Hypoteční úvěr je pro mnoho lidí jediná cesta k vlastnímu bydlení. Dosáhnout na něj je ale v posledních letech stále těžší. Přibývá totiž podmínek, které musíte pro získání hypotéky splnit. Záleží například na vašem zaměstnání, příjmech i na hodnotě nemovitosti. Projděte si vše s námi a zjistěte, jak vysněnou hypotéku získat.
Podmínky pro získání hypotéky můžeme rozdělit do 2 oblastí:
Začneme požadavky centrální banky. V současnosti jsou dva, a i když ani jeden z nich přímo neříká, jestli hypotéku dostanete nebo ne, zásadně ovlivňují její výši. Pokud je tedy nesplníte, jsou vaše šance na získání potřebného úvěru minimální.
Zásadní pro získání potřebné půjčky jsou vaše úspory a hodnota vybrané nemovitosti. To vše je vyjádřené ve zkratce LTV. Odkazuje na anglické spojení loan to value a určuje, kolik peněz z hodnoty nemovitosti vám banka půjčí.
Aktuálně je to 90%. V praxi to znamená, že:
Zbylou část musíte zaplatit ze svého. Navíc si k tomu přičtěte:
Potřebujete si tedy předem naspořit několik set tisíc korun. Nebo ručit více nemovitostmi – vzroste tak hodnota zástavy a tím pádem i maximální možná půjčka.
Také druhý bod určuje Česká národní banka. Je jím DSTI. Pod touto zkratkou se skrývá výraz debt service to income a označuje poměr výše splátek vůči čistému měsíčnímu příjmu žadatele.
Aktuálně je maximální povolená hodnota DSTI 50%. Měsíční splátka hypotéky tak nesmí přesáhnout 50% vašich čistých měsíčních příjmů.
Ovšem pozor, do této hodnoty se počítají také splátky veškerých dalších úvěrů, které máte.
Tato podmínka tedy ovlivňuje výši půjčky i dobu splácení. Právě tyto parametry totiž určují, kolik bance každý měsíc zaplatíte.
A jaké podmínky pro získání hypotéky stanovují samotné banky? V první řadě je to dostatečná bonita. Tedy bankovní hodnocení toho, jestli danou půjčku zvládnete splatit. Ovlivňuje nejen to, jestli hypotéku vůbec dostanete, ale také její výši či úroky.
Problém je, že každý poskytovatel ji počítá jinak. Nedá se proto jednoduše říct, co všechno musíte splnit. Obecně ale mezi posuzované oblasti patří:
Mimo jiné je důležité, abyste jako zaměstnanec nebyli ve zkušební nebo výpovědní lhůtě nebo abyste jako OSVČ doložili dvě poslední daňová přiznání (výjimečně stačí i jedno). U dalších půjček zase hraje významnou roli nejen jejich výše, ale také řádné splácení.
S bonitou úzce souvisí i vaše případné záznamy v registrech dlužníků. Pokud je máte, můžou vaši žádost výrazně zkomplikovat.
Není to však bezpodmínečně nutné. Drobné a nahodilé prohřešky, jako je pozdní zaplacení stokorunového účtu, banky většinou tolerují. Můžou vám ale zvýšit úrokovou sazbu.
Jestli jste však měli větší problémy se splácením svých úvěrů, o hypotéku budete asi žádat marně.
Samozřejmě nesmíme zapomenout ani na věk, také ten je pro získání hypotečního úvěru důležitý. Minimální hranice je jasná – 18 let. Dřív o půjčku na bydlení žádat nemůžete.
S horní hranicí je to složitější. U jednotlivých poskytovatelů se liší v závislosti na tom, jaký je u nich věkový limit pro doplacení hypotéky. Zatímco někde ji můžete splatit až v 70 letech, jinde to musíte stihnout do 65 let. Teoreticky přitom můžete hypotéku získat i rok před daným limitem.
Počítejte ale s tím, že čím dřív o hypoteční úvěr požádáte, tím nižší splátky můžete získat. Dosáhnete totiž na delší dobu splácení.
Jak tedy získat hypotéku? Potřebujete dostatečné úspory, dost vysoký příjem i minimum dluhů.
Vždy ale pamatujte, že každá banka posuzuje tyto parametry trochu jinak. A zatímco u některých poskytovatelů požadovaný hypoteční úvěr nedostanete nebo musíte počítat s přísnějšími podmínkami, jinde půjde vše bez problémů.
Abyste tedy předem zjistili, jestli na dostatečně vysokou půjčku dosáhnete a jaké podmínky vám poskytovatelé nabídnou, vyzkoušejte nejdřív jednu věc. Je jí on-line hypoteční kalkulačka.
Zadáte do ní potřebné údaje, včetně požadované výše hypotéky a délky splácení, a zdarma dostanete seznam těch nejvýhodnější nabídek. Jednoduše tak zjistíte, jaké podmínky můžete získat. A kde se vám hypotéka nejvíc vyplatí.
Česká národní banka dnes přikročila k dalšímu snížení základní úrokové sazby o 0,25 procentního bodu na rovná 4 %. Co to bude znamenat pro vaši peněženku? A bude snižování repo sazby pokračovat i na dalších zasedáních bankovní rady ČNB?
Vzít si hypotéku, to je obrovský závazek. Jak vůči bance, tak i vůči sobě a své rodině. Podívejme se, jak se dá i tak obrovský závazek zajistit, abyste při negativních životních událostech nepřišli o nemovitost bez náhrady, o schopnost splácet, a abyste i v problematických měsících měli vždycky dostatečnou rezervu na další splátku. Zorientujte se v možnostech zajištění hypotéky na vaší straně a v možnostech účinné finanční ochrany vás i vaší rodiny.
Exekuce. Slovo, které děsí snad každého člověka, který má nějakou půjčku. A pokud máte hypoteční úvěr, je situace ještě složitější. Pokud se totiž dostanete do potíží se splácením, hrozí vám, že přijdete o bydlení. Podívejte se proto, jak exekuci na hypotéku zabránit a jak postupovat, když vám hrozí.
Nákup první nemovitosti je významným životním krokem, který vyžaduje pečlivou přípravu a důkladné rozvažování. Klíčovým krokem je zhodnocení vašich finančních možností, abyste věděli, kolik si můžete dovolit investovat do hypotéky a dalších souvisejících nákladů. Před samotným nákupem je nutné se zaměřit na průzkum trhu a určit, která lokalita i typ nemovitosti nejlépe vyhovují vašim potřebám a budoucím plánům.
Hypotéka je jedním z nejčastějších způsobů, jak financovat nové bydlení. Víte ale, že vám pomůže i s pořízením nábytku nebo elektroniky? Takzvaná hypotéka na vybavení bytu vám na zařízení domácnosti půjčí i miliony korun.
KOMENTÁŘE k článku Pět základních podmínek pro získání hypoték
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.