Už víc než rok je tu s námi pandemie
koronavirové nemoci COVID-19. A spolu s ní také omezené cestování a řada rizik,
které na nás doma i ve světě číhají. Nezapomínají na ně ani pojišťovny. Některé
z nich proto nedávno představily nové produkty – týkají se nejen cestování, ale
i očkování proti COVID-19.
Nejčastěji je pojištění proti Covidu
skloňované ve spojitosti s životním a cestovním pojištěním.
U životního pojištění je vše jednoduché – stačí v pojistce myslet i na nemoc (tedy nejen na úrazy) a pojišťovna vám vyplatí pojistné plnění například za:
Jen se musíte ujistit, že mezi výlukami nejsou případy epidemie či pandemie.
U cestovního pojištění je to složitější. Obecně opět platí, že pokud není mezi výlukami epidemie nebo pandemie, pojistka vám pomůže. Ovšem má to jeden háček.
Záleží na tom, kam cestujete.
U cestovního pojištění totiž pojišťovny v souvislosti s Covidem hradí ošetření či hospitalizaci jen v případě, kdy jedete do takzvaných bezpečných zemí. Tedy těch, které jsou na semaforu označené zelenou nebo oranžovou barvou.
Problém nastává, když potřebujete cestovat do rizikových zemí. Tedy „jet” na vládním semaforu na červenou nebo tmavě červenou.
U takových států vám většina pojišťoven pojistné plnění nevyplatí.
Alespoň ne se základní pojistkou.
Nově ale někteří poskytovatelé přišli s možností uzavřít pojistku proti koronaviru i do rizikových zemí.
Už v polovině dubna tuto variantu představila Kooperativa. Připravila 2 nové pojistky pro cesty do zahraničí:
Obě si můžete sjednat s platností pro Evropu nebo pro celý svět.
A v čem se liší?
Pojistka COVID-19 řeší léčebné výlohy spojené s nemocí COVID-19 v rizikových zemích. Maximální limit pojištění je 2 000 000 korun a platí pro pobyty na maximálně 30 dní.
Pojištění Karanténa se vztahuje na náklady spojené s karanténou, pokud se kvůli ní nemůžete vrátit domů v plánovaném termínu. V takovém případě vám pojišťovna uhradí 80 % z nezbytných výdajů například za jídlo, ubytování nebo náhradní dopravu do České republiky.
Také v tomto případě se pojistka vztahuje pouze na zahraniční pobyty do 30 dní. Maximální limit plnění je pak 30 000 korun.
S podobným produktem nedávno přispěchala také Pojišťovna VZP. Od května vám její cestovní pojištění proplatí náklady spojené s hospitalizací a léčbou nemoci COVID-19. A to už v základní verzi pojistky.
Zajímavější je ale varianta Nadstandard. Právě ta se týká rizikových zemí. Řeší přitom nejen výlohy spojené se samotnou léčbou a hospitalizací, ale také ubytování a stravu, pokud musíte do karantény.
A když se kvůli karanténě nestihnete vrátit domů v plánovaném termínu, pojistka vám zaplatí cestu do České republiky.
„Protože je letos druhý rok, který prožívá celý svět s velmi výraznými omezeními, předpokládáme, že budou mít lidé potřebu relaxovat, jet na dovolenou, vycestovat. Chceme, aby cestovali s pocitem, že o ně bude postaráno, pokud onemocní nemocí COVID-19 nebo nebudou moci na již zaplacenou dovolenou kvůli onemocnění odcestovat,” vysvětlila rozšíření cestovního pojištění místopředsedkyně představenstva Pojišťovny VZP Halina Trsková.
Novinku připravila také Uniqua pojišťovna. V jejím případě se ale netýká cestovního pojištění. Nová pojistka se vztahuje na očkování proti Covidu a pojišťovna ho už od dubna nabízí hlavně větším firmám.
Pojistku si mohou sjednat zaměstnavatelé v rámci kolektivních smluv a využít ji jako benefit pro zaměstnance. Pojištění přitom primárně řeší tyto 2 situace:
V obou případech ale mají na pojistné plnění nárok pouze zaměstnanci, kterým je nanejvýš 69 let. A jen v případě, že je nutná hospitalizace v nemocnici nejméně na 2 dny.
Pojišťovna jim pak zaplatí:
Pojištění se vztahuje na všechny vakcíny, které jsou v době očkování schválené Státním ústavem pro kontrolu léčiv nebo Evropskou lékovou agenturou.
Pojistka od Uniqua pojišťovny se vztahuje i na úmrtí, pokud souvisí s onemocněním Covidem nebo s komplikacemi po očkování. Pojistná částka je v takových případech ale pouze 25 000 korun.
Běžné životní pojištění tedy dokáže pozůstalým pomoci výrazně efektivněji a pokrýt výpadek příjmů na řadu měsíců i let.
I když vám tedy zaměstnavatel takový benefit nabídne, určitě nespoléhejte jen na něj. A raději se na vše připravte sami se správným životním pojištěním.
Havarijní pojištění je klíčovým nástrojem pro ochranu vašeho vozidla před škodami, ať už způsobenými nehodami, živly, nebo vandalismem. Správně zvolené pojištění vám může ušetřit mnoho starostí i peněz. Tento průvodce vám ukáže, co kryje havarijní pojištění, ale i na co se nevztahuje. Zjistíte, jak vybrat havarijní pojištění (včetně krátkodobého, třeba na cestu do zahraničí), jak nastavit limity a co vše ovlivňuje cenu pojistky.
Podle průzkumu Indexu prosperity a finančního zdraví Čechů z roku 2023 má pojištění domácnosti nebo pojištění nemovitosti sjednané 61 % české populace. Pojištění nemovitosti se zpravidla vztahuje i na okolní stavby, jako je kůlna nebo garáž. Pokrývá však pojištění majetku i drahé auto v garáži?
Pár set korun, ale i několik tisíc. Taková může být měsíční cena životního pojištění. Záleží totiž na tom, kdy ho uzavřete, jaký je váš zdravotní stav, co všechno bude pojistka krýt nebo jaký typ životního pojištění zvolíte.
Životní pojištění může hrát klíčovou roli nejen jako finanční ochrana pro rodinu, ale také jako nástroj pro daňové úlevy. Každý rok lze ze základu daně odečíst pojistné, které jste zaplatili na životní pojištění, až do maximální výše 24 000 Kč. Tato možnost umožňuje výrazně snížit daňové zatížení jednotlivců.
Rodiče často přemýšlejí, jak nejlépe ochránit své děti během školního roku, a jedním z klíčových nástrojů může být pojištění pro děti. Pojištění může pokrýt úrazy, které se mohou přihodit během školních aktivit, a ztrátu nebo krádež osobních věcí. S návratem do školních lavic přicházejí i otázky ohledně toho, jaké typy rizikového krytí jsou pro jejich potomky nejvhodnější.
KOMENTÁŘE k článku Pojistka proti Covidu? Pojišťovny hlásí nové možnosti
Očkování, Komentoval(a): Lenka
Dobrý den,
Je mi něco platné pojištění, když jsem alergická na očkování? V případě hospitalizace mi ta pojišťovna něco proplatí, když je to předpokládané?
Děkuji za odpověď
RE: Očkování, Komentoval(a):
Dobrý den, záleží na podmínkách vaší pojistné smlouvy (co přesně máte pojištěné, co je ve výlukách, atd.). Obecně lze pojistit jen nahodila rizika (nemoc, úraz), ne předem známou věc (alergie).
Příklad: kardiak bude nepojistitelný proti srdečním chorobám
Pojistka proti Covidu , Komentoval(a): Jaroslav Hájek
Dobrý den, pojistka proti Covidu je, když mi přijde pozitivní test před odletem? Nebo ne?