Banky.cz Články Pojištění Pojistná událost – Jak postupovat při dopravní nehodě

Pojistná událost – Jak postupovat při dopravní nehodě

29.3.2024 Pojištění

Podle policejních statistik v roce 2023 šetřila policie 94 945 dopravních nehod. Reálně číslo je ale pochopitelně násobně vyšší, protože k řadě nehod není třeba přivolat policii. Jak postupovat v případě, že se dopravní nehoda nevyhnula ani vám a jak škodnou událost nahlásit pojišťovně?

REKLAMA

První kroky po dopravní nehodě

Jak postupovat ve chvíli, kdy dojde k dopravní nehodě? Postup by měl být následující:

  • Nejdříve vypněte motor a zapněte výstražná světla.
  • Oblečte si reflexní vestu a umístěte za automobil výstražný trojúhelník.
  • Zkontrolujte všechny účastníky dopravní nehody, a pokud je někdo zraněný, neprodleně poskytněte první pomoc a současně zavolejte na linku 112.
  • V případě, že není nutné k nehodě volat policii, vyplňte záznam o dopravní nehodě.
  • Proveďte detailní fotodokumentaci poškozených vozů a škodu nahlaste pojišťovně.

Dokumentace dopravní nehody

„Jedním z důležitých kroků v případě dopravní nehody je fotodokumentace místa nehody pro potřeby pojišťovny a dalšího dokazování. Pokud vše pečlivě zdokumentujete, zvyšuje se pravděpodobnost, že od pojišťovny získáte maximální kompenzaci. Nafotit byste měli jak místo nehody, tak i poškozená místa na autech, a to co možná nejdetailněji. Pro pojišťovnu jsou důležité i svědecké výpovědi. Pokud byli na místě nehody svědci, zapište si jejich jména a kontakty na ně a případně je poproste o video, pokud ho mají k dispozici,“ říkáPetr Jermář, specialista na finance z portálu banky.cz.

Životní pojištění od expertů

Komunikace s pojišťovnou

V souvislosti s hlášením škodné události se lidé často ptají, kdo hlásí škodu na pojišťovnu a kdy nahlásit nehodu pojišťovně. Škodu musí vždy pojišťovně nahlásit všichni účastníci nehody, tedy jak viník, tak i poškozený. Pokud jste nehodu nezpůsobili vy, nahlaste ji pojišťovně viníka. Zákonem sice není stanovený termín, do kterého je třeba pojistnou událost nahlásit, ale rozhodně platí, že čím dříve, tím lépe. Ideální je nahlásit škodu neprodleně.

Právní aspekty dopravních nehod

Účastníci dopravní nehody jsou povinní neprodleně zastavit vozidlo, zajistit bezpečnost provozu v místě nehody a také zabránit vzniku dalších škod. Účastníci dopravní nehody mají také povinnost si vzájemně prokázat totožnost a údaje o vozidlech. Za stanovených podmínek jim vzniká povinnost ohlásit nehodu Policii České republiky a samozřejmě také poskytnout první pomoc. V případě, že není nutné nehodu oznámit policii, je třeba vyplnit záznam o dopravní nehodě.

Právní aspekty dopravních nehod.

Postup při lehkých a vážných dopravních nehodách

Jinak se postupuje v případě nehod, u kterých je třeba přivolat policii a nehod, u kterých se bez policie neobejdete. Kdy tedy k nehodě volat policii? V případě, že některý z účastníků utrpěl zranění, škoda na některém z automobilů přesáhla 200 tisíc korun, došlo k poškození majetku třetí strany nebo jste se s dalšími účastníky nedokázali domluvit při vyplňování záznamu o dopravní nehodě. Pokud je k nehodě přizvaná policie, zpravidla si vše sama zdokumentuje a informuje vás o dalším postupu. Při lehčích nehodách (například při nabouraném autě na parkovišti) je fotodokumentace na vás.

Sjednat havarijní pojištění online

Role pojištění při dopravní nehodě

„Řada řidičů stále nemá zcela jasno v tom, jaké škody v případě dopravní nehody kryje povinné ručení a jaké havarijní pojištění. Povinné ručení, které musí mít ze zákona sjednané všichni majitelé vozů s platnou registrační značkou, pokrývá veškeré škody, které způsobíte ostatním. Povinné ručení tedy nepokrývá škody způsobené na vlastním voze. K pokrytí těchto škod slouží havarijní pojištění, jež pokrývá značnou část škody ve chvíli, kdy jste to vy, kdo dopravní nehodu způsobil,“ říká Petr Jermář, specialista na finance z portálu banky.cz. Více o havarijním pojištění se dozvíte zde a o povinném ručení tady.

Hlášení pojistné události u jednotlivých pojišťoven

Postup hlášení pojistné události je u každé pojišťovny trochu jiný, všechny pojišťovny ale mají na svých webových stránkách přehledný návod, jak postupovat.

Pojišťovna

Možnost nahlášení pojistné události online

Výhody

Allianz pojistná událost

ano

možnost sledovat stav vyřízení škody 24/7

Kooperativa pojistná událost

ano

po nahlášení škody vás už do tří hodin kontaktuje technik

ČPP pojistná událost

ano

nonstop asistenční služby

Generali česká pojišťovna pojistná událost

ano

možnost zkontrolovat stav škodní události přes Klientskou zónu

Arval pojistná událost

ano

nonstop asistenční služba

mobilní aplikace

UNIQA pojistná událost

ano

pohodlné vybavení škodní události u smluvních servisů pojišťovny UNIQA

Jak řešit nabourané auto na parkovišti

Poškození auta na parkovišti je celkem běžnou událostí. Je důležité vědět, jak v takové situaci postupovat, abyste nepřišli o nárok na odškodnění. Klíčové je zachovat klid a postupovat systematicky. Pokud je škoda větší než 5000 Kč, či máte podezření na úmyslné poškození, přivolejte policii.

Když se viník nehody přihlásí, třeba vám nechal lístek za stěračem,náklady na opravu budou hrazeny z jeho povinného ručení. V případě, že viník ujel a nepodaří se ho dohledat, můžete využít jedině své havarijní pojištění (připojištění pro případ vandalismu). Pokud se viníka dodatečně povede najít, pojišťovna vám uhradí škodu z jeho povinného ručení (následně ji bude po viníkovi vymáhat).

Zde je poměrně postup při nálezu poškozeného auta na parkovišti. 

  • Zdokumentujte škodu (fotografie, video)
  • Zjistěte přítomnost kamerového systému
  • Zvažte přivolání policie
  • Nahlaste škodu pojišťovně
  • Nechte opravit auto v servisu dle pokynů pojišťovny
  • Uchovejte si všechny doklady

Pro podrobného průvodce řešením nehody na parkovišti, či kdekoliv jinde odstaveného auta, můžete přejít na tento odkaz. Tady už na vás čeká podrobný návod.

Jak řešit prasklé přední sklo

Prasklé přední sklo je poměrně častá událost. Stačí jediný kaminek, a je to. Rozbité nebo prasklé sklo může pokrýt připojištění čelního skla (a dalších skel), které se sjednává k povinnému ručení či havarijnímu pojištění. Při výběru pojištění je dobré zvážit výši spoluúčasti a rozsah krytí (zda jen čelní sklo, nebo všechna skla na autě).

Je důležité řešit prasklinu co nejdříve, aby se předešlo nebezpečným situacím, ovšem i právním důsledkům: pokutě a ztrátě bodů. Jízda s prasklým sklem může vést až k zákazu další jízdy, či alespoň ke komplikacím při STK. Přitěžující okolností bude neřešené prasklé sklo u dopravní nehody.

Stručný postup při zjištění prasklého předního skla (podrobně jej rozepisujeme v detailním návodu, jak postupovat při prasklém předním skle):

  • Zastavte na bezpečném místě
  • Zhodnoťte rozsah poškození
  • Případně zajistěte prasklinu provizorně
  • Kontaktujte pojišťovnu
  • Navštivte autoservis
  • Dodržujte pokyny servisu po opravě
  • Vyúčtujte platbu za servis pojišťovně

Oprava nebo výměna skla obvykle trvá 1-2 hodiny a lze ji provést i na počkání. Cena se liší podle rozsahu poškození, typu skla a modelu auta.

Co dělat, pokud se dopravní nehoda stane v zahraničí?

Postup v případě dopravních nehod v zahraničí je obdobný jako u dopravních nehod na českých silnicích. Vzhledem k tomu, že se však mohou pravidla pro nutnost přivolání policie mírně v jednotlivých zemích lišit, vždy doporučujeme přivolat na místě nehody policii, abyste měli jistotu, že budete postupovat správně.

Životní pojištění od expertů

Tipy pro rychlé a efektivní vyřízení pojistné události

Základem proto, aby se pojistná událost vyřešila co nejrychleji, je pečlivá dokumentace místa nehody a také správně vyplněný záznam o dopravní nehodě. Samozřejmě také platí, že čím dříve pojistnou událost nahlásíte, tím dříve ji začne pojišťovna řešit. Pozor si tedy dejte na pozdní hlášení škody a také chybějící nebo špatně vyplněný záznam o dopravní nehodě.

Jestliže jste nehodu NEzavinili vy, peníze z viníkova povinného ručení nejrychleji získáte takzvanou přímou likvidací. Ta se sjednává při vašem povinném ručení. V rámci přímé likvidace vám vaše pojišťovna ihned po došetření události vyplatí pojistné plnění ze svého. A od viníkovy pojišťovny si jej pak vyinkasuje.

Pokud jste ale nehodu zavinili vy, pojistné plnění můžete dostat jen z havarijního pojištění, případně z připojištění k povinnému ručení (například úraz řidiče a osádky). 

U havarijních pojistek vždycky nejprve konzultujte s pojišťovnou, kdo a kam může auto odtáhnout a kde jej smíte nechat opravit (bude-li se opravovat). Pojišťovny totiž mívají sítě smluvních servisů, a když si auto necháte opravit jinde, mohou vám výplatu pojistného plnění zcela zamítnout (nebo ji významně zkrátit)!

REKLAMA

ANKETA k článku Pojistná událost – Jak postupovat při dopravní nehodě

Víte, jak postupovat při dopravní nehodě?

Počet odpovědí: 52

KOMENTÁŘE k článku Pojistná událost – Jak postupovat při dopravní nehodě

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Majetek vs. život: Co je důležitější pojistit?

Majetek vs. život: Co je důležitější pojistit?

10.12.2024 Pojištění

Statistiky ukazují stále dokola ten stejný trend v českém pojišťovnictví: lidé si častěji pojišťují svůj majetek než vlastní život a zdraví. Stále ještě je to 65 procent Čechů, co má pojištěnou domácnost, ale jen 50 % Čechů se sjednaným životním pojištěním. Zaměřme se tu podrobněji na otázku o svých prioritách při zajišťování budoucnosti.

Kalkulačka povinného ručení 2024

Kalkulačka povinného ručení 2024

6.12.2024 Pojištění

Jak najít nejvýhodnější povinné ručení pro váš vůz? Porovnání povinného ručení online a na jednom místě je tou nejlehčí cestou, jak si vybrat správně. Proto tu pro vás máme u povinného ručení srovnání formou jednoduché online kalkulačky. 

Pojišťovny otevírají síť Center dlouhodobé péče po celé ČR

Pojišťovny otevírají síť Center dlouhodobé péče po celé ČR

29.11.2024 Pojištění

Do deseti let vznikne v České republice dvacet nových Center dlouhodobé péče, s kapacitou 2 500 lůžek. Za ambiciózním projektem stojí české pojišťovny, které tak reagují na rostoucí potřebu specializované péče o seniory. Podle České asociace pojišťoven (ČAP) otevře první centrum své dveře v roce 2025 v Chodové Plané na Tachovsku, další bude následovat v Dolních Břežanech. Projekt tento týden získal oficiální podporu Vlády ČR.

Podrobný průvodce povinným ručením: Auto, motorka, přívěs a další

Podrobný průvodce povinným ručením: Auto, motorka, přívěs a další

25.11.2024 Pojištění

Povinné ručení je základní pojištění, které musí mít každé vozidlo provozované na veřejných komunikacích. Ať už vlastníte auto, motorku, přívěs nebo jiný typ vozidla, je důležité vědět, jaké povinnosti se na vás vztahují, jaké máte možnosti a na co si dát pozor. V našem průvodci se podrobně zaměříme na různé druhy povinného ručení a pomůžeme vám vybrat to nejvýhodnější pro vaše potřeby.

Podrobný průvodce havarijním pojištěním

Podrobný průvodce havarijním pojištěním

11.11.2024 Pojištění

Havarijní pojištění je klíčovým nástrojem pro ochranu vašeho vozidla před škodami, ať už způsobenými nehodami, živly, nebo vandalismem. Správně zvolené pojištění vám může ušetřit mnoho starostí i peněz. Tento průvodce vám ukáže, co kryje havarijní pojištění, ale i na co se nevztahuje. Zjistíte, jak vybrat havarijní pojištění (včetně krátkodobého, třeba na cestu do zahraničí), jak nastavit limity a co vše ovlivňuje cenu pojistky.

Z naší bankovní poradny

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2024, všechna práva vyhrazena