Po letech tučných zisků dynamických fondů zasáhla letos klienty studená sprcha v podobě záporných výnosů. Kladné nuly dosáhly pouze dva konzervativní fondy. Jak hospodařil váš penzijní fond?
Na spoření v transformovaných a účastnických fondech stát přispívá 90-230 Kč/měsíc (maximálního příspěvku dosáhnete s měsíční úložkou 1 000 Kč). O dalších až 24 000 Kč ročně je možné si snížit základ daně z příjmu (čistá daňová úspora 3 600 Kč). Peníze je možné vybrat nejdříve po dosažení věku 60 let (je třeba spořit min. 5 let) formou jednorázového vyrovnání, renty na dobu určitou či doživotní renty.
V účastnických fondech si lidé na penzi spoří od ledna 2013. Fondy negarantují nezáporné zhodnocení, nenabízejí výsluhovou penzi a klienti si mohou volit investiční strategii (konzervativní, vyváženou nebo dynamickou). Investiční strategii je možné jednou ročně změnit bezplatně (každá další změna může být zpoplatněna, obvykle částkou do 500 Kč). Níže uváděná data jsou platná pro doplňkové penzijní spoření ke konci roku 2018.
Do transformovaných fondů bylo možné vstoupit do konce roku 2012. Fondy garantují nezáporné zhodnocení, nabízejí výsluhovou penzi (výplata poloviny úspor po 15 letech spoření) a klienti si nemohou volit investiční strategii (fondy musí investovat velmi konzervativně). Minimální riziko, minimální zisk. Níže uváděná data jsou platná ke konci roku 2018.
V dobách ekonomického růstu se vyplatí více riskovat a setrvávat ve vyváženém či dynamickém fondu. Riziko ztráty je malé, potenciální výnos vysoký. Naopak krizová období, která jsou vždy spojena s prudkými pády burzovních trhů, je lepší přečkat v konzervativních fondech.
Máte-li do penze daleko, vyplatí se více riskovat. Inflace v dlouhém období znehodnocuje konzervativně uložené peníze. A pokud na výběr penzijka nespěcháte, vždy si můžete pro ukončení spoření vybrat ten správný moment (ostřílení investoři na zajímavé příležitosti čekají i 5-10 let a neukvapují se). Naopak pokud Vám důchod už pomalu klepe na dveře, je lepší několik posledních let před ukončením spoření setrvat v konzervativních fondech. Máme mnohem menší manévrovací prostor, co se možného ukončení spoření/investiční strategie týče, a tudíž se nevyplatí příliš riskovat.
Během předvánočního shonu často zapomínáme na důležité finanční záležitosti. Přitom stačí pár minut kontroly, především těch finančních produktů, u nichž se dá využít podpora státu. A to nejen v podobě příspěvků, ale i daňových úlev. Stát každoročně nabízí vyšší tisíce korun. Podívejme se na rady odborníka Broker Trust, jak je nenechat propadnout.
V reakci na snížení základní sazby ČNB o čtvrt procentního bodu přichází vlna změn v úročení spořicích účtů. Pět bank - VÚB, Trinity, Creditas, Moneta a ČSOB - již oznámilo snížení sazeb. Další se brzy přidají. První bude Air bank, jejíž sazebník platí jen do 22. listopadu.
Statisíce lidí se v posledních měsících rozloučily se státními příspěvky na důchodové spoření a penzijní připojištění. Stát je totiž přestal vyplácet starobním důchodcům. Víte, jak v takovém případě naložit s naspořenými prostředky? A jak je co nejvýhodněji vybrat nebo zhodnotit? To všechno vám prozradíme.
Vkladní knížky a stavební spoření představují tradiční formy spoření, které mají své pevné místo v české finanční historii. Ačkoli mnoho lidí dnes přechází na digitální bankovnictví nebo volí spořicí účty a termínované vklady, tyto produkty stále nabízejí své specifické výhody. Stavební spoření například přináší státní podporu až do výše 2 000 Kč ročně, což z něj činí atraktivní formu investování i přes případné poplatky.
Výběr nejlepšího spořicího účtu pro společenství vlastníků jednotek (SVJ) může být klíčovým krokem k zajištění efektivního spravování financí. Nejlepší spořicí účet pro SVJ nabízí výhodné úročení, nízké nebo žádné poplatky za vedení účtu a flexibilní přístup k naspořeným prostředkům. Kromě toho může být důležitá i stabilita banky, která tento účet nabízí, a její schopnost poskytovat kvalitní zákaznický servis.
KOMENTÁŘE k článku Penzijní spoření – výnosy 2018
Důchod, Komentoval(a): Jan Veliz
Z výše uvedeného je zřejmé, že žádný soukromý subjekt nemůže garantovat, že budeme jednou mít důchod. Přispívají občané, zaměstnavatelé, ba i stát. A banky jen maximalizují své zisky. Nevšiml jsem si, že by nějaká banka byla ve ztrátě, přesto výnosy pro klienty jsou mizivé nebo dokonce záporné. Důchod může garantovat jedině stát, ale nesmí se dostat k moci strany, které by současný důchodový systém zničily. Stačí jen udržovat poměr průměrná čistá mzda / průměrný důchod a systém vydrží navěky.
Re: Důchod, Komentoval(a):
Dobrý den, doplňkové penzijní spoření výše je plně v režii penzijních fondů (nikoliv bank). Pravidla fondů velmi přísně reguluje stát, který mimo jiné stanovuje přesnou výši odměny fondům za spravované peníze. Kdyby tato odměna byla nižší, výnosy pro klienty by byly vyšší. Státní důchod je závislý na 3 parametrech: výše vypláceného důchodu, věk pro odchod do penze a výše placeného sociálního pojištění. Jsme zemí s téměř nejvyšším zdaněním práce na světě, takže sociální pojištění zvyšovat dále nelze. A lidé nejsou ochotni odcházet do penze později než v 65 letech. Z čehož plyne, že důstojná výše penze garantovaná státem není bohužel udržitelná.
Opak je pravdou, Komentoval(a): VÍT MATĚJOVSKÝ
Dobrý den, s hrůzou jsem si přečetl následující: JAK SPRÁVNĚ ZVOLIT INVESTIČNÍ STRATEGII? "V dobách ekonomického růstu se vyplatí více riskovat a setrvávat ve vyváženém či dynamickém fondu. Riziko ztráty je malé, potenciální výnos vysoký. Naopak krizová období, která jsou vždy spojena s prudkými pády burzovních trhů, je lepší přečkat v konzervativních fondech." Opak je pravdou : naopak je vhodné mít dynamičtější variantu hlavně v dobách poklesu, kdy nakoupím levněji, resp. za stejnou částku více podílů, a po následném vzestupu jsem dříve v zisku, resp. výnos je takto výrazně vyšší , než kdybych byl v dobách poklesu/krize v konzervativní strategii, která jednak toho moc nepřinese, a hlavně nejsem zainvestován v momentě vzestupu, resp. nestihnu další nárůst hodnoty - toto samozřejmě v případě dlouhodobého spoření/investování, např. 10 let (koneckonců na méně než pět let penzijko nemá smysl, proto je vhodnější spíše dynamičtější varianta).
Re: Investiční strategie, Komentoval(a):
Dobrý den, toto doporučení (nakupovat v krizi, kdy jsou aktiva levná a prodávat v době vrcholu, kdy jsou nadhodnocená) je samozřejmě platné, ale pro individuální investory (když akcie nakupujete a prodáváte přímo Vy). Jdete tím proti proudu a realizujete vyšší zisk. Nicméně institucionální investoři (penzijní a jiné fondy) jednají jinak a jinak promítají aktuální účetní hodnotu svých aktiv do hodnoty fondů. Dynamický penzijní fond zkrátka nemůže všechny své akcie v době vrcholu prodat a nakoupit je zpět v době krize.