Raketové zdražování bytů a domů, které Česko zažívá už několik let, je u konce. Místo toho přijde propad. Tvrdí to někteří odborníci a novináři. Podle většiny analytiků ale situace zdaleka tak jednoduchá není. Očekávají maximálně krátkodobé ochlazení, po kterém ceny zase stoupnou.
Vlnu spekulací o zlevňování nemovitostí odstartovala opatření spojená s pandemií koronaviru COVID-19. Dočasné uzavření řady podniků totiž dopadá na život a příjmy lidí. Pro některé menší podnikatele a drobné živnostníky může dokonce znamenat konec činnosti. A výsledkem je nižší kupní síla.
Právě o tuto skutečnost se opírají někteří odborníci, kteří o poklesu cen mluví. Zároveň vychází z informací České národní banky, podle které jsou nemovitosti v současnosti předražené o 15–20%.
Jenže ani současná opatření, ani nadhodnocení nemovitostí k poklesu cen domů a bytů nestačí. Většina analytiků se tak shoduje na tom, že se žádné velké zlevňování čekat nedá.
A to i přesto, že aktuální situace rozmetala původní předpovědi o 5% růstu cen, který měl letos přijít.
Pokud ale současná krize nepotrvá extrémně dlouho a podaří se ji zvládnout do několika měsíců, dá se podle expertů čekat, že dopad na ekonomiku nebude zásadní. A že se většina podniků postupně vrátí k běžné činnosti. Tudíž se zvedne i koupěschopnost lidí.
V praxi to znamená, že u většiny nemovitostí sice ceny v současnosti neporostou, ale ani neklesnou. Zůstanou tedy přibližně na stejné úrovni jako dosud.
Zlevnění se tak zřejmě dotkne pouze domů a bytů v nepříliš atraktivních lokalitách. Tedy na starých sídlištích nebo na okrajích měst.
Důvodů, které mluví proti zlevňování, je několik. Prvním je už zmíněný postupný návrat firem k běžné činnosti a stabilizace ekonomiky. Většina analytiků totiž předpokládá, že se přibližně do roka situace vrátí do normálních kolejí.
I když tedy poptávka dočasně klesne, brzy by měla zase růst.
Tomu zřejmě pomůže také očekávaný pokles úroků u hypoték. Nahrává mu například nedávné snížení sazeb České národní banky, která postupně zredukovala své úroky o 1,25 procentního bodu.
Kvůli obrovskému propadu světových akciových trhů navíc výrazně klesly světové mezibankovní sazby. Bankám se díky tomu výrazně zmenšily náklady spojené se získáním zdrojů, které používají například k zajištění hypotečních úvěrů. Mají tak opět prostor ke zlevnění.
A i když hypotéky v současnosti nabízí průměrný úrok 2,42%, analytici očekávají propad až pod 2% hranici. Někteří poskytovatelé se přitom k této hranici blíží už nyní. Potvrzuje to i naše srovnání hypoték.
Někteří komentátoři přirovnávají očekávanou situaci na trhu k letům 2008–2010, kdy v souvislosti se světovou ekonomickou krizí přišlo velké zlevňování nemovitostí. Jenže v současnosti je česká ekonomika v mnohem lepší kondici. Tím pádem nehrozí tak fatální dopady.
V té době se navíc na trhu objevily tisíce bytů jako důsledek velké privatizační vlny. Vznikl tak převis, který ceny tlačil dolů.
Něco takového ale v současnosti nehrozí. Volných nemovitostí je naopak nedostatek a prodat byt je tak otázka několika málo dnů, maximálně týdnů. I když se tento interval o něco prodlouží, trhu se to nijak zásadně nedotkne.
Nedá se přitom čekat, že by se nyní objevilo na prodej tolik nemovitostí, že by jejich počet převýšil poptávku. Brání tomu například pomalá výstavba nových bytů. Česká republika dokonce patří mezi nejhorší země v rychlosti vyřizování stavebního povolení, když průměrná délka povolovacího řízení je zhruba 5,5 roku.
Na trhu tedy v současnosti chybí desetitisíce bytů a je jasné, že v nejbližší době se to nezlepší.
Navíc ani majitelé, kteří v minulých letech koupili byt jako investici, nemají k prodeji těchto nemovitostí důvod. Připravili by se o příjmy z nájemného. I o zisk spjatý s budoucím zvýšením ceny.
Odborníci proto nepředpokládají, že by se nyní na trhu objevil větší počet volných nemovitostí, který by ceny srazil.
Naopak se dá čekat, že v některých lokalitách zájem o byty vzroste. Týká se to například centra Prahy.
Může za to zejména propad koruny, který nahrává zahraničním investorům. Díky němu jednodušeji a výhodněji dosáhnou na atraktivní nemovitosti. A můžou počítat se zajímavým zhodnocením prostředků.
Zároveň je potřeba upozornit, že nemovitosti patří mezi konzervativní investice. A právě ty táhnou v době krize nejvíc.
Potvrzuje to i současná situace ve Velké Británii. Zatímco akcie padají, cena britských domů a bytů v březnu vyrostla o 1%. A v samotném Londýně dokonce o 1,6%.
Nedá se proto vyloučit, že podobná situace nastane i v Česku.
Český trh s nemovitostmi prochází výraznými změnami. Zatímco ceny nemovitostí po covidové pandemii prudce vzrostly a hypotéky zdražily, mnoho lidí bylo nuceno volit nájemní bydlení. Počet lidí žijících v nájmu se zvýšil z 1,9 milionu v roce 2011 na současných 2,5 milionu, jak ukazují data Erste Group.
Hledáte bydlení, které vám nezruinuje rozpočet? Přemýšlíte, kde v České republice můžete měsíčně zaplatit nejméně za pronájem bytu? Sestavili jsme přehled měst a regionů, kde jsou nájmy nejlevnější. Ale i těch, kde za nájem dáte největší část příjmů (odpovídajících průměru pro danou lokalitu). Ukážeme, kolik lidí platí jak vysoké nájemné a jestli v menším městě vždycky vydáte za bydlení méně než ve velkoměstě. Víte, co snižuje nájem a jak na něm ušetřit?
Téma bydlení ve stáří se stává čím dál naléhavějším. Data ukazují dramatické rozdíly v životní úrovni seniorů ve vlastním bydlení a těch v nájmu. Zatímco majitelé nemovitostí vydávají na bydlení v průměru 21 % svých příjmů, v nájmu to může být i ke 40 % měsíčních příjmů. V domácnostech seniorů jsou rozdíly mezi oběma skupinami ještě vyšší. Jaké jsou reálné možnosti pořízení vlastního bydlení v různém věku, jak využít hodnotu nemovitosti jako zdroj příjmů ve stáří a na co myslet při přípravě bydlení na seniorský věk? Dozvíte se právě tady.
Jak velkou část svého příjmu dáváte na bydlení? Zatímco průměrná česká domácnost vydá na nájem, energie a další související náklady kolem 24 % příjmu, některé skupiny obyvatel jsou zatíženy mnohem víc (a jiné mnohem méně). Například nájemníci dávají 37 % svých příjmů, kdežto vlastníci jen okolo 20 %. Podívejte se, jak se liší náklady na bydlení podle regionů, typu bydlení, podle příjmů obyvatel i dle socioekonomického postavení. Zjistěte také, kde se v Česku žije nejlevněji (v poměru k příjmům) a kde jsou lidé zatíženi náklady na bydlení nejvíc.
Možná si říkáte, že máte přehled o bydlení v České republice. Nejdražší byty jsou v Praze a nejdražší bydlení (běžné výdaje na bydlení jako procento z celkového příjmu) jsou také v Praze. Ale co ostatní města a regiony? Jak to vypadá v nich? Že nemáte ani tušení? Nevadí. Přinášíme vám přehlednou statistiku v obou oblastech: kde kolik stojí metr čtvereční bytu, a kde dáte kolik ze svého příjmu na vše, co je spojené s bydlením (bez započtení úvěrů a příspěvku na bydlení).
KOMENTÁŘE k článku Pokles cen nemovitostí? Raději na něj nespoléhejte
Loby realitek vsude, Komentoval(a): Dominik
Pam Hadac je mozna vsechno, ale urcite ne odbornik. Mnohem vic by mu slusel titul lobista realitek, figurka developeru. Samozrejme, ze ceny bytu pujdou dolu. Kdyz to bude jen 10 %, bude to zazrak...
Re: Loby realitek, Komentoval(a): Franta
Už je to měsíc od krize a já žádný propad cen nevidím...
, Komentoval(a): Dominik
Tak si pockejte a nebudte hrrrr. Zatim jeste pomaha vlada. Nezamestnanost je taky jen 3 % a uz je "mesic od krize". Ta vzrostr cca v cervenci a pote napiste, zda uz pokles cen vidite, ano?
RE: Pokles cen nemovitostí spíše nebude, Komentoval(a): David
Mně ten článek přijde fér. Krizí jsou postihnuti převážně pracovníci v pohostinství, kultuře, cestovním ruchu a automotive. Služby, státní správa, policie, hasiči, armáda, učitelé, lékaři, výrobci vlaků a autobusů, lékařství a mnohá další odvětví postihnuty nejsou vůbec či zcela minimálně. Těžko budou v lukrativních oblastech (Praha, Brno, Hradec, Plzeň) ceny realit klesat, když zde bylo postiženo minimum lidí. V Praze chybí desítky tisíc bytů, těžko lidé vlivem krize ztratí potřebu bydlet.