Objevíte perfektní byt, podepíšete smlouvu a stačí už jen získat tu nejvýhodnější hypotéku. Jenže jak ji poznat? Vyplatí se spolehnout na vaši banku nebo raději využít služby hypotečního makléře? Obě varianty mají svá pro i proti. Podívejte se na ně s námi.
Řada lidí je přesvědčená, že když požádají o hypotéku ve své bance, dostanou lepší podmínky než jinde. Jednoduše proto, že už je tam dlouho znají. A jsou věrnými a spolehlivými klienty.
Je to tak ale vždycky?
Je pravda, že vaše banka zná dobře vaši situaci. A může to zohlednit při hodnocení bonity. Například vám nabídne úvěr i tehdy, kdy jiní poskytovatelé váhají, nebo vám připraví lepší podmínky.
Určitě se na to ale nevyplatí spoléhat.
Na výhodnější podmínky totiž zpravidla dosáhnou jen ti nejlukrativnější klienti. Zvlášť pokud mají se svým bankéřem nadstandardní vztah nebo se vyzbrojí nabídkami z jiných bank, kterými můžou při vyjednávání argumentovat.
Nesmíte také zapomínat, že skoro celý minulý rok se banky předháněly v tom, která nabídne klientům nižší úrok. A současná situace nasvědčuje tomu, že letos se loňský vývoj zopakuje.
Znamená to, že pokud se spolehnete jen na svou banku, můžete propást výhodnější nabídku. A ročně zaplatit o tisíce korun víc.
Navíc počítejte s tím, že když půjdete rovnou do banky, musíte si sami poradit skoro s veškerou administrativou. Vše vás tak bude stát spoustu času. A mimo pracovní dobu toho hlavně v menších městech moc nevyřídíte.
Pokud požádáte o hypotéku prostřednictvím hypotečního makléře, většina zmíněných starostí vám odpadne. Zatímco zaměstnanci banky neřeší termíny, které musíte dodržet, abyste vybraný byt získali, u hypotečního poradce je to naopak. Je totiž v jeho zájmu, aby vše klaplo.
Proto se vám pokusí s vyřízením veškeré administrativy maximálně pomoci. A co půjde, vyřídí za vás.
Navíc vám pomůže i v případě, že se objeví jakýkoliv nečekaný zádrhel. Bez zbytečných průtahů se ho pokusí vyřešit. Na rozdíl od bankovního úředníka, u kterého se na něco takového spoléhat nemůžete.
Ušetříte tak spoustu času i nervů.
A protože dobrý hypoteční makléř vám se vším poradí klidně i po skončení běžné pracovní doby, nemusíte už do banky odbíhat v polední přestávce.
Největší výhodou hypotečního makléře je, že spolupracuje s celou řadou poskytovatelů. Dobře tak zná veškeré jejich podmínky. Ví, jak jednotlivé banky posuzují vaši bonitu a dokáže vám říct:
Nevnucuje vám přitom žádné „katalogové” nabídky, ale dokáže vše maximálně přizpůsobit vašim požadavkům. A najít hypotéku, která vám nejvíc vyhovuje.
Navíc má v bankách dobré kontakty a díky stovkám uzavřených smluv i výhodnější podmínky. Zajistí vám tak nižší úrok nebo vyšší půjčku, než na jakou byste dosáhli bez něj.
Sami si přitom kdykoliv jednoduše ověříte, jestli je jeho nabídka opravdu výhodná. Stačí si projít srovnání hypoték, ve kterém najdete aktuální podmínky jednotlivých poskytovatelů.
Hodně žadatelů o hypotéku současně řeší i prodej své stávající nemovitosti. I s tímto vám může pomoci váš hypoteční poradce. Je totiž pracovně propojen s realitními makléři, kteří se o tuto aktivitu rádi postarají. Pokud ale nebudete chtít využít jeho služeb, v této oblasti vám velmi dobře poslouží portál FérMakléři.cz, kde je výběr realitního makléře opravdu snadný a kvalita je zaručena. Tento srovnávač realitních makléřů má přehled o všech téměř 12 000 makléřích působících v realitách na českém trhu. Proto díky němu snadno najdete ty nejspolehlivější s nejlepší nabídkou ve svém okolí.
Jednoduché, minimalistické a zároveň dostupné bydlení. Přesně to nabízejí tiny housy – malé domky, které zaberou jen kolem 20 m2. Umístíte je tak i na malé pozemky. A často se obejdete i bez stavebního povolení. Podívejte se, jaké mají výhody, jak je financovat a jak získat na tiny house hypotéku.
Ceny nemovitostí v roce 2025 dále porostou, zatímco úrokové sazby hypoték by měly klesat. Zjistěte, co přinese rok 2025 na trhu hypoték, realit a pojištění.
Pozvolný pokles úrokových sazeb hypoték, rostoucí poptávka po vlastním bydlení i investičních nemovitostech a zpřísnění podmínek pro předčasné splacení hypoték patří mezi klíčové události roku 2024 na hypotečním a realitním trhu. Přečtěte si, jaké další změny a trendy ovlivnily tento dynamický rok.
Očekáváte příchod nového potomka a zároveň přemýšlíte nad novým bydlením na hypotéku? Podívejte se, kdy na ni můžete dosáhnout a jak velkou část mateřské nebo rodičovské banky uznávají jako součást vašich příjmů.
Česká národní banka dnes přikročila k dalšímu snížení základní úrokové sazby o 0,25 procentního bodu na rovná 4 %. Co to bude znamenat pro vaši peněženku? A bude snižování repo sazby pokračovat i na dalších zasedáních bankovní rady ČNB?
KOMENTÁŘE k článku Požádat o hypotéku u banky nebo přes hypotečního makléře? Srovnali jsme výhody a nevýhody
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.