Jezdíte na elektrokoloběžce nebo segwayi? Pokud ano, připravte se na to, že od roku 2024 budete zřejmě potřebovat povinné ručení. Tedy stejné pojištění jako mají všechna registrovaná auta a motorky, které jezdí po českých silnicích.
Tato povinnost se bude týkat koloběžek, segwayů a dalších vozítek, které jedou víc než 25 kilometrů za hodinu a mají elektrický motor. A také těch, které váží víc než 25 kilogramů a jezdí rychleji než 14 kilometrů za hodinu.
Vyplývá to ze směrnice, kterou před časem schválil Evropský parlament.
Kolika lidí se ale tato novinka dotkne, je zatím otázkou. Přestože v České republice jezdí zhruba 400 000 elektrických koloběžek, drtivá většina se jich svou maximální rychlostí a vahou do stanového limitu vejde.
A české ministerstvo dopravy už potvrdilo, že směrodatné budou technické parametry určené výrobcem.
Elektrokol se povinnost netýká – zatím
Původně hrozilo, že se povinné ručení dotkne ještě dalších vozidel. Nakonec ale z evropské směrnice „vypadly“. V klidu tak mohou být majitelé:
Například u elektrokol Evropský parlament zohlednil, že u nich motor plní pouze doplňující funkci.
Neznamená to ale, že se u nich s touto povinností vůbec nesetkáte. Vše totiž nasvědčuje tomu, že většina západoevropských států toto opatření zavede. Alespoň pro elektrokola s rychlostí přes 25 kilometrů za hodinu.
V současnosti plánuje povinné ručení pro elektrokola například:
Pokud se tedy chystáte s elektrickým kolem vycestovat, raději si nejdřív ověřte, jestli se vás povinné ručení netýká.
Reakce na množství nehod
Za zavedením nové povinnosti stojí velké množství nehod, které elektrokoloběžky a podobné stroje způsobují. Nový zákon jim sice nezabrání, ale zaručí, že oběti dostanou vždy patřičné odškodné.
Havárií způsobených lidmi na elektrokoloběžkách je přitom stále víc. Známý je třeba loňský tragický případ z Paříže, kdy dvojice na elektrokoloběžkách srazila procházející se Italku, která později na následky zranění zemřela.
Nehody, ve kterých figurují koloběžky, segwaye a podobné stroje, přibývají i v České republice. Policie je proto od příštího roku hodlá evidovat samostatně a zavést pro ně speciální statistiku.
Zatím pomůže pojištění odpovědnosti
Doteď musely oběti nehod způsobených jezdcem na elektrokoloběžce nebo segwayi vymáhat odškodné samy. Jenže to je poměrně složité.
Situaci navíc komplikuje i fakt, že řada viníků nemá na zaplacení škody dost peněz. Náklady na léčbu nebo bolestné se totiž mohou vyšplhat až na miliony korun.
Už nyní ale existuje pojištění, které za viníka případnou škodu a odškodnění zaplatí. Je jím pojištění odpovědnosti – takzvaná pojistka na blbost.
Pokud ji máte, pojišťovna za vás zaplatí škody, které jste omylem a nechtěně způsobili někomu jinému.
A je jedno, jestli jste:
Pojištění odpovědnosti vám však pomůže jen v případech, kdy neporušíte zákon. V České republice přitom máte při jízdě na elektrokoloběžce například tyto povinností:
Pokud některé z těchto pravidel porušíte, pojišťovna nemusí případné škody zaplatit.
Pravidla povinného ručení teprve vznikají
Otázkou je, jak přesně bude povinné ručení pro koloběžky a segwaye nastavené a jak bude fungovat.
V součanosti je proto potřeba vyřešit ještě řadu detailů.
Například podle čeho se pozná, že je daná koloběžka nebo segway pojištěná. Tyto stroje totiž nemají registrační značky jako auta.
Nebo také to, kde všude bude povinné ručení platit. Je pravděpodobné, že se nebude vztahovat na nehody na chodníku – stejně jako pojištění odpovědnosti. Takovou havárii byste tedy dál platili ze svého.
Cena? Nejspíš ve stokorunách
Zatím také není jasné, jakou cenovku pojišťovny pro povinné ručení nastaví.
Například v Německu vyjde povinné ručení pro elektrokoloběžky v průměru na 70 eur ročně. Tedy zhruba 1 700 korun.
Je však pravděpodobné, že v České republice bude cena výrazně nižší. Elektrokoloběžky se totiž dají z hlediska rizikovosti srovnat například s mopedy. A u nich se cena za povinné ručení pohybuje v řádu stovek korun za rok.
Podobně drahé je také dobrovolné pojištění odpovědnosti, o kterém jsme psali výše. Takzvaná pojistka na blbost stojí do 1 000 korun ročně.
Vše je každopádně teprve na začátku a záleží na tom, jaká pravidlanastaví ministerstvo dopravy. A také na podmínkách jednotlivých pojišťoven.
Na jejich stanovení mají přitom čas až do 23. prosince 2023. Od toho dne už nesmí evropská směrnice v zákoně chybět.
Nižší cena, jenže zároveň velké riziko. To v sobě skrývají bouraná auta. Hrozí, že mají poškozené bezpečnostní prvky a při nehodě vás dostatečně neochrání. Jak ale bourané auto poznat? Pomůže vám například kontrola laku, prohlídka interiéru nebo testovací jízda. Víte, co všechno z nich můžete zjistit?
Jak získat nejvýhodnější havarijní pojištění pro vaše auto? Nejjednodušší způsob, jak vybrat správné havarijní pojištění, je porovnat si všechny nabídky online na jednom místě. Proto jsme pro vás připravili přehlednou online kalkulačku havarijního pojištění.
Statistiky ukazují stále dokola ten stejný trend v českém pojišťovnictví: lidé si častěji pojišťují svůj majetek než vlastní život a zdraví. Stále ještě je to 65 procent Čechů, co má pojištěnou domácnost, ale jen 50 % Čechů se sjednaným životním pojištěním. Zaměřme se tu podrobněji na otázku o svých prioritách při zajišťování budoucnosti.
Jak najít nejvýhodnější povinné ručení pro váš vůz? Porovnání povinného ručení online a na jednom místě je tou nejlehčí cestou, jak si vybrat správně. Proto tu pro vás máme u povinného ručení srovnání formou jednoduché online kalkulačky.
Do deseti let vznikne v České republice dvacet nových Center dlouhodobé péče, s kapacitou 2 500 lůžek. Za ambiciózním projektem stojí české pojišťovny, které tak reagují na rostoucí potřebu specializované péče o seniory. Podle České asociace pojišťoven (ČAP) otevře první centrum své dveře v roce 2025 v Chodové Plané na Tachovsku, další bude následovat v Dolních Břežanech. Projekt tento týden získal oficiální podporu Vlády ČR.
KOMENTÁŘE k článku Povinné ručení pro elektrokoloběžky a segwaye? Už od roku 2024
Blbost , Komentoval(a): Jiří
Už nevědí jak jít naruku pojišťovnám aby vydělali. Je to blbost příště bude ručení i na kolo, brusle i chůzi. Většinu nehod nepůsobí majitele ale ty co si ji půjčí a ty to mít nebudou muset. Za mě jen lob pojišťoven
RE: Bblost, Komentoval(a):
Dobrý den, pojištění bude samozřejmě povinné pro všechny, i pro půjčovny (auta v autopůjčovnách jsou taky pojištěna). Týkat se ale bude jen větších strojů splňujícím rychlostní/váhové limity (většina strojů v ČR tyto rychlostní/váhové limity nesplňuje a povinné pojištění se na ně vztahovat nebude - viz info v článku).
povinné ručení na elektrokoloběžky, Komentoval(a): Peter
Dobrý den, pořídil jsem si elektrokoloběžku místo auta, protože nemám z invalidního důchodu 3. stupně na povinné ručení. Koloběžku jsem si pořídil, abych mohl se dopravovat do nemocnice a po úřadech. Jsou invalidní důchodci nějak zohledněni? Děkuji za odpověď
RE: Povinné ručení pro důchodce, Komentoval(a):
Dobrý den, pro invalidní důchodce nejsou (a ani nemohou být) žádné speciální úlevy z povinného ručení pro auta ani ostatní dopravní prostředky. Invalidní důchodce může způsobit škodu stejně jako kdokoliv jiný - proto nemohou být žádné výjimky ani osvobození. Jde o produkt, který chrání především Vás (provozovatele dopravního prostředku).
Ne všechny elektrokoloběžky budou muset mít sjednané povinné ručení - dokonce se zdá, že většina elektrokoloběžek nesplní váhové/rychlostní limity a tato povinnost se jich týkat nebude.