Internet je fenomén, který v současné době nic nepředčí. Nabízí zábavu, zdroj informací i možnosti nákupů. Pokud jste si i Vy oblíbili nákupy přes internet kvůli výhodným cenám a většímu výběru zboží, možná jste vyzkoušeli platbu přes internet.
K provedení platby bylo nutné zadat citlivé informace v podobě čísel Vaší platební karty, a to samotné již přestavovalo riziko. Ovšem než se zhrozíte, že někdo mohl získat údaje Vaší karty, je nutné podotknout, že zneužití čísel platebních karet není příliš rozšířené a případné reklamace jsou ihned vyřešeny ve prospěch klienta. Rizika však nelze podceňovat.
Pro hackery není problém získat informace o Vaší kartě, pokud jste s ní platili v e-shopu bez ochrany proti počítačovým útokům. Údaje mohou být zneužity a zákazník může přijít o peníze z účtu. Platební kartou proto plaťte pouze u zavedených prodejců, kteří šifrují údaje během platby pomocí protokolu HTTPS. Věnujte také pozornost zprávám prohlížeče o neplatných certifikátech.
Známkou věrohodnosti internetového obchodu je certifikace a akreditace. Zákazníkovi to slouží jako potvrzení určité jakosti, standardu a dodržování právních předpisů a etiky. Pro udělení certifikátu jsou stanovena pravidla, a pokud internetový obchod přestane tato pravidla dodržovat, je mu certifikát odebrán. Seznam obchodů, které dodržují pravidla bezproblémového nakupování, naleznete zde.
Pozor také na emaily, které jsou vytvořeny s takovou věrohodností, že si je můžete splést od emailů odeslaných karetními asociacemi (VISA, MC). V těchto zprávách je žádáno sdělení čísla platební karty spotřebitele a PIN. Nikdy ale takové údaje nikomu neposílejte.
S přílohou podvodného emailu si také můžete do počítače stáhnout virus nebo speciální software pro monitorování komunikace. Při platbě kartou přes internet jsou pak informace odeslány někomu jinému, než je e-shop. Prevencí je instalace kvalitního antivirového či antispywarového programu.
Abyste zamezili nebezpečí zneužití údajů Vaší platební karty, nechte si zboží zasílat na dobírku nebo ho předem zaplaťte jednorázovým příkazem z účtu. Zboží lze také uhradit při převzetí na odběrném místě. Riziko také výrazně eliminujete používáním elektronické peněženky Paysafecard. Vhodné je také snížit limity pro online platby nebo si přebytek peněz převést z běžného účtu na spořicí účet. Objednávky vždy provádějte z vlastního počítače ze zabezpečené internetové sítě. Pravidelně si také kontroluje výpisy ze svého účtu a na mimořádný výběr, který jste neprovedli, ihned reagujte. Kontaktujte svou banku a požádejte ji o zablokování platební karty. O dalším postupu Vás budou banky informovat.
Zdroj: paysafecard
Silným motivem k dlouhodobému investování by se mohly stát pro řadu Čechů vlastní děti. Jak ukázal průzkum, který pro Asociace pro kapitálový trh ČR (AKAT ČR) provedla agentura Perfect Crowd, až 66 % respondentů svým potomkům spoří, aby jim v budoucnu ulehčilo vstup do dospělosti. Nejpočetnější skupina dotázaných, konkrétně 29 %, podle citovaného průzkumu naspoří ročně do 10 000 Kč, mezi 10 tisíci a 30 tisíci Kč ročně pak odloží 28 % Čechů.
Realitní podílové fondy se těší mezi Čechy stále větší popularitě. Svůj podíl na tom mají mimo jiné klesající úroky u spořicích účtů v bankách. Část lidí již přesunula své peníze právě do nemovitostních fondů určených drobným investorům a další k nim ještě přibydou. Jednou z hlavních výhod realitních podílových fondů je jejich nízká rizikovost. Na sedmibodové škále rizikovosti investic SRI zaujímají často druhý nejnižší stupeň 2 a jsou tak optimální volbou i pro konzervativní investory.
Češi opouštějí „starý“ typ penzijního spoření, jehož výnos v uplynulých letech zdaleka nepokryl ani inflaci. V rámci dobrovolného spoření na stáří s podporou státu jsou naopak na vzestupu doplňkové penzijní spoření (DPS) a dlouhodobý investiční produkt (DIP), který byl spuštěn na začátku letošního roku. Jeho cílem je motivovat více lidi, aby se zabezpečili na stáří.
Investice do kryptoměn často vyvolávají
debaty kvůli jejich vysoké volatilitě a souvisejícím rizikům. Ale co kdyby
teoretická rizika mohla být minimalizována pomocí špičkové analytiky založené
na umělé inteligenci? Právě to je vizí SmartBit Boost—průlomové investiční
platformy, která má za cíl učinit celý proces kontrolovanější a spolehlivější.
Umělá inteligence (AI) již není jen doménou futuristických vizí nebo vědeckofantastických filmů. Dnes proniká do všech oblastí našeho života a mění způsob, jakým pracujeme, komunikujeme a dokonce i tvoříme. Její potenciál je obrovský, a přesto se mnozí ptají: Jak vlastně umělá inteligence funguje a jak ji můžeme využít ve svůj prospěch?
KOMENTÁŘE k článku Oblíbili jste si platby přes internet? Pozor na možná úskalí
Nedodaní zboží , Komentoval(a): Eva
Dobrý den
V začátcích koronaviru jsem objednala 3 respiratory u SVETOMATU, nic nepřišlo, 14.6.2020 mi napsali, že mi vrátí peníze, samozřejmě nic nepřišlo a přestali úplně komunikovat. Je to poprvé, co se mi taková věc stala, jsem bezradná. Kam se v takovém případě obrátit? Na kriminálku? Na Českou obchodní inspekci?
Děkuji za informaci
VAŇKOVÁ