Pojišťovnám na českém trhu se loni dařilo lépe než předchozí rok. Předepsaly pojistné v objemu 147 miliard korun, což je meziročně o 6,1 miliardy víc – tedy o 4,4 %. Vyplývá to z aktuální statistiky České asociace pojišťoven.
Že trh s pojištěním roste opravdu rychle, vyplývá i z porovnání s rokem 2020. Tehdy trh meziročně vzrostl „jen“ o 3,6 %.
Dvě pojišťovny mají přes 30 miliard
Na celkovém předepsaném pojistném za minulý rok se podílejí hlavně dvě velké pojišťovny, které mají téměř 50% podíl.
Konkrétně jde o Generali Českou pojišťovnu a Kooperativu. Obě hlásí předepsané pojistné vysoko přes 30 miliard korun.
Na třetím místě je pak s velkým odstupem Allianz s pojistným necelých 17 miliard. Další hráči na trhu pak jsou pod 13 miliardami korun.
Růst životního pojištění zpomaluje
Čísla stoupají jak u životního, tak u neživotního pojištění. Přestože u prvního z nich růst loni dvojnásobně zpomalil. Životní pojištění tehdy posilovalo o víc než 3 %.
Je to dané mimo jiné i tím, že smluv životního pojištění postupně ubývá.
Meziročně jich loni bylo o 2,4 % méně, což odpovídá poklesu přes 119 000 kusů. Ke konci loňského roku tedy bylo 4 917 000 aktivních smluv.
Mírně klesá také počet nově uzavíraných smluv. Loni jich bylo o 0,8 % méně než o rok dřív.
I přesto předepsané pojistné v životním pojištění loni stouplo o 691 milionů korun, tedy o 1,5 %. A přesáhlo 48 miliard korun.
Neživotní pojištění rostlo o 6 %
Většinu z předepsaného pojistného loni tvořilo pojistné u neživotního pojištění. Pojišťovny u něj klientům naúčtovaly téměř 99 miliard korun.
To je zhruba o 5,5 miliardy korun víc než v roce 2020 – tedy skoro o 6 %. O rok dřív přitom trh rostl jen o necelá 4 %.
Nejvíc táhne pojištění vozidel, tedy povinné ručení a havarijní pojištění. Na neživotním pojištění má víc než 50% podíl.
U povinného ručení stouplo předepsané pojistné o 5 % na 28,2 miliardy korun. Oproti roku 2020 je tu ale vidět určité zpomalení. Předloni totiž navýšení přesáhlo 7 %.
U havarijního pojištění je situace stabilnější. Pojišťovny loni klientům naúčtovaly 25,6 miliardy korun. Předepsané pojistné tak rostlo o 6,7 % – tedy stejným tempem jako o rok dřív.
Cestovní pojištění se začíná zvedat
Růst je vidět také u cestovního pojištění a pojištění cizinců. Loni předepsané pojistné v tomto segmentu stouplo o téměř 8 %.
Toto číslo je ale ovlivněné hlavně tím, že v roce 2020 předepsané pojistné prudce kleslo – o 12 %. Mohla za to opatření spojená s covidem-19, kvůli kterým lidé nemohli cestovat tolik jako dřív.
Rostlo také podnikatelské pojištění, konkrétně o 711 milionů korun – tedy o téměř 3,5 %. Dosáhlo výše 21,9 miliardy korun.
Pro srovnání v roce 2020 posilovalo toto odvětví o 4,7 %.
Nejvíc táhne pojištění majetku
Nejvíc ze všech ale rostlo majetkové pojištění, tedy:
Předepsané pojistné se meziročně navýšilo o zhruba 1,1 miliardy na 14,1 miliardy korun.
Aktuální meziroční růst o 8,8 % tak výrazně překonal předloňské navýšení o 5,5 %.
Předepsané pojistné u pojištění majetku se zvyšuje z několika důvodů. Především kvůli:
inflaci, která loni dosáhla hodnoty 3,8 % a která má vliv na cenu pojištění;
rostoucím cenám nemovitostí, kvůli kterým klienti postupně smlouvy aktualizují na vyšší hodnotu;
červnovému řádění tornáda na jižní Moravě, které řadu lidí motivovalo ke sjednání pojištění majetku.
Rekordní řádění živlů
Kromě tornáda řádily v České republice i další živly, které ale byly s tornádem úzce spojené. Celkem tak pojišťovny za škody způsobené přírodními katastrofami zaplatily skoro 6,5 miliardy korun. Tedy o 117 % víc než rok předtím.
Zároveň se jedná o nejvyšší číslo od roku 2013, kdy Českou republiku zasáhly rozsáhlé povodně.
Tentokrát do statistiky zasáhly nejvíc tyto živly:
vichřice,
krupobití
a silné deště.
Dražší škody z požárů
Pojišťovny loni vyplácely vyšší částky i za škody způsobené požáry. Zatímco počet událostí zůstal stejný, průměrně 1 242 za čtvrt roku, hodnota škod se zvýšila. A to hlavně ve druhém pololetí minulého roku.
Ve 3. i ve 4. čtvrtletích totiž objem škod překročil 1 miliardu korun. Běžně přitom pojišťovny za požáry vyplatí 400 až 600 milionů korun za čtvrt roku.
Průměrná škoda z požáru se tak ve 2. pololetí roku 2021 zvýšila z dlouhodobých 367 000 korun na 860 000 korun. A vzhledem k aktuální vysoké inflaci je téměř jisté, že se k původní hladině už nevrátí.
Podle průzkumu Indexu prosperity a finančního zdraví Čechů z roku 2023 má pojištění domácnosti nebo pojištění nemovitosti sjednané 61 % české populace. Pojištění nemovitosti se zpravidla vztahuje i na okolní stavby, jako je kůlna nebo garáž. Pokrývá však pojištění majetku i drahé auto v garáži?
Pár set korun, ale i několik tisíc. Taková může být měsíční cena životního pojištění. Záleží totiž na tom, kdy ho uzavřete, jaký je váš zdravotní stav, co všechno bude pojistka krýt nebo jaký typ životního pojištění zvolíte.
Životní pojištění může hrát klíčovou roli nejen jako finanční ochrana pro rodinu, ale také jako nástroj pro daňové úlevy. Každý rok lze ze základu daně odečíst pojistné, které jste zaplatili na životní pojištění, až do maximální výše 24 000 Kč. Tato možnost umožňuje výrazně snížit daňové zatížení jednotlivců.
Rodiče často přemýšlejí, jak nejlépe ochránit své děti během školního roku, a jedním z klíčových nástrojů může být pojištění pro děti. Pojištění může pokrýt úrazy, které se mohou přihodit během školních aktivit, a ztrátu nebo krádež osobních věcí. S návratem do školních lavic přicházejí i otázky ohledně toho, jaké typy rizikového krytí jsou pro jejich potomky nejvhodnější.
Získat to nejlevnější povinné ručení, které zároveň nabízí dost velké krytí. Přesně o to usiluje většina řidičů. Jenže jen málokdo na takové pojištění auta opravdu dosáhne. Jeho cenu totiž ovlivňuje řada faktorů. Podívejte se na ty nejčastější.
KOMENTÁŘE k článku Pojistný trh loni zrychlil. Pojišťovny na pojistném vybraly 147 miliard
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.