Většina klientů většiny bank musí při odesílání platby zadat číslo bankovního účtu zamýšleného příjemce účtu. S platbami zadanými jinak než na číslo účtu si u nás umí poradit zatím jen mBank a Banka Creditas. To se však má brzy změnit - český bankovní systém bude schopen posílat platby na kontakt, a to jak na telefonní číslo, tak třeba i na emailovou adresu. To vše bez nutnosti instalovat jakoukoliv aplikaci navíc.
Spolupráce České bankovní asociace s Českou národní bankou
Snadno zadavatelné platby na kontakt jsou pro klientelu českých bank připravovány formou spolupráce České bankovní asociace s Českou národní bankou. Léto 2022 bude ve znamení testování této služby, ostrý provoz bude spuštěn začátkem příštího roku.
V současnosti se počítá jen s platbami na mobilní telefonní číslo. „Do budoucna by se systém mohl rozšířit i o další možné kontakty pro párování s číslem účtu – například o e-mailové adresy,“ sdělil médiím Oldřich Dědek, člen bankovní rady České národní banky. Dohlíží na sekci řízení rizik a podpory obchodů, kam spadají i nové platby zadané jinak než číslem účtu.
Základem pro tuto službu je registr provozovaný Českou národní bankou. V registru se budou uchovávat data o bankovních účtech jednotlivých klientů - jaké má klient telefonní číslo a jakou emailovou adresu. Jakmile odesílatel peněz zadá třeba telefonní kontakt příjemce platby, v registru si banka odesílatele zjistí, jaké bankovní konto tento příjemce má. A platbu provede.
Další banky plánují buď postupné připojení k této službě, nebo ji zatím ani nezačaly zvažovat - například proto, že podobnou službu již samy provozují - viz níže.
Co vede banky k jinému způsobu zadávání plateb?
Důvodem, který vede banky a Českou národní banku k zavedení nové možnosti pro zadávání plateb, jsou (celkem nepřekvapivě) časté chyby klientů vznikající při nepozorném přepisu čísla účtu. Z chyb pak vznikají nepříjemné situace, které banky musejí řešit - a celá služba plateb na účet se tím komplikuje a zdržuje.
Česká verze plateb na mobil nebo na email nebude nijak ojedinělá. Jak se dočteme ve společné tiskové zprávě ČBA a ČNB, v podobné verzi fungují platby na kontakt i v jiných zemích - například na Slovensku nebo v Lotyšsku.
„Kopírováním nebo přepisováním čísla účtu často dochází ze strany klientů k chybám, které banky musí následně řešit. V lepším případě chybně zadané číslo účtu neexistuje, což umí systémy bank odhalit. Bohužel se ale stává, že zadáním třeba nesprávného kódu banky peníze dorazí na úplně cizí konto. Od plateb na kontakt si vedle většího pohodlí pro klienty slibujeme méně takových omylů a další urychlení platebního styku,“ vysvětlil médiím výhody této inovace Tomáš Hládek, expert České bankovní asociace pro platební styk.
Platby na kontakt už několik let umožňuje mBank nebo Banka Creditas
Dokonce ani na českém trhu nepůjde o úplnou novinku. Platby na telefonní číslo již mnoho let nabízí například mBank - ve své mobilní aplikaci. Službu realizuje pomocí SMS, kterou pošle příjemci platby. SMS zpráva obsahuje odkaz na provedení platby. Pokud na něj příjemce nejpozději do 15 dní klikne, platba bude realizována.
Na platby jsou nastavena dvě omezení - na kontakt může klient mBank odeslat maximálně 2 000 Kč, tento způsob zadání platebního příkazu smí využít max. 3x denně. Do nového systému plateb na kontakt se mBank prozatím zapojit nechystá.
Banka Creditas provozuje platby na kontakt také ve své mobilní aplikaci s tím, že služba je určena pouze jejím klientům. Jak odesílatel, tak příjemce musejí mít v mobilu nainstalovánu aplikaci Creditas Banking. Na rozdíl od mBank se Creditas k novým platbám na kontakt připojí hned v průběhu příštího roku.
Ke službě se přidáte jednoduše, i bez aplikace, jen prostřednictvím vaší banky
Jak umožnit ostatním, aby vám mohli zasílat platby na číslo mobilu nebo na emailovou adresu - kteréžto mají uloženy v mobilu, a tak je jen zkopírují, nikoliv přepíší? Bude to velmi snadné. K číslu účtu si ve vašem online bankovnictví prostě jen doplníte číslo vašeho mobilu a/nebo vaši emailovou adresu. Zda bude možné platby realizovat jen na běžný účet, nebo i na účet spořicí (například pomocí emailové adresy), není zatím jasné.
Banka informace z nastavení vašeho online bankovnictví zanese do centrálního registru spravovaného ČNB. A díky tomu všechny ostatní banky zapojené do systému budou kdykoliv schopné realizovat platbu na váš účet, i když bude zadána třeba jen telefonním číslem.
Čeští klienti bankovní inovace vítají
Platby na kontakt jsou první významnou inovací v platebním styku od doby, co byly zavedeny takzvané okamžité platby (platby, které proběhnou v řádu vteřin, a to v režimu 24/7 - jinými slovy kdykoliv). Díky okamžitým platbám odpadá čekání na doručení peněz na účet příjemce. Tyto platby se na trhu objevily v roce 2018. V současné době je dle informací ČNB už každá pátá transakce v režimu okamžité platby. Většina bank v ČR totiž okamžité platby nabízí zdarma.
V roce 2024 jsou běžné bankovní účty
nezbytnou součástí života většiny lidí. Přestože moderní technologie a pokroky
v zabezpečení bankovních systémů výrazně zlepšily ochranu uživatelů, stále
existují bezpečnostní rizika, která je třeba brát v úvahu. Následující článek
popisuje některá z nejvýznamnějších rizik spojených s každodenním používáním
běžných bankovních účtů v roce 2024.
Mít účet u banky je nejpraktičtější způsob uložení peněz. Výplaty se většinou posílají už jen na účet. Platby z účtu jsou jednoduché a často zdarma, navíc můžete získat nějaké zhodnocení. Úložky v bance jsou pojištěny až do 100 000 eur. Hledat pro své peníze bezpečnější místo, než je banka, nemá patrně smysl.
České banky nezapomínají ani na děti. V jejich nabídce najdete dětské účty i platební karty. Kdy začít přemýšlet o založení těchto finančních produktů, které banky je nabízí, jaké jsou jejich podmínky a podle čeho vybírat?
Od 20. dubna 2024 zavede Raiffeisenbank pro většinu klientů nové ověření při přihlašování do internetového bankovnictví. K tomuto kroku banka přistoupila z bezpečnostních důvodů, cílem změny je zvýšené zabezpečení přístupu k účtu. Změna se dotkne většiny klientů. Jediná skupina uživatelů bankovnictví RB, pro které se nic nemění, jsou ti, kteří se stále ještě přihlašují kombinací SMS kódu a hesla.
Založit si bankovní účet online, je dnes už hračka. Banky přizpůsobily proces tak, aby byl přístupný co nejvíce klientům. Dokumentů pro založení účtu se nevyžaduje mnoho: jen osobní doklady, případně výpis z účtu, který už používáte u jiné banky. Online si můžete založit účet běžný, spořicí, obchodní (investiční), účet podnikatelský, ale třeba i termínovaný vklad. U některých dětských účtů zůstává nutnost osobní návštěvy na pobočce. Podívejte se, jak na založení bankovního účtu online. Věděli jste, že některé banky nabízejí bonusy za založení účtu?
KOMENTÁŘE k článku Platby na telefon nebo email bude brzy umět více bank
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.