Dlouho připravovaná reforma penzijního systému v ČR již brzy vejde v platnost. Mezi odborníky a veřejnými činiteli má jak své příznivce, tak odpůrce. Co vlastně přinese?
V médiích jsou často diskutovány tzv. pilíře penzijního systému. Víte ale co představují?
Podstatu I. pilíře zná každý z běžného života. Je to vlastně povinné důchodové pojištění, do něhož je odváděno 28 % odvodů z naší hrubé mzdy a odvodů zaměstnavatele. Funguje na principu přerozdělování a jsou z něj financovány důchody.
Dosud byl zastoupen produkty penzijního připojištění. V novém důchodovém systému sem budete moci převádět 3 %, která byste jinak vkládali do I. pilíře, plus 2 % z hrubé mzdy. Zhodnotit vložené finance můžete investováním do několika typů fondů. Nevýhodou II. pilíře je, že z něj nelze libovolně vystupovat.
Penzijní připojištění, které až do nynějška představovalo II. pilíř, nyní pod názvem penzijní spoření tvoří poslední pilíř nového důchodového systému. V rámci penzijního spoření dojde k několika změnám.
Je to zejména změna minimální spořené částky, ale také státních příspěvků. Nejnižší možná částka je 300 Kč, ke kterým vám stát přidá dalších 90 Kč. Naopak nejvyšší příspěvek činí 230 Kč a obdržíte jej při měsíčním vkladu 1 000 Kč.
Neopomenutelný je i fakt, že se v novém systému penzijního spoření nepočítá s garantovaným ročním nezáporným výsledkem. Nebude možné sjednat ani tzv. výsluhovou mzdu, což v praxi znamená, že naspořenou částku nelze vybrat dřív, než na ni vznikne dle smlouvy nárok.
Na uzavření penzijního připojištění ještě s původními podmínkami máte čas už jen do konce listopadu!
Chcete vědět víc? Připravili jsme pro vás komplexní přehled všech informací o penzijním připojištění!
Zdroj: ING Bank (PR)
Češi opouštějí „starý“ typ penzijního spoření, jehož výnos v uplynulých letech zdaleka nepokryl ani inflaci. V rámci dobrovolného spoření na stáří s podporou státu jsou naopak na vzestupu doplňkové penzijní spoření (DPS) a dlouhodobý investiční produkt (DIP), který byl spuštěn na začátku letošního roku. Jeho cílem je motivovat více lidi, aby se zabezpečili na stáří.
Investice do kryptoměn často vyvolávají
debaty kvůli jejich vysoké volatilitě a souvisejícím rizikům. Ale co kdyby
teoretická rizika mohla být minimalizována pomocí špičkové analytiky založené
na umělé inteligenci? Právě to je vizí SmartBit Boost—průlomové investiční
platformy, která má za cíl učinit celý proces kontrolovanější a spolehlivější.
Umělá inteligence (AI) již není jen doménou futuristických vizí nebo vědeckofantastických filmů. Dnes proniká do všech oblastí našeho života a mění způsob, jakým pracujeme, komunikujeme a dokonce i tvoříme. Její potenciál je obrovský, a přesto se mnozí ptají: Jak vlastně umělá inteligence funguje a jak ji můžeme využít ve svůj prospěch?
Představte si, že plánujete svou vysněnou
dovolenou. Vybíráte ideální destinaci, rezervujete hotel a těšíte se na chvíle
odpočinku. Co by se mohlo pokazit?
Zdroj obrázku: Freepik.com
Díky realitním investičním fondům určeným pro drobné investory můžete do nemovitostí investovat, aniž byste jako v případě nákupu vlastní investiční nemovitosti museli mít miliony. Vaše prostředky se navíc zhodnocují bez starostí. Výběru objektů a jejich správě se totiž věnuje tým zkušených profesionálů. Navíc investujete nikoliv do jedné, ale do celého portfolia odlišných typů nemovitostí v různých zemích a s různorodou skladbou nájemců. Diverzifikace snižuje rizika, a naopak zvyšuje stabilitu výnosu v čase. Pokud se rozhodnete začít investovat do realitního investičního fondu, poradíme vám, co sledovat při volbě toho konkrétního, kterému svěříte své finanční prostředky.
KOMENTÁŘE k článku Penzijní reforma se blíží. Co přinese?
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.