Výluka pro případ pandemie a epidemie nemusí být při výplatě pojistného plnění překážkou. Alespoň podle současného postupu pojišťoven, které s touto výlukou pracují. Jejich klienti mají totiž šanci na pojistné plnění, i když se jich dotkla pandemie koronaviru COVID-19. Nárok ale nemají automaticky.
V předchozím článku o možnostech pojištění v souvislosti s koronavirem COVID-19 jsme mimo jiné upozornili, že některé pojišťovny pracují s výlukami pro případ pandemie a epidemie. Pokud se vás tedy toto koronavirové onemocnění dotklo, nemusely vám nic platit.
Nyní se ale situace změnila. Pojišťovny slíbily, že budou v těchto případech shovívavé. A posoudí je individuálně.
Co z toho vyplývá? Že i když jste onemocněli nemocí COVID-19 a skončili jste v nemocnici nebo máte trvalé následky, vyplatí se vám požádat o pojistné plnění. Bez ohledu na to, co říká vaše smlouva.
Nárok na výplatu pojistného plnění mohou nově uplatňovat například klienti ČSOB pojišťovny. Právě ta měla jako jediná uvedenou pandemii mezi výlukami u životního pojištění. Následně ale slíbila zmírnění této výluky.
Neznamená to ale, že na peníze automaticky dosáhnete. Důležité je, jestli:
Pokud jsou například hospitalizace nebo trvalé následky důsledkem jen zmíněného koronaviru, nárok na pojistné plnění nemáte. Výluka tedy platí dál.
Jestli byl ale COVID-19 pouze spouštěčem dalších potíží (nebo se k nim přidal), měli byste s žádostí o pojistné plnění uspět. Týká se to například:
Záleží tedy na tom, co lékaři označí jako hlavní příčinu vašich potíží.
Tolerantnější budou také cestovní pojišťovny, které mají v podmínkách výluku pro případ epidemie a pandemie. Konkrétně Kooperativa a ERV cestovní pojišťovna.
Na pojistné plnění u nich máte nárok v případě, že:
Jestli jste ale do země vyrazili ze své vůle a přes varování ministerstva či vlády, pojišťovna může plnění odmítnout. S takovým postupem však musíte počítat u všech poskytovatelů. Bez ohledu na výluky.
Jednotlivé pojišťovny také postupně sčítají žádosti o odškodnění spojené právě s koronavirem COVID-19. Koncem dubna jich nejvíc evidovala Kooperativa – přibližně 1 200. Většina se jich týkala stornopoplatků za neuskutečněné zájezdy.
Poskytovatelé se shodují, že největší počet žádostí teprve přijde.
Pojišťovny zaznamenaly také další následek pandemie COVID-19. Podle statistik České asociace pojišťoven v prvním čtvrtletí výrazně klesl objem některých pojistek. Týká se to zejména:
Je to důsledek zavření hranic a omezených možností cestování, které platí už několik týdnů.
„V tomto segmentu došlo k 31. 3. 2020 k poměrně významnému propadu pojistného o 5,9%, přestože minulé ročníky jsme sledovali průměrný růst o 6,7%,” upozornil hlavní analytik České asociace pojišťoven Petr Jedlička.
Zatímco loni byl tedy v prvním čtvrtletí celkový objem cestovního pojištění a pojištění cizinců 2,9 miliardy, letos to bylo jen 2,7 miliardy korun.
Propad objemu pojistného u cestovního pojištění a pojištění cizinců (tedy v neživotním pojištění mimo pojištění vozidel, majetku a odpovědnosti). Zdroj: Česká asociace pojišťoven
Statistiky České asociace pojišťoven zároveň ukazují, že v ostatních odvětvích se pojištění dařilo. Například objem životního pojištění meziročně stoupl o téměř 3%. I přesto, že počet smluv o 1% klesl.
Ještě lepší byla situace v neživotním pojištění. Jeho celkový objem stoupl dokonce o 7% a počet smluv vzrostl o 3,5%.
„Jako celek pojistný trh zatím roste o 5,6%, když celkové předepsané pojistné dosáhlo úrovně 36,6 miliardy korun. Z toho na životní pojištění připadá 11,7 miliardy a na neživotní pojištění 24,9 miliardy korun,” dodal Jedlička.
Dá se přitom čekat, že zájem o pojištění v příštích měsících ještě poroste. Už proto, že podle některých lékařů koronavirovou nákazu časem prodělá většina lidí. A vláda dokonce uvažuje o promořování společnosti.
Právě pojištění je přitom nejlepší variantou, jak se chránit před případnými následky. Týká se to zejména životního pojištění, které kryje například:
Stále důležitější bude také cestovní pojištění. Právě to vám pomůže, pokud se nemoc projeví, když budete v zahraničí.
Rozhodně proto tyto pojistky nepodceňujete. Už brzy vám mohou výrazně pomoci.
Nižší cena, jenže zároveň velké riziko. To v sobě skrývají bouraná auta. Hrozí, že mají poškozené bezpečnostní prvky a při nehodě vás dostatečně neochrání. Jak ale bourané auto poznat? Pomůže vám například kontrola laku, prohlídka interiéru nebo testovací jízda. Víte, co všechno z nich můžete zjistit?
Jak získat nejvýhodnější havarijní pojištění pro vaše auto? Nejjednodušší způsob, jak vybrat správné havarijní pojištění, je porovnat si všechny nabídky online na jednom místě. Proto jsme pro vás připravili přehlednou online kalkulačku havarijního pojištění.
Statistiky ukazují stále dokola ten stejný trend v českém pojišťovnictví: lidé si častěji pojišťují svůj majetek než vlastní život a zdraví. Stále ještě je to 65 procent Čechů, co má pojištěnou domácnost, ale jen 50 % Čechů se sjednaným životním pojištěním. Zaměřme se tu podrobněji na otázku o svých prioritách při zajišťování budoucnosti.
Jak najít nejvýhodnější povinné ručení pro váš vůz? Porovnání povinného ručení online a na jednom místě je tou nejlehčí cestou, jak si vybrat správně. Proto tu pro vás máme u povinného ručení srovnání formou jednoduché online kalkulačky.
Do deseti let vznikne v České republice dvacet nových Center dlouhodobé péče, s kapacitou 2 500 lůžek. Za ambiciózním projektem stojí české pojišťovny, které tak reagují na rostoucí potřebu specializované péče o seniory. Podle České asociace pojišťoven (ČAP) otevře první centrum své dveře v roce 2025 v Chodové Plané na Tachovsku, další bude následovat v Dolních Břežanech. Projekt tento týden získal oficiální podporu Vlády ČR.
KOMENTÁŘE k článku Pandemie mezi výlukami? Některé pojišťovny kvůli COVID-19 mírně ustupují
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.