Banky.cz Články Půjčka Polovina lidí do 30 let splácí půjčky. Využívají je na bydlení, auto i na splácení starších dluhů

Polovina lidí do 30 let splácí půjčky. Využívají je na bydlení, auto i na splácení starších dluhů

Polovina lidí do 30 let splácí půjčky. Využívají je na bydlení, auto i na splácení starších dluhů
4.3.2020 Půjčka

Jako naprosto běžnou věc vnímá půjčku stále víc mladých lidí. Vyplývá to z nedávného průzkumu agentury STEM/MARK pro společnost Kruk. Podle něj ji v současnosti splácí 51% lidí mezi 18 a 30 lety. A každý desátý ji má jen proto, aby zaplatil předchozí dluhy.

Nejvíc se zadlužují lidé mezi 27 a 30 lety. Je to dané zejména tím, že plánují větší investice, například do bydlení nebo auta. Právě tyto půjčky u nich patří mezi nejčastější.

Pětina mladých má 5 a víc půjček

Zcela opačná situace je u nejmladších dlužníků, tedy u těch mezi 18 a 22 lety. Často bojují se starými dluhy a nové úvěry jim je pomáhají vyřešit. Týká se to zejména studentů. Skoro polovina z nich si půjčuje právě kvůli vyřešení starších závazků.

V dalších věkových kategoriích je už tento poměr nižší. Přesto označilo starší dluhy jako důvod pro novou půjčku 11% oslovených.

Řada mladých má navíc několik úvěrů najednou. Alespoň dvě půjčky přiznala polovina lidí do 22 let a každý pátý člověk v tomto věku má dokonce pět nebo víc půjček.

Často využívají zejména spotřebitelské úvěry nebo kontokorent na běžném účtu. Právě ten přitom patří k nejdražším půjčkám na trhu

Další půjčka? Raději zkuste konsolidaci

Zmíněné chování je tak přesným příkladem toho, jak byste si půjčovat neměli. Využívat větší množství úvěrů a brát si půjčku jen proto, abyste zaplatili starší pohledávky, totiž často vede do dluhové pasti.

Mnohem lepším řešením je konsolidace či refinancování stávajících úvěrů. Při něm převedete své půjčky k jednomu poskytovateli. Nejen, že tím získáte lepší přehled o svých závazcích, ale ještě získáte nižší splátky.

Nově totiž dlužíte jen jednomu poskytovateli. A platíte tedy pouze jeden úrok místo několika.

Zároveň se často můžete domluvit na úpravě splátek tak, abyste si s nimi lépe poradili.

Nejčastější věřitelé jsou banky a rodiče

Nejlevnější půjčka od Air Bank

Zajímavé také je, od koho si mladí Češi nejvíc půjčují.

Na prvním místě jsou to banky, které obvykle nabízejí lepší podmínky než nebankovní poskytovatelé. Zároveň je u nich ale náročnější půjčku získat.

Zájem o bankovní úvěry stoupá spolu s věkem žadatelů. Je to dané i tím, že klienti, kterým je okolo 30 let, častěji shánějí peníze například k zařízení vlastního bydlení.

Před nebankovními poskytovateli pak dávají mladí přednost půjčkám od příbuzných, zejména od rodičů. V tomto případě ale zájem naopak postupně klesá.

  • Z lidí do 22 let využívá finanční pomoc příbuzných víc než polovina dlužníků.
  • U mladých mezi 23 a 26 lety je to o něco víc než čtvrtina.
  • A u lidí mezi 27 a 30 lety je to už jen zhruba každý pátý dlužník.

Na poskytovatele spotřebitelských úvěrů se přitom obrací jen zhruba 13% mladých do 30 let.

Podmínky u půjček čte stále víc lidí

Průzkum týkající se půjček nedávno připravila také společnost Cofidis. Věnoval se tomu, jak pečlivě lidé čtou úvěrové podmínky.

Ukázalo se, že 39% oslovených studuje smlouvu alespoň hodinu. Naopak necelá třetina podmínky pouze proletí a stráví nad nimi maximálně pět minut.

Nejlevnější půjčka od Zonky

V porovnání s předchozími lety je to výrazný posun. V roce 2014 totiž byly výsledky opačné. Pouze 27% lidí tehdy věnovalo čtení smluv víc než hodinu času, zatímco 40% dotázaných si na ně vyhradilo nanejvýš pět minut.

Smlouvy jsou jednodušší

Větší pozornost, kterou lidé úvěrovým smlouvám věnují, ukazuje podle organizátorů průzkumu mimo jiné na to, že poskytovatelé v posledních letech znění těchto dokumentů výrazně zjednodušili.

Potvrzují to i dotázaní. Čtyři pětiny z nich uvedly, že podmínkám smluv rozumí. V roce 2016 to přitom tvrdily pouze necelé dvě pětiny lidí.

Jednotlivé nabídky vždy porovnejte

Bez ohledu na to, jestli podmínkám půjčky rozumíte nebo si nejste něčím jistí, měli byste mezi úvěry pečlivě vybírat. Může se totiž snadno stát, že jinde dostanete ještě výhodnější nabídku.

Proto před podpisem smlouvy zkontrolujte, jaké možnosti vám nabízí ostatní poskytovatelé.

Zajímejte se nejen o úrok, ale zejména o RPSN – tedy o roční procentuální sazbu nákladů. V ní jsou započítané nejen úroky, ale i veškeré další poplatky a náklady spojené s půjčkou. Tato hodnota vám tak přesně ukáže, o kolik úvěr přeplatíte.

A abyste nemuseli jednotlivé nabídky porovnávat ručně, využijte naše srovnání půjček a úvěrů. Najdete v něm všechny důležité údaje a snadno tak vyberete tu nejvýhodnější půjčku. Pozor na vysoce úročené nebankovní půjčky.

ANKETA k článku Polovina lidí do 30 let splácí půjčky. Využívají je na bydlení, auto i na splácení starších dluhů

Vybíráte půjčky dle výše RPSN?

Počet odpovědí: 119

KOMENTÁŘE k článku Polovina lidí do 30 let splácí půjčky. Využívají je na bydlení, auto i na splácení starších dluhů

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Jak vypočítat úrok z úvěru a jak úvěry vzájemně porovnat

Jak vypočítat úrok z úvěru a jak úvěry vzájemně porovnat

19.12.2024 Půjčka

Chcete lépe porozumět tomu, jak se počítají úroky z úvěru a jak ovlivňují vaše finance? Tento článek vám poskytne jasné a praktické informace, které vám pomohou při rozhodování o úvěrech a správě vašich finančních závazků.

Půjčka do 10 minut: Jak funguje a jaké jsou její výhody a nevýhody?

Půjčka do 10 minut: Jak funguje a jaké jsou její výhody a nevýhody?

18.12.2024 Půjčka

Potřebujete získat co nejrychleji finanční prostředky na nečekané výdaje? Jednou z možností, jak vyřešit tísnivou finanční situaci, je půjčka do 10 minut. Jak tento typ půjčky funguje, s jakými podmínkami je spojený a jaké jsou hlavní výhody této půjčky a její největší rizika? Shrnuli jsme pro vás všechny důležité informace.

Vše, co potřebujete vědět o bezúročné půjčce pro zaměstnance

Vše, co potřebujete vědět o bezúročné půjčce pro zaměstnance

13.12.2024 Půjčka

Bezúročná půjčka zaměstnanci představuje atraktivní benefit, který může významně podpořit finanční stabilitu pracovníků. Ukážeme vám, jak tento typ půjčky funguje, jaké jsou její výhody, podmínky poskytnutí, ale i na co si dát pozor.

Výhody a rizika nebankovních půjček pro podnikatele

Výhody a rizika nebankovních půjček pro podnikatele

9.12.2024 Půjčka

Rychlý způsob, jak získat peníze pro start podnikání nebo na jeho rozvoj. I tak se můžete dívat na nebankovní půjčky pro podnikatele. Víte ale, jaké mají obvykle podmínky, výhody a rizika? Prozradíme vám to. Snadno tak najdete ten nejvýhodnější podnikatelský úvěr.

Žádost o předčasné splacení úvěru: víte, na co máte nárok a jaké jsou poplatky?

Žádost o předčasné splacení úvěru: víte, na co máte nárok a jaké jsou poplatky?

4.12.2024 Půjčka

Úleva. To je jeden z hlavních pocitů, který mají lidé, když doplatí hypotéku nebo jinou velkou půjčku. Díky předčasnému splacení úvěru ho přitom můžete prožít i dlouho před plánovaným termínem splatnosti. Přečtěte si, kdy o předčasné splacení požádat, jak postupovat nebo jak se vyhnout poplatkům.

Z naší bankovní poradny

Pojmy ve slovníku

100% Hypotéka

Půjčka, která pokryje celou koupi. Taková je 100% hypotéka. LTV této hypotéky je 100 %, což znamená, že vám banka půjčí peníze na celou odhadní cenu nemovitosti, kterou ručíte. Díky 100% hypotéce tak získáte dost peněz na nákup domu či bytu nebo například na výstavbu. Zároveň ale musíte počítat s vyšším úrokem než u menších půjček. Pro banky je totiž úvěr bez spoluúčasti klienta rizikovější, a proto jsou jeho podmínky přísnější. V současnosti navíc čeští poskytovatelé 100% hypotéky neposkytují. Česká národní banka totiž v roce 2016 zpřísnila podmínky pro získání hypotéky a jejich součástí bylo také ukončení 100% hypoték. Banky tak nabízí maximálně 90% hypotéky. Pouze u 5 % objemu poskytnutých půjček smí být LTV vyšší než 90 %. Přesto existuje možnost, jak pomocí půjčky na bydlení získat dost peněz na úhradu celé kupní ceny nemovitosti. V podstatě tedy můžete dosáhnout na 100% hypotéku. Jak na to? Musíte ručit více nemovitostmi. Kromě kupovaného bytu či domu to může být například nemovitost rodičů. Samozřejmě ale platí, že majitel této nemovitosti musí s ručením souhlasit. Díky ručení více nemovitostmi se zvýší hodnota zástavy. I při 90% či menším LTV tak získáte peníze na nákup vybraného domu či bytu. Banky navíc obvykle umožňují druhou nemovitost z hypotéky vyvázat, jakmile splatíte potřebnou část úvěru. Dál tedy ručíte pouze kupovaným domem či bytem. Další možností je dofinancovat hypotéku dalším úvěrem. Například úvěrem ze stavebního spoření. ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

90% Hypotéka

Až 90 procent z ceny nemovitosti, kterou ručíte. Přesně tolik si můžete půjčit na hypoteční úvěr. Abyste ale 90% hypotéku dostali, musíte splnit několik požadavků. Jsou to zejména základní podmínky pro získání hypotéky – tedy například: věk,příjemči bonita.Oproti nižším půjčkám ale musíte u 90% hypotéky počítat s méně výhodnými podmínkami. Protože má hypotéka pokrýt 90 procent z ceny nemovitosti, je pro banku riskantnější než menší úvěry. A proto poskytovatelé toto riziko obvykle kompenzují vyšším úrokem. Pro většinu lidí je přitom 90% hypotéka nejvyšší možná. Podle pokynů České národní banky mohou poskytovatelé víc peněz půjčit jen v 5 procentech případů. Potřebujete tak mít naspořeno alespoň 10 procent z kupní ceny. V praxi to vypadá tak, že u bytu za 3 000 000 korun získáte maximálně 2 700 000 korun. Zbytek doplatíte vy. Pokud si chcete pomocí hypotéky půjčit víc než 90 procent z ceny domu či bytu, musíte ručit více nemovitostmi. V takovém případě stoupne hodnota zástavy, ze které se půjčka počítá. Výhodou je, že se tím pádem můžete dostat na nižší LTV (obvykle do 80 %) a získáte tak nižší úrok než u 90% hypotéky. Pokud jste například původně ručili bytem za 2 500 000 korun a nyní k němu přidáte další byt ve stejné ceně, stoupne hodnota zástavy na 5 000 000 korun. U hypotéky na zmíněných 2 500 000 tak bude LTV 50 %. ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2024, všechna práva vyhrazena