Češi patří mezi světové přeborníky v používání platebních karet. Do čeho se ovšem pouštíme s podstatně menší odvahou, je jejich nahrávání do chytrých telefonů a hodinek, důvodem jsou obavy ze zneužití. Opatrnost při placení kartou je na místě, potvrzují kybernetičtí specialisté. Druhým dechem ale dodávají, že smart technologies jsou jednou z nejbezpečnějších forem placení.
Placení kartou v české kotlině jednoduše vede. Aby ne, je to mimořádně snadný způsob úhrady čehokoli, co právě potřebujeme zaplatit. A pak technologičtí vývojáři ve spolupráci s bankéři přišli s další vychytávkou usnadňující život — co takhle nahrát platební kartu do chytrého telefonu a hodinek? Ty má každý hned po ruce, na rozdíl od peněženky.
Jenže nastal zádrhel, který asi nečekali. Češi na placení chytrými technologiemi sice přistoupili, ale zdaleka ne v takovém měřítku, v jakém se očekávalo. Důvod je prostý, bojí se, že karty v telefonu nebo v hodinkách, které jsou obvykle nonstop připojené k síti, může kdokoli zneužít.
Věděli jste, že v Komerční bance v obavách před podovdy prověří až půl milionu transakcí denně?
zdroj: KB.cz
To je ale podle Pavla Šaška, který má v Komerční bance na starosti oddělení prevence karetních podvodů, škoda. „Pořád narážíme na to, že lidé se bojí mobilu nebo hodinek s tím, že si řeknou, že ta krabička je nebezpečná, že si raději nechají plastovou kartu… Pokud ale využívají nějakou platební metodu v rámci digitalizace karet, tak i to je pořád bezpečné, protože v rámci té transakce figuruje vaše digitální verze karty, a to je token, který je nezneužitelný.“
Platební kartu v telefonu? Nebezpečné… Choulostivý materiál? Klidně.
A jak dále Pavel Šašek říká, pokud platební kartu používáme s rozvahou, je její používání v digitální podobě podstatně bezpečnější než ve fyzické. „Ta karta v zařízení reálně není. Osvěta, že se lidé v takovém případě nemusí bát krádeže karty, je důležitá.“
Jak během rozhovoru s ostřílenými experty na finanční kyberbezpečnost zaznělo, je paradoxem, že lidé neváhají mít v telefonu třeba fotografie, na nichž jsou oni sami nebo jejich nejbližší zachycení nazí, ale nahrání karet do zařízení se obávají kvůli zneužití. Přitom v případě krádeže fotek a videí je riziko podstatně vyšší. „Když jsem se v rámci akce Bankéři do škol ptal dětí, jestli mají zkušenosti s posíláním nahých fotek, a to byli čtrnáctileté děti, tak ji měli všichni,“ říká Marek Macháček, expert na ochranu financí v kyberprostoru z Komerční banky. „Všichni je posílali všem. Ptal jsem se jich, jestli tuší, kolik nahých fotek mám já. Odpovídali, že jich mám určitě hodně. A já na to, že ani jednu v životě.“
„Je to opravdu zvláštní. Když vám někdo nabourá mobil, kartu z něj nedostane, zatímco fotky ano. Karta je zdigitalizovaná, ale když telefon nedokážete odemknout, tak s ním zkrátka nezaplatíte,“ ujišťuje všechny, kdo ještě s nahráním digitálních karet váhají, Pavel Šašek.
Právě v případě dětí a dospívajících je ovšem potřeba být mimořádně obezřetný a prozíravý, pokud se jim rozhodneme svěřit možnost platby digitální kartou. To znamená — nastavit denní limit, případně možnost platby kartou zablokovat a povolovat ji pouze ve chvíli, kdy je třeba něco uhradit. Samozřejmostí by měly být alespoň základní finanční edukace a varování před podvodníky.
Česko co do počtů kyberpodvodů patří ke světové špičce
Proč? Podle Marka Macháčka je to kvůli mimořádně pokročilým technologiím, které u nás „internetová škodná“ testuje. Co bude fungovat u nás, to budou používat i ve světě.
zdroj: KB.cz
Češi patří mezi světové přeborníky v používání platebních karet. Do čeho se ovšem pouštíme s podstatně menší odvahou, je jejich nahrávání do chytrých telefonů a hodinek, důvodem jsou obavy ze zneužití. Opatrnost při placení kartou je na místě, potvrzují kybernetičtí specialisté. Druhým dechem ale dodávají, že smart technologies jsou jednou z nejbezpečnějších forem placení.
Potřebujete peníze hned a bez zbytečného papírování? S Razdva půjčkou je můžete mít na účtu už za 12 minut od schválení! Půjčte si online 10 000 až 250 000 Kč a zapojte se do soutěže o podíl z 300 000 Kč!
Zažila to snad většina z nás: Na internetu si objednáme zboží, zaplatíme za něj platební kartou, natěšeně čekáme na zásilku, jenže místo ní dorazí tak akorát zklamání. Buď dostaneme cosi, co absolutně neodpovídá slibované kvalitě, nebo nedorazí vůbec nic. Máme v takové chvíli šanci na vrácení peněz? Máme. Díky službě chargeback. Je ovšem důležité poznamenat, že na ni nelze spoléhat ve všech případech, kdy naletíme pochybným podnikavcům.
Bankovní kyberspecialisté specializující se na platby kartou loni v Česku ochránili před podvodníky 310 milionů korun. Letos bude částka podstatně vyšší, jen do září experti zabránili krádežím ve výši 420 milionů korun. A jak upozorňuje Pavel Šašek, vedoucí prevence karetních podvodů v Komerční Bance, nejnáročnější období v roce — Vánoce, kdy Češi nakupují nejvíce, nás teprve čeká. Výsledná cifra se tak ještě navýší stejně jako snaha šejdířů o získání peněz klientů. Víme, jak před nimi své finance ochránit. Pro začátek stačí jediné, pozorně číst.
Nejméně jednu platební kartu vlastní většina z nás. Hradit nákupy jsme se s ní naučili velmi rychle. Ne každý už se ovšem zajímá o to, jak ji lze ochránit před zneužitím podvodníky. Těm obvykle nevědomky poskytneme citlivé údaje vedoucí přímo k našim penězům, které se snaží vyvést pryč z našeho účtu a získat je pro sebe. Stále přitom platí, že nejlepší ochranou je důkladné prověření protistrany, jíž peníze posíláme. Další tipy chránící naše finance přidává vedoucí oddělení prevence platebních karet z Komerční Banky, Pavel Šašek. V pořadu Nový Den uvedl, že prostředky svěřené bance navíc hlídají zkušení profesionálové i speciální systém.
KOMENTÁŘE k článku Platebních karet v telefonu se Češi obávají. Fotky dětí ve vaně v něm ale klidně mají
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.