Jako naprosto běžnou věc vnímá půjčku stále víc mladých lidí. Vyplývá to z nedávného průzkumu agentury STEM/MARK pro společnost Kruk. Podle něj ji v současnosti splácí 51% lidí mezi 18 a 30 lety. A každý desátý ji má jen proto, aby zaplatil předchozí dluhy.
Nejvíc se zadlužují lidé mezi 27 a 30 lety. Je to dané zejména tím, že plánují větší investice, například do bydlení nebo auta. Právě tyto půjčky u nich patří mezi nejčastější.
Zcela opačná situace je u nejmladších dlužníků, tedy u těch mezi 18 a 22 lety. Často bojují se starými dluhy a nové úvěry jim je pomáhají vyřešit. Týká se to zejména studentů. Skoro polovina z nich si půjčuje právě kvůli vyřešení starších závazků.
V dalších věkových kategoriích je už tento poměr nižší. Přesto označilo starší dluhy jako důvod pro novou půjčku 11% oslovených.
Řada mladých má navíc několik úvěrů najednou. Alespoň dvě půjčky přiznala polovina lidí do 22 let a každý pátý člověk v tomto věku má dokonce pět nebo víc půjček.
Často využívají zejména spotřebitelské úvěry nebo kontokorent na běžném účtu. Právě ten přitom patří k nejdražším půjčkám na trhu
Zmíněné chování je tak přesným příkladem toho, jak byste si půjčovat neměli. Využívat větší množství úvěrů a brát si půjčku jen proto, abyste zaplatili starší pohledávky, totiž často vede do dluhové pasti.
Mnohem lepším řešením je konsolidace či refinancování stávajících úvěrů. Při něm převedete své půjčky k jednomu poskytovateli. Nejen, že tím získáte lepší přehled o svých závazcích, ale ještě získáte nižší splátky.
Nově totiž dlužíte jen jednomu poskytovateli. A platíte tedy pouze jeden úrok místo několika.
Zároveň se často můžete domluvit na úpravě splátek tak, abyste si s nimi lépe poradili.
Zajímavé také je, od koho si mladí Češi nejvíc půjčují.
Na prvním místě jsou to banky, které obvykle nabízejí lepší podmínky než nebankovní poskytovatelé. Zároveň je u nich ale náročnější půjčku získat.
Zájem o bankovní úvěry stoupá spolu s věkem žadatelů. Je to dané i tím, že klienti, kterým je okolo 30 let, častěji shánějí peníze například k zařízení vlastního bydlení.
Před nebankovními poskytovateli pak dávají mladí přednost půjčkám od příbuzných, zejména od rodičů. V tomto případě ale zájem naopak postupně klesá.
Na poskytovatele spotřebitelských úvěrů se přitom obrací jen zhruba 13% mladých do 30 let.
Průzkum týkající se půjček nedávno připravila také společnost Cofidis. Věnoval se tomu, jak pečlivě lidé čtou úvěrové podmínky.
Ukázalo se, že 39% oslovených studuje smlouvu alespoň hodinu. Naopak necelá třetina podmínky pouze proletí a stráví nad nimi maximálně pět minut.
V porovnání s předchozími lety je to výrazný posun. V roce 2014 totiž byly výsledky opačné. Pouze 27% lidí tehdy věnovalo čtení smluv víc než hodinu času, zatímco 40% dotázaných si na ně vyhradilo nanejvýš pět minut.
Větší pozornost, kterou lidé úvěrovým smlouvám věnují, ukazuje podle organizátorů průzkumu mimo jiné na to, že poskytovatelé v posledních letech znění těchto dokumentů výrazně zjednodušili.
Potvrzují to i dotázaní. Čtyři pětiny z nich uvedly, že podmínkám smluv rozumí. V roce 2016 to přitom tvrdily pouze necelé dvě pětiny lidí.
Bez ohledu na to, jestli podmínkám půjčky rozumíte nebo si nejste něčím jistí, měli byste mezi úvěry pečlivě vybírat. Může se totiž snadno stát, že jinde dostanete ještě výhodnější nabídku.
Proto před podpisem smlouvy zkontrolujte, jaké možnosti vám nabízí ostatní poskytovatelé.
Zajímejte se nejen o úrok, ale zejména o RPSN – tedy o roční procentuální sazbu nákladů. V ní jsou započítané nejen úroky, ale i veškeré další poplatky a náklady spojené s půjčkou. Tato hodnota vám tak přesně ukáže, o kolik úvěr přeplatíte.
A abyste nemuseli jednotlivé nabídky porovnávat ručně, využijte naše srovnání půjček a úvěrů. Najdete v něm všechny důležité údaje a snadno tak vyberete tu nejvýhodnější půjčku. Pozor na vysoce úročené nebankovní půjčky.
Podvodné půjčky se stávají stále běžnějším problémem, který ohrožuje finanční stabilitu mnoha lidí. Je klíčové naučit se rozpoznat tyto nepoctivé praktiky, aby se jim dalo účinně vyhnout. Nejistota pramení především z touhy získat rychlé finanční řešení, což podvodníky motivuje k častým pokusům o zneužití důvěry.
Úroky z prodlení jsou sankce za pozdní splácení dluhu, ať už jde o půjčky, nedoplatky na daních, nájemném, energiích, pojištění nebo jiných platbách. Tyto úroky mají kompenzovat věřiteli ztrátu z toho, že své peníze nedostal včas. Přečtěte si, jak se úroky z prodlení počítají, jaké jsou zákonné limity a jak se liší v různých sektorech. Dá se jim vyhnout? A může vám je věřitel odpustit?
Přemýšlíte nad vánoční půjčkou, abyste mohli svým blízkým dopřát štědřejší svátky? Než se unáhlíte, přečtěte si, proč jsou vánoční půjčky považovány za jedny z nejrizikovějších finančních produktů a jak celá pětina dlužníků končí v problémech se splácením. Článek vám pomůže pochopit, kdy může být vánoční půjčka přijatelným řešením, jaké jsou její skutečné náklady a hlavně: jaké bezpečnější alternativy máte k dispozici.
Co je zajištění úvěru a jaké má formy? Zajištění úvěru je způsob, kterým se věřitel chrání před rizikem nesplácení úvěru, a může zahrnovat nemovitosti, osobní záruky nebo jiné prostředky. Právě to, jaké zajištění je vyžadováno, závisí na druhu úvěru a bonitě dlužníka.
Půjčky od lichvářů jsou často považovány za rychlé řešení finančních problémů, a proto jsou pro lidi v nouzi atraktivní. Tyto typy půjček jsou však obvykle spojeny s vysokými úrokovými sazbami a riziky, která mohou mít zničující finanční dopad. Lichváři lákají klienty na snadnou dostupnost financí, ale skryté náklady a neprůhledné podmínky se mohou stát pastí.
KOMENTÁŘE k článku Polovina lidí do 30 let splácí půjčky. Využívají je na bydlení, auto i na splácení starších dluhů
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.