Pandemie. Vládní opatření. Koronavirus COVID-19. To jsou v poslední době jedny z nejčastějších výrazů, se kterými se setkáváme. A které bezprostředně ovlivňují spoustu oblastí našeho života. Proto se společně podíváme, jak na současnou situaci reagují pojišťovny a kdy vám pomohou.
Faktem je, že každá pojišťovna postupuje jinak. Přesto se v některých ohledech shodují. Týká se to například:
Koronavirová pandemie nemoci COVID-19 přišla v době, kdy měla řada lidí naplánovanou a zaplacenou dovolenou i různé zájezdy. Kvůli karanténě a zákazu cestování z nich ale sešlo.
Klienti leteckých společností i cestovních kanceláří tak museli své cesty stornovat. Pomoc proto hledají u pojišťoven – jenže většinou zbytečně.
Pojištění storna zájezdu se totiž vztahuje hlavně na akutní zdravotní potíže, jako jsou úrazy či vážná onemocnění. Ale ne na epidemie a zákazy cestování. Těch se pojištění storna zájezdu obvykle týká pouze v případě, že vláda zakáže cestovat kvůli živelné katastrofě, válce či terorismu.
Nezbývá vám tedy, než se domluvit na řešení přímo s cestovní kanceláří nebo dopravní společností. Obvykle vám nabídnou změnu termínu, slevu na další zájezd nebo dárkový poukaz.
Jiná situace je, když jste už do zahraničí vycestovali. Pokud jste se tam nakazili koronavirem COVID-19 a museli jste vyhledat lékaře nebo jste dokonce skončili v nemocnici, pojištění vám pravděpodobně pomůže.
Záleží však na tom, kdy jste do ciziny vyrazili.
Jestli to bylo ještě před zákazem cestování z České republiky (případně dřív, než vláda doporučila do dané země necestovat), ničeho se bát nemusíte. Cestovní pojištění funguje stejně jako v jiných případech. Uhradí tedy ošetření, hospitalizaci i další související náklady.
Samozřejmě pouze pokud jste vyhledali ošetření v zemi, která je ve vašem cestovním pojištění zahrnutá.
Jiný postup je ale v případě, že jste do zahraničí vyrazili až poté, co vláda nedoporučila do daného státu cestovat. Anebo dokonce po uzavření hranic.
V takovém případě má pojišťovna právo plnění odmítnout.
S cestami do zahraničí souvisí také povinná karanténa, kterou lidé často vnímají podobně jako pracovní neschopnost. Jenže z pohledu životního pojištění to neplatí.
Pokud se vás totiž skutečně týká jen povinná státem nařízená karanténa a nejste opravdu nemocní, většina pojišťoven vám náhradu za pracovní neschopnost nepřizná. Šanci máte jen u některých společností, a to obvykle až od 15. dne karantény.
A v tom je háček. Státem nařízená karanténa totiž obvykle trvá jen 14 dní.
Jiná věc je, když vás do karantény pošle lékař nebo hygienik. V takovém případě nárok na pojistné plnění máte.
A to, i když jste v karanténě v zahraničí. Ovšem pouze ve státech, na které se vaše pojištění vztahuje. Obvykle tedy v zemích eurozóny.
Léčbu onemocnění COVID-19 v České republice za vás hradí zdravotní pojišťovna, využít ale můžete i životní pojištění. Pojistné plnění z něj dostanete mimo jiné, když:
Kolik peněz dostanete, přitom závisí na podmínkách vaší smlouvy. S plněním ale můžete počítat prakticky u všech komerčních pojišťoven.
Jedinou výjimkou je ČSOB pojišťovna, která zařadila pandemie a epidemie mezi výluky. Při onemocnění koronavirem COVID-19 tedy může výplatu plnění odmítnout. Mluvčí pojišťovny ale klienty před časem ujistil, že její zaměstnanci budou v těchto případech postupovat citlivě a vstřícně.
Problém s výplatou pojistného může teoreticky nastat také u Allianz. Ovšem pouze v případě, že máte ve smlouvě vysoké pojistné plnění a epidemie dosáhne skutečně obrovských rozměrů. Když totiž celkové výdaje na krytí následků epidemie přesáhnou půl miliardy korun, může pojišťovna omezit maximální plnění na 2 miliony korun.
Jedním z mnoha opatření české vlády v boji s koronavirovou pandemií COVID-19 je také uzavření škol. Rodiče, kteří kvůli tomu se svými potomky zůstali doma, sice dostávají ošetřovné od státu, pokud ale mají pojištění ošetřovného, můžou dostat peníze i od pojišťovny.
Ovšem pozor, zatímco příspěvek od státu se automaticky vztahuje na rodiče všech dětí do 13 let, které jsou kvůli uzavření škol doma, u komerčního pojištění je to jinak. Nárok na výplatu ošetřovného mají pouze rodiče dětí, které jsou opravdu nemocné.
Na druhou stranu tuto pojistku oceníte i po skončení epidemie. Zatímco ošetřovné od státu běžně získáte nanejvýš na 9 dní, u komerčních pojišťoven se dostanete až na desetinásobek. A navíc na něj mají nárok i živnostníci a podnikatelé.
Statistiky ukazují stále dokola ten stejný trend v českém pojišťovnictví: lidé si častěji pojišťují svůj majetek než vlastní život a zdraví. Stále ještě je to 65 procent Čechů, co má pojištěnou domácnost, ale jen 50 % Čechů se sjednaným životním pojištěním. Zaměřme se tu podrobněji na otázku o svých prioritách při zajišťování budoucnosti.
Jak najít nejvýhodnější povinné ručení pro váš vůz? Porovnání povinného ručení online a na jednom místě je tou nejlehčí cestou, jak si vybrat správně. Proto tu pro vás máme u povinného ručení srovnání formou jednoduché online kalkulačky.
Do deseti let vznikne v České republice dvacet nových Center dlouhodobé péče, s kapacitou 2 500 lůžek. Za ambiciózním projektem stojí české pojišťovny, které tak reagují na rostoucí potřebu specializované péče o seniory. Podle České asociace pojišťoven (ČAP) otevře první centrum své dveře v roce 2025 v Chodové Plané na Tachovsku, další bude následovat v Dolních Břežanech. Projekt tento týden získal oficiální podporu Vlády ČR.
Povinné ručení je základní pojištění, které musí mít každé vozidlo provozované na veřejných komunikacích. Ať už vlastníte auto, motorku, přívěs nebo jiný typ vozidla, je důležité vědět, jaké povinnosti se na vás vztahují, jaké máte možnosti a na co si dát pozor. V našem průvodci se podrobně zaměříme na různé druhy povinného ručení a pomůžeme vám vybrat to nejvýhodnější pro vaše potřeby.
Havarijní pojištění je klíčovým nástrojem pro ochranu vašeho vozidla před škodami, ať už způsobenými nehodami, živly, nebo vandalismem. Správně zvolené pojištění vám může ušetřit mnoho starostí i peněz. Tento průvodce vám ukáže, co kryje havarijní pojištění, ale i na co se nevztahuje. Zjistíte, jak vybrat havarijní pojištění (včetně krátkodobého, třeba na cestu do zahraničí), jak nastavit limity a co vše ovlivňuje cenu pojistky.
KOMENTÁŘE k článku Pojištění v čase koronaviru. Podívejte se, jak cestovní a životní pojištění řeší COVID-19
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.