Ne vždy zcela zřejmé podmínky spotřebitelských půjček dostávají dlužníky do mnohdy fatálních dluhových pastí. Znát je to i v přístupu bankovních a nebankovních společností ke svému marketingu a složení produktů.
Zatímco dříve televizní diváci byli bombardování lavinou reklam přibližujících jejich životní sny na dosah ruky jen s podmínkou vcelku levné půjčky, nyní se zaměřují na konsolidaci úvěrů, které by měly být snad ještě levnější.
Takže například herec Martin Stráský v reklamě UniCredit Bank ordinuje účinnější pilulky, GE Money Bank vsází na roztomilého kocoura na běžícím páse nebo Home Credit na maškarádu se znělkou ze známého večerníčku Potkali se u Kolína. Málokdo si uvědomuje, jak závažný problém se na novou generaci dlužníků konsolidovaných úvěrů řítí. Vyřešit jej musela až legislativa zavedením institutu osobního bankrotu a zcela nový obor podnikání s odpovídajícím potenciálem – oddlužení.
Mohutnost dluhové pasti, ve které se ocitly desítky tisíc dlužníků a tím pádem i českých domácností, demonstruje nejen změna v přístupu k propagaci a skladbě půjčkových produktů. Podle ČNB (květen 2014) se zadluženost podniků a domácností v eurozóně od roku 2008 nesnížila a oddlužení domácností ve srovnání s USA prakticky neprobíhá. V České republice došlo v druhé polovině roku 2013 ke zrychlení růstu úvěrů, kdy se po dvou a půl letech zvyšuje objem bankovních spotřebitelských úvěrů a v posledních měsících i objem úvěrů na bydlení. Přičemž situace na trhu práce zůstává stále nejistá s mírně optimistickým výhledem závislým na vývoji ekonomiky.
Celou situaci zhoršují nebankovní společnosti a zejména nejrůznější lichváři podnikající na úkor dlužníků. Při poskytnutí úvěru jim totiž na rozdíl od bank a seriózních nebankovních společností nejde o samotný úrok z úvěru. Skutečným důvodem je jejich zájem o nemovitý a movitý majetek dlužníka, ke kterému se následně dostávají skrz zástavy, ručitele a především exekuce na základě nejrůznějších absurdních pokut, poplatků a odměn advokátů. I když celkový počet exekucí ročně klesá, není to dáno snížením finanční tísně dlužníků, ale změnou legislativy, která umožnila jednotlivé exekuce na konkrétního dlužníka slučovat a snížit tak jeho celkové výdaje. Pozitivním legislativním trendem je také zavedení institutu osobního bankrotu.
Díky osobnímu bankrotu se dlužník může zbavit převážné většiny svých dluhů, neboť při splacení 30 procent z dlužné částky ve splátkovém kalendáři rozloženém do 5 let mu je zbytek dluhu odpuštěn. Další období však nesmí žádat o nové půjčky. Pro splnění základních podmínek oddlužení je nutné doložit, že dlužník má alespoň dva věřitele, dluhy nesplácené déle jak měsíc a především že je schopen splatit zmíněných 30 procent dluhu v následujících 5 letech. S podáním návrhu na oddlužení u příslušného soudu je spojena řada právních úskalí, s kterými dlužníkům pomáhají specialisté. Případné sankce spojené například s konkursem v případě zamítnutí osobního bankrotu soudem a nesporné výhody v podobě zastavení probíhajících exekucí v rámci hodin otevřely dveře pro zcela nový obor podnikání na poli oddlužení s desítkami tisíc potenciálních klientů. V loňském roce se počet oddlužení vyšplhal na 26 690, což je skoro 14 krát více než v roce 2008, kdy oddlužených bylo 1936 (zdroj: oddluzteme.cz). Při průměrné odměně insolvenčního poradce 7580 Kč za jedno úspěšné oddlužení se otevírá nový obor podnikání s mnohamilionovým potenciálem, přičemž právě ten může významně přispět k oddlužení domácností a pomoci nové generaci dlužníků z dluhové pasti.
Zdroj: oddluzteme.cz (PR)
Češi opouštějí „starý“ typ penzijního spoření, jehož výnos v uplynulých letech zdaleka nepokryl ani inflaci. V rámci dobrovolného spoření na stáří s podporou státu jsou naopak na vzestupu doplňkové penzijní spoření (DPS) a dlouhodobý investiční produkt (DIP), který byl spuštěn na začátku letošního roku. Jeho cílem je motivovat více lidi, aby se zabezpečili na stáří.
Investice do kryptoměn často vyvolávají
debaty kvůli jejich vysoké volatilitě a souvisejícím rizikům. Ale co kdyby
teoretická rizika mohla být minimalizována pomocí špičkové analytiky založené
na umělé inteligenci? Právě to je vizí SmartBit Boost—průlomové investiční
platformy, která má za cíl učinit celý proces kontrolovanější a spolehlivější.
Umělá inteligence (AI) již není jen doménou futuristických vizí nebo vědeckofantastických filmů. Dnes proniká do všech oblastí našeho života a mění způsob, jakým pracujeme, komunikujeme a dokonce i tvoříme. Její potenciál je obrovský, a přesto se mnozí ptají: Jak vlastně umělá inteligence funguje a jak ji můžeme využít ve svůj prospěch?
Představte si, že plánujete svou vysněnou
dovolenou. Vybíráte ideální destinaci, rezervujete hotel a těšíte se na chvíle
odpočinku. Co by se mohlo pokazit?
Zdroj obrázku: Freepik.com
Díky realitním investičním fondům určeným pro drobné investory můžete do nemovitostí investovat, aniž byste jako v případě nákupu vlastní investiční nemovitosti museli mít miliony. Vaše prostředky se navíc zhodnocují bez starostí. Výběru objektů a jejich správě se totiž věnuje tým zkušených profesionálů. Navíc investujete nikoliv do jedné, ale do celého portfolia odlišných typů nemovitostí v různých zemích a s různorodou skladbou nájemců. Diverzifikace snižuje rizika, a naopak zvyšuje stabilitu výnosu v čase. Pokud se rozhodnete začít investovat do realitního investičního fondu, poradíme vám, co sledovat při volbě toho konkrétního, kterému svěříte své finanční prostředky.
KOMENTÁŘE k článku Osobní bankrot
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.