Vyměnit dlužníka nebo rovnou celou nemovitost. I to vám umožní převod hypotéky. Při splnění určitých podmínek totiž můžete svůj hypoteční úvěr převést na jinou osobu nebo dát do zástavy jinou nemovitost. Podívejte se, jaké podmínky to jsou a kdy se vám takový postup vyplatí.
Obecně platí, že jakoukoliv změnu v hypoteční smlouvěmusí schválit banka. „Týká se to i převodu hypotéky na jinou osobu či nemovitost. Přestože každou z těchto variant využijete v jiných případech, bez souhlasu banky se neobejdete,“ upozorňuje Miroslav Majer, CEO portálu Banky.cz.
A kdy přesně lze převést hypotéku? Nejčastěji to využijete v následujících případech:
při rozvodu či rozchodu
při dědictví
u štafetové hypotéky
a při prodeji nemovitosti
Převod hypotéky při rozvodu
Pokud jste si vzali hypotéku spolu se svým partnerem či partnerkou a nyní se rozcházíte nebo rozvádíte, můžete hypoteční úvěr převést na jednoho z vás. Týká se to případů, kdy chce jeden z partnerů v nemovitosti dál bydlet a druhý se odstěhuje.
Poskytovatele tedy požádáte o vyvázání spoludlužníka z hypotéky.
„Důležité je, aby ten, kdo si chce úvěr ponechat, měl dostatečnou bonitu a zvládl hypoteční úvěr splácet sám. Pokud to tak nebude, banka vaši žádost zamítne,“ vysvětluje Miroslav Majer.
Převod hypotéky u dědictví
Když původní dlužník zemře, převod hypotéky na jinou osobu je součástí dědického řízení, kdy nemovitost a hypotéku zdědí pozůstalí.
„Nezapomeňte také, že dědické řízení může nějakou dobu trvat. I v tomto období je potřeba, aby si banka mohla strhávat splátky hypotečního úvěru, a to z účtu, který je uvedený ve smlouvě. Musíte proto zajistit, že na něm bude dostatek peněz. Proto co nejdříve kontaktujte banku a notáře, kteří vám pomůžou situaci řešit,“ radí Miroslav Majer.
Štafetová hypotéka
Specifická situace nastává při převedení půjčky na jinou osobu pomocí štafetové hypotéky. U ní se totiž na vyvázání dlužníka či spoludlužníka z hypotéky domluvíte předem, a to už při uzavření hypoteční smlouvy.
Úvěr tedy nejprve splácíte vy a časem ho převedete na své děti. Umožníte jim tak snáze dosáhnout na vlastní bydlení.
Stále ale platí, že pro převzetí hypotečního úvěru potřebují dostatečnou bonitu.
Přečtěte si podrobnější informace o výhodách a nevýhodách štafetové hypotéky.
Převod hypotéky při prodeji nemovitosti
Pokud přemýšlíte, jak prodat nemovitost s hypotékou, jednou z variant je také převod půjčky na kupujícího. Ten úvěr převezme se všemi podmínkami, které jste si dojednali.
Má to ale dvě důležité podmínky.
První z nich je, že kupující musí mít o vaši půjčku zájem. „Pokud jste si úvěr vzali v době, kdy byly nízké úrokové sazby, může to pro něj být výhodné. Jestli ale nyní sám dostane zajímavější podmínky, pravděpodobně převod hypotéky odmítne,“ podotýká Libor Vojta Ostatek, úvěrový expert společnosti Broker Trust.
Druhou podmínkou je, že převod hypotéky na nového majitele musí schválit banka. Kupující tedy opět potřebuje dostatečnou bonitu.
Výhody a nevýhody převodu na jinou osobu
snadná administrativa
nový dlužník získá stejné podmínky úvěru, jako máte vy
nový dlužník musí mít dostatečnou bonitu, jinak banka převod neschválí
Převod hypotéky na jinou nemovitost
Při převodu hypotéky na jinou nemovitost budete za úvěr ručit jinou zástavou než dosud.
jste koupili byt, který pronajímáte (takzvaná hypotéka na pronájem), a jako zástavu jste použili nemovitost, ve které bydlíte (například proto, že má vyšší hodnotu a vy jste díky tomu dosáhli na 100% hypotéku).
U převodu hypotéky na jinou nemovitost nemusíte ručit pouze svým majetkem. Můžete využít byt nebo dům svých rodičů či přátel. Majitel ale musí souhlasit s tím, že jeho nemovitost použijete jako zástavu.
Při výměně nemovitosti, kterou dáváte bance do zástavy, je důležitá zejména její hodnota. Její odhadní cena musí být vyšší než zbývající hodnota hypotéky.
Aktuálně totiž platí, že vám banka půjčí maximálně 80 % z ceny nemovitosti, kterou ručíte.
Pokud vám tedy z původního úvěru zbývají doplatit 2 000 000 korun, musí mít nová nemovitost hodnotu alespoň 2 500 000 korun.
Zároveň musíte znovu obstarat veškerou administrativu související se zástavou domu či bytu. Potřebujete zajistit například:
nebo zápis zástavního práva na katastru nemovitostí.
Výhody a nevýhody převodu hypotéky na jinou nemovitost
s původně zastavenou nemovitostí můžete nakládat, jak potřebujete
nový byt či dům musí mít vyšší cenu, než je zbývající hodnota úvěru, jinak banka žádost o převod hypotéky na jinou nemovitost zamítne
administrativa spojená se zástavou nemovitosti
Základní podmínky pro převod hypotéky
Při převodu hypotéky na jinou osobu či nemovitost vždy pamatujte, že:
Vše musí schválit banka. Bez jejího souhlasu je převedení hypotéky na jinou osobu či nemovitost vyloučené. Nestačí tedy, že se například domluvíte s novým kupcem.
Zadarmo to nebude. Když banka převod hypotéky odsouhlasí, připraví dodatek k hypoteční smlouvě, ve kterém je vše zaznamenané. Zaplatíte za něj několik tisíc korun. K tomu se navíc můžou přidat i další poplatky (například za odhad nemovitosti).
Zásadní je získat souhlas poskytovatele. Jakmile banka převedení hypotéky na jinou osobu či nemovitost schválí, máte prakticky vyhráno. Stačí jen dořešit potřebnou administrativu.
Jak převést hypotéku k jiné bance?
S převodem hypotečního úvěru souvisí také jeho přenesení k jiné bance – neboli refinancování hypotéky. Díky němu můžete získat nižší úrok nebo například navýšit půjčku.
„O refinancování hypotéky můžete požádat až dva roky předem. Nezapomeňte si ale nejdříve zkontrolovat podmínky u jednotlivých poskytovatelů, ať zvolíte tu nejvýhodnější nabídku. Pomůže vám s tím například hypoteční kalkulačka,“ říká Miroslav Majer, CEO portálu Banky.cz.
Česká národní banka dnes přikročila k dalšímu snížení základní úrokové sazby o 0,25 procentního bodu na rovná 4 %. Co to bude znamenat pro vaši peněženku? A bude snižování repo sazby pokračovat i na dalších zasedáních bankovní rady ČNB?
Vzít si hypotéku, to je obrovský závazek. Jak vůči bance, tak i vůči sobě a své rodině. Podívejme se, jak se dá i tak obrovský závazek zajistit, abyste při negativních životních událostech nepřišli o nemovitost bez náhrady, o schopnost splácet, a abyste i v problematických měsících měli vždycky dostatečnou rezervu na další splátku. Zorientujte se v možnostech zajištění hypotéky na vaší straně a v možnostech účinné finanční ochrany vás i vaší rodiny.
Exekuce. Slovo, které děsí snad každého člověka, který má nějakou půjčku. A pokud máte hypoteční úvěr, je situace ještě složitější. Pokud se totiž dostanete do potíží se splácením, hrozí vám, že přijdete o bydlení. Podívejte se proto, jak exekuci na hypotéku zabránit a jak postupovat, když vám hrozí.
Nákup první nemovitosti je významným životním krokem, který vyžaduje pečlivou přípravu a důkladné rozvažování. Klíčovým krokem je zhodnocení vašich finančních možností, abyste věděli, kolik si můžete dovolit investovat do hypotéky a dalších souvisejících nákladů. Před samotným nákupem je nutné se zaměřit na průzkum trhu a určit, která lokalita i typ nemovitosti nejlépe vyhovují vašim potřebám a budoucím plánům.
Hypotéka je jedním z nejčastějších způsobů, jak financovat nové bydlení. Víte ale, že vám pomůže i s pořízením nábytku nebo elektroniky? Takzvaná hypotéka na vybavení bytu vám na zařízení domácnosti půjčí i miliony korun.
KOMENTÁŘE k článku Jak na převod hypotéky na jinou osobu či nemovitost
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.