednáváte se na ně sami, auto tam dovezete a fakturu včetně dalších dokumentů následně předáte leasingovce.

Co se týká dalších servisních oprav, ty jsou plně na vás a náklady jdou za vámi. Výjimkou je kompletní servis, který může být součástí tarifu, nebo si ho můžete připlatit v rámci nadstandardních služeb - ten pak může být na náklady leasingovky.

Co když nabourám?

K operativnímu leasingu máte sjednané povinné ručení i havarijní pojištění. V případě nehody vše řádně sepište na formulář pojišťovny, nafoťte a případně zavolejte policii. Vše pak předejte k řešení své leasingové společnosti a ve spolupráci s ní si zajistěte případný odtah, náhradní vozidlo atd.

V případě havarijního pojištění je možné, že budete hradit část škody v rámci spoluúčasti - typicky je to 10 procent. U Birne si ale můžete sjednat i výrazně nižší spoluúčast.

Jak se sjednává operativní leasing?

Velmi jednoduše a z pohodlí domova. Většina společností už funguje plně online, takže si na internetu prohlédnete nabídku aut, vyberete si k nim služby, zvolíte si tarif a auto zarezervujete. Online také vyplníte formulář se svými údaji a nahrajete svůj občanský průkaz a řidičský průkaz. Následně dostanete návrh smlouvy a s leasingovou společností se dohodnete na předání auta a podpisu smlouvy.

Je u auta na operativní leasing k dispozici autoasistence?

Ano. Zpravidla je v ceně operativního leasingu. Pokud je tedy auto z nějakého důvodu nepojízdné, nekontaktujte pojišťovnu, ale volejte asistenční službu spolupracující s leasingovkou.

V ceně nemusí být náhradní vozidlo. Ale například u Birne si můžete výhodně sjednat záruku mobility a náhradní auto pak dostanete zdarma.

Dostanu úplně nové auto?

Ano i ne. Součástí vozového parku leasingové společnosti jsou jak úplně nová auta, tak ta, která už vrátili předchozí klienti. Můžete si ale vždy vybrat, jestli si vezmete úplně nové nebo mírně ojeté auto.

Platí se kauce při převzetí?

Běžný účet od mBank zdarma

Ano. Leasingová společnost potřebuje mít jistotu, že jí auto vrátí v pořádku. I když je například u Birne v ceně krytí drobných poškození do 5 000 Kč, tak vratná kauce může být následně použita na opravy závažnějších poškození. Typicky jde o několik desítek tisíc korun.

Můžu jet s autem na operativní leasing do zahraničí?

Ano. Jen je třeba myslet na to, že v rámci leasingu máte jen dálniční známku pro ČR - zahraniční si musíte koupit sami. Před odjezdem se pouze ujistěte, jestli vaše leasingová společnost nemá nějaká omezení, do jakých států jet s daným autem nesmíte.

Jak se platí za auto na operák?

Operativní leasing se hradí fotŕmou měsíčního nájemného, nebo spíš předplatného. Předem sjednaná částka se zasílá každý měsíc na bankovní účet leasingové společnosti. Nejjednodušší je zřídit si za tím účelem trvalý příkaz, případně si částku strhává sama leasingovka formou inkasa.

Co když se dopustím přestupku?

Jelikož je majitelem auta na operák stále leasingová společnost, všechny pokuty jdou na její adresu. Zaplatí je za vás a pak vám je přefakturuje. Totéž ostatně platí i pro řešení škodních událostí - řeší je leasingovka a pak vám nafakturuje případnou spoluúčast.

Je v autě GPS?

Zpravidla ano. Nemusíte ale mít strach, že vás s její pomocí někdo špehuje. Jejím účelem je snadno dohledat auto, které je například odcizeno.

Je auto na operák výhodné pro podnikatele?

Ano. Splátky operativního leasingu lze zahrnout do nákladů, můžete si díky nim snížit daňový základ a plátci DPH si ještě mohou odečíst daň z přidané hodnoty. Nemluvě o  nízkých počátečních nákladech a minimální administrativě.

Co když si auto budu chtít nechat napořád?

To je problém, protože na rozdíl od běžného leasingu vozidlo zůstává majetkem leasingové společnosti. Můžete si ho dlouhodobě pronajímat, ale platit si operativní leasing na zastarávající vozidlo třeba 15 let se rozhodně nevyplatí. Řešením pro vás tak může být klasický leasing.

A nebo se podívejte na službu Zkus a kup od Birne - díky ní si auto pronajmete na 6 měsíců a pak si ho můžete za výhodnou cenu odkoupit.

REKLAMA

KOMENTÁŘE k článku Operativní leasing aneb Vše, na co jste se báli zeptat

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Klidná dovolená bez starostí

Klidná dovolená bez starostí

Představte si, že plánujete svou vysněnou dovolenou. Vybíráte ideální destinaci, rezervujete hotel a těšíte se na chvíle odpočinku. Co by se mohlo pokazit?

Zdroj obrázku: Freepik.com

Podle čeho vybírat realitní investiční fond

Podle čeho vybírat realitní investiční fond

Díky realitním investičním fondům určeným pro drobné investory můžete do nemovitostí investovat, aniž byste jako v případě nákupu vlastní investiční nemovitosti museli mít miliony. Vaše prostředky se navíc zhodnocují bez starostí. Výběru objektů a jejich správě se totiž věnuje tým zkušených profesionálů. Navíc investujete nikoliv do jedné, ale do celého portfolia odlišných typů nemovitostí v různých zemích a s různorodou skladbou nájemců. Diverzifikace snižuje rizika, a naopak zvyšuje stabilitu výnosu v čase. Pokud se rozhodnete začít investovat do realitního investičního fondu, poradíme vám, co sledovat při volbě toho konkrétního, kterému svěříte své finanční prostředky.

Jak začít podnikat bez zbytečných průtahů

Jak začít podnikat bez zbytečných průtahů

Máte v hlavě velké podnikatelské plány, které vám však narušuje představa toho, jak budete muset dlouho řešit nejrůznější administrativní úkony? V takovém případě je koncept prodeje takzvané ready-made společnosti určený přesně pro vás. Proč je právě tento způsob tak výhodný a co všechno klientovi přinese?

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Nastanou změny v danění Bitcoinu?

Nastanou změny v danění Bitcoinu?

Změny v danění Bitcoinu vzbudily v poslední době pozornost, která je snad srovnatelná jen s tím, když Bitcoin poprvé prolomil hranici 10 000 dolarů. Čeští držitelé kryptoměn se nyní upínají na rozhodnutí poslanců, kteří mají určit, zda bude Bitcoin a další kryptoměny daněny stejným způsobem jako akcie.

Hypoteční poradce: Klíčový partner na cestě k vlastnímu bydlení

Hypoteční poradce: Klíčový partner na cestě k vlastnímu bydlení

Pořízení vlastního bydlení je pro většinu lidí jedním z největších životních kroků. Vzhledem k vysokým cenám nemovitostí je často nutné sáhnout po hypotéce. Navigace ve světě hypotečních úvěrů však může být složitá a zmatečná. Hypoteční poradce je odborník, který vám může pomoci se zorientovat v nabídkách bank a zprostředkovat nejlepší možné podmínky pro vaši hypotéku.

Zdroj fotografie: Freepik.com

Z naší bankovní poradny

Pojmy ve slovníku

100% Hypotéka

Půjčka, která pokryje celou koupi. Taková je 100% hypotéka. LTV této hypotéky je 100 %, což znamená, že vám banka půjčí peníze na celou odhadní cenu nemovitosti, kterou ručíte. Díky 100% hypotéce tak získáte dost peněz na nákup domu či bytu nebo například na výstavbu. Zároveň ale musíte počítat s vyšším úrokem než u menších půjček. Pro banky je totiž úvěr bez spoluúčasti klienta rizikovější, a proto jsou jeho podmínky přísnější. V současnosti navíc čeští poskytovatelé 100% hypotéky neposkytují. Česká národní banka totiž v roce 2016 zpřísnila podmínky pro získání hypotéky a jejich součástí bylo také ukončení 100% hypoték. Banky tak nabízí maximálně 90% hypotéky. Pouze u 5 % objemu poskytnutých půjček smí být LTV vyšší než 90 %. Přesto existuje možnost, jak pomocí půjčky na bydlení získat dost peněz na úhradu celé kupní ceny nemovitosti. V podstatě tedy můžete dosáhnout na 100% hypotéku. Jak na to? Musíte ručit více nemovitostmi. Kromě kupovaného bytu či domu to může být například nemovitost rodičů. Samozřejmě ale platí, že majitel této nemovitosti musí s ručením souhlasit. Díky ručení více nemovitostmi se zvýší hodnota zástavy. I při 90% či menším LTV tak získáte peníze na nákup vybraného domu či bytu. Banky navíc obvykle umožňují druhou nemovitost z hypotéky vyvázat, jakmile splatíte potřebnou část úvěru. Dál tedy ručíte pouze kupovaným domem či bytem. Další možností je dofinancovat hypotéku dalším úvěrem. Například úvěrem ze stavebního spoření. ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

90% Hypotéka

Až 90 procent z ceny nemovitosti, kterou ručíte. Přesně tolik si můžete půjčit na hypoteční úvěr. Abyste ale 90% hypotéku dostali, musíte splnit několik požadavků. Jsou to zejména základní podmínky pro získání hypotéky – tedy například: věk,příjemči bonita.Oproti nižším půjčkám ale musíte u 90% hypotéky počítat s méně výhodnými podmínkami. Protože má hypotéka pokrýt 90 procent z ceny nemovitosti, je pro banku riskantnější než menší úvěry. A proto poskytovatelé toto riziko obvykle kompenzují vyšším úrokem. Pro většinu lidí je přitom 90% hypotéka nejvyšší možná. Podle pokynů České národní banky mohou poskytovatelé víc peněz půjčit jen v 5 procentech případů. Potřebujete tak mít naspořeno alespoň 10 procent z kupní ceny. V praxi to vypadá tak, že u bytu za 3 000 000 korun získáte maximálně 2 700 000 korun. Zbytek doplatíte vy. Pokud si chcete pomocí hypotéky půjčit víc než 90 procent z ceny domu či bytu, musíte ručit více nemovitostmi. V takovém případě stoupne hodnota zástavy, ze které se půjčka počítá. Výhodou je, že se tím pádem můžete dostat na nižší LTV (obvykle do 80 %) a získáte tak nižší úrok než u 90% hypotéky. Pokud jste například původně ručili bytem za 2 500 000 korun a nyní k němu přidáte další byt ve stejné ceně, stoupne hodnota zástavy na 5 000 000 korun. U hypotéky na zmíněných 2 500 000 tak bude LTV 50 %. ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2024, všechna práva vyhrazena