Zářijové povodně v roce 2024 zasáhly několik oblastí České republiky, především Jesenicko, Olomoucko a části Moravskoslezského kraje. Tato katastrofa vyvolala vlnu solidarity a mnoho organizací i jednotlivců se zapojilo do pomoci postiženým oblastem. Přinášíme přehled, díky němuž se lépe zorientujete jak přispět na sbírky, i co udělat jako dobrovolníci povodní 2024.
Pokud jste byli přímo zasaženi povodněmi, můžete požádat o státní dávku mimořádné okamžité pomoci (MOP):
„Stejně jako při minulých povodních budeme po opadnutí vody finančními dary pomáhat především s obnovou domů a bytů těch nejzranitelnějších, kteří si sami pomoci nedokáží," uvedl vedoucí povodňového týmu Marek Štys.
Ředitel Adry ČR Radomír Špinka vysvětluje zaměření jejich pomoci: "Naše dobrovolnická centra jsou připravena nasazovat pomoc podle aktuální situace v jednotlivých regionech. Adra se bude v následujících hodinách a dnech zaměřovat na dobrovolnickou, psychosociální, finanční a dlouhodobou pomoc. Tým je nejen vyškolený, ale i plně připravený se zapojit do pomoci s likvidací škod po povodních a do koordinace dobrovolníků na místě."
Mluvčí ČČK Lenka Hlavatá popisuje jejich aktuální činnost: "V současné době naše oblastní spolky zejména staví nebo již obsluhují evakuační centra anebo provozují nouzové ubytování, a to převážně v Moravskoslezském, Olomouckém a Libereckém kraji."
Veronika Popelková z Diakonie popisuje situaci s dobrovolníky: "Hlásí se jak stálí dobrovolníci, tak i dobrovolníci z řad veřejnosti. Na pomoc v Olomouckém či Moravskoslezském kraji je připraveno 20 až 30 dobrovolníků. Diakonie nyní pro své lidi zajišťuje dopravu a ubytování a ve spolupráci s hasiči a místními samosprávami řeší, kam přesně směřovat jejich pomoc."
Charita bude také organizovat pomoc dobrovolníků, využít můžete regionální kontakty na této stránce.
Mnoho organizací hledá dobrovolníky pro různé činnosti:
Pokud se chcete zapojit jako dobrovolník, kontaktujte přímo vybranou organizaci nebo sledujte jejich webové stránky pro aktuální informace o potřebách. Pamatujte na Dobrovolníkova průvodce, kde se dozvíte vše podstatné o tom, jak být opravdu nápomocen, a jak během odklízení a další pomoci chránit i sami sebe.
Při přispívání dbejte na opatrnost. Veřejné sbírky musí mít povolení krajského úřadu nebo Ministerstva vnitra. Ověřujte si legitimitu sbírek, abyste se vyhnuli podvodům.
Jaký je ten správný postup v hlášení pojistné události u pojištění nemovitosti a u pojištění domácnosti v případě povodně/záplavy? Najdete jej na stránkách pojišťoven. Sestává z několika kroků, u jednotlivých pojišťoven se může lišit v detailech:
Stačí nafotit mobilem. Vyfoťte:
Poznámka: Fotografie si nechte u sebe. Likvidátor vás bude kontaktovat ohledně jejich elektronického zaslání.
Zabezpečte poškozenou věc, aby se předešlo dalším škodám:
Sepište seznam poškozených a zničených věcí a stavebních součástí:
Po ověření rozsahu pojištění vám mohou pojišťovny ihned poskytnout až 50% zálohu z odhadované výše škody. Veškeré informace k průběhu likvidace a jejího výsledku vám budou zasílat e-mailem nebo telefonicky. Pokud vám nebude cokoliv zřejmé, obraťte se na zákaznické centrum, kde vám může pojišťovna všechno podrobně vysvětlit.
Věděli jste, že Češi během slevové akce Black Friday v roce 2022 utratili okolo 7 miliard korun? Toto číslo je důkazem toho, že Black Friday rezonuje mezi zákazníky nejen ve světě, ale také u nás. Ne všechno, co se třpytí, je ale zlato. Řada spotřebitelů má pochybnosti, zda jsou slevy opravdu tak výhodné, jak se zdá. V následujících řádcích se podíváme na to, jak se během Black Friday nenechat napálit a nakoupit opravdu výhodně.
Chcete vědět, kolik peněz obdržíte každý měsíc na účet po odečtení daně a sociálního a zdravotního pojištění a kolik peněz za vás odvede váš zaměstnavatel? Tyto informace vám poskytne mzdová kalkulačka, do které stačí zadat hrubou mzdu a daňové slevy a získáte výpočet čisté mzdy.
V roce 2024 vzrostla minimální mzda v ČR na 18 900 Kč měsíčně, přičemž minimální hodinová mzda činí 112,50 Kč. Navýšení ovlivní mnoho zaměstnanců, ale i jejich zaměstnavatelů. Přinášíme vám všechny důležité, a hlavně aktuální informace o vývoji minimální mzdy v ČR. Jaké odvody se z minimální mzdy strhávají, jaké příplatky k minimální mzdě musí zaměstnavatel ještě vyplácet. Ale i jak se minimální mzda promítá do různých pracovních úvazků, do zaručené mzdy.
V říjnu 2024 došlo ke zpřísnění podmínek pro odchod do předčasného starobního důchodu. Pokud zvažujete dřívější odchod do penze, zjistěte, jaký dopad bude mít tento krok na vaše finance. V tomto článku vám přiblížíme klíčové změny, jako jsou požadovaná doba důchodového pojištění, krácení důchodu za předčasný odchod, valorizace důchodů a další důležité body.
V pracovních inzerátech i v pracovní smlouvě se uvádí hrubá mzda. Většinu z nás však ale zajímá mzda čistá, tedy částka, která vám zůstane po odečtení všech odvodů. Spočítejte si vaši čistou mzdu. Odpovíme na otázky, které se týkají výpočtu čisté mzdy, a přiblížíme si, co vše se strhává z hrubé mzdy a jaké slevy na dani můžete využít.
KOMENTÁŘE k článku Povodně 2024: Kam přispět a jak pomoci zasaženým oblastem
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.