Banky.cz Články Komerční sdělení Porovnání nebankovních půjček a běžných bankovních úvěrů

Porovnání nebankovních půjček a běžných bankovních úvěrů

Porovnání nebankovních půjček a běžných bankovních úvěrů

V životě každého člověka mohou nastat situace, kdy potřebuje peníze navíc. Pokud nemáte dostatečnou finanční rezervu nebo dost času na to, zajistit si další příjem, je jedinou možností půjčka. Možností je hned několik, někdo volí půjčku od rodiny či přátel, jiný preferuje půjčku od finančních institucí. Těmi jsou buď samotné banky nebo jiné společnosti poskytující nebankovní úvěry.

REKLAMA

Jaký je rozdíl mezi bankovním úvěrem a nebankovní půjčkou

Rozdíl mezi těmito dvěma půjčkami je především v jejich poskytovateli, tedy společností, která vám peníze půjčuje. U bankovního úvěru je poskytovatelem vždy banka, která má platnou bankovní licenci od České národní banky. Banky se musí řídit poměrně přísnými pravidly ČNB a jejich úvěry (stejně jako například kontokorent, tedy čerpání do mínusu, hypotéka či jiné typy půjček, které banky poskytují) tak podléhají přísnějším kritériím.

Nebankovní půjčku poskytují firmy, obvykle se jedná o úvěrové společnosti, které bankovní licenci nemají, mají však licenci k poskytování spotřebitelských úvěrů, taktéž od České národní banky. Ale tím, že se nejedná o banku jako takovou, jsou kritéria pro jejich získání plně v režii společnosti, která úvěr poskytuje.  Více se o takových úvěrech dočtete například v tomto článku.

Výhody bankovního úvěru 

Nespornou výhodou bankovního úvěru je to, že za nimi stojí velká společnost, tedy banka, která se musí řídit závaznými limity ČNB. Úvěry tak podléhají přísným pravidlům a úroky u banky jsou obvykle podstatně nižší než u nebankovních půjček. Nižší je též RPSN (roční procentní sazba nákladů). Dalšími výhodami jsou:

  • výhodnější podmínky splácení
  • pojištění neschopnosti splácet (a snadná domluva, pokud se tak stane)
  • možnost delší doby splatnosti
  • vyšší částky úvěru

Nevýhody bankovního úvěru

Běžný účet s bonusem 3 000 Kč

Tím, že bankovní úvěry mají jasně daná pravidla, jejich získání je podmíněno nízkou rizikovostí klienta. Získat bankovní úvěr je tak možné pouze s dostatečnými příjmy, banka si zkrátka jednoduše spočítá, zda si úvěr ‘’můžete dovolit’’ a nebudete mít problém s jeho splácením. Hodnotí se též kredibilita (bonita), tedy vaše úvěrová historie. Pokud jste měli dříve se splácením nějakého úvěru potíže, na vaší kredibilitě se to negativně odrazí. Problém může též nastat, pokud jste nikdy žádný úvěr neměli, banka v tu chvíli totiž netuší, jak spolehliví při splácení svých závazků jste. Samozřejmostí je též kontrola registrů dlužníků, s tím, že ublížit vám může i například pozdě zaplacená faktura za telefon. Další nevýhodou je také obvykle delší vyřízení žádosti, ačkoli se objevují banky, které jsou schopny vám peníze skutečně vyplatit do několika minut či hodin. Pravidlem to však stále není a mnohdy musíte také osobně na pobočku banky.

Výhody a nevýhody nebankovní půjčky

Výhody nebankovní půjčky

Největší výhodou nebankovní půjčky je, že ji může získat i člověk, který je v registru dlužníků nebo z jiného důvodu (například nedostatečný příjem, matka samoživitelka, úvěry u jiných společnost atp.) spadá do kategorie tzv. rizikových klientů a u banky by tak neměl možnost úvěr získat. Půjčku je také často možné vyřídit zcela přes internet či po telefonu a peníze jsou obvykle vypláceny velmi rychle, tedy v řádu hodin. Dalšími výhodami jsou:

Běžný účet od mBank zdarma

  • vysoká dostupnost tohoto typu půjček
  • menší administrativa (mnohdy např. nemusíte ani dokládat potvrzení o výši příjmu)

Nevýhody nebankovní půjčky

Svoji nedostatečnou kredibilitu nebo to, že člověk potřebuje peníze takříkajíc okamžitě, zaplatí vyšším úrokem a podstatně vyšší RPSN než je běžné u bankovních úvěrů. Mnoho nebankovních společností také spoléhá na finanční negramotnost svých klientů a sjednávají de facto nekonečné úvěry, v praxi to vypadá tak, že například snižují minimální částku splátky a doba splácení (a i celková zaplacená částka) se tak stále prodlužuje a zvyšuje.

Kdy volit bankovní úvěr a kdy nebankovní půjčku

Pokud máte tu možnost, vždy se snažte volit bankovní úvěr. Výjimkou je snad jen případ náhlých výdajů v době například před výplatou, kdy víte, že budete moci úvěr předčasně splatit a úroky tak budou srovnatelné s bankovním úvěrem či ještě nižší. Nebankovní úvěr je také jednodušší variantou když potřebujete okamžitou hotovost navíc například v případě úrazu či nutnosti ošetření na dovolené, když vám danou situaci nekryje cestovní pojištění a vy nemáte na účtu dostatečné finanční prostředky a logicky nemůžete čekat na schválení bankovního úvěru. 

REKLAMA

KOMENTÁŘE k článku Porovnání nebankovních půjček a běžných bankovních úvěrů

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Jak začít podnikat bez zbytečných průtahů

Jak začít podnikat bez zbytečných průtahů

Máte v hlavě velké podnikatelské plány, které vám však narušuje představa toho, jak budete muset dlouho řešit nejrůznější administrativní úkony? V takovém případě je koncept prodeje takzvané ready-made společnosti určený přesně pro vás. Proč je právě tento způsob tak výhodný a co všechno klientovi přinese?

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Nastanou změny v danění Bitcoinu?

Nastanou změny v danění Bitcoinu?

Změny v danění Bitcoinu vzbudily v poslední době pozornost, která je snad srovnatelná jen s tím, když Bitcoin poprvé prolomil hranici 10 000 dolarů. Čeští držitelé kryptoměn se nyní upínají na rozhodnutí poslanců, kteří mají určit, zda bude Bitcoin a další kryptoměny daněny stejným způsobem jako akcie.

Hypoteční poradce: Klíčový partner na cestě k vlastnímu bydlení

Hypoteční poradce: Klíčový partner na cestě k vlastnímu bydlení

Pořízení vlastního bydlení je pro většinu lidí jedním z největších životních kroků. Vzhledem k vysokým cenám nemovitostí je často nutné sáhnout po hypotéce. Navigace ve světě hypotečních úvěrů však může být složitá a zmatečná. Hypoteční poradce je odborník, který vám může pomoci se zorientovat v nabídkách bank a zprostředkovat nejlepší možné podmínky pro vaši hypotéku.

Zdroj fotografie: Freepik.com

Precizní práce podvodníků: Falešný web banky klient na první pohled nemá šanci poznat

Precizní práce podvodníků: Falešný web banky klient na první pohled nemá šanci poznat

Češi jsou světovými přeborníky v používání platebních karet. Nejsme ovšem jediní, kdo na ně sází. O jejich zneužití jako přímé cesty k našim penězům se neúnavně snaží i skupiny kyberpodvodníků. Ti dokážou narafičit nejrůznější situace, v nichž nás chtějí okrást. A i přes stále důraznější varování, které slýcháme ze všech stran, se jim bohužel daří. Profesionálové zkušení v oboru ochrany našich financí v kyberprostoru mají pro všechny, kdo chtějí umět včas podvody rozpoznat, několik rad. V pořadu Interview PLUS je divákům prozradil jeden z nejpovolanějších, šéf odboru prevence karetních podvodů v Komerční bance, Pavel Šašek, který upozorňuje i na falešné weby, k jejichž odhalení často vede jen drobnost.

Česko, trenažér kyberpodvodníků? Kvůli moderním technologiím patříme k nejčastějším cílům

Česko, trenažér kyberpodvodníků? Kvůli moderním technologiím patříme k nejčastějším cílům

Kyberútočníci jen za prvních sedm měsíců letošního roku napadli 50 tisíc klientů českých bank. Oproti stejně dlouho sledovanému období v loňském roce se jedná o nárůst o 37 %. A jak varuje Česká bankovní asociace, bude hůř. Podvodníci vymýšlejí stále důmyslnější triky a metody k oklamání samotných majitelů peněz i těch, kteří je mají chránit. Mezi ně patří Marek Macháček, který pokusy „internetové škodné“ odráží už jedenáct let. Zatímco zpočátku své kariéry případy pokusů o finanční podfuky počítal na prstech jedné ruky, dnes se takřka nezastaví.

Z naší bankovní poradny

Pojmy ve slovníku

100% Hypotéka

Půjčka, která pokryje celou koupi. Taková je 100% hypotéka. LTV této hypotéky je 100 %, což znamená, že vám banka půjčí peníze na celou odhadní cenu nemovitosti, kterou ručíte. Díky 100% hypotéce tak získáte dost peněz na nákup domu či bytu nebo například na výstavbu. Zároveň ale musíte počítat s vyšším úrokem než u menších půjček. Pro banky je totiž úvěr bez spoluúčasti klienta rizikovější, a proto jsou jeho podmínky přísnější. V současnosti navíc čeští poskytovatelé 100% hypotéky neposkytují. Česká národní banka totiž v roce 2016 zpřísnila podmínky pro získání hypotéky a jejich součástí bylo také ukončení 100% hypoték. Banky tak nabízí maximálně 90% hypotéky. Pouze u 5 % objemu poskytnutých půjček smí být LTV vyšší než 90 %. Přesto existuje možnost, jak pomocí půjčky na bydlení získat dost peněz na úhradu celé kupní ceny nemovitosti. V podstatě tedy můžete dosáhnout na 100% hypotéku. Jak na to? Musíte ručit více nemovitostmi. Kromě kupovaného bytu či domu to může být například nemovitost rodičů. Samozřejmě ale platí, že majitel této nemovitosti musí s ručením souhlasit. Díky ručení více nemovitostmi se zvýší hodnota zástavy. I při 90% či menším LTV tak získáte peníze na nákup vybraného domu či bytu. Banky navíc obvykle umožňují druhou nemovitost z hypotéky vyvázat, jakmile splatíte potřebnou část úvěru. Dál tedy ručíte pouze kupovaným domem či bytem. Další možností je dofinancovat hypotéku dalším úvěrem. Například úvěrem ze stavebního spoření. ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

90% Hypotéka

Až 90 procent z ceny nemovitosti, kterou ručíte. Přesně tolik si můžete půjčit na hypoteční úvěr. Abyste ale 90% hypotéku dostali, musíte splnit několik požadavků. Jsou to zejména základní podmínky pro získání hypotéky – tedy například: věk,příjemči bonita.Oproti nižším půjčkám ale musíte u 90% hypotéky počítat s méně výhodnými podmínkami. Protože má hypotéka pokrýt 90 procent z ceny nemovitosti, je pro banku riskantnější než menší úvěry. A proto poskytovatelé toto riziko obvykle kompenzují vyšším úrokem. Pro většinu lidí je přitom 90% hypotéka nejvyšší možná. Podle pokynů České národní banky mohou poskytovatelé víc peněz půjčit jen v 5 procentech případů. Potřebujete tak mít naspořeno alespoň 10 procent z kupní ceny. V praxi to vypadá tak, že u bytu za 3 000 000 korun získáte maximálně 2 700 000 korun. Zbytek doplatíte vy. Pokud si chcete pomocí hypotéky půjčit víc než 90 procent z ceny domu či bytu, musíte ručit více nemovitostmi. V takovém případě stoupne hodnota zástavy, ze které se půjčka počítá. Výhodou je, že se tím pádem můžete dostat na nižší LTV (obvykle do 80 %) a získáte tak nižší úrok než u 90% hypotéky. Pokud jste například původně ručili bytem za 2 500 000 korun a nyní k němu přidáte další byt ve stejné ceně, stoupne hodnota zástavy na 5 000 000 korun. U hypotéky na zmíněných 2 500 000 tak bude LTV 50 %. ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2024, všechna práva vyhrazena