Rok 2024 přinesl významné změny. Také pro OSVČ, konkrétně v daních z příjmů. Nový limit pro 23% sazbu daně z příjmů ovlivní spoustu podnikatelů. Do pásma vyšší daně se jich totiž letos dostane o hodně víc. Pojďme se podívat na hlavní novinky v daních pro OSVČ a jejich dopady.
Od roku 2024 platí nová pravidla pro progresivní zdanění. Limit příjmů pro OSVČ, od kterého se uplatňuje vyšší 23% sazba daně z příjmů, se posunul výrazně dolů. Ještě v roce 2023 byl o třetinu vyšší než letos. Tato změna ovlivní daňovou povinnost OSVČ 2024 u mnoha podnikatelů.
Michal Dvořáček, finanční poradce, vysvětluje pro BusinessInfo.cz: "Od roku 2024 plátců progresivní daně v Česku výrazně přibylo, protože se snížil roční příjmový limit pro ty, kteří ji musejí platit. Vyšší třiadvacetiprocentní sazba daně nyní platí i pro ty, jejichž roční příjmy jsou minimálně na 36násobku průměrné měsíční mzdy (PM)."
Do konce roku 2023 platil limit 48násobku průměrné mzdy za rok. To by pro rok 2024 odpovídalo hrubému příjmu 2 110 416 korun ročně (175 868 Kč hrubého měsíčně).
Jenže situace se změnila, a nově se vyšší daň odvádí již od 36násobku průměrné mzdy za rok. To je 1 582 812 korun hrubých příjmů ročně (131 901 Kč hrubého měsíčně). Asi netřeba dodávat, že jde o významný pokles oproti původnímu limitu.
Příjmy OSVČ a daňová sazba nyní fungují následovně: do limitu 1 582 812 Kč ročně platí OSVČ standardní 15% daň. Z příjmů nad tento limit ale odvádí 23% daň.
Dvořáček uvádí příklad podnikatele, který bude mít za rok 2024 hrubý příjem například 1 900 000 korun: Tento podnikatel odvede z 1 582 812 korun patnáctiprocentní daň, a ze zbylých 317 188 korun pak daň 23procentní. Kdyby zůstalo původní nastavení z roku 2023, z celého daňového základu by podnikatel odváděl jen daň patnáctiprocentní.
Nové daňové zákony 2024 pro OSVČ přinesly i další úpravy:
Daňová poradkyně Gabriela Ivanco pro BusinessInfo upozorňuje: "Tato legislativní změna se dotýká zejména lidí s vysokými zdanitelnými pasivními příjmy z kapitálového majetku, nájmu nebo s ostatními příjmy."
S ohledem na OSVČ a novou daňovou sazbu je důležité přepočítat si předpokládané příjmy na rok 2024 a zvážit možnosti optimalizace daňového základu. Také by měly konzultovat změny s daňovým poradcem, zejména pokud se blíží novému limitu pro 23% daň. A jestliže ji překročí, na platbu daně za rok 2024 si připravit dostatek volných finančních prostředků.
Od začátku roku 2024 se výrazně změnila pravidla pro zdanění výher z hazardních her. Limit pro daňové osvobození prudce klesl: z původního milionu korun na pouhých 50 tisíc. To znamená, že plno výherců bude muset začátkem roku 2025 nově podat daňové přiznání a odvést daň z příjmů. Netýká se to i vás?
Daň z přidané hodnoty (DPH) je klíčovým prvkem daňového systému a významnou součástí podnikání. Odpočet DPH umožňuje plátcům daně snížit svou daňovou povinnost tím, že si odečtou DPH na vstupu od DPH na výstupu. Tím je zajištěno, že plátce zdaní pouze přidanou hodnotu svých produktů nebo služeb.
Jak funguje vrácení DPH je otázka, kterou si klade mnoho podnikatelů působících v rámci Evropské unie. Vrácení DPH umožňuje registrovaným plátcům daně z přidané hodnoty získat zpět DPH za zboží a služby pořízené v jiných členských státech EU. Tento proces je zásadní pro optimalizaci nákladů a je řízen specifickými pravidly a podmínkami, které je třeba dodržovat.
Víte, kolik jako OSVČ zaplatíte v roce 2025 na dani z příjmů? A co si můžete odečíst? To všechno zjistíte s pomocí daňové kalkulačky pro OSVČ. A usnadníte si tak přípravu daňového přiznání.
Konec roku je skvělou příležitostí, jak si snížit daňovou zátěž a ušetřit až 7 200 Kč. Stačí využít daňové úlevy spojené s penzijním spořením, investičními produkty nebo pojištěním. Poradíme vám, jak na to krok za krokem.
KOMENTÁŘE k článku OSVČ a nový limit pro 23% daň: Přehled změn
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.