Od ledna příštího roku v České republice výrazně přibude počet datových schránek. Povinně ji budou mít nově všechny osoby samostatně výdělečně činné a také někteří nepodnikatelé. Co přesně datová schránka obnáší a jaké jsou její výhody?
Stát se rozhodnul, že od roku 2023 značně posílí elektronickou komunikaci. Cílem by mělo být především zefektivnění a zrychlení fungování státní správy. Datová schránka bude nově povinná pro všechny právnické osoby, každou fyzickou podnikající osobu a také pro “digitálně gramotné občany” (tedy svéprávné fyzické osoby, které budou komunikovat se státem přes svou elektronickou identitu. Typicky využijí své bankovní identity, eObčanky s čipem či služby Moje ID).
Jste-li zvyklí používat ke komunikaci e-mail, pak by vás výrazně neměla překvapit ani datová schránka. Jedná se v podstatě o obdobu e-mailu s tím rozdílem, že zde máte ověřenu totožnost majitele. Proto může být dokument odeslaný přes datovou schránku stejně validní jako osobně podaný na úřadě, případně podaný v listinné formě a vlastnoručně podepsaný.
Datovou schránku si můžete založit jako běžná či podnikající fyzická osoba. A klidně zvolte hned obě varianty. Zřízení další schránky je zdarma. Jako občan pak můžete například žádat o výpis z trestního rejstříku, zatímco jako podnikatel budete podávat daňové přiznání. Datové schránky mohou samozřejmě využívat i právnické osoby a řada z nich tak již činí, protože jim to stanovuje zákon.
Pokud jste typ člověka, který trpí při vyřizování na úřadech a čekání na poštách, zažijete po zřízení datovky významnou úlevu. Své podání můžete učinit v souladu se svými biorytmy klidně v sobotu o půlnoci. Můžete rovněž ušetřit na poštovném a lépe se vám bude prokazovat doručení určitého dokumentu.
Jakmile začnete schránku využívat, nezapomeňte kontrolovat doručené zprávy, jinak vás může překvapit tzv. fikce doručení. Každá písemnost, kterou obdržíte, je po 10 dnech považována za doručenou (i v případě, kdy jste se do datové schránky ani nepřihlásili). Vyplatí se nastavit si notifikace zpráv prostřednictvím SMS či e-mailu.
“Dobrá zpráva je, že nemusíte sami nic konat, chodit na úřady či aktivovat zřízení online. Stát vám datovou schránku zřídí sám, a to do 31. 3. 2023. V okamžiku, kdy bude zřízena, vám dorazí přístupové údaje poštou,” říká Ondřej Preuss, zakladatel webové služby Dostupný advokát, která se na tuto oblast práva specializuje.
Silným motivem k dlouhodobému investování by se mohly stát pro řadu Čechů vlastní děti. Jak ukázal průzkum, který pro Asociace pro kapitálový trh ČR (AKAT ČR) provedla agentura Perfect Crowd, až 66 % respondentů svým potomkům spoří, aby jim v budoucnu ulehčilo vstup do dospělosti. Nejpočetnější skupina dotázaných, konkrétně 29 %, podle citovaného průzkumu naspoří ročně do 10 000 Kč, mezi 10 tisíci a 30 tisíci Kč ročně pak odloží 28 % Čechů.
Realitní podílové fondy se těší mezi Čechy stále větší popularitě. Svůj podíl na tom mají mimo jiné klesající úroky u spořicích účtů v bankách. Část lidí již přesunula své peníze právě do nemovitostních fondů určených drobným investorům a další k nim ještě přibydou. Jednou z hlavních výhod realitních podílových fondů je jejich nízká rizikovost. Na sedmibodové škále rizikovosti investic SRI zaujímají často druhý nejnižší stupeň 2 a jsou tak optimální volbou i pro konzervativní investory.
Češi opouštějí „starý“ typ penzijního spoření, jehož výnos v uplynulých letech zdaleka nepokryl ani inflaci. V rámci dobrovolného spoření na stáří s podporou státu jsou naopak na vzestupu doplňkové penzijní spoření (DPS) a dlouhodobý investiční produkt (DIP), který byl spuštěn na začátku letošního roku. Jeho cílem je motivovat více lidi, aby se zabezpečili na stáří.
Investice do kryptoměn často vyvolávají
debaty kvůli jejich vysoké volatilitě a souvisejícím rizikům. Ale co kdyby
teoretická rizika mohla být minimalizována pomocí špičkové analytiky založené
na umělé inteligenci? Právě to je vizí SmartBit Boost—průlomové investiční
platformy, která má za cíl učinit celý proces kontrolovanější a spolehlivější.
Umělá inteligence (AI) již není jen doménou futuristických vizí nebo vědeckofantastických filmů. Dnes proniká do všech oblastí našeho života a mění způsob, jakým pracujeme, komunikujeme a dokonce i tvoříme. Její potenciál je obrovský, a přesto se mnozí ptají: Jak vlastně umělá inteligence funguje a jak ji můžeme využít ve svůj prospěch?
KOMENTÁŘE k článku Povinné zřizování datových schránek - koho se týká?
Datová schránka, Komentoval(a): Jana Vachová
Dobrý den, naši mamince přišel dopis s údaji o zřízení datové schránky. Je ročník 1941, je v důchodu a podnikání má ukončené víc než 15let, co s tím mám dělat? trpí stařeckou demencí a je odkázaná na pomoc rodiny