Rok 2024 přináší významné změny v oblasti penzijního spoření, které se dotýkají jak výše státních příspěvků, tak i jejich dostupnosti pro určité skupiny střadatelů. Zatímco maximální státní příspěvek se zvyšuje, senioři pobírající starobní důchod ztrácejí od 1. července nárok na tuto podporu. Některé penzijní společnosti se rozhodly seniorům tuto náhlou změnu alespoň dočasně kompenzovat
Od července se maximální měsíční státní příspěvek zvyšuje na 340 Kč, ročně tedy na 4 080 Kč. Pro získání příspěvku je však nutné spořit alespoň 500 Kč měsíčně, přičemž ne nejvyšší příspěvek lze dosáhnout při úložce 1 700 Kč měsíčně.
Senioři už ale bez nároku na státní příspěvek
Výše zmíněná změna legislativy ale není jedinou pro české penzijní spoření. Stát rozhodl, že senioři pobírající starobní důchod ztrácejí od 1. července 2024 nárok na státní příspěvek. "Platí to jak pro stávající, tak nové smlouvy. Příspěvky zaměstnavatele a daňové úlevy budou moci důchodci nadále využívat," upřesňuje Jan Pivoda, expert na právo & compliance společnosti Broker Trust.
Pokud tedy důchodce pracuje, i nadále může na svou smlouvu o penzijním připojištění/spoření získávat příspěvek od zaměstnavatele. I nadále může uplatnit daňový odpočet za své platby na penzijko, a to dokonce už od jediné stokoruny (mizí strop, který byl nastaven právě státním příspěvkem).
Některé penzijní společnosti se rozhodly nabídnout kompenzaci
V reakci na tuto změnu některé penzijní společnosti připravují speciální nabídky pro seniory. Ty by měly ztrátu státního příspěvku alespoň částečně a alespoň na nějaký čas nahradit.
KB Penzijní společnost jako první představila akci pro náhradu zrušeného státního příspěvku seniorům. Nazvala ji "Věrnostní odměna". Garantuje penzistům "státní příspěvky" do konce roku 2025. Podmínky pro získání této odměny jsou u KB následující:
klient nepobírá státní příspěvek z důvodu přiznaného starobního důchodu.
na penzijním spoření má naspořeno alespoň 500 tisíc korun (chybějící částku lze jednorázově doplatit).
měsíčně spoří alespoň 300 korun.
ze smlouvy mu není vyplácena žádná penze, a ani o ni nemá požádáno.
Výše věrnostní odměny se bude odvíjet od:
výše státního příspěvku připsaného v lednu 2024 u stávajících smluv
výše prvního státního příspěvku připsaného na smlouvu u smluv založených do 1. 7. 2024
výše pravidelné platby klienta pravidel pro státní příspěvky platných do 30. 6. 2024 – pro smlouvy založené po 1. 7. 2024.
Allianz, NN, Česká spořitelna a ČSOB penzijní společnosti
Česká spořitelna, Allianz, NN Penzijní společnost a ČSOB Penzijní společnost také zvažují podobné akce, zatím však nezveřejnily konkrétní podmínky.
„Chystáme speciální nabídku pro všechny klienty, kteří od července ztratí nárok na státní příspěvek. Ta by měla v jistém smyslu těmto klientům výpadek státního příspěvku nahradit,“ pro e15.cz uvedl za oddělení komunikace České spořitelny Lukáš Kropík
Generali penzijní společnost nabízí individuální řešení pro klienty v důchodovém věku, kteří zvažují ukončení spoření kvůli ztrátě nároku na státní příspěvek. „Pokud by chtěl klient v důchodovém věku ukončit svoje spoření z důvodu ztráty nároku na státní příspěvek, má naše společnost k dispozici individualizovanou nabídku s motivací pro pokračování ve spoření. Není vyloučeno, že tuto nabídku a její pravidla budeme s ohledem na potřeby klientů dále upravovat," sdělil pro stejné médium Petr Brousil, místopředseda představenstva Generali penzijní společnosti.
Conseq a Rentea penzijní společnosti
Conseq a Rentea naopak kompenzaci státního příspěvku neplánují. Conseq považuje skupinu seniorů za relativně malou část svých klientů. A Rentea má na trhu krátké působení, protoi i málo klientů v důchodovém věku.
Vyvarujte se bezhlavému rušení smluv
Lucie Jurníčková, produktová ředitelka penzijní společnosti Rentea, doporučuje seniorům, kteří stále pracují, aby si smlouvu ponechali kvůli možnosti uplatňovat daňové odpočty, či kvůli riziku úplné ztráty peněz z příliš krátce trvající smlouvy.
„Standardně je nárok na odpočet až od hranice pro maximální státní příspěvky, tedy od 1.7.2024 to bude částka zaplacená nad 1 700 korun. Tedy klient, co má nárok na státní příspěvky, bude při platbě 1 700 korun dostávat státní příspěvek ve výši 340 korun, ale nemůže si na odpočet daně uplatnit nic, klient, co má přiznán starobní důchod a pracuje, nedostane státní příspěvek, ale bude si moci dát celý příspěvek 1 700 korun jako úlevu na dani,“ sdělila pro e15 Jurníčková.
Dále radí neukončovat smlouvu před dosažením minimální zákonem vyžadované spořicí doby (2 roky), aby nedošlo ke ztrátě již získaných státních příspěvků. „V tomto případě je dobré například snížit příspěvek na minimum, tedy 100 korun a dospořit do nároku na jednorázové vyrovnání. V případě, že byste ukončili smlouvu před dosažením spořicí doby, tedy nesplnili byste podmínky smlouvy, přišli byste i o stávající státní příspěvky na smlouvě,“ doplnila Jurníčková.
Důležitost příspěvku zaměstnavatele na penzijní připojištění v České republice roste, protože pomáhá zaměstnancům zabezpečit jejich finanční budoucnost. Zaměstnanci, kteří mají nárok na tento příspěvek, tak mohou těžit z výhod snížení daňového základu a posílení svých úspor na důchod. Tento příspěvek není jen finančním benefitem, ale i součástí širších daňových a finančních strategií zaměstnavatelů.
Během předvánočního shonu často zapomínáme na důležité finanční záležitosti. Přitom stačí pár minut kontroly, především těch finančních produktů, u nichž se dá využít podpora státu. A to nejen v podobě příspěvků, ale i daňových úlev. Stát každoročně nabízí vyšší tisíce korun. Podívejme se na rady odborníka Broker Trust, jak je nenechat propadnout.
V reakci na snížení základní sazby ČNB o čtvrt procentního bodu přichází vlna změn v úročení spořicích účtů. Pět bank - VÚB, Trinity, Creditas, Moneta a ČSOB - již oznámilo snížení sazeb. Další se brzy přidají. První bude Air bank, jejíž sazebník platí jen do 22. listopadu.
Statisíce lidí se v posledních měsících rozloučily se státními příspěvky na důchodové spoření a penzijní připojištění. Stát je totiž přestal vyplácet starobním důchodcům. Víte, jak v takovém případě naložit s naspořenými prostředky? A jak je co nejvýhodněji vybrat nebo zhodnotit? To všechno vám prozradíme.
Vkladní knížky a stavební spoření představují tradiční formy spoření, které mají své pevné místo v české finanční historii. Ačkoli mnoho lidí dnes přechází na digitální bankovnictví nebo volí spořicí účty a termínované vklady, tyto produkty stále nabízejí své specifické výhody. Stavební spoření například přináší státní podporu až do výše 2 000 Kč ročně, což z něj činí atraktivní formu investování i přes případné poplatky.
KOMENTÁŘE k článku Penzijní spoření reaguje na ukončení státního příspěvku pro seniory od 1. července
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.