Průměrný člověk vydělá za život 12 000 000 Kč. Když skončíte na invalidním vozíku nebo v dlouhodobé pracovní neschopnosti, potřebujete částku, která Vám zajistí poklidný zbytek života. Víte, kde ji vezmete?
Určitě jste slyšeli poučku, že životní pojištění potřebuje člověk, na kterém je někdo finančně závislý. Ono to tak není úplně pravda. Životní pojištění potřebuje každý, bez rozdílu věku a pohlaví. Jediný rozdíl bude v nastavení pojistných částek a druhu připojištění. V každé etapě života potřebujeme krýt rizika různým způsobem. Proměnné jsou v závislosti na výši příjmů, výdajů, závazků, rezerv, krátkodobých a dlouhodobých cílů a vlastních preferencí. Zkusím popsat, proč je v každé etapě života důležité mít životní pojištění.
V případě vážnějšího úrazu nebo vyskytnutí vážného onemocnění je dítě odkázáno na pomoc rodičů. V 99 % případů to bude znamenat minimálně výpadek jednoho příjmu z rodinného rozpočtu. Tento výpadek se dá krýt různými způsoby. Příjmem z pronájmu nemovitostí, podílem na zisku z firem, které vlastníte, vytvořenou krátkodobou a střednědobou finanční rezervou nebo penězi z pojistné smlouvy. Pro děti a mladistvé jsou dětské tarify pojištění velmi levné v poměru k výši pojistné částky a proto Vám takové pojištění může finančně zajistit zbytek života a dostatek peněz při zvýšených pravidelných nebo jednorázových nákladech. Minimální pojistné částky se pohybují od 1 milionu Kč. Pamatujte si, že dlouhodobé pravidelné výdaje jsou vyšší než jednorázové. Čím déle má dítě do „důchodu“, tím vyšší částku potřebuje k zajištění svých potřeb v budoucnosti.
V rozmezí těchto let začínáme být finančně aktivní. Začínáme chodit na brigády nebo do práce, kde vyděláváme a poté šetříme na naše potřeby a přání v budoucnosti. Náš příjem hraje důležitou roli v životě, protože jsme odkázání pouze sami na sebe. Je důležité si uvědomit, že v případě vážného úrazu nebo nemoci již nemůžeme spoléhat na rodiče, protože mnoho z nich budou mít blízko do důchodu – nebo ve starobním důchodu již budou - a finančně nám nepomůžou. Proto je potřeba se zajistit na maximální možné částky, které jsou spojeny s našimi budoucími příjmy. To Vám umožní dál fungovat jako „zdravý“ člověk, tedy pokrýt výdaje na živobytí a splnění svých přání. Základními připojištěními jsou invalidita II. a III. stupně a trvalé následky úrazem s minimálními poj. částkou od 1 milionu Kč.
Zatímco ve dvaceti nemáme finanční závazky a jsme zodpovědní pouze sami za sebe, v tomto věku již nezajišťujeme příjem pouze k zajištění našich přání, ale pojišťujeme se proto, aby někdo další mohl žít. Živitel rodiny, který není pojištěný, hazarduje s budoucností svých dětí. Proto pojištění hraje velmi důležitou roli, kdy musíme být připraveni na situaci, že nebudete dál schopni živit svou rodinu. Pamatujte si, že vážný úraz či onemocnění je mnohem horší než úmrtí, minimálně z finančního hlediska. Je potřeba se postarat hlavně o budoucnost svých dětí a zajistit jim kvalitní vzdělání a zázemí. Pojistné částky vychází vždy z rozpočtu rodiny.
Děti jsou odrostlé a Vy jste se dokázali postarat o jejich budoucnost. Může ale nastat situace, kdy se vážně zraníte nebo Vám diagnozují vážné onemocnění a Vám nebudou stačit naspořené peníze na zaplacení léčebných výloh a jednorázových nákladů. Děti se o Vás ve většině případů nemohou finančně postarat a tak je to, jako celý život, na Vás. Pravděpodobnost úrazu nebo výskytu vážného onemocnění je v tomto věku vysoká. Naštěstí bychom již měli mít dostatečný majetek, který z části může pokrýt případný výpadek příjmu nebo mimořádné náklady na léčbu. Pamatujte si, že vždy je dobré mít zálohu ve formě pojištění, které nás může zachránit.
Chcete vědět, kolik peněz obdržíte každý měsíc na účet po odečtení daně a sociálního a zdravotního pojištění a kolik peněz za vás odvede váš zaměstnavatel? Tyto informace vám poskytne mzdová kalkulačka, do které stačí zadat hrubou mzdu a daňové slevy a získáte výpočet čisté mzdy.
V roce 2024 vzrostla minimální mzda v ČR na 18 900 Kč měsíčně, přičemž minimální hodinová mzda činí 112,50 Kč. Navýšení ovlivní mnoho zaměstnanců, ale i jejich zaměstnavatelů. Přinášíme vám všechny důležité, a hlavně aktuální informace o vývoji minimální mzdy v ČR. Jaké odvody se z minimální mzdy strhávají, jaké příplatky k minimální mzdě musí zaměstnavatel ještě vyplácet. Ale i jak se minimální mzda promítá do různých pracovních úvazků, do zaručené mzdy.
V říjnu 2024 došlo ke zpřísnění podmínek pro odchod do předčasného starobního důchodu. Pokud zvažujete dřívější odchod do penze, zjistěte, jaký dopad bude mít tento krok na vaše finance. V tomto článku vám přiblížíme klíčové změny, jako jsou požadovaná doba důchodového pojištění, krácení důchodu za předčasný odchod, valorizace důchodů a další důležité body.
V pracovních inzerátech i v pracovní smlouvě se uvádí hrubá mzda. Většinu z nás však ale zajímá mzda čistá, tedy částka, která vám zůstane po odečtení všech odvodů. Spočítejte si vaši čistou mzdu. Odpovíme na otázky, které se týkají výpočtu čisté mzdy, a přiblížíme si, co vše se strhává z hrubé mzdy a jaké slevy na dani můžete využít.
Plánujete požádat o příspěvek na bydlení a chcete si spočítat jeho možnou výši? Příspěvek je určen rodinám i jednotlivcům s nízkými příjmy, kteří za bydlení vydávají (podle normativu) více než 30 % svých příjmů. Na této stránce si můžete spočítat, na jaký příspěvek máte nárok, když splníte podmínky příspěvku na bydlení.
KOMENTÁŘE k článku Potřebuje životní pojištění opravdu každý?
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.