Banky.cz Články Komerční sdělení Podezřelá transakce na platební kartě — co dál? Prvním krokem je blokace karty

Podezřelá transakce na platební kartě — co dál? Prvním krokem je blokace karty

Blokace karty

Nejméně jednu platební kartu vlastní většina z nás. Hradit nákupy jsme se s ní naučili velmi rychle. Ne každý už se ovšem zajímá o to, jak ji lze ochránit před zneužitím podvodníky. Těm obvykle nevědomky poskytneme citlivé údaje vedoucí přímo k našim penězům, které se snaží vyvést pryč z našeho účtu a získat je pro sebe. Stále přitom platí, že nejlepší ochranou je důkladné prověření protistrany, jíž peníze posíláme. Další tipy chránící naše finance přidává vedoucí oddělení prevence platebních karet z Komerční Banky, Pavel Šašek. V pořadu Nový Den uvedl, že prostředky svěřené bance navíc hlídají zkušení profesionálové i speciální systém.

REKLAMA

Dalo by se říct, že naše peníze v bankách jsou střežené ze všech stran. Každou transakci vyhodnocují speciální programy, které v případě, že něco neodpovídá nastaveným standardům, umí upozornit kyberspecialisty. Ti v moderní době nesmí chybět v žádné bance. „Přesně před dvěma lety jsme změnili celý karetní a zlepšili prevenční systém, který chrání naše klienty. Denní rutinou je, že updatujeme pravidla, která chrání karty před zneužitím. Jsou to nižší stovky pravidel, které denně analyzujeme a prověřujeme, zda nám to funguje nebo ne,“ vykládá Pavel Šašek, zkušený odborník na finanční kyberprostor z Komerční banky.

A pokračuje konkrétními případy. „Například pokud víme, že obchodník je podvodný, klienti nám hlásí, že provádí neautorizované transakce, tak toho obchodníka omezíme, aby nedocházelo k dalšímu zneužití. Nebo máme nějakou zprávu od konkurence a můžeme omezit konkrétního obchodníka, konkrétní terminál nebo i lokaci, například stát.“

Kyberpodvodníci a jejich schopnosti jsou čím dál lepší!

Umí se nejen nabourat do interních systémů a získat potřebná data. Dokážou také napodobit telefonní čísla nebo profily, hlasy i tváře volajících.

S oblibou v současnosti používají deepfake videa, v nichž využívají tváře známých osobností. Ty v nich nabádají ke zdánlivě výhodným investicím. Jedná se však o podvrh vytvořený umělou inteligencí.

zdroj: KB.cz

Moderní technologie jako nejlepší hlídací pes

Mezi nejčastěji využívané systémy patří ten prevenční a detekční, který je v provozu denně. „A pak jsou to systémy, které pomáhají klientům, například systém 3D Secure, ten se velmi vyvíjí. Teď je to 10 let, co jsme ho nastavili v Komerční bance. Z pohledu klientů je změna výrazná v tom, že asi tři roky zpátky všichni začali místo esemesek používat chytré aplikace, kde potvrzují transakce s pomocí dvou faktorů biometrie, touch nebo face ID. Pro nás bankéře se to změnilo v tom, že získáváme ještě více dat do systému. A můžeme právě nastavovat pravidla na tom, co nám chodí k ověření. Pokud například jazyk browserů nesouhlasí třeba s vaší národností, tak my na to můžeme napsat pravidlo, abychom zastavili transakci, což se naštěstí daří. Je to jeden z parametrů, který můžeme využít právě pro tu prevenci nebo detekci karetních transakcí,“ vysvětluje Pavel Šašek a pokračuje:

„Nemusí to být jenom v zahraniční, můžeme napsat pravidlo a omezit některý typ transakce pro danou lokaci. To znamená, že klient v dané zemi neudělá transakci buď vůbec nebo jen na částku, kterou stanovíme. Například pokud máme útok z nějaké země v rozmezí 100 Kč až 500 Kč, tak my tu zemi omezíme tak, že náš klient tam nezaplatí víc jak stovku.“

Běžný účet s bonusem 3 000 Kč

Pochybné transakce nejsou vždy nevratné

Pokud je odhalena platba, která není v souladu s platebními pravidly, je řešení hned několik.

„Je to případ od případu. Je důležité, co je to za typ útoku. Jestli klient kontaktuje nás nebo my jeho na základě právě denního monitoringu, tedy že nám vyskočí výstraha, že transakce je pro nás podezřelá. Pak klienta oslovíme, zda transakci prováděl, zda nebyl přemluven, zda o ní ví. Pokud klient potvrdí, že s ní nesouhlasí, následují další kroky. Pokud se to týká jenom platební karty, okamžitě ji zablokujeme a klientovi dáme rady, co má dělat... Tím to pro nás ale nekončí. My potřebujeme zanalyzovat, zda tam není útok na další klienty, musíme si vyjet data z daného terminálu, z daného místa nebo obchodníka, a pokud tam pokračují útoky na další naše klienty, tak je musíme zkontaktovat a tak dál,“ popisuje práci kyberexpertů Pavel Šašek.

A jak klient podezřelou transakci může poznat? „Ne každá transakce může být podezřelá. Velmi často klienti vidí ve své aplikaci, že něco platili kartou, ale zapomenou, že si pořídili předplatné a myslí si, že jde o podvod. Pro nás je často velmi složité poznat, co je podvod a co není.“

Běžný účet od mBank zdarma

První pomoc při zjištění nechtěné transakce

Pokud majitel karty zjistí finanční pohyby, které neschválil, může první obranný krok provést sám. A tím je blokace karty. „Je to jeden z prvních kroků, které klientům doporučuji. Když vidíte v aplikaci, o které nevíte, jestli jste ji dělal nebo nedělal, je ideální kartu uzamknout. Tak máte klid a můžete si v klidu prověřit transakci i historii dalších transakcí. Pokud i nadále nevíte, můžete kontaktovat nás jako banku. My to prověříme. A v případě, že se obě strany dohodnou, že to může být podvod, tak následují kroky blokace karty, podání reklamace atd.,“ uvádí Pavel Šašek ve vysílání CNN Prima News.

A jak dodává, pomoci může i platební limit. „Určitě je to jeden z parametrů, které doporučujeme klientům, nastavit limit podle jejich denního nebo týdenního režimu. Není nutné mít nastavené limity na maximum... Samozřejmě nastane situaci, kdy potřebuju zaplatit kuchyň, cokoliv, tak si ten limit zvednu a pak ho zase vrátím.“

Česko co do počtů kyberpodvodů patří ke světové špičce

Proč? Podle Marka Macháčka je to kvůli mimořádně pokročilým technologiím, které u nás „internetová škodná“ testuje. Co bude fungovat u nás, to budou používat i ve světě.

zdroj: KB.cz

REKLAMA

ANKETA k článku Podezřelá transakce na platební kartě — co dál? Prvním krokem je blokace karty

Museli jste již v minulosti blokovat platební kartu kvůli podvodu?

Počet odpovědí: 83

KOMENTÁŘE k článku Podezřelá transakce na platební kartě — co dál? Prvním krokem je blokace karty

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Češi opouštějí penzijní připojištění, hitem se stává dlouhodobý investiční produkt

Češi opouštějí penzijní připojištění, hitem se stává dlouhodobý investiční produkt

Češi opouštějí „starý“ typ penzijního spoření, jehož výnos v uplynulých letech zdaleka nepokryl ani inflaci. V rámci dobrovolného spoření na stáří s podporou státu jsou naopak na vzestupu doplňkové penzijní spoření (DPS) a dlouhodobý investiční produkt (DIP), který byl spuštěn na začátku letošního roku. Jeho cílem je motivovat více lidi, aby se zabezpečili na stáří.   

SmartBit Boost: Jak AI pomáhá stát se úspěšným investorem do kryptoměn

SmartBit Boost: Jak AI pomáhá stát se úspěšným investorem do kryptoměn

Investice do kryptoměn často vyvolávají debaty kvůli jejich vysoké volatilitě a souvisejícím rizikům. Ale co kdyby teoretická rizika mohla být minimalizována pomocí špičkové analytiky založené na umělé inteligenci? Právě to je vizí SmartBit Boost—průlomové investiční platformy, která má za cíl učinit celý proces kontrolovanější a spolehlivější.

Umělá inteligence: Jak mění svět kolem nás

Umělá inteligence: Jak mění svět kolem nás

Umělá inteligence (AI) již není jen doménou futuristických vizí nebo vědeckofantastických filmů. Dnes proniká do všech oblastí našeho života a mění způsob, jakým pracujeme, komunikujeme a dokonce i tvoříme. Její potenciál je obrovský, a přesto se mnozí ptají: Jak vlastně umělá inteligence funguje a jak ji můžeme využít ve svůj prospěch?

Klidná dovolená bez starostí

Klidná dovolená bez starostí

Představte si, že plánujete svou vysněnou dovolenou. Vybíráte ideální destinaci, rezervujete hotel a těšíte se na chvíle odpočinku. Co by se mohlo pokazit?

Zdroj obrázku: Freepik.com

Podle čeho vybírat realitní investiční fond

Podle čeho vybírat realitní investiční fond

Díky realitním investičním fondům určeným pro drobné investory můžete do nemovitostí investovat, aniž byste jako v případě nákupu vlastní investiční nemovitosti museli mít miliony. Vaše prostředky se navíc zhodnocují bez starostí. Výběru objektů a jejich správě se totiž věnuje tým zkušených profesionálů. Navíc investujete nikoliv do jedné, ale do celého portfolia odlišných typů nemovitostí v různých zemích a s různorodou skladbou nájemců. Diverzifikace snižuje rizika, a naopak zvyšuje stabilitu výnosu v čase. Pokud se rozhodnete začít investovat do realitního investičního fondu, poradíme vám, co sledovat při volbě toho konkrétního, kterému svěříte své finanční prostředky.

Z naší bankovní poradny

Pojmy ve slovníku

100% Hypotéka

Půjčka, která pokryje celou koupi. Taková je 100% hypotéka. LTV této hypotéky je 100 %, což znamená, že vám banka půjčí peníze na celou odhadní cenu nemovitosti, kterou ručíte. Díky 100% hypotéce tak získáte dost peněz na nákup domu či bytu nebo například na výstavbu. Zároveň ale musíte počítat s vyšším úrokem než u menších půjček. Pro banky je totiž úvěr bez spoluúčasti klienta rizikovější, a proto jsou jeho podmínky přísnější. V současnosti navíc čeští poskytovatelé 100% hypotéky neposkytují. Česká národní banka totiž v roce 2016 zpřísnila podmínky pro získání hypotéky a jejich součástí bylo také ukončení 100% hypoték. Banky tak nabízí maximálně 90% hypotéky. Pouze u 5 % objemu poskytnutých půjček smí být LTV vyšší než 90 %. Přesto existuje možnost, jak pomocí půjčky na bydlení získat dost peněz na úhradu celé kupní ceny nemovitosti. V podstatě tedy můžete dosáhnout na 100% hypotéku. Jak na to? Musíte ručit více nemovitostmi. Kromě kupovaného bytu či domu to může být například nemovitost rodičů. Samozřejmě ale platí, že majitel této nemovitosti musí s ručením souhlasit. Díky ručení více nemovitostmi se zvýší hodnota zástavy. I při 90% či menším LTV tak získáte peníze na nákup vybraného domu či bytu. Banky navíc obvykle umožňují druhou nemovitost z hypotéky vyvázat, jakmile splatíte potřebnou část úvěru. Dál tedy ručíte pouze kupovaným domem či bytem. Další možností je dofinancovat hypotéku dalším úvěrem. Například úvěrem ze stavebního spoření. ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

90% Hypotéka

Až 90 procent z ceny nemovitosti, kterou ručíte. Přesně tolik si můžete půjčit na hypoteční úvěr. Abyste ale 90% hypotéku dostali, musíte splnit několik požadavků. Jsou to zejména základní podmínky pro získání hypotéky – tedy například: věk,příjemči bonita.Oproti nižším půjčkám ale musíte u 90% hypotéky počítat s méně výhodnými podmínkami. Protože má hypotéka pokrýt 90 procent z ceny nemovitosti, je pro banku riskantnější než menší úvěry. A proto poskytovatelé toto riziko obvykle kompenzují vyšším úrokem. Pro většinu lidí je přitom 90% hypotéka nejvyšší možná. Podle pokynů České národní banky mohou poskytovatelé víc peněz půjčit jen v 5 procentech případů. Potřebujete tak mít naspořeno alespoň 10 procent z kupní ceny. V praxi to vypadá tak, že u bytu za 3 000 000 korun získáte maximálně 2 700 000 korun. Zbytek doplatíte vy. Pokud si chcete pomocí hypotéky půjčit víc než 90 procent z ceny domu či bytu, musíte ručit více nemovitostmi. V takovém případě stoupne hodnota zástavy, ze které se půjčka počítá. Výhodou je, že se tím pádem můžete dostat na nižší LTV (obvykle do 80 %) a získáte tak nižší úrok než u 90% hypotéky. Pokud jste například původně ručili bytem za 2 500 000 korun a nyní k němu přidáte další byt ve stejné ceně, stoupne hodnota zástavy na 5 000 000 korun. U hypotéky na zmíněných 2 500 000 tak bude LTV 50 %. ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2025, všechna práva vyhrazena