Přemýšlíte o účtu pro rychlé zahraniční online platby a převody peněz, abyste mohli začít v zahraničních a některých českých e-shopech nakupovat pohodlněji a se značnou dávkou zvýšené bezpečnosti? Ve vašem rozhodování by se, vedle služeb Square nebo Perka, měl objevit právě i PayPal. Podívejte se, jak funguje PayPal, co umí, jak se používá a jak vysoké jsou PayPal poplatky. Zastavíme se i u bezpečnosti, která by zejména při nákupu u zahraničních prodejců měla být vždy na prvním místě.
Co by to bylo za PayPal recenzi, kdybychom nezačali představením společnosti a jejích služeb. PayPal je americkou společností neodmyslitelně spjatou se jmény Musk, Thiel, Nosek, Howery nebo Levchin. A také s později, z kapitálu získaného zejména provozem služby PayPal, založenými společnostmi a značkami YouTube, LinkedIn, Tesla nebo SpaceX. V Evropě působí PayPal s platebními službami na základě lucemburské bankovní licence.
„PayPal je jednou z platebních bran pro posílání a přijímání plateb v rámci celého světa. Jednou z největších výhod pro klienty je možnost získat zpět zaplacené peníze za zboží, které nedorazilo, případně které neodpovídá popisu prodejce. Vedle běžných spotřebitelů nabízí PayPal služby i firemním klientům,“ stručně představil to nejdůležitější z PayPal Petr Jermář, specialista na finance Banky.cz.
PayPal je bezpečný prostředník plateb, ochranou vaší platební karty i bankovního účtu
PayPal vystupuje jako zprostředkovatel plateb. Když například chcete u obchodníka zaplatit svou kreditní kartou, musíte u něj v platební bráně zadat údaje ke kartě, v obchodě vyplnit své jméno a kontaktní údaje na sebe. Včetně adresy pro doručení. S účtem u PayPal a platbou přes tuto službu se všem zmíněným úkonům vyhnete.
Jednak se obchodník, respektive jím používaná platební brána, nedozví o vaší kartě vůbec nic, jednak u něj PayPal automaticky sám vyplní všechny údaje potřebné k provedení nákupu, včetně adresy. Vyhnete se riziku odcizení údajů o kartě a jejího zneužití. Kartu použijete je při registraci k PayPal, pak už netřeba.
S PayPalem ale můžete za chviličku poslat peníze lidem i firmám z celého světa, kteří také mají PayPal účet. Díky tomu, že jde o platbu v rámci účtů u jedné celosvětově působící společnosti, probíhá převod, i třeba do Austrálie, jen pár okamžiků.
Co PayPal nabízí
PayPal nabídne pohodlí a bezpečí u plateb a peněžních převodů. Účet u PayPal se spáruje s platební kartou nebo s bankovním účtem. Ke službě se přihlašujete e-mailem, zavedeno je dvoufaktorové ověření přes telefonní číslo.
Primárně je PayPal elektronickou peněženkou, kterou si „nabijete“ a následně s ní platíte. Ale skvěle poslouží i místo přímých plateb kartou z bankovního účtu, bez předchozího nabití peněženky.
Podobně jako u plateb přes Google Pay, stačí se pro úhradu zboží/služby u obchodníka přihlásit do svého účtu a odsouhlasit platbu. PayPal ale navíc vyplní údaje o klientovi, takže netřeba stále dokola vypisovat své kontaktní údaje.
Dalšími službami PayPal pro běžné zákazníky jsou zejména:
debetní platební karta PayPal pro výběry hotovosti z elektronické peněženky v bankomatech
vrácení peněz z nákupu, s nímž jste nebyli spokojeni, nebo který nedorazil
směny měn (ale ne tolik výhodné, jako známe například od Revolutu)
možnost provázání přímo s bankovním účtem (bez využití platební karty)
možnost přijímat platby ze zahraničí
možnost přijímat platby ze sociálních sítí
pravidelný příkaz pro nabití PayPal peněženky.
Firmám PayPal nabízí v rámci služby PayPal Commerce Platform:
možnost „otevřít firmu celému světu“
okamžité platby faktur dodavatelům
účet PayPal v několika měnách najednou
bezpečné online nákupy po celém světě
zjednodušení operací – panely pro správu účtu, přehledy, analýzy, řešení sporů
zvýšení míry konverze
snadná řešení pro online tržiště.
Jak vlastně PayPal funguje
PayPal je fintechová platforma, která dokáže skrýt informace o platební kartě, z níž se platba na internetu realizuje. Zatímco banky využívají jednorázových virtuálních karet, které hned po platbě zaniknou (aby je nešlo zneužít), PayPal šel cestou zneviditelnění údajů o kartě pro platební bránu, resp. příjemce platby. PayPal účty se identifikují e-mailovými adresami.
Na čem PayPal vydělává
PayPal stojí na poplatcích. Ale většinu z nich platí firmy: prodejci, jinými slovy příjemci online plateb. V této oblasti patří PayPal k nejdražším řešením (a asi i proto PayPal moc často v českých e-shopech nenajdeme, alespoň ne v těch, které necílí na prodej mimo ČR).
Poplatky se nevyhýbají ani běžným klientům PayPalu, především z přeshraničních převodů peněz, z neaktivity, z převodu měn atd. (viz níže).
Propojení s Google účty ještě zdokonaluje řešení PayPal služeb
„Třešničkou na dortu služeb PayPal je funkce OneTouch. Jde o propojení s vaším účtem na Google, a tím o trvalé přihlášení k účtu PayPal, samozřejmě jen na ověřeném zařízení. Díky tomu se služba ještě více zrychluje, ale zároveň u ní PayPal zvyšuje bezpečnostní ochranu proti online podvodům,“ vypíchl jednu z velkých výhod PayPal a zabezpečení jeho služeb Miroslav Majer, CEO portálu Banky.cz.
Proces registrace a používání
Registrace i následné používání PayPal služeb jsou snadné, bez požadavků na pokročilou orientaci v online aplikacích. Vyžaduje se jen několik jednoduchých kroků:
kliknout vpravo nahoře na „Zaregistrovat“
zvolit „osobní účet“ (pokud se nechcete registrovat pro firemní účely
vyplnit e-mailovou adresu a telefonní číslo
přepsat kód ze SMS a v e-mailu kliknout na aktivační odkaz
Ke vzniklému účtu můžete přidat platební kartu. Tento krok strhne z karty symbolickou částku, aby vzniklo číslo transakce. Čtyřčíslí přepíšete na stejné místo, kam jste zadali číslo platební karty. Stržené peníze nezmizí, zůstanou ve vaší PayPal peněžence.
Propojit se dá PayPal účet i s bankovním účtem. Snáz sem pak budete posílat peníze (k nabití PayPal peněženky) nebo z PayPal posílat peníze na účet u své banky.
Typy účtů, které lze u PayPal založit
PayPal účet
PayPal Commerce Platform pro firmy
PayPal Commerce Platform pro podniky
PayPal Commerce Platform pro platformy a tržiště
Poplatky za služby a z neaktivity
Zdarma jsou platby v obchodech, pokud nedochází k převodu měny. A posílání i příjem peněž z dalších PayPal účtů, pokud odesílatel sídlí v Evropském hospodářském prostoru. S poplatky počítejte v následujících situacích:
převod měny (i během úhrady v zahraničním obchodě - proto je výhodnější platit rovnou eurem, nenechat PayPal měnit koruny na eura. Ke směně využijte raději Revolut či Wise, případně si založte multiměnový účet u české banky)
převod peněz mimo EHP prostor (například odeslání dolarů na PayPal účet klienta z USA)
neaktivita (nepřihlášení se k PayPal účtu po dobu delší než 12 měsíců)
obchodní transakce
výběr PayPal kartou z bankomatu
vrácení nesprávně zadané bankovní platby
vrácení peněz u nákupu, s nímž nejste spokojeni, nebo kde obchodník zboží vůbec nedodal.
Srovnání s konkurencí
Přímými konkurenty PayPalu jsou fintech platformy Square, Stripe či Perka. Podobné služby jako PayPal, ale v jiném rozsahu, nabídne Revolut, Curve, či Wise, případně multiněnové účty v bankách, resp. jejich internetová bankovnictví. Online platby v obchodech obstará také Google Pay, Apple Pay nebo GoPay.
PayPal je jednou z nejrozšířenějších platforem pro online platby, přijímají jej obchody na celém světě. Značně se zaměřuje na bezpečnost transakcí. Jeho konkurenti nabídnou služby buď specializovanější, nebo s menším komfortem, především po stránce nákupů v obchodech. Nepatří ale k nejlevnějším. Placené služby PayPal se ale dají zdarma využívat u jiných platforem.
PayPal výhody
jednoduché placení v e-shopech po celém světě
bezpečnost plateb: brána a ani obchodník nevidí údaje z karty, nelze je zneužít
téměř okamžité zahraniční platby
značná část služeb PayPal zůstává pro spotřebitele zdarma
automatické vyplňování údajů o zákazníkovi při objednávce u obchodníka
jednoduché používání
PayPal nevýhody
poplatky u některých služeb (především zahraniční transakce a převody měn)
poplatek v případě neaktivity
strojový překlad do češtiny na stránkách PayPal. Někdy je složité se v textu vyznat
přihlášení do PayPal se dá ukrást stejně jako do internetového bankovnictví (kyberpodvody)
ztráta přihlašovacích údajů se dá řešit jen omezeně
Často se ptáte
Jak je bezpečný PayPal
PayPal je podobně bezpečný jako internetové bankovnictví. Co se plateb kartou týká, značně zvyšuje jejich bezpečnost tím, že o kartě nesděluje žádné informace. Údaje z karty proto nelze ukrást. Kyberpodvodu však můžete u PayPal podlehnout stejně jako s online bankovnictvím.
Komu patří PayPal
U otázky, kdo vlastní PayPal, je odpověď v současnosti následující: mateřskou společností je eBay, zároveň je 100% majitelem značky i společnosti.
Kolik stojí platba přes PayPal
Poplatky se účtují podle toho, kam platba putuje, kdo ji posílá a zda u toho dojde ke směně měn. Zdarma jsou zejména platby v obchodech, jakmile se u nich nepřevádí měna. Nebo odeslání a příjem spotřebitelské platby v rámci zemí EHP.
Jak se registrovat na PayPal
Registrace k PayPal vyžaduje jen několik kroků, k nimž potřebujete e-mailovou adresu, telefonní číslo a platební kartu s možností placení na internetu. Postup najdete výše v článku.
Jak propojit PayPal s bankovním účtem
Bankovní účet se s PayPal účtem propojuje v elektronické peněžence. Vyberete sekci „Peněženka“, zde kliknete na možnost „Propojit bankovní účet“. A následně postupujete dle uvedených instrukcí.
Jak založit PayPal bez karty
PayPal dává možnost založit účet bez platební karty. Po založení účtu kliknete na „Bankovní účty a karty“, kde zvolíte propojení PayPal s bankovním účtem. Následně pokračujete dle instrukcí. Propojení PayPal s bankovním účtem ještě neznamená, že by vaše banka do tohoto účtu viděla. A ani PayPal nevidí k vám do banky.
Jak platit přes PayPal
Přes PayPal můžete platit buď přímo kartou z vašeho bankovního účtu, nebo z elektronické PayPal peněženky, kterou si nejprve dobijete, například převodem z účtu nebo platební kartou.
Jak si nechat poslat peníze na PayPal
PayPal účty se identifikují prostřednictvím e-mailové adresy. Podle ní vás odesílatel peněz na PayPal identifikuje a na váš účet pošle peníze ze svého PayPal účtu. Důležité je, aby v záložce „Send Money“ (poslat peníze) zvolil variantu „Personal“ (osobní, spotřebitelské). Jedině tak se u vnitrostátní (v našich podmínkách u evropské) platby nebudou účtovat poplatky.
Z nejnovějších průzkumů ze začátku roku 2024 vyplývá, že s investováním má zkušenosti 39 % Čechů. Jednou z možností, jak své peníze takřka bez starostí zhodnotit, je investiční platforma Portu. Tato platforma, která má aktuálně přes 200 000 uživatelů a spravuje 29 miliard korun, investorům umožňuje jednoduše zhodnotit finance dlouhodobě i krátkodobě. Jak Portu funguje a jaké má výhody a nevýhody?
Co byste řekli na to, mít veškeré věrnostní karty do svých oblíbených obchodů na jednom místě v praktické aplikaci? Pokud vám to zní dobře, pak by vaší pozornosti neměla uniknout aplikace Portmonka, která je spojená s řadou praktických funkcí. Co to Portmonka je a jaké jsou její hlavní výhody a nevýhody?
Našli jste vysněnou nemovitost, ale aktuálně jste v situaci, kdy vám banka neschválila hypotéku? Právě na řešení tohoto problému se zaměřila služba MOOY, která nabízí alternativní řešení pro ty, kteří na hypotéku v bance nedosáhnou. Jak služba MOOY přesně funguje? Jaké jsou její výhody? A jaké naopak nevýhody? To vše se dozvíte v naší recenzi, v níž si službu MOOY přiblížíme.
Pokladní systémy jsou dnes nedílnou součástí řady podniků, výrazně totiž zjednodušují práci a šetří čas. Jedním z nejoblíbenějších pokladních systémů, a to zejména mezi zákazníky z oblasti gastra, je pokladní systém Storyous. Připravili jsme si pro vás recenzi, díky které se dozvíte nejpodstatnější informace o tomto systému, který aktuálně využívá více než 3 000 zákazníků z řad restaurací, kaváren, bister nebo vináren.
Pokud pravidelně nakupujete na internetu, pravděpodobně jste se už setkali hned s několika platebními bránami. Na trhu aktuálně působí široká škála poskytovatelů platebních bran a jedním z nich je i společnost PayU. Jak platební brána PayU funguje a jaké jsou její klady a nedostatky? To se dozvíte v naší recenzi.
KOMENTÁŘE k článku PayPal: Ideální nástroj pro všechny platby online
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.