Rekordně nízké úrokové sazby u hypoték a zvýšená potřeba ruských bank po kapitálu vytvořily na trhu malé perpetum mobile na peníze. Stačí vlastnit nemovitost, mít dostatečný příjem a ročně si přilepšíme až o 15 tisíc korun, s garancí na 5 let.
Článek by se mohl jmenovat „Nechte svoji nemovitost vydělávat“, ale toto heslo již dostatečně dehonestovaly rádoby marketingové agentury, které slibovaly za reklamní plachtu vyvěšenou na domě (či reklamou oblepeném autě) až tisíce korun měsíčně. Háček byl v povinném měsíčním zalistovacím poplatku za nemovitosti/auto a slíbená reklama, která podobně jako Godot nikdy nedorazila.
Metoda ročního přivýdělku až 15 tisíc korun je až překvapivě jednoduchá:
Hypoték za 1,99% a méně je na trhu spousta, ale pokud nabídky očistíme o produkty s vysokými poplatky za sjednání a vedení úvěru či předražené pojistky, mnoho bank nám nezbude. Vybírat tedy budeme moci jen mezi Fio Bankou, která pětiletou fixaci 1,98% nabízí bez nutnosti sjednání pojištění, pro úvěr od 2 mil. Kč a s LTV do 70%, a Wüstenrot hypoteční bankou, kde v nabídce pětiletých fixací natrefíme na 1,89% - ale s měsíčním poplatkem 150 Kč za vedení úvěru, čímž se dostáváme opět na efektivní 2%, bez pojištění dokonce na 2,2%. Ale i toto se stále vyplatí.
Budeme potřebovat dostatečně velký čistý měsíční příjem, abychom po banku byli bonitními klienty a dosáhli na nejlepší možnou sazbu. Vyšší příjem je nutný i pro následné snížení základu daně o zaplacené úroky za hypotéku (bez této slevy na dani by byl výnos výrazně nižší).
Základem je mít dobře zastavitelnou nemovitost, tedy obytnou, ideálně na dobré adrese (větší města a jejich okolí, ne pohraničí). Banka za 1,99% půjčuje pouze pro koupi nebo výstavbu nemovitosti, ne pro účely zbohatnutí na následném přesunu peněz do termínového vkladu. Koupě nemovitosti je mimo hru, tedy to budeme muset uhrát na výstavbu nemovitosti, u které dnes při ručení jinou obytnou nemovitostí není vyžadováno dokládání faktur a peníze lze takto získat s trochou štěstí pro libovolný účel.
Evropsko-ruská banka nabízí úrok 2,7% při pětiletém termínu na vklady od 0,5 mil. Kč. Vklad do výše ekvivalentu 100 000 EUR (tedy dnes zhruba 2,7 mil. Kč, za 5 let s posílením kurzu cca 2,5 mil. Kč) je 100% pojištěn. Družstevní záložny jsou bohužel od 1/7/2015 mimo hru, neboť pro zisk úročeného vkladu je třeba investovat 10% z vkladu do nepojištěného kapitálu záložny.
Optimální kombinace:
Půjde-li vše dobře a dosáhneme-li na úrok u hypotéky 1,98%, bude rozdíl oproti termínovanému vkladu (2,7%) činit 0,61% (po odečtení srážkové daně 15% z úroků termínovaného vkladu a 15% slevy na dani z příjmu za snížení daňového základu za zaplacené úroky z hypotéky). Pro 2,5 mil. Kč to je ročně čistý zisk 15 300 Kč, za 5 let necelých 80 tisíc korun. V ideálním případě bude kromě našeho investovaného času dalším nákladem pouze odhad nemovitosti (a kolek na katastru).
Pokud na sazbu 1,98% nedosáhneme a nakonec se nám s bankou podaří dojednat třeba efektivních 2,2%, i tak si ročně můžeme vydělat stále příjemných téměř 11 000 Kč (za pět let přes 50 tisíc Kč).
Stěžejním bodem úspěchu je dosáhnutí na úrokovou sazbu z úvěru určenou na bydlení. Přestože úroky u tzv. amerických hypoték (bez doložení účelu) neustále klesají a aktuálně lze tento úvěr pořídit již od 3,28% (opět Fio Banka), perpetum mobile na peníze bychom za těchto podmínek nevytvořili.
Ztratili jste práci a nevíte, zda máte nárok na podporu v nezaměstnanosti? Případně byste rádi věděli, jak bude vysoká a jak dlouho ji budete moci pobírat? V naší kalkulačce podpory si snadno spočítáte, kolik peněz můžete od státu dostávat a kolik to bude v celkovém součtu. Ukážeme, co potřebujete k úspěšnému vyřízení žádosti o podporu v nezaměstnanosti.
Potřebujete zjistit, zda máte nárok na přídavky na děti? V naší kalkulačce si snadno ověříte, jestli na tuto sociální dávku dosáhnete a v jaké výši vám může být vyplácena. Ukážeme vám také, jaké podmínky musíte splnit a jak o přídavky požádat.
Hrozí vám srážky ze mzdy, nebo už je zaměstnavatel provádí? Jistě si chcete ověřit, kolik peněz vám má ze mzdy zůstat. V naší kalkulačce srážek ze mzdy si můžete rychle spočítat, jaká částka se vám má skutečně strhnout. Zjistíte také, kolik peněz vám musí po srážkách zůstat na živobytí, ať už jde o srážky na exekuce, na výživné anebo na insolvenci.
Kupujete nemovitost? Řešíte vypořádání dědictví? Anebo prodáváte firmu nebo její podíl? V těchto a dalších situacích, kdy je nutné zajistit bezpečné a transparentní uschování peněžních prostředků mezi dvěma stranami, se využívá bankovní úschova. Jak funguje, jaká je cena bankovní úschovy a jaké jsou její výhody a možné nevýhody?
České obchody nabízejí zákazníkům pestrou paletu platebních metod. K platbě kartou sáhnou tři ze čtyř Čechů raději než po hotovosti. Mladší generace už dává přednost mobilním platbám. Starší věkové skupiny zůstávají věrné klasické plastové kartě, jak ukazují statistiky platebního stylu České národní banky a také Index prosperity, zpracovávaný Českou spořitelnou, ve spolupráci se Sociologickým ústavem Akademie věd ČR.
KOMENTÁŘE k článku Perpetum mobile na peníze
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.