Pouze 38% transformovaných fondů dokázalo porazit loňskou inflaci 0,70%. U účastnických fondů byl výsledek lepší (56%), ale současně 22% fondů skončilo ve ztrátě. Jak dopadlo Vaše penzijní připojištění?
Penzijní připojištění bylo možné uzavírat mezi lety 1994-2012. Transformované fondy garantují vždy nezáporné zhodnocení (přinejhorším 0%), ale také vlivem přísné regulace musí investovat svěřené prostředky velmi konzervativně, což s sebou nese nižší potenciální výnosy.
Doplňkové penzijní spoření je možné sjednávat od roku 2013. Účastnické fondy negarantují nezáporné zhodnocení, tedy mohou skončit i ve ztrátě. Za to ovšem mohou investovat více odvážně, což se sebou přináší vyšší potenciální zisky. Klienti si mohou zvolit míru rizika (a očekávaného výnosu) na stupnici fondů „konzervativní/vyvážený/dynamický“. Výnos je vždy úměrný riziku.
Roku 2016 dominovaly akcie s výnosy 5-10% (dynamické, růstové a akciové fondy). Naopak se hrubě nevyplatilo setrvávat v konzervativních fondech, kde většina klientů prodělala. Vyvážené fondy představovaly zlatou střední cestu mezi podstoupeným rizikem a připsaným výnosem. Tato výnosová charakteristika odpovídá aktuální růstového fázi ekonomického cyklu, kdy se všem daří dobře. Záporné a nulové výsledky konzervativních fondů jsou důsledkem nízké ceny peněz, způsobené politikou centrálních bank (kvantitativní uvolňování). V krizových dobách lze očekávat přesně opačné výsledky – prodělávající akcie a mírně vydělávající konzervativní fondy.
Setrvání v transformovaných fondech se vyplatilo především konzervativním klientům, kteří by jinak přechodem do účastnických fondů tratili (viz záporné výsledky konzervativních účastnických fondů níže). Naopak prodělávají podnikavější investoři, kteří by přechodem na vyvážené a dynamické účastnické fondy vydělali výrazně více.
Investiční strategii je možné bezplatně měnit jednou do roka. Každá další změna může, ale nemusí, být zpoplatněna (žádná penzijní společnost si dnes neúčtuje více než 500 Kč). V dobách ekonomického růstu se vyplatí více riskovat a setrvávat ve vyváženém či dynamickém fondu. Riziko ztráty je malé, potenciální výnos vysoký. Naopak krizová období, která jsou vždy spojena s prudkými pády burzovních trhů, je lepší přečkat v konzervativních fondech.
Máme-li do penze daleko, vyplatí se více riskovat. Inflace v dlouhém období znehodnocuje konzervativně uložené peníze. A pokud na výběr penzijka nespěcháme, vždy si můžeme pro ukončení spoření vybrat ten správný moment (ostřílení investoři na zajímavé příležitosti čekají i 5-10 let a neukvapují se). Naopak pokud nám důchod už pomalu klepe na dveře, je lepší několik posledních let před ukončením spoření setrvat v konzervativních fondech. Máme mnohem menší manévrovací prostor, co se možného ukončení spoření/investiční strategie týče, a tudíž se nevyplatí příliš riskovat.
Vkladní knížky a stavební spoření představují tradiční formy spoření, které mají své pevné místo v české finanční historii. Ačkoli mnoho lidí dnes přechází na digitální bankovnictví nebo volí spořicí účty a termínované vklady, tyto produkty stále nabízejí své specifické výhody. Stavební spoření například přináší státní podporu až do výše 2 000 Kč ročně, což z něj činí atraktivní formu investování i přes případné poplatky.
Výběr nejlepšího spořicího účtu pro společenství vlastníků jednotek (SVJ) může být klíčovým krokem k zajištění efektivního spravování financí. Nejlepší spořicí účet pro SVJ nabízí výhodné úročení, nízké nebo žádné poplatky za vedení účtu a flexibilní přístup k naspořeným prostředkům. Kromě toho může být důležitá i stabilita banky, která tento účet nabízí, a její schopnost poskytovat kvalitní zákaznický servis.
Dlouhodobá nemoc ovlivní v životě vše, včetně pracovní schopnosti a finanční situace. Jak se ale projeví na budoucím důchodu? Co znamená "dlouhá nemoc" z pohledu důchodového systému, jak ovlivňuje výpočet starobního důchodu a jaké jsou podmínky pro přiznání invalidního důchodu? Má smysl uvažovat o předčasném důchodu v případě dlouhodobé nemoci? A jaké dokumenty budete potřebovat pro žádost o důchod při dlouhodobé nemoci?
Zvažujete odchod do důchodu, ať už řádného, nebo dřívějšího, ale nejste si jisti, kdy na něj máte nárok a co k jeho vyřízení potřebujete? V našem článku se dozvíte vše podstatné o podmínkách pro přiznání starobního důchodu, předčasného důchodu a předdůchodu. Také o výpočtu jeho výše a možnostech přivýdělku. Poradíme vám také, jak si co nejlépe zajistit finanční prostředky na stáří a jak se na důchod připravit jako OSVČ.
Rok 2024 přináší významné změny v oblasti penzijního spoření, které se dotýkají jak výše státních příspěvků, tak i jejich dostupnosti pro určité skupiny střadatelů. Zatímco maximální státní příspěvek se zvyšuje, senioři pobírající starobní důchod ztrácejí od 1. července nárok na tuto podporu. Některé penzijní společnosti se rozhodly seniorům tuto náhlou změnu alespoň dočasně kompenzovat
KOMENTÁŘE k článku Penzijní spoření – výnosy 2016
transformovaný fond, Komentoval(a):
Zdravím, chtěl bych investovat peníze do transformovaneho fondu. Poradíte mi prosím která společnost je dnes nejduveryhodnejsi a kterou strategii investování bych měl zvolit. Díky za odpověď
Re: Transformovaný fond, Komentoval(a):
Dobrý den, vstup do transformovaných fondů byl možný pouze do listopadu 2012. Od ledna 2013 lze investovat pouze do účastnických fondů - přehled penzijních fondů zde v našem srovnávači penzijního spoření.