Přijít do banky, vyndat z peněženky hotovost a
předat ji pokladní. Taková scéna může být už brzy minulostí. Banky totiž čím
dál častěji ruší na svých pobočkách pokladny a nahrazují je vkladovými
bankomaty – tedy vkladomaty.
Nejnověji oznámila takový krok Sberbank.
Pokladny ruší u čtvrtiny poboček, na kterých dosud byly. Konkrétně na pobočkách
v:
Už dříve zrušila Sberbank pokladny také ve Zlíně a na třech pobočkách v Praze. V současnosti je tak máte k dispozici jen na 15 z 24 poboček této banky.
Neznamená to ale, že na ostatních místech hotovost na svůj účet nevložíte. Jen se musíte spokojit s vkladomatem. Od letoška ho najdete na všech pobočkách Sberbank.
Sberbank není jedinou bankou, která postupně mění pokladny za vkladomaty. Například Česká spořitelna chce mít do konce roku polovinu svých poboček bezhotovostních. Tedy bez pokladny.
Zároveň se chystá rozšiřovat svou síť vkladomatů.
Podobně postupují i další poskytovatelé. Vkladomaty tak aktuálně nabízí:
U všech jsou přitom vklady bez poplatků.
Vkladomaty jsou obvykle určené jen pro klienty dané banky. A zpravidla umožňují vložit peníze jen na účet svázaný s platební kartou, kterou do automatu vložíte.
Existují ale i výjimky.
Klienti Air Bank a Equa bank můžou dát pomocí vkladomatu peníze i na jiný účet, než který patří k dané platební kartě. Musí to být ale konto vedené u Air Bank, respektive u Equa bank.
ČSOB pak umožňuje pomocí automatů vložit peníze na jakýkoliv účet u ČSOB nebo Poštovní spořitelny.
Největší možnosti mají klienti České spořitelny. Pomocí jejich vkladomatů můžete uložit peníze na jakýkoliv účet v České republice. Má to jen jeden háček – pokud je účet vedený jinde než u České spořitelny, zaplatíte za vklad 125 korun.
Možnosti vkladomatů se mají brzy rozšířit. Nově by dokonce mohly být přístupné pro všechny – bez ohledu na banku.
Takové plány má alespoň Moneta Money Bank.
Pokud vše půjde, jak má, ještě letos byste si mohli pomocí jejích vkladomatů poslat peníze na účet. Ať už máte konto u Moneta Money Bank, Komerční banky nebo například Air Bank.
Vše má fungovat stejně, jako když si vybíráte peníze z bankomatu cizí banky. Hotovost tedy vložíte na účet spárovaný s kartou, kterou do automatu dáte.
Musíte ale počítat s tím, že vklady na účet jiného poskytovatele, než je Moneta Money Bank, budou zpoplatněné.
Různá vylepšení spojená s vkladomaty představili poskytovatelé také v minulých letech. Některé banky nabízí například takzvané „recyklační bankomaty”.
Znamená to, že při výběru dostanete hotovost, kterou před vámi do automatu vložil někdo jiný. Nebudou to tedy nové bankovky jako u klasických automatů.
Equa bank zase umožňuje vložit na svůj účet pomocí bankomatu i eura nebo dolary. Stačí jen, aby byl ke kartě přiřazený účet v dané měně.
Podobnou možnost nově plánuje také už zmíněná Sberbank.
Jiný zlepšovák před časem představila Komerční banka. Klientům nabízí drive-up vkladomaty. Tedy „průjezdné” bankomaty, které klientům umožňují vybírat i vkládat peníze na účet.
V květnu banka představila už pátý takový
automat. Najdete ho na čerpací stanici Benzina v Nepomucké ulici v Plzni. Další
čtyři jsou v:
Vždy na čerpacích stanicích Benzina.
Tyto vkladomaty fungují podobně jako různé drive-in restaurace nebo výdejny obchodních center. Stačí tedy přijet k bankomatu, z okénka do něj vložit kartu a vybrat nebo vložit peníze.
„Od března 2020 do března 2021 proteklo drive-up bankomaty Komerční banky přes 1 miliardu korun! Z toho bylo bezmála 500 milionů výběrů a 517 milionů vkladů,” upozornil v tiskovém prohlášení mluvčí banky Pavel Zúbek.
Vše tak nasvědčuje tomu, že v nejbližší době role vkladomatů dál poroste. Přesto by tyto automaty neměly být jediným kritériem při výběru nové banky.
Mnohem důležitější jsou zejména různé poplatky, které jsou s novým účtem spojené. Ať už se týkají samotného vedení účtu nebo například výběrů hotovosti.
Proto si vždy předem ověřte podmínky u jednotlivých poskytovatelů. Pomůže vám s tím naše srovnání běžných účtů, ve kterém si sami nastavíte, které parametry chcete porovnat.
A hravě tak vyberete konto, které se vám nejvíc vyplatí.
V roce 2024 jsou běžné bankovní účty nezbytnou součástí života většiny lidí. Přestože moderní technologie a pokroky v zabezpečení bankovních systémů výrazně zlepšily ochranu uživatelů, stále existují bezpečnostní rizika, která je třeba brát v úvahu. Následující článek popisuje některá z nejvýznamnějších rizik spojených s každodenním používáním běžných bankovních účtů v roce 2024.
Mít účet u banky je nejpraktičtější způsob uložení peněz. Výplaty se většinou posílají už jen na účet. Platby z účtu jsou jednoduché a často zdarma, navíc můžete získat nějaké zhodnocení. Úložky v bance jsou pojištěny až do 100 000 eur. Hledat pro své peníze bezpečnější místo, než je banka, nemá patrně smysl.
České banky nezapomínají ani na děti. V jejich nabídce najdete dětské účty i platební karty. Kdy začít přemýšlet o založení těchto finančních produktů, které banky je nabízí, jaké jsou jejich podmínky a podle čeho vybírat?
Od 20. dubna 2024 zavede Raiffeisenbank pro většinu klientů nové ověření při přihlašování do internetového bankovnictví. K tomuto kroku banka přistoupila z bezpečnostních důvodů, cílem změny je zvýšené zabezpečení přístupu k účtu. Změna se dotkne většiny klientů. Jediná skupina uživatelů bankovnictví RB, pro které se nic nemění, jsou ti, kteří se stále ještě přihlašují kombinací SMS kódu a hesla.
Založit si bankovní účet online, je dnes už hračka. Banky přizpůsobily proces tak, aby byl přístupný co nejvíce klientům. Dokumentů pro založení účtu se nevyžaduje mnoho: jen osobní doklady, případně výpis z účtu, který už používáte u jiné banky. Online si můžete založit účet běžný, spořicí, obchodní (investiční), účet podnikatelský, ale třeba i termínovaný vklad. U některých dětských účtů zůstává nutnost osobní návštěvy na pobočce. Podívejte se, jak na založení bankovního účtu online. Věděli jste, že některé banky nabízejí bonusy za založení účtu?
KOMENTÁŘE k článku Pokladen v bankách ubývá. Nahrazují je vkladomaty
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.