Češi patří mezi světové přeborníky v používání platebních karet. Do čeho se ovšem pouštíme s podstatně menší odvahou, je jejich nahrávání do chytrých telefonů a hodinek, důvodem jsou obavy ze zneužití. Opatrnost při placení kartou je na místě, potvrzují kybernetičtí specialisté. Druhým dechem ale dodávají, že smart technologies jsou jednou z nejbezpečnějších forem placení.
Placení kartou v české kotlině jednoduše vede. Aby ne, je to mimořádně snadný způsob úhrady čehokoli, co právě potřebujeme zaplatit. A pak technologičtí vývojáři ve spolupráci s bankéři přišli s další vychytávkou usnadňující život — co takhle nahrát platební kartu do chytrého telefonu a hodinek? Ty má každý hned po ruce, na rozdíl od peněženky.
Jenže nastal zádrhel, který asi nečekali. Češi na placení chytrými technologiemi sice přistoupili, ale zdaleka ne v takovém měřítku, v jakém se očekávalo. Důvod je prostý, bojí se, že karty v telefonu nebo v hodinkách, které jsou obvykle nonstop připojené k síti, může kdokoli zneužít.
Věděli jste, že v Komerční bance v obavách před podovdy prověří až půl milionu transakcí denně?
zdroj: KB.cz
To je ale podle Pavla Šaška, který má v Komerční bance na starosti oddělení prevence karetních podvodů, škoda. „Pořád narážíme na to, že lidé se bojí mobilu nebo hodinek s tím, že si řeknou, že ta krabička je nebezpečná, že si raději nechají plastovou kartu… Pokud ale využívají nějakou platební metodu v rámci digitalizace karet, tak i to je pořád bezpečné, protože v rámci té transakce figuruje vaše digitální verze karty, a to je token, který je nezneužitelný.“
Platební kartu v telefonu? Nebezpečné… Choulostivý materiál? Klidně.
A jak dále Pavel Šašek říká, pokud platební kartu používáme s rozvahou, je její používání v digitální podobě podstatně bezpečnější než ve fyzické. „Ta karta v zařízení reálně není. Osvěta, že se lidé v takovém případě nemusí bát krádeže karty, je důležitá.“
Jak během rozhovoru s ostřílenými experty na finanční kyberbezpečnost zaznělo, je paradoxem, že lidé neváhají mít v telefonu třeba fotografie, na nichž jsou oni sami nebo jejich nejbližší zachycení nazí, ale nahrání karet do zařízení se obávají kvůli zneužití. Přitom v případě krádeže fotek a videí je riziko podstatně vyšší. „Když jsem se v rámci akce Bankéři do škol ptal dětí, jestli mají zkušenosti s posíláním nahých fotek, a to byli čtrnáctileté děti, tak ji měli všichni,“ říká Marek Macháček, expert na ochranu financí v kyberprostoru z Komerční banky. „Všichni je posílali všem. Ptal jsem se jich, jestli tuší, kolik nahých fotek mám já. Odpovídali, že jich mám určitě hodně. A já na to, že ani jednu v životě.“
„Je to opravdu zvláštní. Když vám někdo nabourá mobil, kartu z něj nedostane, zatímco fotky ano. Karta je zdigitalizovaná, ale když telefon nedokážete odemknout, tak s ním zkrátka nezaplatíte,“ ujišťuje všechny, kdo ještě s nahráním digitálních karet váhají, Pavel Šašek.
Právě v případě dětí a dospívajících je ovšem potřeba být mimořádně obezřetný a prozíravý, pokud se jim rozhodneme svěřit možnost platby digitální kartou. To znamená — nastavit denní limit, případně možnost platby kartou zablokovat a povolovat ji pouze ve chvíli, kdy je třeba něco uhradit. Samozřejmostí by měly být alespoň základní finanční edukace a varování před podvodníky.
Česko co do počtů kyberpodvodů patří ke světové špičce
Proč? Podle Marka Macháčka je to kvůli mimořádně pokročilým technologiím, které u nás „internetová škodná“ testuje. Co bude fungovat u nás, to budou používat i ve světě.
zdroj: KB.cz
Silným motivem k dlouhodobému investování by se mohly stát pro řadu Čechů vlastní děti. Jak ukázal průzkum, který pro Asociace pro kapitálový trh ČR (AKAT ČR) provedla agentura Perfect Crowd, až 66 % respondentů svým potomkům spoří, aby jim v budoucnu ulehčilo vstup do dospělosti. Nejpočetnější skupina dotázaných, konkrétně 29 %, podle citovaného průzkumu naspoří ročně do 10 000 Kč, mezi 10 tisíci a 30 tisíci Kč ročně pak odloží 28 % Čechů.
Realitní podílové fondy se těší mezi Čechy stále větší popularitě. Svůj podíl na tom mají mimo jiné klesající úroky u spořicích účtů v bankách. Část lidí již přesunula své peníze právě do nemovitostních fondů určených drobným investorům a další k nim ještě přibydou. Jednou z hlavních výhod realitních podílových fondů je jejich nízká rizikovost. Na sedmibodové škále rizikovosti investic SRI zaujímají často druhý nejnižší stupeň 2 a jsou tak optimální volbou i pro konzervativní investory.
Češi opouštějí „starý“ typ penzijního spoření, jehož výnos v uplynulých letech zdaleka nepokryl ani inflaci. V rámci dobrovolného spoření na stáří s podporou státu jsou naopak na vzestupu doplňkové penzijní spoření (DPS) a dlouhodobý investiční produkt (DIP), který byl spuštěn na začátku letošního roku. Jeho cílem je motivovat více lidi, aby se zabezpečili na stáří.
Investice do kryptoměn často vyvolávají
debaty kvůli jejich vysoké volatilitě a souvisejícím rizikům. Ale co kdyby
teoretická rizika mohla být minimalizována pomocí špičkové analytiky založené
na umělé inteligenci? Právě to je vizí SmartBit Boost—průlomové investiční
platformy, která má za cíl učinit celý proces kontrolovanější a spolehlivější.
Umělá inteligence (AI) již není jen doménou futuristických vizí nebo vědeckofantastických filmů. Dnes proniká do všech oblastí našeho života a mění způsob, jakým pracujeme, komunikujeme a dokonce i tvoříme. Její potenciál je obrovský, a přesto se mnozí ptají: Jak vlastně umělá inteligence funguje a jak ji můžeme využít ve svůj prospěch?
KOMENTÁŘE k článku Platebních karet v telefonu se Češi obávají. Fotky dětí ve vaně v něm ale klidně mají
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.