Běžně na něj myslíme při cestách do zahraničí.
A také v souvislosti s naším bydlením. U podnikání na něj ale zapomínáme. Řeč
je o pojištění odpovědnosti. Dokáže vás ochránit i před mnohamilionovými
škodami a pomůže vám také v případných sporech s klienty.
Pojištění odpovědnosti má řada lidí spojené
hlavně s vlastnictvím nemovitosti nebo s cestováním. Škody způsobené tím, že
kolemjdoucí uklouzne na vašem chodníku nebo že v zahraničním hotelu omylem
rozbijete televizi, jsou přitom relativně malé.
Alespoň tedy v porovnání s riziky, kterým čelíte při svém podnikání.
Při podnikání přitom můžou škody snadno narůst výš, než čekáte. Stačí například špatně zajištěná stavba, která se nečekaně zřítí, nebo vadná šarže vašeho produktu.
A právě proto je tu pojištění odpovědnosti pro podnikatele. Chrání vás právě před škodami způsobenými v souvislosti vaší profesí. A to jak před skutečnými, tak před těmi domnělými.
Pojištění odpovědnosti vám totiž pomůže, i když od vás chce klient úhradu škody neprávem.
Pojišťovna vždy posoudí, jestli má váš klient na odškodné opravdu nárok. Pokud dojde k závěru, že si škodu například zavinil sám, výplatu peněz odmítne. A navíc vám pomůže s právním zastupováním v případném sporu s klientem.
Nemusíte se tak bát klientů, kteří vás chtějí pouze využít.
V některých oborech je pojištění profesní odpovědnosti dokonce povinné. Týká se to povolání, u kterých mají případné chyby opravdu závažné následky.
Jsou to například:
Tedy profese, u kterých může každá chyba přinést vážné zdravotní následky nebo velké finanční ztráty.
I když ale mezi podobnou skupinu nepatříte, určitě byste neměli pojištění odpovědnosti podceňovat. Stačí totiž jen drobná chyba, opomenutí nebo špatně zvolený materiál a můžete klientům způsobit vysoké škody.
Když například po opravě komínu začne zákazníkovi zatékat do chalupy, ve které má starožitný nábytek, můžou škody snadno vyskočit na statisíce korun. Zvlášť, když přes zimu na chalupu nejezdí a problém objeví až na jaře.
Často platí, že výše možných škod roste s velikostí vašich klientů. Není to ale pravidlem. Pokud instalatér udělá chybu při opravě potrubí v panelovém domě, snadno poškodí několik bytů.
Proto byste vždy měli dobře zvážit, jaké škody ve vašem povolání hrozí. A jestli je případně dokážete pokrýt ze svých úspor.
Pokud ne, určitě s pojištěním odpovědnosti neváhejte.
Má to ale jeden háček. Neexistuje žádné univerzální pojištění odpovědnosti pro podnikatele, které by dokonale pokrylo škody, které můžou způsobit různé profese. Musíte proto vybrat takovou pojistku, která nejvíc odpovídá vašemu povolání.
Týká se to jak rozsahu možných škod, tak případných výluk z pojištění. Pohlídejte si, aby mezi nimi nebylo nic, co se může výrazně dotknout vaší profese. A pokud něco takového najdete, poohlédněte se po podnikatelské pojistce raději jinde.
Jestli tedy provozujete například restauraci a v pojistné smlouvě je výluka pro případ rozšíření nakažlivé nemoci, hledejte jinou pojistku. Pokud by se totiž ve vašem podniku objevila salmonela, pojišťovna by vám škodu neuhradila.
Každá pojišťovna navíc kryje v základní variantě jiná rizika. A nabízí jinou škálu připojištění. Hledejte proto takového poskytovatele, který umí pokrýt všechna potřebná rizika. A zároveň vám nevnucuje spoustu nepotřebných věcí.
Obvykle je proto nejlepší poradit se s pojišťovacím makléřem. Zejména u méně obvyklých povolání je to nutností. Podle specifik vaší profese porovná nabídky od jednotlivých pojišťoven a vybere ty, které nejlépe odpovídají vašim požadavkům.
Když máte vybrané dvě nebo tři nejlepší varianty, které vám vyhovují rozsahem pojištění i výlukami, nastavte vhodné pojistné plnění. Vždy je přitom lepší zvolit raději vyšší částku.
Samozřejmě platí, že vyšší pojistné plnění znamená i dražší pojistku. Přesto se vyplatí zbytečně nešetřit – je lepší zaplatit každý rok o pár tisíc víc, než platit statisícové škody ze svého.
Navíc existuje způsob, jak si pojistné snížit. Jmenuje se spoluúčast. Tedy částka, kterou u každé pojistné události zaplatíte ze svého.
Čím vyšší je, tím nižší pojistné platíte. Musíte ale počítat s tím, že malé škody zaplatíte částečně nebo úplně ze svého.
I když by pojistné plnění mělo o něco přesáhnout škody, které vám běžně hrozí, neznamená to, že musí hned šplhat k desítkám milionů korun. A že musíte být pojištění úplně na všechno.
Jak už jsme zmínili, pojistku byste měli přizpůsobit škodám a rizikům, která vám opravdu hrozí. Ať se na ni můžete spolehnout a zároveň neplatíte za něco, co je vám k ničemu.
Nebojte se proto požádat o radu nezávislého pojišťovacího makléře. Podle vašich požadavků najde ty nejvhodnější produkty a vy si pak v klidu vyberete ten pravý.
Havarijní pojištění je klíčovým nástrojem pro ochranu vašeho vozidla před škodami, ať už způsobenými nehodami, živly, nebo vandalismem. Správně zvolené pojištění vám může ušetřit mnoho starostí i peněz. Tento průvodce vám ukáže, co kryje havarijní pojištění, ale i na co se nevztahuje. Zjistíte, jak vybrat havarijní pojištění (včetně krátkodobého, třeba na cestu do zahraničí), jak nastavit limity a co vše ovlivňuje cenu pojistky.
Podle průzkumu Indexu prosperity a finančního zdraví Čechů z roku 2023 má pojištění domácnosti nebo pojištění nemovitosti sjednané 61 % české populace. Pojištění nemovitosti se zpravidla vztahuje i na okolní stavby, jako je kůlna nebo garáž. Pokrývá však pojištění majetku i drahé auto v garáži?
Pár set korun, ale i několik tisíc. Taková může být měsíční cena životního pojištění. Záleží totiž na tom, kdy ho uzavřete, jaký je váš zdravotní stav, co všechno bude pojistka krýt nebo jaký typ životního pojištění zvolíte.
Životní pojištění může hrát klíčovou roli nejen jako finanční ochrana pro rodinu, ale také jako nástroj pro daňové úlevy. Každý rok lze ze základu daně odečíst pojistné, které jste zaplatili na životní pojištění, až do maximální výše 24 000 Kč. Tato možnost umožňuje výrazně snížit daňové zatížení jednotlivců.
Rodiče často přemýšlejí, jak nejlépe ochránit své děti během školního roku, a jedním z klíčových nástrojů může být pojištění pro děti. Pojištění může pokrýt úrazy, které se mohou přihodit během školních aktivit, a ztrátu nebo krádež osobních věcí. S návratem do školních lavic přicházejí i otázky ohledně toho, jaké typy rizikového krytí jsou pro jejich potomky nejvhodnější.
KOMENTÁŘE k článku Pojištění odpovědnosti pro podnikatele: proč na něj myslet a jak ho nastavit
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.