Díky realitním investičním fondům určeným pro drobné investory můžete do nemovitostí investovat, aniž byste jako v případě nákupu vlastní investiční nemovitosti museli mít miliony. Vaše prostředky se navíc zhodnocují bez starostí. Výběru objektů a jejich správě se totiž věnuje tým zkušených profesionálů. Navíc investujete nikoliv do jedné, ale do celého portfolia odlišných typů nemovitostí v různých zemích a s různorodou skladbou nájemců. Diverzifikace snižuje rizika, a naopak zvyšuje stabilitu výnosu v čase. Pokud se rozhodnete začít investovat do realitního investičního fondu, poradíme vám, co sledovat při volbě toho konkrétního, kterému svěříte své finanční prostředky.
Mezi odborníky není sporu, že nemovitosti by měly být zastoupeny v každém investičním portfoliu coby jeho stabilní složka. Je důležité brát v potaz, že investování je vždy spojené s určitým rizikem. „Výhodou realitních podílových fondů je ale jejich nízká rizikovost. Na sedmibodové škále rizikovosti investic SRI zaujímají často druhý nejnižší stupeň 2 a jsou tak optimální volbou i pro konzervativní investory,“ upřesňuje Jaroslav Kysela, člen představenstva investiční společnosti INVESTIKA, odpovědný za portfolio management. Součástí portfolia společnosti je mimo jiné INVESTIKA realitní fond, který je největším nebankovním nemovitostním fondem určeným i pro drobné investory v Česku a na Slovensku
Chcete-li využít možností kolektivního investování do nemovitostí a vstoupit do realitního investičního fondu, můžete se lehce ztratit v široké nabídce, která na trhu v současnosti je. Jako vodítko vám poslouží správně zvolené parametry výběru, které platí nejen fondy určené pro drobné investory (kde můžete investovat už od 100 Kč), ale i pro fondy kvalifikovaných investorů (kde je minimální investice obvykle 1 milion Kč). Jaká kritéria tedy vzít v potaz při zvažování investice do realitního fondu?
Jako první se nabízí míra zhodnocení vložených financí, což je zpravidla hlavní cíl každé investice. V tomto směru záleží na vaší investiční strategii, na jaký výnos cílíte a jaké riziko jste schopni akceptovat. Platí, že čím vyšší výnos, tím vyšší riziko. Při posuzování výnosu je vhodné se zaměřit na historii alespoň posledních 3 až 5 let, které doloží, že je daný realitní fond schopen slibovaný výnos doručovat dlouhodobě. Ve výkonnosti fondu v jednotlivých letech totiž mohou existovat velké výkyvy.
Výnos úzce souvisí s podkladovými aktivy, tzn. s tím, do čeho investiční fond investuje prostředky svých podílníků, aby jim je zhodnotil. V případě realitního fondu jde o nemovitosti. Právě na jejich kvalitě, obsazenosti a výši příjmů z nájemného výnos realitního fondu závisí. Čím více je realitní portfolio diverzifikované (geograficky a sektorově), tím je výkon realitního fondu stabilnější. Pokud je realitní portfolio pestré, tj. složené z kvalitních nemovitostí různého komerčního využití, lépe odolává tržním výkyvům (regionálním či sektorovým) a generuje stabilní příjmy.
Klíčový je komerční úspěch jednotlivých nemovitostírealitního fondu. Cílem portfolio manažerů, tedy správců majetku realitního fondu, je, aby každá budova v portfoliu byla plně pronajatá na co nejdelší dobu, za co nejvyšší v čase a místě možné nájemné a co nejvíce bonitním nájemcům. Jen tak je komerční potenciál dané nemovitosti maximálně využitý a příjem z nájemného dlouhodobě zajištěný. O této skutečnosti vypovídá několik parametrů, zejména průměrná obsazenost realitního portfolia (měla by se nejlépe pohybovat nad 90 %) a vážený průměr doby expirace nájemních smluv (tzv. WAULT), který by měl být také co možná nejvyšší. V souvislosti s tématem trvalé udržitelnosti a boji proti klimatické změně se k nájemním smlouvám nově často uzavírají i tzv. zelené dodatky (green lease clauses), které ukotvují environmentální závazky a aktivity pronajímatelů a nájemců.
Realitní fondy zpravidla využívají k nákupu komerčních nemovitostí i externí financování, především bankovní. Podle platné legislativy upravující činnost realitních fondů pro drobné investory může parametr LTV (loan-to-value, tj. podíl úvěru na hodnotě nemovitosti) dosáhnout až 70 %. Tento parametr na jednu stranu zvyšuje výnosový potenciál, avšak současně platí, že čím je zadluženost realitního fondu vyšší, tím stoupá i riziko, že se tržní a ekonomické výkyvy (hospodářský pokles, vysoká inflace) naopak negativně projeví na jeho výkonnosti. Obvykle dochází k poklesu výnosu a v případě dramatického vývoje na trhu může klesnout i do záporných hodnot. „Zdravé“ zadlužení realitního fondu pro drobné investory se tak zpravidla pohybuje na úrovni 30–50 % LTV.
Samozřejmě vždy záleží na vašich osobních preferencích, požadovaném výnosu a ochotě riskovat. S vyšším očekávaným výnosem je vždy třeba přijmout také vyšší riziko. „V INVESTIKA realitním fondu jsme spíše konzervativní. Sázíme hlavně na bezpečí a dlouhodobě udržitelný a stabilní výnos, které by našim investorům měly zajistit klidné spaní,“ konstatuje Jaroslav Kysela.
Představte si, že plánujete svou vysněnou
dovolenou. Vybíráte ideální destinaci, rezervujete hotel a těšíte se na chvíle
odpočinku. Co by se mohlo pokazit?
Zdroj obrázku: Freepik.com
Díky realitním investičním fondům určeným pro drobné investory můžete do nemovitostí investovat, aniž byste jako v případě nákupu vlastní investiční nemovitosti museli mít miliony. Vaše prostředky se navíc zhodnocují bez starostí. Výběru objektů a jejich správě se totiž věnuje tým zkušených profesionálů. Navíc investujete nikoliv do jedné, ale do celého portfolia odlišných typů nemovitostí v různých zemích a s různorodou skladbou nájemců. Diverzifikace snižuje rizika, a naopak zvyšuje stabilitu výnosu v čase. Pokud se rozhodnete začít investovat do realitního investičního fondu, poradíme vám, co sledovat při volbě toho konkrétního, kterému svěříte své finanční prostředky.
Máte v hlavě velké podnikatelské plány, které vám však narušuje představa toho, jak budete muset dlouho řešit nejrůznější administrativní úkony? V takovém případě je koncept prodeje takzvané ready-made společnosti určený přesně pro vás. Proč je právě tento způsob tak výhodný a co všechno klientovi přinese?
Zdroj obrázku: Pixabay.com
Změny v danění Bitcoinu vzbudily v poslední době pozornost, která je snad srovnatelná jen s tím, když Bitcoin poprvé prolomil hranici 10 000 dolarů. Čeští držitelé kryptoměn se nyní upínají na rozhodnutí poslanců, kteří mají určit, zda bude Bitcoin a další kryptoměny daněny stejným způsobem jako akcie.
Pořízení vlastního bydlení je pro většinu lidí jedním z největších životních kroků. Vzhledem k vysokým cenám nemovitostí je často nutné sáhnout po hypotéce. Navigace ve světě hypotečních úvěrů však může být složitá a zmatečná. Hypoteční poradce je odborník, který vám může pomoci se zorientovat v nabídkách bank a zprostředkovat nejlepší možné podmínky pro vaši hypotéku.
Zdroj fotografie: Freepik.com
KOMENTÁŘE k článku Podle čeho vybírat realitní investiční fond
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.