Banky.cz Články Peníze Podvod s přesuny peněz

Podvod s přesuny peněz

Podvod s přesuny peněz
23.11.2014 Peníze

Podvod s přesuny peněz je dobře zavedený podfuk, jehož smyslem je nabídnout příležitost k získání značných sum peněz pouze za svolení nechat si převést peníze na svůj účet a pak poslat jejich část na jinou společnost s tím, že část peněz zůstane vám jako provize.

REKLAMA

Spojení s vámi může být navázáno dopisem, faxem, e-mailem nebo telefonicky a podvodník vždy prohlašuje, že je od vysokého vládního nebo bankovního úředníka a může se jevit pravým, tedy pokud věříte na pohádky. Tento podfuk využívá předpokládané samolibosti obětí a často operuje tím, že jste byli doporučeni obchodními kontakty jako vysoce vážené a důvěryhodné osobnosti, které mohou například pomoci ve složité situaci jakési vysoce postavené rodiny pronásledované vládou, která se ke svým penězům jinak než právě přes váš chatrný sporožirový účet zrovna u vaší banky nemůže dostat! Nedobrovolní hráči v této taškařici zpočátku dobrovolně oželí menší sumy peněz, aby se napomohlo složitému procesu převodu. Jak podfuk postupuje, požadovaných peněz přibývá. A finále? Vaše částky poslané na tento účel jsou jediné existující peníze, které změnily majitele.

Jak poznám dopis/email týkající se podvodu s přesuny peněz?

euro-3.jpg
  • V dopisech nebo e-mailech psaných česky je obvykle mnoho pravopisných a gramatických chyb.
  • Suma, o kterou jde, se obvykle pohybuje v milionech US dolarů
  • Oběti je obvykle nabízena třetina celkové sumy jako odměna za pomoc při „převodu“ peněz
  • Zdroj finančních prostředků je obvykle spojený s nějakou formou kontraktu nebo nějak nedobytných finančních prostředků.
  • Uvádí se, že nejdůležitější je utajení.

Pocházejí tyto podfuky z nějaké konkrétní země?

Původně pocházejí tyto podfuky ze Západní Afriky, ale v poslední době přicházejí i z Jižní Afriky a ze Španělska.

Proč nedělá policie něco pro zastavení těchto podfuků?

Tento podfuk je velice rozšířen a kriminální živly operují mimo jurisdikci českých úřadů. Jediné, jak se v této oblasti u nás bojuje proti těmto podvodům je spolupráce s poskytovateli internetových služeb tak, aby se tyto e-maily odfiltrovaly ze všeobecného oběhu.

Proč jsem byl právě já vybrán za potenciální oběť?

Každodenně jsou takto rozesílány tisíce podvodných dopisů zcela náhodně, na jakékoliv e-mailové nebo jiné adresy, které si útočníci získali nebo které jim poskytly škodlivé programy, z nezabezpečených počítačů. Vy osobně s tím nemáte zatím vůbec nic společného.

Jak je možné, že se lidé nechají nachytat na tyto podfuky?

Bohužel jsou to často lidé, kteří si to mohou nejméně dovolit. Možná propadnou iluzi, že se na ně usmálo štěstí. Jsou uváděni v pokušení zúčastnit se něčeho velkého, co slibuje přijít snadno ke značným částkám. Tomuto pokušení někteří lidé nedokážou odolat.

Když jsou peníze požadovány zálohově, dá se z toho přeci vycouvat?

Běžný účet s bonusem 3 000 Kč

Podvod s přesuny peněz Ano, ale pokušení je pro někoho veliké a zprvu požadované obnosy jsou zanedbatelné ve srovnání s nabízenou konečnou částkou. Následně požadavky narůstají až je dosaženo bodu, kdy oběť nemá k dispozici dostatek prostředků a často si vypůjčí další peníze s nadějí, že už je to „konečná“ platba, a po ní že se uskuteční kýžený převod. Jenomže konečná platba je ta, kterou může oběť ještě dát. Jinými slovy – až dojdou na konec svých možností – hra končí. Lidé přivedení do této situace si dokonce často odmítají přiznat, že byli napáleni.

Co se stane, odmítnu-li platit?

Nic. Přijdete o méně peněz. Ale jakmile poprvé zaplatíte, bude kriminálník pokračovat ve cíleném nátlaku. Celá hra je psychologicky naplánovaná, aby oběť měla zájem posílat další peníze. Kriminálníci jsou profesionálové a jsou experty v apelování na vědomí obětí. Byli dokonce zaznamenáni takoví, kteří vystupují jako praví úředníci, vyšetřující originální podvod a dokáží vyždímat ze zmámené oběti ještě více peněz.

Jak může vůbec někdo podlehnout tomuto podfuku?

To lze shrnout do dvou slov: nedostatek soudnosti.

Pokud nereaguji na takový dopis, mohu se octnout v nějakém nebezpečí?

Tisíce nereagovaly a nedoznaly žádné újmy. Mezi těmi, kdož reagovali a platili, se vyskytli jedinci, kteří se pak snažili získat své peníze zpět, hledali pachatele v cizině a skončili tak, že byli napadeni. V Čechách máme i případ vraždy diplomata africké země starcem, který díky podobnému podvodu postupně přišel o všechny úspory.

Co mám dělat, když takový dopis dostanu?

Ignorovat.

Jste-li kontaktováni e-mailem, pošlete jeho kopii poskytovateli internetových služeb, odkud předmětný e-mail pochází. Na základě toho může poskytovatel internetových služeb zrušit jakékoliv účty, které zneužívají jeho systémy.

Odpověděl jsem již na jeden z těchto dopisů. Co bych měl udělat?

Běžný účet bez poplatků

Spojte se s policií. Sice není pravděpodobné, že by případ vyřešili, ale alespoň mohou informaci předat dále a případně lépe reagovat při podobném dotazu jiného občana.

Porušuji účastí v některém z těchto podfuků zákon?

To velmi záleží na individuálních okolnostech. Původ údajných finančních prostředků je přinejmenším pochybný a na vás může být pohlíženo jako na účastníka spiknutí za účelem defraudace nebo pomoci při praní podivných peněz. Ale většina obětí pouze jednoduše přijde o značné množství peněz.

Jaká je pravděpodobnost, že dostanu jeden z těchto podvodných dopisů?

Velká. Ani nemusíte být osobou z oboru. Jsou-li kontakty na vás veřejně dostupné, a nebo když komunikujete e-mailem, je velká pravděpodobnost, že takový dopis dostanete.

Je ještě něco jiného, na co bych si měl dát pozor?

Ignorujte všechno, co se zdá být příliš dobré než aby to byla pravda – pravděpodobně to tak i je. Vžijte se do myšlení pisatele dopisu. Proč, probůh, byste měli věřit úplně cizímu člověku, který manipuluje s miliony dolarů, že si vybral zrovna vás? Okolnosti popisované v dopise, týkající se údajných finančních prostředků, jsou přinejmenším podezřelé a ty peníze, kdyby existovaly, také. Vyvarujte se rizik s spojených s čímkoliv, co může být nelegální.

REKLAMA

KOMENTÁŘE k článku Podvod s přesuny peněz

Přidejte nový komentář

dulezite, Komentoval(a): josef burian

14.04.2013 13:45:09

jsem ten kterej dostal tu samou nabitku s castkou 4.7 milionu dolaru ale budu to davat na policii

dulezite, Komentoval(a): josef burian

14.04.2013 13:46:08

jsem ten kterej dostal tu samou nabitku s castkou 4.7 milionu dolaru ale budu to davat na policii

Podvod s přesuny peněz, Komentoval(a): Stefan.

06.01.2014 17:05:05

Pozor na Rbs bank of Scotland . Pošlú prevodový list v bankovej obálke . No peniaze viac neuvidíte . Len za to ,že rbs banka uviedla ich zlú adresu a iné veci . Aj na tieto veci by mala si posvietiť tá Európska komisia .

Jak se dá pomoci?, Komentoval(a): Vlasta Černochová

17.10.2015 20:22:34

Můj bratr zijici v Nemecku je podle me prave pred poslednim krokem, jak prijit o penize. Je mu slibeno 300 000 dolaru. Pry pomohl nekomu z Afriky zacit novy zivot v Jizni Americe. Dnes se mel potkat na letisti s diplomatem a kuryrem, Ma zaplatit 3000 euro a pak ze mu daji kufr a jakysi PIN. Co mohu pro nej udelat? Psala jsem bratrovi, at nic neplati bez smlouvy, at uz nic neplati, at nejde nikam beze svedku, at to oznami na policii. Veri ovsem te druhe strane.

Jak se dá pomoci?, Komentoval(a): Vlasta Černochová

17.10.2015 20:22:48

Můj bratr zijici v Nemecku je podle me prave pred poslednim krokem, jak prijit o penize. Je mu slibeno 300 000 dolaru. Pry pomohl nekomu z Afriky zacit novy zivot v Jizni Americe. Dnes se mel potkat na letisti s diplomatem a kuryrem, Ma zaplatit 3000 euro a pak ze mu daji kufr a jakysi PIN. Co mohu pro nej udelat? Psala jsem bratrovi, at nic neplati bez smlouvy, at uz nic neplati, at nejde nikam beze svedku, at to oznami na policii. Veri ovsem te druhe strane.

Dávajte pozor!, Komentoval(a): Natália

02.08.2016 10:26:37

Moja rodina dostala takýto mail prednedávnom, vôbec se o takomto podvode netušili až kým sme to neprebrali s políciou. Tá s tým žiaľ nemôže spraviť nič, keďže tieto emaily a listy neeviduje ani pošta ani polícia. Žiadali aby sme im poslali 5100€ na bankové poplatky súvisiace s prevodom na slovenský účet z Istanbulskej banky. Ponúkali nám 18.7 miliónov po relatívnom ujovi, ktorý mal firmu v Afrike. Po bližšom pátraní sme zistili, že človek s takýmto menom neexistoval. Firma neexistovala. Emaily ani čísla telefónu na banku, v nich uvedené sa nezhodovali s číslami na oficiálnych stránkach bánk. Dokonca boli zneužité aj mená predstaviteľov bánk,ktoré boli v mailoch. Peniaze sme neposlali. DÁVAJTE SI POZOR! títo ľudia vedia skvelo manipulovať!

Podvod? , Komentoval(a): Simous

13.02.2017 17:01:00

Ahoj vsem! Mate nekdo vzkusenost s africkou bankou togo?. A advokátem Agwu Kalu??.. Ma profil na fb... Tvrdi ze jsem dědic... Ze bych mela ziskat 60% castky zemřelého klienta..

Togo, Komentoval(a): Josef

21.10.2018 12:34:38

Dobrý den,taky jsem dostal email od advokáta Roberta Adamse, z města LOME v Togu. Údajně jsem zdědil peníze v bance.Ze zajímavosti jsem tedy začal jejich hru.Odeslal jsem do banky pár odpovědi na otázky a čekal co dál.Vsechny dokumenty co mi poslali,tak vypadali věrohodné,dokonce i fotky z pohřbu, advokátní licenci, pan advokát zaslal i fotokopii svého pasu.Kdyz přišel mail z banky,kde byl uveden nějakej finanční ředitel s kterým jsem měl komunikovat,tak jsem přes internet začal pátrat a na oficiálních stránkách banky jsem jeho jméno nenašel,najednou koukám na kontaktní emailové adresy a byla téměř stejná jako ta že které mi z banky psali.Chybelo tam jen jedno písmenko.Pan advokát dokonce uvedl svou adresu,která samozřejmě existovala,ale na adrese byl jen nějakej bar,uvedl i své telefonní číslo,tak jsem ho prozvonit a napsal SMS,že s ním potřebuju mluvit,ať mi zavolá.Obratem volal,mluvili jsme anglicky,vybrali jsem na něho co jsem zjistil a skoro do telefonu brečel,že to tak není,že

Togo, Komentoval(a): Josef

21.10.2018 12:42:43

Můžu přijet osobně atd atd.Nasledne mi z banky přišel mail,že mám zaslat 750 euro jako poplatek a sdělit termín příjezdu,aby mi rezervovali hotel.Tady samozřejmě spoléhají na to,že do ty jejich díry nikdo osobně nepoleti,což jsem jim odepsal.Nasledovala odpověď,že teda nemusím,ale bude mě zastupovat jejich právník a to bude stát dalsi peníze,konkrétně + 1000 euro. V tuto dobu jsem celou naši konverzaci zaslal na všechny emailové adresy,které měla banka na svých stránkách a čekal jsem nějakou odpověď.Ta bohužel nepřišla ani po tom,co jsem zaslal další 3 maily. Panu Adamsovi jsem naspal,že vše bylo oznámeno do banky a na policii tady v ČR a v jejich zemi.Od té doby je klid,telefon pana Adamse je nedostupný.Mozna sedí,možná to zkouší na někoho jiného.Takze bacha na ne

Togo, Komentoval(a): Brano

05.12.2018 23:18:20

Tie hatlanini z Toga ma riadne pobavili, že som ich hneď označil za spam ! Text rovnaký, len meno právnika a adresa odosielateľa emailu boli rôzne.

Rychlé finance do 24 h, Komentoval(a): Mehmet Hakan

20.10.2019 00:44:01

Můžu přijet osobně atd atd.Nasledne mi z banky přišel mail,že mám zaslat 750 euro jako poplatek a sdělit termín příjezdu,aby mi rezervovali hotel.Tady samozřejmě spoléhají na to,že do ty jejich díry nikdo osobně nepoleti,což jsem jim odepsal.Nasledovala odpověď,že teda nemusím,ale bude mě zastupovat jejich právník a to bude stát dalsi peníze,konkrétně + 1000 euro. V tuto dobu jsem celou naši konverzaci zaslal na všechny emailové adresy,které měla banka na svých stránkách a čekal jsem nějakou odpověď.Ta bohužel nepřišla ani po tom,co jsem zaslal další 3 maily. Panu Adamsovi jsem naspal,že vše bylo oznámeno do banky a na policii tady v ČR a v jejich zemi.Od té doby je klid,telefon pana Adamse je nedostupný.Mozna sedí,možná to zkouší na někoho jiného.Takze bacha na ne

Larry Fox, Komentoval(a): Milan

14.01.2020 20:43:48

Podvodnik z Anglie-Menzester same poplatky a über zadny Pozor na nej ne to Stalo 5000€ a nic

, Komentoval(a): FRANTA

02.05.2020 17:04:56

DOBRY den chcu napsat aby jsi lide dali pozor při vybíraní psu přes internet obědnalí zme psa paní ho předala přepravní agentuře agentura chtěla 300eu na přerávu psa ptali zme se jestli je to cela cástka na dopravu a oni řekli že jo aš knám na adřesu a pak zase chtěli 700eu za bednu se klimatizaci a pak zase chtěli 500eu a že jak nepošleme tak to daji právnikovi a víhrožujou je to agentura Active delivery

Prosba, Komentoval(a): Alena

13.11.2020 18:30:36

Dobrý večer, nemáte prosím zkušenost s Hesham Abdulla al Qassim? Měl by to být úředník z dubajské banky, nabizející 50% podíl z účtu po zemřelém s iniciály jako jsou ty moje. Chce po mně 2 500 dolarů za právní výlohy. A slibuje mi, že dostanu 10 mil dolaru. Předem moc děkuji za odpověď.

Re: Bankéř z Dubaje, Komentoval(a):

14.11.2020 09:17:15

Dobrý den, jedná se o klasický podvod. Slíbené peníze byste nikdy nedostala, pouze byste přišla o svých 2 500 dolarů. Je to stejné, jako kdyby Vás na ulici oslovil neznámý Franta Vokurka s prosbou, ať mu dáte 55 000 Kč, že Vám vrátí čtvrt miliardy. Po předání peněz byste ho již nikdy více nespatřila. Podvodníci jednají velmi sofistikovaně, mají i falešný web banky, internetbankingu, notáře, atd. Budete si myslet, že s Vámi jedná několik významných osob a dokonce v systému uvidíte peníze pod svým jménem. Ale celou dobu si s Vámi bude pohrávat jen podvodník, který z Vás budete tahat peníze.

Podvod, Komentoval(a): Hany

30.11.2020 12:11:48

Ja jsem taky prisla o 1550 eur podvod z dedictvi nejaka patrice yeman pry nemocna na smrt hledala vhodne kandidata blbce,ktery po jeji smrti zdedi jejich 351000 eur podvod nikd, jsem to nevodela a kdyz jsem je chtela vratit tak poplatly za vraceni prvni 190 eur a pal 100 eur a pak 68 eur a porad chteli jen za poplatky, ale ja ho prokoulla, pana advokata, patrick emily jean solution tak se udajn zmetek jmenuje,vse jsem nahlasila na policii CR, ale penize uz asi v zivote neuvidim zadne dedictvi neexistuje davejte pozor na tyto maily

Podvod, Komentoval(a): Milena

10.02.2021 22:50:51

I mně před pár dny přišla nabídka od nemocné paní Olougbegnon Perpetue a jejího právníka Erica Duponta ( pan advokát toho jména skutečně existuje ) , že umírá a věnuje 850 000 euro s tím, že 10% mám dát onkologicky nemocným sirotkům a se zbytkem mohu naložit podle svého uvážení. Pan právník zaslal foto svého průkazu a svoje rodinné fotografie, asi pro pocit důvěryhodnosti.

Podvodný e-mail, Komentoval(a): Marie

25.02.2022 05:52:06

Přišla mi zpráva od ředitele banky Togo, že našli 306 podvodníků. v Africe , mají jejich peníze a chtějí je poslat poškozeným ve formě karty Visa. Za poštovné požadují 350 Euro. Vzhledem k tomu, že jsem opravdu přišla o nějaké peníze, uvěřila jsem tomu, ale jakmile chtěli peníze, poznala jsem, že je to podvod.. Je to asi další způsob těchto podvodníků, proto na něj chci upozornit.


ale jakmile chtěli peníze, hned jsem pochopila , že je to zase podvod.

, Komentoval(a): Bìnhhu

30.07.2022 11:12:01

Byl jsem podveden, abych ztratil 17 000 dolarů od někoho, kdo tvrdil, že je americký voják nyní v Somálsku. Požádal mě, abych se přihlásil k převodu pro jeho vlastní účet. Pak je uzamčen. A vše, co vím, je, že jsem byl podveden. Ah ta mě požádal, abych si založil účet na hsbc, ale bylo to příliš e-mailem ... Pak proto, aby se mísa bankovní karty zaplatila 17 tisíc dolarů. Teď, když o tom přemýšlím, zjišťuji, že jsem tak hloupý. Ta byla pryč a všechno to smazala, když jsem mu řekla

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Mzdová kalkulačka 2024: Výpočet čisté mzdy snadno

Mzdová kalkulačka 2024: Výpočet čisté mzdy snadno

15.11.2024 Peníze

Chcete vědět, kolik peněz obdržíte každý měsíc na účet po odečtení daně a sociálního a zdravotního pojištění a kolik peněz za vás odvede váš zaměstnavatel? Tyto informace vám poskytne mzdová kalkulačka, do které stačí zadat hrubou mzdu a daňové slevy a získáte výpočet čisté mzdy.

Minimální mzda 2024: Aktuální výše a co musíte vědět

Minimální mzda 2024: Aktuální výše a co musíte vědět

14.11.2024 Peníze

V roce 2024 vzrostla minimální mzda v ČR na 18 900 Kč měsíčně, přičemž minimální hodinová mzda činí 112,50 Kč. Navýšení ovlivní mnoho zaměstnanců, ale i jejich zaměstnavatelů. Přinášíme vám všechny důležité, a hlavně aktuální informace o vývoji minimální mzdy v ČR. Jaké odvody se z minimální mzdy strhávají, jaké příplatky k minimální mzdě musí zaměstnavatel ještě vyplácet. Ale i jak se minimální mzda promítá do různých pracovních úvazků, do zaručené mzdy.

Předčasné důchody: Podmínky se od října opět zpřísnily

Předčasné důchody: Podmínky se od října opět zpřísnily

12.11.2024 Peníze

V říjnu 2024 došlo ke zpřísnění podmínek pro odchod do předčasného starobního důchodu. Pokud zvažujete dřívější odchod do penze, zjistěte, jaký dopad bude mít tento krok na vaše finance. V tomto článku vám přiblížíme klíčové změny, jako jsou požadovaná doba důchodového pojištění, krácení důchodu za předčasný odchod, valorizace důchodů a další důležité body.

Výpočet čisté mzdy 2024 - kalkulačka

Výpočet čisté mzdy 2024 - kalkulačka

10.11.2024 Peníze

V pracovních inzerátech i v pracovní smlouvě se uvádí hrubá mzda. Většinu z nás však ale zajímá mzda čistá, tedy částka, která vám zůstane po odečtení všech odvodů. Spočítejte si vaši čistou mzdu. Odpovíme na otázky, které se týkají výpočtu čisté mzdy, a přiblížíme si, co vše se strhává z hrubé mzdy a jaké slevy na dani můžete využít.

Kalkulačka příspěvku na bydlení 2024: Zjistěte, zda máte nárok

Kalkulačka příspěvku na bydlení 2024: Zjistěte, zda máte nárok

8.11.2024 Peníze

Plánujete požádat o příspěvek na bydlení a chcete si spočítat jeho možnou výši? Příspěvek je určen rodinám i jednotlivcům s nízkými příjmy, kteří za bydlení vydávají (podle normativu) více než 30 % svých příjmů. Na této stránce si můžete spočítat, na jaký příspěvek máte nárok, když splníte podmínky příspěvku na bydlení.

Z naší bankovní poradny

Nedostatek prostředků k platbě

10.9.2017 Běžný účet
Dobrý den, pokud bych měl u vás běžný účet, jaká je obvyklá praxe ve věci, kterou uvedu dále. Příklad ze života: klient má nedostatek finančních prostředků na běžném účtu. Aniž by si to uvědomil, prostě to přehlédl, zadá příkaz k úhradě na vyšší částku. Nemá žádný kontokorent, nic, co by umožnilo jít do mínusu. Co se stane dál? Bude vaším systémem nebo pracovníkem nějak včas upozorněn, nebo bude neprovedená transakce automaticky sankcionována ceníkovým poplatkem? Např. u jedné nejmenované banky to je 40 Kč. Děkuji mockrát za vyčerpávající informace mailem. Marcel Dobrý den, tuto situaci řeší každá banka trochu jinak. Jako vůbec nejlepší mi přijde platbu pozastavit do momentu, kdy bude opět na účtu dostatek prostředků. Tak postupuje např. Equa bank, která při nedostatku prostředků platbu neodešle, ale "zaparkuje ji" do sekce "budoucí platby" a v poznámce vidíte popis "čeká na dostatek prostředků na účtu". Jakmile peníze na účet dorazí, platba se automaticky odešle. Toto řešení poskytuje ochranu v případě, kdy by Vám někdo zcizil platební kartu a prolomil PIN - zloděj pak nemůže vybrat více, než máte na účtu. Jiné banky platbu odešlou a chybějící peníze vedou jako nepovolený debet s úrokem až 25% nebo si účtují jiné poplatky.  ZOBRAZIT CELÝ DOTAZ A ODPOVĚĎ

Přeplatek na pojistném

20.3.2017 Pojištění
Vážení, v 11.listopadu 2016 jsem na poště Praha 14, 198 00 uhradil 199,- Kč jako platbu pojistného u AIG pojišťovna. Moje smlouva s pojišťovnou však byla zrušena, neboť jsem byl takřka 2 měsíce v nemocnici - a nemohl reagovat např. na upomínky. V současné době už měsíc pátrám po tom, kde a na jakém účtu skončila má platba 199,-Kč. Pošta mě odkazuje na pojišťovnu, tam mi ale řekli, že dle mého variabilního symbolu 7545005474 dnes již zrušený účet nevykazuje nedoplatek, resp. přeplatek. Vodítkem by mohl být můj omyl, na složence jsem uvedl č.konta 2018550408/2600, přičemž správné číslo konta mělo být 2018500408/2600. Žádám vás tímto o pomoc. Sice jde o titěrnou částku, avšak já se na celou věc začal dívat z principiálních důvodů. Pošta tvrdí, že platbu odeslala, pojišťovna tvrdí, že platbu neobdržela. Předem děkuji za radu či pomoc. Dobrý den, Pošta Vám nepomůže, ta jen provádí platby dle Vašich instrukcí (neví, komu a proč posíláte peníze). Je třeba případně kontaktovat přímo AIG pojišťovnu, sdělit jí, kolik a kam jste kdy poslal a požádat o vrácení přeplatku na pojistném. Pokud jste ale na složence uvedl špatné číslo účtu, pak peníze AIG pojišťovna vůbec neobdržela (a tudíž u Vás neeviduje žádný přeplatek) a peníze dostal někdo jiný (nebo cílový účet neexistoval a peníze se vrátily zpět Poště). A tady nastávají komplikace. Pokud byste platbu provedl ze svého bankovního účtu (což mimochodem nic nestojí na rozdíl od desítek korun za složenku), peníze by se Vám automaticky vrátily zpět na účet (v případě neexistujícího cílového účtu). Pokud by chybně zadaný cílový účet existoval, kontaktoval byste svou banku, která by následně vyzvala majitele cílového účtu k navrácení peněz. Obávám se, že 199 Kč poslaných přes Poštu složenkou takto nevypátráte. Založte si běžný účet u Equa bank (z pohodlí domova přes internet, banka smlouvu k podpisu pošle zdarma kurýrem), kde máte vše zcela zdarma (veškerý platební styk, platební karta, neomezené výběry z bankomatů všech bank, atd.) a bez jakýchkoliv podmínek. Platby provádějte z pohodlí domova přes internetbanking. A problém se zatoulanými penězi Vás již nepotká. ZOBRAZIT CELÝ DOTAZ A ODPOVĚĎ

Kam investovat úspory?

18.3.2017 Akcie a investice
Dobrý den! V první řadě bych chtěl Váš server, jako jeho dlouholetý čtenář, velice pochválit. Před zhruba třemi lety jsem začal pracovat v bankovním sektoru a našel jsem na těchto stránkách mnoho skvělých a hlavně lehce pochopitelných rad i zajímavostí a aktualit. Upřímně řečeno, rad ohledně bankovnictví není v ČR nikdy dost proto palec nahoru pro Váš server :). Každopádně bych se nyní na Vás rád obrátil s prosbou o radu. Po třech letech v bankovní branži se mi nahromadily nějaké peníze a rád bych je co možná nejrozumněji investoval (samozřejmě s co možná nejzajímavějším výnosem a nejnižším rizikem). Mám už dva spořící účty, stavební spoření, na důchodové si posílám maximální částku, a v poslední době se začínám zajímat o pole investičních fondů a případně i dluhopisů. Zde právě bych rád položil svoji otázku. Myslíte si, že je zajímavější investovat do investičních fondů (aktuálně zvažuji u ING) a rovněž jsem na Vašich stránkách zahlédl i inzerci investování do dluhopisů nemovitostí přes CEE Real Estate. Mohl bych Vás požádat, o radu, čemu nebo komu se na tomto ošemetném poli vyhnout a nebo naopak kde zapojit své prostředky? Předem velmi děkuji za odpověď a přeji krásný zbytek dne. Dobrý den, jsme rádi, že se Vám náš portál Banky.cz líbí.  Vaši otázku "Kam investovat úspory?" bych si dovolil přetransformovat do "Čeho chci v životě dosáhnout, kam směřuji?". Peníze nám pomáhají realizovat životní sny. Někdo by rád celý život cestoval, střídal pracovní místa, žil v nájmu a hromadil majetek pro zajištění klidného stáří. Další by chtěl velký domek se zahradou a vychovávat hromadu dětí. Dle životních priorit lze pak doporučit optimální nakládání s osobními financemi a vhodné investice. Já bych viděl jako první životní cíl zajištění vlastní střechy nad hlavou. Přestanete platit nájem, získáte ideální podmínky pro založení rodiny a zajistíte si klidné stáří. Nemáte-li doposud vlastní bydlení, není lepší volby než investovat všechny své úspory do koupě nemovitosti a zbytek doplatit hypotékou.  Jste-li již v další životní etapě (vlastníte nemovitost, rodina zajištěna), pak teprve lze doporučit "investování". Očekávaný výnos je vždy úměrný riziku. Neexistuje nic jako výnosná bezriziková investice. Nejbezpečnějším uložením peněz je vklad v bance, který je do ekvivalentu 100 000 EUR zcela bezrizikový (díky pojištění vkladů), ale také velmi málo výnosný (úrok cca 1%). O něco rizikovější je investice do nemovitosti na pronájem (očekávaný výnos cca 5%, ale nemusíte mít štěstí na dobré nájemníky). Pak jsou dluhopisy, které jsou rizikovější než nemovitosti a měly by tudíž poskytovat vyšší výnos (5-8%). Bohužel díky současné deformované situaci na tuzemském peněžním a nemovitostním trhu (nedostatek nemovitostí, přebytek peněz) nabízený výnos z dluhopisů podle mého již neodpovídá podstupovanému riziku a z pohledu drobného investora bych volil raději něco jiného. Nakonec máme akcie. Nejvyšší riziko, ale také nejvyšší možný výnos nad 10%. Investovat můžete buď sám (koupíte nemovitost, dluhopisy, akcie) nebo přes zprostředkovatele (koupíte nemovitostní, dluhopisový či akciový fond). Fondy jsou pohodlnější, ale také výrazně nákladovější (platíte % za správu aktiv, vstupní a výstupní poplatky). Tzv. finanční poradci a reklamy lákají na očekávané výnosy bez započtení nákladů. Výnos 3-5% může v prospektu vypadat dobře, ale už Vám neřeknou, že třeba polovinu Vám pak strhnou na poplatcích.  Když investovat, pak bych osobně volil raději přímý nákup aktiv na sebe než fondy. Dobré podmínky pro obchodování na kapitálových trzích má Fio banka (přívětivá aplikace připomínající internetbanking, nízké poplatky).  ZOBRAZIT CELÝ DOTAZ A ODPOVĚĎ

Pojmy ve slovníku

100% Hypotéka

Půjčka, která pokryje celou koupi. Taková je 100% hypotéka. LTV této hypotéky je 100 %, což znamená, že vám banka půjčí peníze na celou odhadní cenu nemovitosti, kterou ručíte. Díky 100% hypotéce tak získáte dost peněz na nákup domu či bytu nebo například na výstavbu. Zároveň ale musíte počítat s vyšším úrokem než u menších půjček. Pro banky je totiž úvěr bez spoluúčasti klienta rizikovější, a proto jsou jeho podmínky přísnější. V současnosti navíc čeští poskytovatelé 100% hypotéky neposkytují. Česká národní banka totiž v roce 2016 zpřísnila podmínky pro získání hypotéky a jejich součástí bylo také ukončení 100% hypoték. Banky tak nabízí maximálně 90% hypotéky. Pouze u 5 % objemu poskytnutých půjček smí být LTV vyšší než 90 %. Přesto existuje možnost, jak pomocí půjčky na bydlení získat dost peněz na úhradu celé kupní ceny nemovitosti. V podstatě tedy můžete dosáhnout na 100% hypotéku. Jak na to? Musíte ručit více nemovitostmi. Kromě kupovaného bytu či domu to může být například nemovitost rodičů. Samozřejmě ale platí, že majitel této nemovitosti musí s ručením souhlasit. Díky ručení více nemovitostmi se zvýší hodnota zástavy. I při 90% či menším LTV tak získáte peníze na nákup vybraného domu či bytu. Banky navíc obvykle umožňují druhou nemovitost z hypotéky vyvázat, jakmile splatíte potřebnou část úvěru. Dál tedy ručíte pouze kupovaným domem či bytem. Další možností je dofinancovat hypotéku dalším úvěrem. Například úvěrem ze stavebního spoření. ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

Běžný účet

Běžný účet je základním produktem všech českých bank. Jedná se o základní účet pro platební styk, který slouží zejména pro ukládání peněz a peněžní transakce. V dnešní době je běžný účet nezbytný k základním finančním operacím a vyžaduje ho většina zaměstnavatelů k tomu, aby na něj svým zaměstnancům mohla zasílat výplatu. Jaké jsou funkce běžného účtu?Běžný účet plní několik základních funkcí: Vkládání a výběr peněz: Jednou z klíčových funkcí je vkládání peněz a jejich výběr.Bankovní převody: Prostřednictvím běžného účtu je možné provádět bankovní převody ve prospěch jiných lidí, úřadů nebo firem.Platby kartou: Se založením běžného účtu se pojí získání jedné nebo více platebních karet, které umožňují platit bezhotovostně.Placení výdajů: Pomocí běžného účtu je možné jednoduše zadat trvalý příklad, inkaso nebo SIPO.Bankovní identita: Se založením běžného účtu máte možnost využívat internetové bankovnictví, jež může posloužit i pro takzvanou bankovní identitu.Výhody běžného účtu„K hlavním výhodám běžných účtů patří bezpečnost, vložené peníze jsou totiž ze zákona pojištěny do výše ekvivalentu 100 000 EUR (cca 2,5 mil. Kč). Nespornou předností je i skutečnost, že většina bank nabízí sjednání i vedení běžného účtu zdarma. Běžný účet je zárukou pohodlného placení i příjmu plateb. Získáte díky němu i dokonalý přehled o všech transakcích,“ říká Petr Jermář, specialista na finance z portálu banky.cz. Nevýhody běžného účtuBěžný účet je kromě výhod spojený i s několika nevýhodami. Patří k nim zejména skutečnost, že běžné účty zpravidla nebývají na rozdíl od spořicích účtů nijak úročeny. Setkat se můžete také s různými poplatky, například za výběr z bankomatů cizích bank nebo za výběr peněz v zahraničí. Jak vybrat běžný účet?V dnešní době takřka všechny banky nabízejí běžný účet zdarma, jinými slovy můžete získat běžný účet, jehož sjednání a vedení je zdarma. Na co se při výběru zaměřit, aby se vám podařilo vybrat nejvýhodnější bankovní účet? Úroková sazba: Valná většina běžných účtů v současné době žádný úrok nenabízí, výjimečně však můžete narazit i na běžné účty s úrokem, obvykle však velmi nízkým.Podmínky: Běžné účty se mohou lišit svými podmínkami, některé banky mohou mít například bezplatné vedení účtu podmíněno minimálními měsíčními výběry apod.Poplatky: Základní funkce jsou u běžných účtů zpravidla zdarma. Pokročilejší funkce ale mohou být spojené s poplatky.Dostupnost banky: V potaz byste měli při výběru vzít i dostupnost nejbližší pobočky zvolené banky a jejich bankomatů.Další produkty banky: Při výběru je dobré se zaměřit také na další produkty banky, ať už se jedná o spořicí účet nebo hypotéku.Mobilní aplikace a internetové bankovnictví: Ověřit byste si měli i to, zda banka nabízí mobilní aplikaci a internetové bankovnictví, které vám usnadní správu peněz.Podpora okamžitých plateb: Řada lidí od bankovního účtu vyžaduje podporu okamžitých plateb.Bonusy: Některé banky za založení běžného účtu nabízejí nejrůznější bonusy nebo slevy.Zákaznický servis: V případě, že se něco pokazí, oceníte kvalitní zákaznický servis dostupný 24/7. ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2024, všechna práva vyhrazena