Loňskou inflaci (2,5%) bohužel neporazil žádný z transformovaných fondů. V doplňkovém penzijním spoření se to podařilo méně než polovině účastnických fondů. Ve ztrátě skončilo mnoho střadatelů. Jak dopadlo Vaše penzijní připojištění?
Doplňkové penzijní spoření se sjednává od roku 2013, aktuálně si takto spoří 0,8 mil. klientů. Fondy mohou skončit ve ztrátě, není zde garance nezáporného zhodnocení. Klienti si však svobodně volí investiční strategii, která nejvíce odpovídá jejich rizikovému profilu. Letos se opět dařilo odvážnějším investorům, kteří vsadili na dynamické (akciové) fondy. Ve ztrátě naopak skončily konzervativní fondy.
Penzijní připojištění bylo možné uzavírat v letech 1994-2012, dnes si takto spoří 3,7 mil. klientů. Fondy musí ze zákona garantovat nezáporné zhodnocení, což eliminuje rizikovější investice a potenciální vyšší výnosy. Specialitou transformovaných fondů je výsluhová penze, která umožňuje vyplacení 50% úspor po 15 letech spoření. Přestup do účastnických fondů je možný bez poplatku kdykoliv.
Ve fondech si na penzi spoří celkem 4,5 mil. klientů průměrně 700 Kč měsíčně, tedy valná většina ekonomicky aktivní populace. Stát přispívá 90-230 Kč měsíčně a o dalších až 24 000 Kč ročně je možné si snížit základ daně z příjmu (čistá daňová úspora 3 600 Kč). Bohužel jen 20% zaměstnanců dostává průměrný příspěvek 800 Kč od svého zaměstnavatele. Odboráři by tak místo konce „levné a dlouhé práce“ mohli připomínat raději nedostatečnou společenskou odpovědnost zaměstnavatelů.
Investiční strategii je možné bezplatně měnit jednou do roka. Každá další změna může, ale nemusí, být zpoplatněna (žádná penzijní společnost si dnes neúčtuje více než 500 Kč). V dobách ekonomického růstu se vyplatí více riskovat a setrvávat ve vyváženém či dynamickém fondu. Riziko ztráty je malé, potenciální výnos vysoký. Naopak krizová období, která jsou vždy spojena s prudkými pády burzovních trhů, je lepší přečkat v konzervativních fondech.
Máme-li do penze daleko, vyplatí se více riskovat. Inflace v dlouhém období znehodnocuje konzervativně uložené peníze. A pokud na výběr penzijka nespěcháme, vždy si můžeme pro ukončení spoření vybrat ten správný moment (ostřílení investoři na zajímavé příležitosti čekají i 5-10 let a neukvapují se). Naopak pokud nám důchod už pomalu klepe na dveře, je lepší několik posledních let před ukončením spoření setrvat v konzervativních fondech. Máme mnohem menší manévrovací prostor, co se možného ukončení spoření/investiční strategie týče, a tudíž se nevyplatí příliš riskovat.
Důležitost příspěvku zaměstnavatele na penzijní připojištění v České republice roste, protože pomáhá zaměstnancům zabezpečit jejich finanční budoucnost. Zaměstnanci, kteří mají nárok na tento příspěvek, tak mohou těžit z výhod snížení daňového základu a posílení svých úspor na důchod. Tento příspěvek není jen finančním benefitem, ale i součástí širších daňových a finančních strategií zaměstnavatelů.
Během předvánočního shonu často zapomínáme na důležité finanční záležitosti. Přitom stačí pár minut kontroly, především těch finančních produktů, u nichž se dá využít podpora státu. A to nejen v podobě příspěvků, ale i daňových úlev. Stát každoročně nabízí vyšší tisíce korun. Podívejme se na rady odborníka Broker Trust, jak je nenechat propadnout.
V reakci na snížení základní sazby ČNB o čtvrt procentního bodu přichází vlna změn v úročení spořicích účtů. Pět bank - VÚB, Trinity, Creditas, Moneta a ČSOB - již oznámilo snížení sazeb. Další se brzy přidají. První bude Air bank, jejíž sazebník platí jen do 22. listopadu.
Statisíce lidí se v posledních měsících rozloučily se státními příspěvky na důchodové spoření a penzijní připojištění. Stát je totiž přestal vyplácet starobním důchodcům. Víte, jak v takovém případě naložit s naspořenými prostředky? A jak je co nejvýhodněji vybrat nebo zhodnotit? To všechno vám prozradíme.
Vkladní knížky a stavební spoření představují tradiční formy spoření, které mají své pevné místo v české finanční historii. Ačkoli mnoho lidí dnes přechází na digitální bankovnictví nebo volí spořicí účty a termínované vklady, tyto produkty stále nabízejí své specifické výhody. Stavební spoření například přináší státní podporu až do výše 2 000 Kč ročně, což z něj činí atraktivní formu investování i přes případné poplatky.
KOMENTÁŘE k článku Penzijní spoření – výnosy 2017
jo, Komentoval(a): Tatyrek
Pěkná masáž - úroky v bankách jsou nulové. Takže by zde mělo být napsáno - stáhněte peníze z bank ať se položí.
Re: nízké úroky, Komentoval(a):
Dobrý den, střadatelé nízkými úroky trpí, dlužníci se radují. Nikdy se nezavděčíte všem. Vyčkejte ještě 1-2 roky, pak budou úrokové sazby vyšší. Střadatelé budou nadšeni, dlužníkům se prodraží půjčky a hypotéky. Vedlejšími benefity nízkých úroků jsou nižší nezaměstnanost a vyšší hospodářský růst (vyšší růst mezd a důchodů). Hodnotu peněz v ekonomice řídí centrální banky pomocí vyhlašovaných základních úrokových sazeb (nikoliv komerční banky, které byste chtěla "položit").
Nízké úroky? Na penzijním připojištění vydělávají jen banky., Komentoval(a): Hana Srbová
To, jak se chovají banky jako správci dlouhodobého spoření, jímž penzijní připojištění v podstatě je, je opravdu ostudné. Absolutně se nezajímají o výši výnosu klientských vkladů. V tom se chovají jako jeden muž. A ještě nám říkají, že je to normální. Myslím, že reálné by bylo dosáhnout výnos kolem tří procent ročně. Stabilně, bez ohledu na ekonomický cyklus. Ale to by se pánové v oblecích museli začít snažit. Z toho důvodu každých pět let spoření ukončím a peníze vždy investuji sama. Stejně ostudně nízké výnosy mají různé bankovní konzervativní fondy. Ale pokud jste klient se spotřebitelskými úvěry a chcete "konsolidovat", banka Vám rozhodně úroky moc nesníží. Nabídne nižší, ale až v okamžiku, kdy úvěr chcete splatit předčasně. Jsou to tvrdí obchodníci a nic nám, klientům, nedarují zadarmo. A proto od nich zajištění na stáří nečekejte.