Banky.cz Články Komerční sdělení Operativní leasing vs. půjčka na auto. Co se vyplatí?

Operativní leasing vs. půjčka na auto. Co se vyplatí?

Operativní leasing vs. půjčka na auto. Co se vyplatí?

Koupě auta je v dnešní době hodně finančně náročná a můžete se kvůli ní zadlužit na celé roky dopředu. Málokdo dokáže našetřit na nové auto, a tak vyvstává otázka - je výhodnější půjčit si v bance, vzít si leasing nebo si pronajmout auto na operativní leasing?

REKLAMA

Správné rozhodnutí je složité a musíte při něm zvážit celou řadu faktorů:

  • V jaké jste aktuálně finanční situaci?
  • Dá vám banka půjčku?
  • Budete schopni doplatit zbytek leasingu, pokud využijete tuto formu financování?
  • Zvládnete se postarat o své auto a jeho údržbu?
  • Bude výhodnější koupit si auto na firmu nebo na sebe?

Odpovědět vám na tuto palčivou otázku neumíme - rozhodnutí je jen a jen na vás. Shrneme vám ale důvody, proč se pro vás může stát operativní leasing na auto výhodnějším řešením.

Nové auto za pár tisíc

Ať už sníte o Audi, BMW, Mercedesu nebo “jen” o Volkswagenu, vždy půjde o velký zářez do vašich úspor. Nové auto stojí stovky tisíc a leckdy i milion nebo víc. Když se rozhodnete vzít si bezúčelovou půjčku v bance, budou vás čekat splátky ve výši několika tisíc korun měsíčně včetně úroků, a to po dlouhé roky. A nakonec hodně přeplatíte.

Výhodou operativního leasingu je, že vás hned od začátku nezatíží nutností splatit celé auto. Ani si ho koupit za jednorázovou vysokou sumu. Za předem sjednaný měsíční poplatek si ho pronajmete, a to jen na tak dlouho, jak potřebujete. Smlouvu můžete uzavřít na 2 roky, 3 roky nebo třeba jen na pár měsíců. A po jejím skončení vozidlo jednoduše vrátíte a nic už dál neplatíte.

Náklady a údržbu řeší leasingovka

Čím je auto starší, tím vyšší náklady se s ním pojí. Brzy už nestačí jen pravidelné servisy, ale začne být potřeba měnit opotřebované díly, něco se porouchá a investice se rázem mohou začít šplhat do desítek tisíc korun. To může být v situaci, kdy splácíte půjčku na auto, hodně náročné.

V okamžiku, kdy si vezmete auto na operák, zbavíte se této zátěže. Auto není vaším majetkem, takže servis předepsaný výrobcem hradí leasingovka - vy na něj vozidlo jen odvezete. Co se týká oprav a výměn dílů, tak tady záleží nejen na obchodních podmínkách dané společnosti (a i proto je potřeba vybrat si leasingovou firmu skutečně obezřetně).

Záleží často i na typu smlouvy, respektive tarifu, který jste si sjednali. Například u společnosti Birne jsou k dispozici 2 tarify (Value a Flexi), u nichž je v ceně pronájmu také kompletní servis do 50 000 km/rok - kromě běžné kontroly auta zahrnuje i výměnu opotřebovaných dílů, jako jsou brzdové destičky kotouče, zapalovací svíčky nebo třeba tlumiče. To vše na účet Birne.

Výměna ojetého za nové

Někteří lidé si koupí auto a jezdí s ním dalších 10 nebo 15 let. Zkrátka dokud to jde, ponechávají si ho. Na druhou stranu jsou tady i tací, kteří i své vlastní auto po pár letech prodají, protože začne být více poruchové, pojí se s ním čím dál vyšší náklady a navíc už jde o zastaralý model. A tak si koupí nové. Což se finančně příliš nevyplatí.

Běžný účet s bonusem 1 000 Kč

Pokud toužíte jezdit pořád novým nebo skoro novým autem, je pro vás opět operativní leasing lepším řešením než koupě vlastního auta, natož koupě na dluh. Jakmile vám totiž doběhne smlouva, auto vrátíte a nic dalšího už za něj nedoplácíte (jako je tomu u běžného leasingu, kdy jste nuceni ho odkoupit).

Ba co víc, můžete si obratem sjednat novou smlouvu, vybrat si tarif podle vašich aktuálních potřeb a zvolit si jakékoliv jiné auto. A je úplně jedno, jestli půjde o Škodu, Fiat, Kiu nebo třeba Jeep. Po další období budete zase jezdit novým vozem.

“Variabilita flexibilního operativního leasingu od Birne je v tomto případě ještě dále. Vozidlo můžete vrátit již po dvou měsících kdykoli s výpovědní lhůtou pouhých 14 dní. Toto umožňuje užívat vozidla, která zrovna v daném období potřebujete a nemusíte se fixovat na jeden model a dlouhé období,” přibližuje Milan Pospíšil, technický a provozní podporovatel Birne.

Služby jako od tatínka

Existuje ještě jedna věc, která trápí řadu méně zkušených motoristů - jak se postarat o své auto? Co si počít, když se s ním něco stane, když bude potřeba vyměnit pneumatiky, když přestane jezdit a tak dále? Pokud máte své vlastní auto, zůstáváte na to sami. Pokud máte ale auto na operák, leasingovka stojí pořád za vámi.

Operák od Birne se například vyznačuje tím, že už v jeho základu máte v ceně celou řadu základních služeb (povinné ručení, havarijní pojištění, pojištění skel, dálniční známku nebo asistenční službu). Spoustu dalších si můžete připlatit a vaše starosti s autem tak budou minimální.

K nadstandardním službám patří například přezutí a uskladnění zimních pneu, garance mobility, kompletní servis... A stejně tak si můžete sjednat třeba i havarijní pojištění s nižší spoluúčastí. Když se pak cokoliv stane, stačí jen zvednout telefon nebo napsat e-mail a pracovníci Birne vám se vším poradí.

Má operativní leasing i nevýhody?

Ze všeho, co jsme popsali výše, může vyplývat, že operativní leasing je nejlepším řešením, jak si rychle a bez zbytečně vysokých investic nebo půjček pořídit nové auto. Ale nemusí tomu tak být. I operativní leasing má samozřejmě své nevýhody. A tou největší je, že se nehodí pro každého.

Běžný účet od mBank zdarma

Auto na operák si může vzít jednotlivec, podnikatel i firma. Muž i žena. Mladík i senior. Ale ne každému vyhovuje jezdit půjčeným autem, protože je to přece jen větší zodpovědnost. Pokud nedáte pozor a auto někde škrábnete, leasingovka se za to po vás může při vracení pěkně povozit - a budete platit jako mourovatí.

To naštěstí neplatí u již zmiňovaného Birne - tam dostanete záruku krytí drobných poškození do hodnoty 5 000 Kč (a v rámci doplňkových služeb je možné sjednat si ho i na 10 000 Kč).

“Krytí drobných poškození a předem definovaný rozsah akceptovaných a neakceptovaných poškození je jeden z nejférovějších přístupů k eliminaci nepříjemných zážitků na konci operativního leasingu. A i když se klient na konci smlouvy dostane do situace, kdy je poškození na vozidle větší, tak se Birne snaží najít vždy to nejvíce ekonomické řešení, aby dopad na peněženku klienta byl co nejmenší,” říká technický a provozní podporovatel Birne Milan Pospíšil.

Jezděte si po svém

Další velkou nevýhodou většiny operativních leasingů je omezení nájezdu. V rámci různých tarifů máte přesně daný maximální nájezd a nesmíte ho přesáhnout. Pokud se to stane, budete doplácet. Což je hodně svazující a u svého vlastního auta nic podobného řešit nemusíte - můžete s ním klidně projezdit celý svět.

Naštěstí i do této oblasti už přišla moderní doba a existují leasingovky, které vám dají svobodu a nebudou vás v tomto ohledu nijak limitovat. Příkladem může být opět Birne - 2 základní tarify sice máte s omezením nájezdu, ale třetí tarif Flexi je naprosto bez omezení. A co víc, nesvazuje vás ani smlouvou na dobu určitou - auto u něj můžete vrátit kdykoliv potřebujete (třeba už po pár měsících).

Věděli jste, že operativní leasing můžete vyřídit online?

S nákupem nového auta se pojí hodně papírování - zvlášť pokud si na něj půjčujete. Pak musíte obcházet autosalony, diskutovat s prodejci, podepisovat stohy smluv… U auta na operativní leasing vás nic z toho nečeká. Díky moderním technologiím si své nové auto můžete vybrat z pohodlí domova, zarezervovat si ho online, nastavit si nadstandardní služby, porovnat ceny jednotlivých tarifů a poslat objednávku do leasingovky přes internet.

Typicky vám k tomu stačí mít po ruce jen vaše 2 osobní doklady - do několik dnů si pak auto vyzvednete a jedete.

REKLAMA

KOMENTÁŘE k článku Operativní leasing vs. půjčka na auto. Co se vyplatí?

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Klidná dovolená bez starostí

Klidná dovolená bez starostí

Představte si, že plánujete svou vysněnou dovolenou. Vybíráte ideální destinaci, rezervujete hotel a těšíte se na chvíle odpočinku. Co by se mohlo pokazit?

Zdroj obrázku: Freepik.com

Podle čeho vybírat realitní investiční fond

Podle čeho vybírat realitní investiční fond

Díky realitním investičním fondům určeným pro drobné investory můžete do nemovitostí investovat, aniž byste jako v případě nákupu vlastní investiční nemovitosti museli mít miliony. Vaše prostředky se navíc zhodnocují bez starostí. Výběru objektů a jejich správě se totiž věnuje tým zkušených profesionálů. Navíc investujete nikoliv do jedné, ale do celého portfolia odlišných typů nemovitostí v různých zemích a s různorodou skladbou nájemců. Diverzifikace snižuje rizika, a naopak zvyšuje stabilitu výnosu v čase. Pokud se rozhodnete začít investovat do realitního investičního fondu, poradíme vám, co sledovat při volbě toho konkrétního, kterému svěříte své finanční prostředky.

Jak začít podnikat bez zbytečných průtahů

Jak začít podnikat bez zbytečných průtahů

Máte v hlavě velké podnikatelské plány, které vám však narušuje představa toho, jak budete muset dlouho řešit nejrůznější administrativní úkony? V takovém případě je koncept prodeje takzvané ready-made společnosti určený přesně pro vás. Proč je právě tento způsob tak výhodný a co všechno klientovi přinese?

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Nastanou změny v danění Bitcoinu?

Nastanou změny v danění Bitcoinu?

Změny v danění Bitcoinu vzbudily v poslední době pozornost, která je snad srovnatelná jen s tím, když Bitcoin poprvé prolomil hranici 10 000 dolarů. Čeští držitelé kryptoměn se nyní upínají na rozhodnutí poslanců, kteří mají určit, zda bude Bitcoin a další kryptoměny daněny stejným způsobem jako akcie.

Hypoteční poradce: Klíčový partner na cestě k vlastnímu bydlení

Hypoteční poradce: Klíčový partner na cestě k vlastnímu bydlení

Pořízení vlastního bydlení je pro většinu lidí jedním z největších životních kroků. Vzhledem k vysokým cenám nemovitostí je často nutné sáhnout po hypotéce. Navigace ve světě hypotečních úvěrů však může být složitá a zmatečná. Hypoteční poradce je odborník, který vám může pomoci se zorientovat v nabídkách bank a zprostředkovat nejlepší možné podmínky pro vaši hypotéku.

Zdroj fotografie: Freepik.com

Z naší bankovní poradny

Pojmy ve slovníku

100% Hypotéka

Půjčka, která pokryje celou koupi. Taková je 100% hypotéka. LTV této hypotéky je 100 %, což znamená, že vám banka půjčí peníze na celou odhadní cenu nemovitosti, kterou ručíte. Díky 100% hypotéce tak získáte dost peněz na nákup domu či bytu nebo například na výstavbu. Zároveň ale musíte počítat s vyšším úrokem než u menších půjček. Pro banky je totiž úvěr bez spoluúčasti klienta rizikovější, a proto jsou jeho podmínky přísnější. V současnosti navíc čeští poskytovatelé 100% hypotéky neposkytují. Česká národní banka totiž v roce 2016 zpřísnila podmínky pro získání hypotéky a jejich součástí bylo také ukončení 100% hypoték. Banky tak nabízí maximálně 90% hypotéky. Pouze u 5 % objemu poskytnutých půjček smí být LTV vyšší než 90 %. Přesto existuje možnost, jak pomocí půjčky na bydlení získat dost peněz na úhradu celé kupní ceny nemovitosti. V podstatě tedy můžete dosáhnout na 100% hypotéku. Jak na to? Musíte ručit více nemovitostmi. Kromě kupovaného bytu či domu to může být například nemovitost rodičů. Samozřejmě ale platí, že majitel této nemovitosti musí s ručením souhlasit. Díky ručení více nemovitostmi se zvýší hodnota zástavy. I při 90% či menším LTV tak získáte peníze na nákup vybraného domu či bytu. Banky navíc obvykle umožňují druhou nemovitost z hypotéky vyvázat, jakmile splatíte potřebnou část úvěru. Dál tedy ručíte pouze kupovaným domem či bytem. Další možností je dofinancovat hypotéku dalším úvěrem. Například úvěrem ze stavebního spoření. ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

90% Hypotéka

Až 90 procent z ceny nemovitosti, kterou ručíte. Přesně tolik si můžete půjčit na hypoteční úvěr. Abyste ale 90% hypotéku dostali, musíte splnit několik požadavků. Jsou to zejména základní podmínky pro získání hypotéky – tedy například: věk,příjemči bonita.Oproti nižším půjčkám ale musíte u 90% hypotéky počítat s méně výhodnými podmínkami. Protože má hypotéka pokrýt 90 procent z ceny nemovitosti, je pro banku riskantnější než menší úvěry. A proto poskytovatelé toto riziko obvykle kompenzují vyšším úrokem. Pro většinu lidí je přitom 90% hypotéka nejvyšší možná. Podle pokynů České národní banky mohou poskytovatelé víc peněz půjčit jen v 5 procentech případů. Potřebujete tak mít naspořeno alespoň 10 procent z kupní ceny. V praxi to vypadá tak, že u bytu za 3 000 000 korun získáte maximálně 2 700 000 korun. Zbytek doplatíte vy. Pokud si chcete pomocí hypotéky půjčit víc než 90 procent z ceny domu či bytu, musíte ručit více nemovitostmi. V takovém případě stoupne hodnota zástavy, ze které se půjčka počítá. Výhodou je, že se tím pádem můžete dostat na nižší LTV (obvykle do 80 %) a získáte tak nižší úrok než u 90% hypotéky. Pokud jste například původně ručili bytem za 2 500 000 korun a nyní k němu přidáte další byt ve stejné ceně, stoupne hodnota zástavy na 5 000 000 korun. U hypotéky na zmíněných 2 500 000 tak bude LTV 50 %. ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2024, všechna práva vyhrazena