Banky.cz Články Komerční sdělení Platebních karet v telefonu se Češi obávají. Fotky dětí ve vaně v něm ale klidně mají

Platebních karet v telefonu se Češi obávají. Fotky dětí ve vaně v něm ale klidně mají

Platba mobilem

Češi patří mezi světové přeborníky v používání platebních karet. Do čeho se ovšem pouštíme s podstatně menší odvahou, je jejich nahrávání do chytrých telefonů a hodinek, důvodem jsou obavy ze zneužití. Opatrnost při placení kartou je na místě, potvrzují kybernetičtí specialisté. Druhým dechem ale dodávají, že smart technologies jsou jednou z nejbezpečnějších forem placení.

REKLAMA

Placení kartou v české kotlině jednoduše vede. Aby ne, je to mimořádně snadný způsob úhrady čehokoli, co právě potřebujeme zaplatit. A pak technologičtí vývojáři ve spolupráci s bankéři přišli s další vychytávkou usnadňující život — co takhle nahrát platební kartu do chytrého telefonu a hodinek? Ty má každý hned po ruce, na rozdíl od peněženky.

Digitalizace platebních karet se Češi zdráhají zbytečně, říká expert

Jenže nastal zádrhel, který asi nečekali. Češi na placení chytrými technologiemi sice přistoupili, ale zdaleka ne v takovém měřítku, v jakém se očekávalo. Důvod je prostý, bojí se, že karty v telefonu nebo v hodinkách, které jsou obvykle nonstop připojené k síti, může kdokoli zneužít.

Věděli jste, že v Komerční bance v obavách před podovdy prověří až půl milionu transakcí denně?
zdroj: KB.cz

To je ale podle Pavla Šaška, který má v Komerční bance na starosti oddělení prevence karetních podvodů, škoda. „Pořád narážíme na to, že lidé se bojí mobilu nebo hodinek s tím, že si řeknou, že ta krabička je nebezpečná, že si raději nechají plastovou kartu… Pokud ale využívají nějakou platební metodu v rámci digitalizace karet, tak i to je pořád bezpečné, protože v rámci té transakce figuruje vaše digitální verze karty, a to je token, který je nezneužitelný.“

Běžný účet s bonusem 3 000 Kč

Je paradox, že lidé se bojí platebních karet, ale soukromí riskují

Platební kartu v telefonu? Nebezpečné… Choulostivý materiál? Klidně.

A jak dále Pavel Šašek říká, pokud platební kartu používáme s rozvahou, je její používání v digitální podobě podstatně bezpečnější než ve fyzické. „Ta karta v zařízení reálně není. Osvěta, že se lidé v takovém případě nemusí bát krádeže karty, je důležitá.“

Jak během rozhovoru s ostřílenými experty na finanční kyberbezpečnost zaznělo, je paradoxem, že lidé neváhají mít v telefonu třeba fotografie, na nichž jsou oni sami nebo jejich nejbližší zachycení nazí, ale nahrání karet do zařízení se obávají kvůli zneužití. Přitom v případě krádeže fotek a videí je riziko podstatně vyšší. „Když jsem se v rámci akce Bankéři do škol ptal dětí, jestli mají zkušenosti s posíláním nahých fotek, a to byli čtrnáctileté děti, tak ji měli všichni,“ říká Marek Macháček, expert na ochranu financí v kyberprostoru z Komerční banky„Všichni je posílali všem. Ptal jsem se jich, jestli tuší, kolik nahých fotek mám já. Odpovídali, že jich mám určitě hodně. A já na to, že ani jednu v životě.“

„Je to opravdu zvláštní. Když vám někdo nabourá mobil, kartu z něj nedostane, zatímco fotky ano. Karta je zdigitalizovaná, ale když telefon nedokážete odemknout, tak s ním zkrátka nezaplatíte,“ ujišťuje všechny, kdo ještě s nahráním digitálních karet váhají, Pavel Šašek.

Běžný účet od mBank zdarma

Právě v případě dětí a dospívajících je ovšem potřeba být mimořádně obezřetný a prozíravý, pokud se jim rozhodneme svěřit možnost platby digitální kartou. To znamená — nastavit denní limit, případně možnost platby kartou zablokovat a povolovat ji pouze ve chvíli, kdy je třeba něco uhradit. Samozřejmostí by měly být alespoň základní finanční edukace a varování před podvodníky.

Česko co do počtů kyberpodvodů patří ke světové špičce
Proč? Podle Marka Macháčka je to kvůli mimořádně pokročilým technologiím, které u nás „internetová škodná“ testuje. Co bude fungovat u nás, to budou používat i ve světě.
zdroj: KB.cz

REKLAMA

ANKETA k článku Platebních karet v telefonu se Češi obávají. Fotky dětí ve vaně v něm ale klidně mají

Bojíte se mít v mobilu uloženou platební kartu?

Počet odpovědí: 92

KOMENTÁŘE k článku Platebních karet v telefonu se Češi obávají. Fotky dětí ve vaně v něm ale klidně mají

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Platebních karet v telefonu se Češi obávají. Fotky dětí ve vaně v něm ale klidně mají

Platebních karet v telefonu se Češi obávají. Fotky dětí ve vaně v něm ale klidně mají

Češi patří mezi světové přeborníky v používání platebních karet. Do čeho se ovšem pouštíme s podstatně menší odvahou, je jejich nahrávání do chytrých telefonů a hodinek, důvodem jsou obavy ze zneužití. Opatrnost při placení kartou je na místě, potvrzují kybernetičtí specialisté. Druhým dechem ale dodávají, že smart technologies jsou jednou z nejbezpečnějších forem placení.

Razdva půjčka: Peníze do 12 minut a šance získat finanční odměnu za řádné splácení

Razdva půjčka: Peníze do 12 minut a šance získat finanční odměnu za řádné splácení

Potřebujete peníze hned a bez zbytečného papírování? S Razdva půjčkou je můžete mít na účtu už za 12 minut od schválení! Půjčte si online 10 000 až 250 000 Kč a zapojte se do soutěže o podíl z 300 000 Kč!

Chargeback: Služba, která nás umí ochránit, když naletíme kyberpodvodníkům

Chargeback: Služba, která nás umí ochránit, když naletíme kyberpodvodníkům

Zažila to snad většina z nás: Na internetu si objednáme zboží, zaplatíme za něj platební kartou, natěšeně čekáme na zásilku, jenže místo ní dorazí tak akorát zklamání. Buď dostaneme cosi, co absolutně neodpovídá slibované kvalitě, nebo nedorazí vůbec nic. Máme v takové chvíli šanci na vrácení peněz? Máme. Díky službě chargeback. Je ovšem důležité poznamenat, že na ni nelze spoléhat ve všech případech, kdy naletíme pochybným podnikavcům.

Kyberspecialista z Komerční Banky: Lidem mizí peníze z účtů i vlastní vinou. Nečtou notifikace

Kyberspecialista z Komerční Banky: Lidem mizí peníze z účtů i vlastní vinou. Nečtou notifikace

Bankovní kyberspecialisté specializující se na platby kartou loni v Česku ochránili před podvodníky 310 milionů korun. Letos bude částka podstatně vyšší, jen do září experti zabránili krádežím ve výši 420 milionů korun. A jak upozorňuje Pavel Šašek, vedoucí prevence karetních podvodů v Komerční Bance, nejnáročnější období v roce — Vánoce, kdy Češi nakupují nejvíce, nás teprve čeká. Výsledná cifra se tak ještě navýší stejně jako snaha šejdířů o získání peněz klientů. Víme, jak před nimi své finance ochránit. Pro začátek stačí jediné, pozorně číst.

Podezřelá transakce na platební kartě — co dál? Prvním krokem je blokace karty

Podezřelá transakce na platební kartě — co dál? Prvním krokem je blokace karty

Nejméně jednu platební kartu vlastní většina z nás. Hradit nákupy jsme se s ní naučili velmi rychle. Ne každý už se ovšem zajímá o to, jak ji lze ochránit před zneužitím podvodníky. Těm obvykle nevědomky poskytneme citlivé údaje vedoucí přímo k našim penězům, které se snaží vyvést pryč z našeho účtu a získat je pro sebe. Stále přitom platí, že nejlepší ochranou je důkladné prověření protistrany, jíž peníze posíláme. Další tipy chránící naše finance přidává vedoucí oddělení prevence platebních karet z Komerční Banky, Pavel Šašek. V pořadu Nový Den uvedl, že prostředky svěřené bance navíc hlídají zkušení profesionálové i speciální systém.

Z naší bankovní poradny

Pojmy ve slovníku

100% Hypotéka

Půjčka, která pokryje celou koupi. Taková je 100% hypotéka. LTV této hypotéky je 100 %, což znamená, že vám banka půjčí peníze na celou odhadní cenu nemovitosti, kterou ručíte. Díky 100% hypotéce tak získáte dost peněz na nákup domu či bytu nebo například na výstavbu. Zároveň ale musíte počítat s vyšším úrokem než u menších půjček. Pro banky je totiž úvěr bez spoluúčasti klienta rizikovější, a proto jsou jeho podmínky přísnější. V současnosti navíc čeští poskytovatelé 100% hypotéky neposkytují. Česká národní banka totiž v roce 2016 zpřísnila podmínky pro získání hypotéky a jejich součástí bylo také ukončení 100% hypoték. Banky tak nabízí maximálně 90% hypotéky. Pouze u 5 % objemu poskytnutých půjček smí být LTV vyšší než 90 %. Přesto existuje možnost, jak pomocí půjčky na bydlení získat dost peněz na úhradu celé kupní ceny nemovitosti. V podstatě tedy můžete dosáhnout na 100% hypotéku. Jak na to? Musíte ručit více nemovitostmi. Kromě kupovaného bytu či domu to může být například nemovitost rodičů. Samozřejmě ale platí, že majitel této nemovitosti musí s ručením souhlasit. Díky ručení více nemovitostmi se zvýší hodnota zástavy. I při 90% či menším LTV tak získáte peníze na nákup vybraného domu či bytu. Banky navíc obvykle umožňují druhou nemovitost z hypotéky vyvázat, jakmile splatíte potřebnou část úvěru. Dál tedy ručíte pouze kupovaným domem či bytem. Další možností je dofinancovat hypotéku dalším úvěrem. Například úvěrem ze stavebního spoření. ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

90% Hypotéka

Až 90 procent z ceny nemovitosti, kterou ručíte. Přesně tolik si můžete půjčit na hypoteční úvěr. Abyste ale 90% hypotéku dostali, musíte splnit několik požadavků. Jsou to zejména základní podmínky pro získání hypotéky – tedy například: věk,příjemči bonita.Oproti nižším půjčkám ale musíte u 90% hypotéky počítat s méně výhodnými podmínkami. Protože má hypotéka pokrýt 90 procent z ceny nemovitosti, je pro banku riskantnější než menší úvěry. A proto poskytovatelé toto riziko obvykle kompenzují vyšším úrokem. Pro většinu lidí je přitom 90% hypotéka nejvyšší možná. Podle pokynů České národní banky mohou poskytovatelé víc peněz půjčit jen v 5 procentech případů. Potřebujete tak mít naspořeno alespoň 10 procent z kupní ceny. V praxi to vypadá tak, že u bytu za 3 000 000 korun získáte maximálně 2 700 000 korun. Zbytek doplatíte vy. Pokud si chcete pomocí hypotéky půjčit víc než 90 procent z ceny domu či bytu, musíte ručit více nemovitostmi. V takovém případě stoupne hodnota zástavy, ze které se půjčka počítá. Výhodou je, že se tím pádem můžete dostat na nižší LTV (obvykle do 80 %) a získáte tak nižší úrok než u 90% hypotéky. Pokud jste například původně ručili bytem za 2 500 000 korun a nyní k němu přidáte další byt ve stejné ceně, stoupne hodnota zástavy na 5 000 000 korun. U hypotéky na zmíněných 2 500 000 tak bude LTV 50 %. ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2024, všechna práva vyhrazena