Blíží se jaro a s ním také jeden z důležitých úkolů daňových poplatníků - vyplnění růžového přiznání k dani z příjmů fyzických osob. Ačkoliv se jedná o každoroční záležitost, pro spoustu z nás nastává období bezesných nocí, kdy se nemůžeme dočkat, až “to” bude za námi. Není třeba být nervózní, při vyplňování stačí být obezřetný, většina chyb totiž vzniká pouhou nepozorností. A pokud přeci jen nějaká chybka vyvstane, je možné ve stanoveném termínu sjednat nápravu.
Pojďme se společně podívat, v čem se při podání daňového přiznání chybuje nejčastěji, a na co dávat pozor, abychom takovým chybám předešli.
Nedodržení termínu pro podání
Termíny se v tomto případě zkrátka dodržovat musí. Zvláštní pozornost pak věnujte faktu, že se mohou lišit vzhledem k tomu, jakou formou daňové přiznání podáváte. Každá má totiž vlastní termín, ať odevzdáváte přiznání elektronicky, osobně, i v případě, pokud vám jej zpracovává daňový poradce. Jak to tedy je v roce 2024?
Pokud přiznání chcete donést fyzicky na podatelnu, je třeba tak učinit do 2. dubna 2024. Daňové přiznání zanesete na místně příslušný finanční úřad, pod který spadá adresa vašeho trvalého bydliště. Vyplněný dokument je možné na tento úřad zaslat také doporučeně.
Elektronické podání daňového přiznání je možné do 2. května 2024. Elektronické podání je od roku 2023 ze zákona povinné pro fyzické osoby (OSVČ), které mají aktivní datovou schránku. Jinak může hrozit i pokuta.
Pokud vám daňové přiznání zpracovává daňový poradce, vztahuje se na něj termín odevzdání 1. července 2024. Stejně tak odevzdat přiznání k tomuto dni musí fyzická osoba s povinností mít účetní závěrku ověřenou auditorem.
K uvedeným termínům je třeba daň také zaplatit. Ideálně tak, aby byla ke konkrétnímu datu částka připsána na účet příslušného finančního úřadu.
Pokud se s podáním daňového přiznání opozdíte o více jak pět dní, čeká vás za každý další den prodlení pokuta, která je 0,05 % z vypočítané daně. Celkově pak může sankce dosáhnout 5 % ze stanovené daně, maximálně pak 300 000 Kč.
Administrativní chyby
Podoba daňového přiznání je pevně daná a musí obsahovat i veškeré formální náležitosti. Pokud tomu tak nebude, bude bráno jako neplatné. Proto pozor na zbytečné chyby a raději věnujte více času kontrole, než abyste jej pak trávili opravami a táhlou komunikací s finančním úřadem.
Před odevzdáním daňového přiznání raději zkontrolujte:
Podpis - nesmí chybět ani v papírovém ani v elektronicky podaném přiznání.
Kontaktní adresy - protože adresa místa pobytu opravdu není to samé, jako adresa trvalého bydliště.
Správné telefonní číslo a e-mailová adresa pro případ, že by vás pracovník úřadu potřeboval kontaktovat ohledně jakékoliv nesrovnalosti. Pokud kontakt uveden nebude, úřad vás vyzve oficiální cestou, tedy zasláním oficiální písemné výzvy.
Nedoložené přílohy
Daňové přiznání zahrnuje také několik nezbytných příloh. Pokud některou z nich opomenete a neodevzdáte ji, může to celý proces podání nepříjemně protáhnout. Vzhledem k formě, jakou daňové přiznání podáváte, je dobré vědět, jak to s přílohami bude. Doporučujeme tedy nastudovat si předem podrobnosti, ať vás nic nepřekvapí.
Mezi nejčastější přílohy k přiznání patří účetní závěrka, potvrzení o zdanitelných příjmech ze závislé činnosti, které vám vystaví zaměstnavatel, dále pak například doklad o poskytnutém daru, potvrzení o zaplacení pojistného na životní pojištění nebo potvrzení o studiu.
Chyby ve slevách
Finální podobu přiznání si lze zpříjemnit také započítáním řady slev. I to je však oblast, ve které se hojně chybuje. Poplatníci totiž buď započítávají slevy, které pro ně nejsou relevantní, nebo na ně nemají nárok v plné výši, případně si je nezapočítají vůbec. Chcete-li při podání daňového přiznání nějaké slevy na dani uplatnit, řádně zkontrolujte, že na ně máte nárok, slevy jsou platné a uplatňujete je pro správný rok.
Pro rok 2024 můžete uplatnit slevy z roku 2023. Nezapomeňte, že zrušení školkovného, sleva na dani na studenta nebo omezení slevy na manžela či manželku bude platné až pro přiznání v roce 2025.
Zapomenuté příjmy
Pokud vyplňujete daňové přiznání, je třeba do něj uvést všechny vaše příjmy. Výjimku tvoří pouze ty příjmy, které jsou od daně osvobozené. Pokud jste například zaměstnanec a k tomu ještě drobně podnikáte, do přiznání uveďte jak příjmy z podnikání, tak ty ze zaměstnání. Doložit je třeba také příjmy v případě, kdy někomu pronajímáte byt, prodali jste nemovitost nebo získali nějaký dar či vyhráli v loterii.
Opravné daňové přiznání
Pokud se přeci jen do daňového přiznání vloudila chyba, nevěšte hlavu, stále máte možnost ji opravit. Jakým způsobem, to záleží na tom, zda-li už lhůta pro podání přiznání uplynula, nebo ne.
Pokud jste daňové přiznání odevzdali s chybou, a termín pro podání ještě nevypršel, můžete podat opravné daňové přiznání, které zcela nahrazuje to původní. Takovýchto opravných daňových přiznání je možné podat dokonce několik. Původní daňové přiznání se zruší a finanční úřad bude brát v potaz to opravné daňové přiznání, které podáte jako poslední. V tomto případě se nevyměřuje žádná sankce či pokuta.
Opravit daňové přiznání je možné také po uplynutí lhůty pro jeho podání. V tomto případě jde o dodatečné daňové přiznání a je třeba jej podat do konce měsíce, který následuje po měsíci, ve kterém jste chybu zjistili. Dodatečné přiznání nenahrazuje původní daňové přiznání, pouze jej doplňuje. Finanční úřad tedy pohlíží na oba dokumenty. Ve chvíli, kdy kvůli chybě neodvedete daň v plné výši, může po vás finanční úřad požadovat penále.
Přeplatek na dani
Uhradili jste na daních více, než bylo třeba? Pak vám vzniknul přeplatek na dani. O přeplatek musíte požádat, nevrací se automaticky. Není však třeba vyplňovat nějaké další dokumenty, žádost o přeplatek na dani je přímo součástí formuláře pro daňové přiznání. Jelikož je však až na konci celého dokumentu, často se na něj zapomíná. Pokud tedy na vrácení přeplatku máte nárok, nezapomeňte příslušná políčka vyplnit.
Jak si podání daňového přiznání zpříjemnit?
Veškeré podklady máte připravené a stačí jen vyplnit růžový formulář? Tak směle do toho! Jak uvádíme, není to tak náročné, jak se na první pohled zdá. Navíc existuje několik způsobů, jak si celou záležitost příjemně zjednodušit.
Skvělým pomocníkem jsou různé aplikace pro fakturaci, které vám samy připraví podklady, které pak můžete pro podání daňového přiznání využít a celý proces tak výrazně ulehčit. Příkladem je třeba Vyfakturuj.cz.
Vytvořte si seznam všech kroků, které je třeba při vyplňování daňového přiznání podniknout a odškrtávejte si už splněné. Krok po kroku pak uvidíte, co už máte přípravné, a co vám ještě chybí. Nezapomeňte zahrnout také kontrolu uvedených nejčastějších chyb.
Sledujte novinky a aktuality, které se podání daňového přiznání týkají. Hledejte v relevantních zdrojích a pozor na dezinformace.
Veďte si důkladnou evidenci všech dokumentů a nezapomínejte ani na řádnou dokumentaci vratek! I reklamace nejrůznější elektroniky, kterou ke své činnosti používáte, musí být pečlivě zaevidovaná a doložená.
A pokud si opravdu nejste jistí, nebojte se říct o pomoc. Daňových poradců, znalců a úředníků je jako máku, stačí mrknout na internet. A jistota bezchybně zpracovaného daňového přiznání za to přece stojí.
Představte si, že plánujete svou vysněnou
dovolenou. Vybíráte ideální destinaci, rezervujete hotel a těšíte se na chvíle
odpočinku. Co by se mohlo pokazit?
Zdroj obrázku: Freepik.com
Díky realitním investičním fondům určeným pro drobné investory můžete do nemovitostí investovat, aniž byste jako v případě nákupu vlastní investiční nemovitosti museli mít miliony. Vaše prostředky se navíc zhodnocují bez starostí. Výběru objektů a jejich správě se totiž věnuje tým zkušených profesionálů. Navíc investujete nikoliv do jedné, ale do celého portfolia odlišných typů nemovitostí v různých zemích a s různorodou skladbou nájemců. Diverzifikace snižuje rizika, a naopak zvyšuje stabilitu výnosu v čase. Pokud se rozhodnete začít investovat do realitního investičního fondu, poradíme vám, co sledovat při volbě toho konkrétního, kterému svěříte své finanční prostředky.
Máte v hlavě velké podnikatelské plány, které vám však narušuje představa toho, jak budete muset dlouho řešit nejrůznější administrativní úkony? V takovém případě je koncept prodeje takzvané ready-made společnosti určený přesně pro vás. Proč je právě tento způsob tak výhodný a co všechno klientovi přinese?
Zdroj obrázku: Pixabay.com
Změny v danění Bitcoinu vzbudily v poslední době pozornost, která je snad srovnatelná jen s tím, když Bitcoin poprvé prolomil hranici 10 000 dolarů. Čeští držitelé kryptoměn se nyní upínají na rozhodnutí poslanců, kteří mají určit, zda bude Bitcoin a další kryptoměny daněny stejným způsobem jako akcie.
Pořízení vlastního bydlení je pro většinu lidí jedním z největších životních kroků. Vzhledem k vysokým cenám nemovitostí je často nutné sáhnout po hypotéce. Navigace ve světě hypotečních úvěrů však může být složitá a zmatečná. Hypoteční poradce je odborník, který vám může pomoci se zorientovat v nabídkách bank a zprostředkovat nejlepší možné podmínky pro vaši hypotéku.
Zdroj fotografie: Freepik.com
KOMENTÁŘE k článku Podáváte daňové přiznání? Dejte pozor na nejčastější chyby
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.