Banky.cz Články Pojištění Pojištění odpovědnosti do zahraničí? Na pojištění majetku raději nespoléhejte

Pojištění odpovědnosti do zahraničí? Na pojištění majetku raději nespoléhejte

Pojištění odpovědnosti do zahraničí? Na pojištění majetku raději nespoléhejte
20.7.2020 Pojištění

Při dovolené v cizině řeší většina lidí hlavně pojištění léčebných výloh. Jenže to zdaleka nestačí. Stejně důležité je i pojištění odpovědnosti do zahraničí. Podle loňských údajů některých pojišťoven přitom na tuto pojistku myslí jen zhruba polovina klientů.

REKLAMA

Pojištění odpovědnosti v zahraničí se vyplatí nepodceňovat. Řeší totiž škody, které způsobíte někomu jinému. Například když v hotelovém pokoji zakopnete a shodíte televizi nebo když vaše děti rozbijí vystavené zboží v obchodě.

V zahraničí se přitom může cena podobných věcí vyšplhat mnohem výš než v Česku. Proto je dobré být na podobné případy připravený a nechat případnou úhradu škody na pojišťovně.

Běžná pojistka odpovědnosti stačit nemusí

Jenže v praxi lidé zmíněná rizika často podceňují. A do pojištění na dovolenou zahrnou jen řešení léčebných výloh.

Někdy spoléhají i na to, že už pojistku odpovědnosti mají. A to díky pojištění domácnosti či pojištění nemovitosti.

Pojišťovny totiž tuto pojistku zpravidla nabízejí právě s majetkovým pojištěním. Stačí si jen připlatit pár set korun ročně a nemusíte si dělat starosti, když například porouchaná pračka vytopí sousedy.

Jenže na dovolené to může být málo. Často se totiž stává, že takovéto pojištění odpovědnosti v zahraničí neplatí. Někteří poskytovatelé totiž jeho územní rozsah omezují jen na Českou republiku.

Záleží přitom jak na pojišťovně, tak na podmínkách vaší pojistné smlouvy.

Kolik stojí klid? Jen pár korun denně

Další problém může být v příliš nízké pojistné částce.

Jak už jsme zmínili, v zahraničí bývají způsobené škody mnohem vyšší než v Česku. Pokud tedy máte pojistku odpovědnosti nastavenou na minimální částku, může se vám to při dovolené v cizině vymstít.

Životní pojištění od expertů

Rozhodně se proto před cestou nespoléhejte na to, že už pojištění odpovědnosti máte. Raději si důkladně projděte jeho podmínky. A pokud narazíte na problémy s územním rozsahem nebo výší pojistného plnění, přidejte pojistku odpovědnosti i do svého cestovního pojištění.

Za několik korun denně získáte spolehlivou ochranu před škodami, které můžete způsobit někomu jinému. A které se vám jinak výrazně prodraží.

Vyplatí se i krátkodobé havarijní pojištění

Jestli cestujete do zahraničí autem, myslete ještě na další pojistku – havarijní. Bez ohledu na to, zda ji běžně sjednanou máte nebo ne.

Pokud už havarijní pojištění máte, zkontrolujte si včas jeho územní platnost. Ať při poruše nebo dopravní nehodě v zahraničí nezjistíte, že se vaše pojistka na daný stát nevztahuje.

Také se může stát, že havarijní pojištění vůbec nemáte. Například proto, že máte starší auto a pojistka by se vám nevyplatila. Nebo jezdíte jen pár měsíců v roce a nechcete platit pojištění na celý rok.

V takovém případě zvažte krátkodobé havarijní pojištění. Můžete ho uzavřít jen na několik týdnů či měsíců. V přepočtu na den vás sice vyjde pojistné dráž než u běžné havarijní pojistky, celková částka je ale mnohem nižší.

A právě díky tomu je to ideální řešení na dovolenou.

Minimum? 14 dní i 3 měsíce

Jenže krátkodobé havarijní pojištění nenabízí zdaleka každá pojišťovna. A podmínky u poskytovatelů, kteří ji v nabídce mají, se často výrazně liší. Zatímco někde vás pojistí už na dvoutýdenní cestu, jinde musíte pojistku uzavřít alespoň na čtvrt roku.

Poskytovatelé tuto pojistku obvykle nabízí v all risk variantě. Tedy v takové, která kryje veškeré pojistitelné škody. Zpravidla to bývá také nejlepší řešení. I když tedy můžete zvolit levnější verzi pojistky, která myslí jen na některá rizika, doporučujeme využít právě all risk variantu.

Životní pojištění od expertů

Samozřejmě i v tomto případě se včas ujistěte, že se pojištění vztahuje na stát, do kterého míříte. A také na všechny, přes které pojedete. Nebo do kterých si chcete udělat výlet.

Jen tak máte jistotu, že vám pojistka opravdu pomůže.

Krátkodobé vs. sezónní havarijní pojištění

Pozor si dejte ještě na jednu věc. A to na rozlišení krátkodobého a sezónního havarijního pojištění. I když obě možnosti zní podobně a jsou levnější než klasická havarijní pojistka, je mezi nimi zásadní rozdíl.

  • Krátkodobé havarijní pojištění si sjednáte na předem danou omezenou dobu. Tedy například na 1 měsíc.
  • Sezónní havarijní pojištění naopak sjednáváte na celý rok, ale riziko nehody je kryté jen v měsících, kdy vozidlo opravdu používáte. Zbylou část roku jste pojištění například proti krádeži nebo vandalismu.

Zatímco krátkodobé havarijní pojištění si může sjednat kdokoliv, sezónní havarijní pojištění je často určené jen pro motorkáře nebo například pro majitele čtyřkolek či sněžných skútrů.

Včas si proto zkontrolujte, jakou pojistku uzavíráte. Ať se neupíšete k pojištění, které nechcete a nepotřebujete.

REKLAMA

ANKETA k článku Pojištění odpovědnosti do zahraničí? Na pojištění majetku raději nespoléhejte

Sjednáváte si pojištění odpovědnosti do zahraničí?

Počet odpovědí: 110

KOMENTÁŘE k článku Pojištění odpovědnosti do zahraničí? Na pojištění majetku raději nespoléhejte

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Průvodce nákupem ojetého vozu: 9 tipů, jak poznat bourané auto

Průvodce nákupem ojetého vozu: 9 tipů, jak poznat bourané auto

13.1.2025 Pojištění

Nižší cena, jenže zároveň velké riziko. To v sobě skrývají bouraná auta. Hrozí, že mají poškozené bezpečnostní prvky a při nehodě vás dostatečně neochrání. Jak ale bourané auto poznat? Pomůže vám například kontrola laku, prohlídka interiéru nebo testovací jízda. Víte, co všechno z nich můžete zjistit?

Havarijní pojištění 2025 - kalkulačka

Havarijní pojištění 2025 - kalkulačka

23.12.2024 Pojištění

Jak získat nejvýhodnější havarijní pojištění pro vaše auto? Nejjednodušší způsob, jak vybrat správné havarijní pojištění, je porovnat si všechny nabídky online na jednom místě. Proto jsme pro vás připravili přehlednou online kalkulačku havarijního pojištění.

Majetek vs. život: Co je důležitější pojistit?

Majetek vs. život: Co je důležitější pojistit?

10.12.2024 Pojištění

Statistiky ukazují stále dokola ten stejný trend v českém pojišťovnictví: lidé si častěji pojišťují svůj majetek než vlastní život a zdraví. Stále ještě je to 65 procent Čechů, co má pojištěnou domácnost, ale jen 50 % Čechů se sjednaným životním pojištěním. Zaměřme se tu podrobněji na otázku o svých prioritách při zajišťování budoucnosti.

Kalkulačka povinného ručení 2025

Kalkulačka povinného ručení 2025

6.12.2024 Pojištění

Jak najít nejvýhodnější povinné ručení pro váš vůz? Porovnání povinného ručení online a na jednom místě je tou nejlehčí cestou, jak si vybrat správně. Proto tu pro vás máme u povinného ručení srovnání formou jednoduché online kalkulačky. 

Pojišťovny otevírají síť Center dlouhodobé péče po celé ČR

Pojišťovny otevírají síť Center dlouhodobé péče po celé ČR

29.11.2024 Pojištění

Do deseti let vznikne v České republice dvacet nových Center dlouhodobé péče, s kapacitou 2 500 lůžek. Za ambiciózním projektem stojí české pojišťovny, které tak reagují na rostoucí potřebu specializované péče o seniory. Podle České asociace pojišťoven (ČAP) otevře první centrum své dveře v roce 2025 v Chodové Plané na Tachovsku, další bude následovat v Dolních Břežanech. Projekt tento týden získal oficiální podporu Vlády ČR.

Z naší bankovní poradny

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2025, všechna práva vyhrazena