Sleva na úrocích a hlavně klid. To vám nabízí
pojištění hypotéky. Většina lidí si pod tímto pojmem představí pojištění proti
neschopnosti splácet, ve skutečnosti ale s hypotečním úvěrem souvisí i další
pojistky. Podívejte se, jaké to jsou. A které z nich se vám opravdu vyplatí.
Pojištění u hypotéky se dá rozdělit do dvou skupin:
Zatímco v první oblasti najdete u hypotéky hned dvě pojistky – pojištění schopnosti splácet a životní pojištění, do druhé spadá jen pojištění nemovitosti. Ani jednu z těchto skupin přitom nesmíte podceňovat.
Jak už jsme zmínili, pod pojištěním hypotéky si většina lidí vybaví pojištění proti neschopnosti splácet (neboli pojištění schopnosti splácet). Spolu s půjčkou na bydlení ho totiž klientům nabízí přímo banky.
Tato pojistka vám pomůže s úhradou splátek, když například:
V případě smrti pak za vás pojišťovna zaplatí zbývající část hypotéky. Nemusíte se tedy bát, že by vaše rodina zůstala na vše sama.
Za pojištění schopnosti splácet navíc banky obvykle nabízejí nižší úrok. A to i o několik desetin procentního bodu, jak ukazuje srovnání hypoték.
Výhodou je také snadné sjednání. A stejné pojistné bez ohledu na váš věk či zaměstnání.
Ovšem pozor. To všechno neznamená, že se vám pojištění schopnosti splácet opravdu vyplatí. Často je to právě naopak.
Toto pojištění hypotéky má totiž řadu nevýhod.
Jedna z největších se týká krytí, které je zpravidla časově omezené.
U pracovní neschopnosti i ztráty zaměstnání za vás tedy pojišťovna obvykle hradí splátky nanejvýš rok. Navíc je začne platit nejdříve po 30 dnech. Někdy i po delší době – záleží na podmínkách daného poskytovatele.
Mezitím se většinou stihnete vrátit do práce. Pojistka vám tak nepomůže.
Zároveň počítejte s čekací neboli karenční dobou. Setkáte se s ní i u životního pojištění a říká, kolik času musí uplynout od sjednání pojistky, abyste ji mohli uplatnit. Pokud tedy dojde k pojistné události v čekacím období, peníze od pojišťovny nedostanete.
Karenční doba se přitom u jednotlivých poskytovatelů liší. Může být několik dnů, ale i několik měsíců.
U pojištění schopnosti splácet bývá problematická i pojistka proti invaliditě. Pokud vznikne jako následek nemoci, pojišťovna za vás splátky obvykle hradí pouze první rok. Poté si ověřuje, jestli invalidita nepominula. Teprve když prokážete, že stále trvá, doplatí zbytek hypotéky.
Větším problémem ale je, že se vztahuje pouze na invaliditu 3. stupně. U nižších stupňů vám toto pojištění s hypotékou nijak nepomůže.
Kromě toho si musíte vybrat z několika předpřipravených balíčků pojištění schopnosti splácet. I když vám žádný z nich nevyhovuje, jiné možnosti nedostanete.
Když zůstanete po úrazu nebo nemoci trvale upoutaní na invalidní vozík, pojištění schopnosti splácet za vás uhradí zbylou část hypotéky.
Hlavní nevýhody se však skrývají v poměru nabízených služeb a ceny pojištění hypotéky. Je sice pravda, že za pojištění schopnosti splácet obvykle dostanete slevu z úroků, jenže v praxi ji přeplatíte kvůli vysokému pojistnému. A to i několikanásobně!
Každý měsíc tak za hypotéku zaplatíte o několik set korun víc, než kdybyste pojistku neměli.
Pojistné plnění navíc směřuje pouze do banky na úhradu hypotéky nebo jejích splátek. Nijak vám tedy nepomůže s dalšími pravidelnými výdaji.
Problém je i ve výlukách a podmínkách pojištění schopnosti splácet. Smlouvy bývají často postavené tak, aby se pojišťovna mohla plnění vyhnout. A hrozí, že vám pojištění hypotéky nijak nepomůže.
Sami vidíte, že pojištění proti neschopnosti splácet má řadu nevýhod. Většinou proto bývá lepší přidat k hypotéce životní pojištění.
Důvody jsou hned dva:
Životní pojištění u hypotéky je tedy obvykle mnohem účinnější než pojištění proti neschopnosti splácet.
Také v tomto případě ale dejte pozor na výluky. A pokud se vám některé z nich nebudou líbit, poohlédněte se po jiném poskytovateli. Tuto možnost přitom u pojištění schopnosti splácet nemáte.
A jak je to s cenou, když si k hypotéce berete životní pojištění? Obecně platí, že bude vyšší než u obvyklého pojištění hypotéky – tedy u pojištění schopnosti splácet. Zároveň však díky tomu získáte vyšší krytí.
Přesná cena pak záleží na řadě parametrů. Patří mezi ně například:
S hypotékou úzce souvisí také pojištění nemovitosti. Bez něj vám banka na nové bydlení nepůjčí. I když úvěr schválí, dokud neuzavřete pojistku, peníze vám nepošle.
Důvod je jednoduchý. Toto pojištění chrání poskytovatele před ztrátou, když váš dům například vyhoří. Pojišťovna v takovém případě doplatí zbytek hypotéky za vás.
Pojištění nemovitosti k hypotéce přitom musí mít vinkulaci ve prospěch banky. Znamená to, že v případě škod dostane peníze ona a ne vy. U menších škod vám je ale banka předá na zaplacení potřebných oprav.
Také v tomto případě je jen na vás, kde se pojistíte. Některé banky vám ale nabídnou slevu z úroků za sjednání pojistky v některé ze spřátelených společností.
Neznamená to ale, že se vám taková sleva vždy vyplatí. U jiné pojišťovny totiž můžete získat podobnou nabídku za méně peněz. Proto si předem porovnejte podmínky jednotlivých pojistek. Nebo se obraťte na odborníka, který vám s výběrem správného pojištění nemovitosti pomůže.
Mimochodem, k novému domu či bytu se hodí také pojištění domácnosti. Hradí totiž škody na nábytku, elektronice a dalším vybavení nemovitosti. Je ale jen na vás, jestli si ho zřídíte. Banka ho nepožaduje.
U pojištění hypotéky máte na výběr z několika variant. Zatímco pojištění nemovitosti k hypotéce je povinné, pojištění schopnosti splácet ani životní pojištění mít nemusíte. Přesto se vyplatí některou z těchto pojistek uzavřít.
Jaká z nich je pro vás nejlepší, záleží na vaší situaci. Obraťte se proto na naše hypoteční poradce. Dobře znají veškeré produkty na trhu a pomůžou vám najít takový, který vám dá dostatečné krytí. A za který nezaplatíte ani o korunu víc, než je nutné.
Očekáváte příchod nového potomka a zároveň přemýšlíte nad novým bydlením na hypotéku? Podívejte se, kdy na ni můžete dosáhnout a jak velkou část mateřské nebo rodičovské banky uznávají jako součást vašich příjmů.
Úrokové sazby hypoték prožívají poměrně turbulentní období. Poté, co se v roce 2020 přiblížily k historickým minimům, začaly opět růst. A to k téměř rekordním výškám. V roce 2023 vyskočily skoro k 6 %. Aktuálně ale znovu klesají. Podívejte se, co vývoj úrokových sazeb hypoték ovlivnilo a jak se úroky v posledních letech měnily.
Česká národní banka dnes přikročila k dalšímu snížení základní úrokové sazby o 0,25 procentního bodu na rovná 4 %. Co to bude znamenat pro vaši peněženku? A bude snižování repo sazby pokračovat i na dalších zasedáních bankovní rady ČNB?
Vzít si hypotéku, to je obrovský závazek. Jak vůči bance, tak i vůči sobě a své rodině. Podívejme se, jak se dá i tak obrovský závazek zajistit, abyste při negativních životních událostech nepřišli o nemovitost bez náhrady, o schopnost splácet, a abyste i v problematických měsících měli vždycky dostatečnou rezervu na další splátku. Zorientujte se v možnostech zajištění hypotéky na vaší straně a v možnostech účinné finanční ochrany vás i vaší rodiny.
Exekuce. Slovo, které děsí snad každého člověka, který má nějakou půjčku. A pokud máte hypoteční úvěr, je situace ještě složitější. Pokud se totiž dostanete do potíží se splácením, hrozí vám, že přijdete o bydlení. Podívejte se proto, jak exekuci na hypotéku zabránit a jak postupovat, když vám hrozí.
KOMENTÁŘE k článku Pojištění hypotéky: 3 typy pojistky, bez kterých se u hypotéky (téměř) neobejdete
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.