Banky.cz Články Pojištění Plná moc k přepisu vozidla: Návod a rady pro bezproblémový přepis

Plná moc k přepisu vozidla: Návod a rady pro bezproblémový přepis

Plná moc k přepisu vozidla
26.9.2024 Pojištění

Chystáte se prodat nebo koupit ojeté auto a nemůžete se osobně (vy nebo ten, s kým jednáte) dostavit k přepisu auta na nového majitele? Řešením je plná moc k přepisu vozidla. Tento dokument umožňuje, aby za vás přepis provedla jiná osoba. Pojďme se podívat na vše důležité, co byste měli o plné moci k přepisu vozidla vědět.

REKLAMA

Co si odnést

  • Plná moc k přepisu vozidla je nezbytná, pokud se prodávající nebo kupující nemůže osobně dostavit k přepisu. Plná moc musí obsahovat přesné údaje o zmocniteli, zmocněnci a vozidle.
  • Podpis na plné moci musí být úředně ověřen – buď klasicky u notáře či na Czech POINTu, nebo nově online přes Registr zastupování.
  • Přepis vozidla je ze zákona povinností prodávajícího a musí být proveden do 10 dnů od podpisu kupní smlouvy.
  • Při přepisu je třeba předložit občanský průkaz, technický průkaz, doklad o pojištění, kupní smlouvu a protokol o evidenční kontrole. 

Co je plná moc k přepisu vozidla

„Plná moc k přepisu vozidla je dokument, který opravňuje zmocněnce jednat jménem majitele vozidla při přepisu auta v registru vozidel. Umožňuje provést přepis vozidla bez fyzické přítomnosti původního majitele. Plná moc obsahuje údaje zmocnitele, zmocněnce, specifikaci vozidla a rozsah oprávnění. Pro použití na úřadech obvykle vyžaduje úřední ověření podpisu majitele (nově lze podepsat elektronicky),“ vysvětluje Petr Jermář, specialista na finance Banky.cz.

Přepis auta je povinností prodávajícího

Byť jde o dvoustranný obchod, povinnost zajistit přepis auta na nového majitele dává legislativa prodávajícímu. Termín je do 10 dní od data uzavření kupní smlouvy na auto. Jinak mu hrozí pokuta. I z dalších důvodů je na prodávajícím, aby si pohlídal přepis auta: dokud je v Registru vozidel majitelem vozu on, odpovídá za jeho provoz, včetně například pokut.

Nejjednodušší je stáhnout si vzor plné moci

Plnou moc k přepisu vozidla si můžete vytvořit sami, ale jistější bude použít ověřený vzor. 

Připravili jsme jej pro vás v podobě, v jaké jej úřady bez problémů přijímají. Ke stažení je vzor plné moci k přepisu vozidla ve formátu PDF, nebo DOC.

Správné vyplnění plné moci je neméně důležité

Při vyplňování plné moci k přepisu vozidla postupujte pečlivě. Předpokládejme, že vy jste tím, kdo na úřad nepůjde, a proto zmocňuje k přepisu vozidla druhou osobu. Postup vyplnění plné moci je tu následující:

  • začněte uvedením svých osobních údajů jako zmocnitele. To je ten, kdo plnou moc uděluje
  • dále vyplňte údaje zmocněnce, tedy osoby, kterou pověřujete přepisem vozidla místo vás. U obou osob je třeba uvést jméno, příjmení, adresu a rodné číslo 
  • následně specifikujte vozidlo – uveďte značku, model, VIN kód a registrační značku. 
  • pamatujte i na přesný popis, k jakým úkonům zmocněnce opravňujete. Obvykle jde o "změnu vlastníka v registru vozidel"
  • na závěr napište místo a datum vystavení plné moci a připojte svůj podpis.

Životní pojištění od expertů

Podpis musíte nechat ověřit. Nově lze i online

Plná moc k přepisu vozidla musí mít úředně ověřený podpis zmocnitele. Bez tohoto ověření plná moc neplatí, v Evidenci vozidel by ji nepřijali a převod by neudělali. Ověření podpisu lze provést u notáře nebo na pobočkách Czech POINT (městský a obecní úřad nebo pošta).

Od roku 2024 se dá podpis ověřit i online, s využitím tzv. Registru zastupování. Přístup k Registru zastupování získáte přes Portál občana, kam se přihlásíte pomocí své elektronické identity (podobně jako například do datové schránky). 

Po přihlášení do Portálu občana si otevřete sekci Registr zastupování. Zde můžete vytvořit novou plnou moc k přepisu vozidla. Systém vás provede celým procesem a nabídne předpřipravené formuláře. Vyplníte své údaje, údaje zmocněnce a informace o vozidle. Následně plnou moc elektronicky podepíšete tak, jak vás k tomu bude systém navádět.

Po vytvoření a podepsání plné moci bude dokument uložen v Registru zastupování. Odtud k němu budou mít přístup příslušné úřady. Proto: při samotném přepisu vozidla nebudete předkládat fyzickou kopii plné moci. Úředník si ji otevře z databáze.

Ověření podpisu je zpoplatněná služba.

Chci sjednat povinné ručení online

Koho zmocnit k přepisu vozidla

„Plnou mocí k přepisu vozidla může být zmocněna jakákoliv osoba, která splňuje zákonné podmínky, především je tedy plnoletá a svéprávná. Může se jednat o kupujícího, prodávajícího, nebo o zcela jinou, tzv. třetí osobu, která s převodem vozidla jinak nesouvisí. Důležité je, aby plná moc obsahovala všechny potřebné náležitosti, byla úředně ověřena a zmocněnec ji předložil na příslušném úřadě,“ říká Miroslav Čejka, specialista pojištění hyponamíru.cz

Pozor: Jestliže zmocňujete třetí osobu, je vhodné, aby měla plnou moc od obou stran transakce.

Nezbytné údaje v plné moci k přepisu vozidla

Aby byla plná moc k přepisu vozidla platná, musí obsahovat tyto náležitosti:

  • identifikace zmocnitele a zmocněnce (jméno, příjmení, bydliště, rodné číslo)
  • specifikace vozidla (značka, model, VIN kód, registrační značka)
  • přesný popis úkonů, ke kterým je zmocněnec oprávněn
  • místo a datum vystavení plné moci
  • podpis zmocnitele
  • úřední ověření podpisu (lze i elektronicky).
Nezbytné údaje v plné moci k přepisu vozidla

Plná moc má jen omezenou dobu platnosti

Plná moc k přepisu vozidla je zpravidla platná do okamžiku provedení přepisu. Můžete však v ní stanovit konkrétní časové období platnosti. Pokud tak neučiníte, platí do odvolání nebo do provedení úkonu. Mějte na paměti, že samotný přepis musí proběhnout do 10 dnů od podpisu kupní smlouvy, jinak hrozí prodávajícímu pokuta. 

TIP: Jestliže nestíháte evidenční kontrolu, nebo máte jiné časové komplikace, je vhodné se Registru vozidel ozvat a oznámit časovou tíseň. Úřady pak nad drobným zpožděním většinou přivřou oči, uznávají, že deset dní je opravdu málo. Vždy se ale pokuste odklad dohodnout ještě v zákonném termínu.

Jaký je postup při přepisu vozidla na základě plné moci?

Zmocněnec se s plnou mocí dostaví na kterýkoliv úřad obce s rozšířenou působností. Vedle plné moci bude potřebovat občanský průkaz, technický průkaz, doklad o platném povinném ručení uzavřeném na kupujícího, kupní smlouvu a protokol o evidenční kontrole. Na místě vyplní žádost o zápis změny vlastníka, zaplatí správní poplatek 800 Kč a případně ještě i ekologickou daň.

Životní pojištění od expertů

Často se ptáte

Jaké jsou nejčastější chyby při vyplňování plné moci?

Nejčastější chyby při vyplňování plné moci k přepisu vozidla jsou neúplné nebo nepřesné údaje o vozidle a zmocněné osobě, případně bývá nesprávně formulováno, k čemu je zmocněnec vlastně opravňován. Někdy chybí datum a místo podpisu smlouvy.

Jak opravit chyby v plné moci?

Pokud při vyplňování plné moci uděláte chybu, nejbezpečnější je vyplnit nový formulář. Přeškrtávání a přepisování může vzbuzovat pochybnosti o pravosti dokumentu. Pokud jste již podpis nechali ověřit, zopakujte celý proces opakovat s novým dokumentem. U online verze to bude o něco snazší.

Dá se plná moc k přepisu vozidla použít opakovaně?

Plná moc k přepisu vozidla většinou slouží pro jednorázový úkon – pro přepis konkrétního vozidla. Po uskutečnění tohoto úkonu plná moc automaticky zaniká, a nelze ji využít opakovaně. 

Pokud byste chtěli, aby zmocněnec mohl provádět přepisy vozidel opakovaně, musíte vystavit takzvanou generální plnou moc. Formulujte ji tak, aby umožňovala opakované využití pro různá vozidla v určitém časovém období. Pozor na možné zneužití. U obecné plné moci se může vyplatit konzultace s právníkem (notářem).

REKLAMA

ANKETA k článku Plná moc k přepisu vozidla: Návod a rady pro bezproblémový přepis

Víte, jaké náležitosti by měla obsahovat plná moc k přepisu vozidla?

Počet odpovědí: 84

KOMENTÁŘE k článku Plná moc k přepisu vozidla: Návod a rady pro bezproblémový přepis

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Podrobný průvodce havarijním pojištěním

Podrobný průvodce havarijním pojištěním

11.11.2024 Pojištění

Havarijní pojištění je klíčovým nástrojem pro ochranu vašeho vozidla před škodami, ať už způsobenými nehodami, živly, nebo vandalismem. Správně zvolené pojištění vám může ušetřit mnoho starostí i peněz. Tento průvodce vám ukáže, co kryje havarijní pojištění, ale i na co se nevztahuje. Zjistíte, jak vybrat havarijní pojištění (včetně krátkodobého, třeba na cestu do zahraničí), jak nastavit limity a co vše ovlivňuje cenu pojistky.

Vztahuje se na vaše auto v garáži pojištění domácnosti?

Vztahuje se na vaše auto v garáži pojištění domácnosti?

1.11.2024 Pojištění

Podle průzkumu Indexu prosperity a finančního zdraví Čechů z roku 2023 má pojištění domácnosti nebo pojištění nemovitosti sjednané 61 % české populace. Pojištění nemovitosti se zpravidla vztahuje i na okolní stavby, jako je kůlna nebo garáž. Pokrývá však pojištění majetku i drahé auto v garáži?

Jaká je cena životního pojištění a jak ji můžete ovlivnit

Jaká je cena životního pojištění a jak ji můžete ovlivnit

23.10.2024 Pojištění

Pár set korun, ale i několik tisíc. Taková může být měsíční cena životního pojištění. Záleží totiž na tom, kdy ho uzavřete, jaký je váš zdravotní stav, co všechno bude pojistka krýt nebo jaký typ životního pojištění zvolíte.

Životní pojištění a daně: Jak optimalizovat své finanční závazky

Životní pojištění a daně: Jak optimalizovat své finanční závazky

15.10.2024 Pojištění

Životní pojištění může hrát klíčovou roli nejen jako finanční ochrana pro rodinu, ale také jako nástroj pro daňové úlevy. Každý rok lze ze základu daně odečíst pojistné, které jste zaplatili na životní pojištění, až do maximální výše 24 000 Kč. Tato možnost umožňuje výrazně snížit daňové zatížení jednotlivců.

Pojištění pro děti na školní rok: Co potřebujete vědět

Pojištění pro děti na školní rok: Co potřebujete vědět

11.10.2024 Pojištění

Rodiče často přemýšlejí, jak nejlépe ochránit své děti během školního roku, a jedním z klíčových nástrojů může být pojištění pro děti. Pojištění může pokrýt úrazy, které se mohou přihodit během školních aktivit, a ztrátu nebo krádež osobních věcí. S návratem do školních lavic přicházejí i otázky ohledně toho, jaké typy rizikového krytí jsou pro jejich potomky nejvhodnější.

Z naší bankovní poradny

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2024, všechna práva vyhrazena