Banky.cz Články Půjčka Předschválená půjčka vypadá lákavě. Ale pozor, ať se nespálíte!

Předschválená půjčka vypadá lákavě. Ale pozor, ať se nespálíte!

Předschválená půjčka vypadá lákavě. Ale pozor, ať se nespálíte!
9.7.2019 Půjčka

Otevřete si internetové bankovnictví, přijde vám výpis z účtu nebo něco řešíte na přepážce banky. A všude vám jako věrnému klientovi nabízejí předschválenou půjčku do 15 minut. A bez dokládání příjmu. I když ji nepotřebujete, je ta možnost často tak lákavá, že vám začne vrtat v hlavě. Jenže když ji využijete, může váš to vyjít zbytečně draho.

Důvod, proč vám banky takové půjčky nabízejí, je jednoduchý. Můžou díky nim vydělat na úrocích.

Zároveň znají stav vašeho účtu. Vědí:

  • jestli vám na něj chodí pravidelné příjmy
  • jak jsou vysoké
  • jaké jsou vaše výdaje
  • a kolik vám každý měsíc z vašich příjmů zbývá

Díky tomu banka získá základní přehled o vaší bonitě. Tedy o tom, jestli zvládnete případný úvěr splácet a kolik se jim vyplatí vám půjčit. Podle toho pak dokáže připravit vhodnou nabídku, která vám pomůže například s řešením nečekaných výdajů.

Jenže to, že je úvěr předschválený, ještě neznamená, že ho opravdu dostanete.

Pozor na další půjčky

A to je první zádrhel. I když vám banka slibuje třeba 100 000 korun, ve finále vám může půjčit jen polovinu. Nebo třetinu. Anebo taky vůbec nic.

Když se rozhodnete nabídku využít – a třeba rovnou v plné výši – čeká vás dotazníkové kolečko. Ať už on-line v internetovém bankovnictví nebo přímo v bance, kde o půjčku požádáte.

Informace, které má banka z pohybů na vašem účtu, totiž nestačí. Zpravidla ji zajímá také:

  • vaše vzdělání
  • rodinný stav
  • nebo počet vyživovaných dětí

A pak to nejdůležitější – vaše finanční závazky mimo banku. Právě ty vás snadno dokáží o půjčku připravit.

Pokud máte například:

  • půjčku
  • kontokorent
  • hypotéku
  • leasing
  • nebo kreditní kartu

o kterých banka neví, může to vaši pozici výrazně zkomplikovat.

A rozhodně se nevyplatí něco takového tajit!

Banka si vás prověří

Banka se nespokojí jen s vaším prohlášením, že žádné jiné závazky nemáte. Vše si prověří v bankovních i nebankovních registrech (CBCB), případně v registru SOLUS a v podobných databázích.

Nejlevnější půjčka od Air Bank

K nahlédnutí do těchto registrů musíte dát bance souhlas. Samozřejmě to můžete také odmítnout. V tom případě se ale s půjčkou rovnou rozlučte. Banky totiž žádosti, u kterých klient odmítne kontrolu registrů, automaticky zamítají.

Když vše půjde hladce a banka na žádné závazky nenarazí, za chvíli máte peníze na účtu. Třeba do těch 15 minut.

Pokud ale banka objeví nějakou půjčku, kterou jste zatajili nebo jste na ni prostě zapomněli, může nabízený úvěr snížit. Anebo vám nedá vůbec nic.

Dobře si proto promyslete, jestli nějaký úvěr nebo záznam v registrech nemáte. Stává se, že i klienti jsou překvapení, že mají po splatnosti nějakou fakturu, která se pak v registrech objeví.

Pokud banka kvůli tomu vaši žádost zamítne, musí vám sdělit důvod. Spolu s informací, v jakém registru se negativní informace objevily.

Občas automatické schvalování nestačí

Někdy se také stává, že ani po slíbené době nevíte, jestli úvěr dostanete nebo ne. Znamená to, že bankovní systém při prověřování vaší bonity narazil na nějaký zádrhel a nedokázal žádost posoudit automaticky. V tom případě ji musí zaměstnanci banky posoudit ručně.

Může to chvíli trvat. Samo o sobě to ale neznamená, že půjčku nedostanete. Záleží to zejména na tom, jaké důvody vedly k ruční kontrole.

Pokud nakonec banka vaši žádost přece jen zamítne, zdůvodní to zpravidla interními důvody. Můžou jimi být například váš:

  • věk
  • vzdělání
  • nebo zaměstnání

Co přesně k zamítnutí vedlo, se ale zpravidla nedozvíte. Banka to totiž v takových případech prozradit nemusí.

Neznamená to ale, že jinde nemůžete se svou žádostí uspět. Interní pravidla jednotlivých poskytovatelů nebývají úplně stejná.

Porovnejte úrok s jinými nabídkami

Předschválené půjčky mívají ještě jednu výraznou nevýhodu – často nabízejí horší úrok, než jaký dostanete jinde.

Vaše banka sice zná vaši finanční historii, a proto vše zvládne rychle a bez dokládání příjmů, ale také spoléhá na to, že nebudete hledat jinde. Zvlášť, když vám půjčku sama nabídne.

Ve skutečnosti u ostatních poskytovatelů získáte podobnou půjčku také. A často za výhodnějších podmínek. Sice se asi nevyhnete dokládání příjmů, ale zato můžete získat nižší úrok.

Určitě se proto vyplatí ještě před žádostí o předschválenou půjčku porovnat podmínky u ostatních bank. Můžete tak ušetřit. A někdy i docela výrazně!

Nejlevnější půjčka od Zonky

I když jste u své banky třeba 10 let, nepočítejte s tím, že vám nabídne výhodnější podmínky. Stále platí, co jsme zmínili na začátku – banka vám půjčku nabízí v první řadě proto, aby sama vydělala. A protože jste její klient, nemusí se o vás prát. Tím pádem ani nabízet výhodnější podmínky, než jaké najdete u konkurence.

Dejte pozor na RPSN

U nabízené půjčky se nezapomeňte dobře podívat také na její podmínky. Nestačí si jen zkontrolovat úrok. Sám o sobě může být lákavý, ale banka může do půjčky zahrnout další náklady, které úvěr prodraží. Například:

  • poplatek za poskytnutí půjčky
  • poplatek za vedení úvěrového účtu
  • nebo pojištění schopnosti splácet

Poslední možnost přitom často vypadá lákavě a logicky. Vždy je přece lepší být zajištěný pro případ, že se něco stane, že ano?

Je to sice pravda, jenže pojištění schopnosti splácet nepatří k těm nejvýhodnějším (a už vůbec ne nejlevnějším) řešením. Mnohem lepší bývá správně nastavené rizikové pojištění, které si zřídíte jinde.

Rozhodně se proto při prvním pohledu na nabídku nesoustřeďte jen na úrok, ale zajímejte se hlavně o RPSN. Tato zkratka znamená roční procentuální sazbu nákladů a jsou v ní započítané všechny náklady spojené s půjčkou. Přesně vám tedy ukazuje, kolik ve skutečnosti přeplatíte.

A divili byste se, jak moc se někdy od úroku liší!

Sledujte možnosti předčasného splacení

S poplatky souvisí i další věc. Možnosti předčasného splacení úvěru.

Snad každý chce půjčku splatit co nejdřív a mít klid. A určitě se vám nebude líbit, když za mimořádné nebo předčasné splátky budete platit zbytečné poplatky. Anebo když kvůli každé takové splátce poběžíte na pobočku místo toho, abyste ji vyřešili doma od počítače.

Zkontrolujte si proto, jaké podmínky předčasného splacení vám banka nabízí. Proč si komplikovat život, když spousta poskytovatelů nabízí flexibilní úvěry, u kterých si s mimořádnými splátkami poradíte pohodlně a bez jakýchkoliv poplatků? A stačí vám k tomu jen pár kliknutí myší.

Chcete nejlepší půjčku? Porovnávejte!

Než se tedy opravdu rozhodnete pro předschválenou půjčkou, nezapomeňte na několik věcí:

  • popřemýšlejte, jestli nemáte nesplacené úvěry či faktury, kvůli kterým můžete mít záznamy v rejstřících dlužníků
  • ověřte si, jak moc se liší nabízený úrok a RPSN
  • projděte si podmínky předčasného splacení
  • zkontrolujte, zda nejsou k půjčce vázané nějaké další podmínky nebo služby, které nechcete (a za které můžete zbytečně platit)

A to zásadní – nabídku si porovnejte s možnostmi ostatních poskytovatelů. Jen tak máte jistotu, že získáte opravdu výhodnou půjčku, za kterou nezaplatíte víc, než je vám milé.

ANKETA k článku Předschválená půjčka vypadá lákavě. Ale pozor, ať se nespálíte!

Využil jsem předschválené půjčky?

Počet odpovědí: 166

KOMENTÁŘE k článku Předschválená půjčka vypadá lákavě. Ale pozor, ať se nespálíte!

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Jak funguje vymáhání dluhů: Co očekávat a jak se bránit

Jak funguje vymáhání dluhů: Co očekávat a jak se bránit

17.1.2025 Půjčka

Jak funguje vymáhání dluhů v praxi? Od první upomínky, přes soud, až po exekuci vede dlouhá cesta, během které máte více možností, než si možná myslíte. Nezaplacená splátka ještě neznamená exekuci na účtu nebo zabavený majetek. Naopak: při správném postupu můžete i vážné finanční problémy vyřešit s minimem následků. Připravili jsme pro vás přehledného průvodce vymáháním dluhů, včetně praktických tipů, jak se bránit a na co máte právo.

Úvěry pro s.r.o.: Co potřebujete vědět

Úvěry pro s.r.o.: Co potřebujete vědět

31.12.2024 Půjčka

Firemní úvěr se stal nepostradatelným nástrojem pro rozvoj a růst společností s ručením omezeným. Podnikatelský úvěr pomáhá firmám překlenout období nedostatku hotovosti, financovat investice nebo rozšiřovat podnikání. Ne každá společnost však dokáže úvěr získat snadno. Zde najdete vše důležité, co potřebujete vědět o úvěrech pro s.r.o.

Jak funguje protiúčet: Praktický průvodce krok za krokem

Jak funguje protiúčet: Praktický průvodce krok za krokem

31.12.2024 Půjčka

Protiúčet je atraktivní způsob, jakým řidiči mohou snadno vyměnit starý vůz za nový. Zákazníci tak mohou získat výkupní hodnotu svého stávajícího vozu automaticky odečtenou z ceny nového automobilu, často s dodatečnými slevami či bonusem. Pro mnohé je to příležitost, jak se vyhnout komplikacím spojeným s přímým prodejem starého auta.

Půjčka od soukromé osoby

Půjčka od soukromé osoby

29.12.2024 Půjčka

Půjčka od soukromé osoby, ale též půjčka od soukromého investora, nebo také P2P (peer-to-peer) půjčka. Oba názvy půjčky říkají, že nejde o úvěr od banky, ale ani od licencované nebankovní společnosti. Už tento fakt samotný by ve vás měl vzbudit zvýšenou opatrnost. Může se půjčka od soukromníka vyplatit? A co si tento typ půjčky vyžádá za svou často značnou shovívavost ohledně nižší bonity a příjmů?

Jak správně vypočítat splátku úvěru

Jak správně vypočítat splátku úvěru

27.12.2024 Půjčka

Plánujete si vzít úvěr a zajímá vás, jaká bude vaše měsíční splátka? Bez porozumění faktorům ovlivňujícím výši splátky se v rozhodování o půjčce neobejdete. V tomto článku vám krok za krokem vysvětlíme, jak se splátka úvěru počítá, jaké typy splátek se u půjček aplikují nebo jak si splátku jednoduše snížit. Po přečtení budete přesně vědět, co se promítá do výsledného výpočtu každé splátky.

Z naší bankovní poradny

Pojmy ve slovníku

100% Hypotéka

Půjčka, která pokryje celou koupi. Taková je 100% hypotéka. LTV této hypotéky je 100 %, což znamená, že vám banka půjčí peníze na celou odhadní cenu nemovitosti, kterou ručíte. Díky 100% hypotéce tak získáte dost peněz na nákup domu či bytu nebo například na výstavbu. Zároveň ale musíte počítat s vyšším úrokem než u menších půjček. Pro banky je totiž úvěr bez spoluúčasti klienta rizikovější, a proto jsou jeho podmínky přísnější. V současnosti navíc čeští poskytovatelé 100% hypotéky neposkytují. Česká národní banka totiž v roce 2016 zpřísnila podmínky pro získání hypotéky a jejich součástí bylo také ukončení 100% hypoték. Banky tak nabízí maximálně 90% hypotéky. Pouze u 5 % objemu poskytnutých půjček smí být LTV vyšší než 90 %. Přesto existuje možnost, jak pomocí půjčky na bydlení získat dost peněz na úhradu celé kupní ceny nemovitosti. V podstatě tedy můžete dosáhnout na 100% hypotéku. Jak na to? Musíte ručit více nemovitostmi. Kromě kupovaného bytu či domu to může být například nemovitost rodičů. Samozřejmě ale platí, že majitel této nemovitosti musí s ručením souhlasit. Díky ručení více nemovitostmi se zvýší hodnota zástavy. I při 90% či menším LTV tak získáte peníze na nákup vybraného domu či bytu. Banky navíc obvykle umožňují druhou nemovitost z hypotéky vyvázat, jakmile splatíte potřebnou část úvěru. Dál tedy ručíte pouze kupovaným domem či bytem. Další možností je dofinancovat hypotéku dalším úvěrem. Například úvěrem ze stavebního spoření. ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

90% Hypotéka

Až 90 procent z ceny nemovitosti, kterou ručíte. Přesně tolik si můžete půjčit na hypoteční úvěr. Abyste ale 90% hypotéku dostali, musíte splnit několik požadavků. Jsou to zejména základní podmínky pro získání hypotéky – tedy například: věk,příjemči bonita.Oproti nižším půjčkám ale musíte u 90% hypotéky počítat s méně výhodnými podmínkami. Protože má hypotéka pokrýt 90 procent z ceny nemovitosti, je pro banku riskantnější než menší úvěry. A proto poskytovatelé toto riziko obvykle kompenzují vyšším úrokem. Pro většinu lidí je přitom 90% hypotéka nejvyšší možná. Podle pokynů České národní banky mohou poskytovatelé víc peněz půjčit jen v 5 procentech případů. Potřebujete tak mít naspořeno alespoň 10 procent z kupní ceny. V praxi to vypadá tak, že u bytu za 3 000 000 korun získáte maximálně 2 700 000 korun. Zbytek doplatíte vy. Pokud si chcete pomocí hypotéky půjčit víc než 90 procent z ceny domu či bytu, musíte ručit více nemovitostmi. V takovém případě stoupne hodnota zástavy, ze které se půjčka počítá. Výhodou je, že se tím pádem můžete dostat na nižší LTV (obvykle do 80 %) a získáte tak nižší úrok než u 90% hypotéky. Pokud jste například původně ručili bytem za 2 500 000 korun a nyní k němu přidáte další byt ve stejné ceně, stoupne hodnota zástavy na 5 000 000 korun. U hypotéky na zmíněných 2 500 000 tak bude LTV 50 %. ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2025, všechna práva vyhrazena