Můžeme jim říkat Strážci peněz. Pracují pro banky a jejich denním chlebem je odhalování pochybných transakcí kyberpodvodníků, kteří využívají nejrůznějších fint k získání našich peněz. Kybernetičtí experti už spoustu z nich znají, a tak před nimi dokážou včas varovat. V neúnavné práci proti stejně neúnavným zlodějům bankovním specialistům pomáhají i moderní technologie. Díky ní dokážou zjistit nejen, z jakého počítače nebo z jaké země byla konkrétní platba zadaná, ale dokážou ověřit i to, kdo byl skutečným autorem. Třeba podle rychlosti psaní.
Mobilní telefon, chytré hodinky i počítače. To všechno jsou běžní pomocníci, s nimiž vyřizujeme každodenní záležitosti včetně placení účtů. Dělají naše životy snazší a pohodlnější. A kromě toho také pomáhají při vyšetřování útoků kybernetických útočníků.
Je důležité zmínit, že se velmi často stávají i prostředkem mezi vámi a podvodníky. O tom všem se rozepisujeme v následujících řádcích.
Způsobů, jak bezpečnostní specialisté v bankách mohou odhalit podvod nebo pokus o něj, je více. Může ho nahlásit klient, mohou ho objevit sami zaměstnanci bank při procházení jednotlivých pohybů anebo je na ně upozorní automatický systém, jak prozrazuje vedoucí oddělení prevence karetních podvodů v Komerční bance, Pavel Šašek: „Počítač nám ukazuje seznam alertů, tedy upozornění na nestandardní sitauce. My potom dále investigujeme a zjišťujeme podrobnosti i na základě biometrického profilu klienta.“
Věděli jste, že v Komerční bance v obavách před podovdy prověří až půl milionu transakcí denně?zdroj: KB.cz
Kyberspecialisté jsou během krátké chvíle schopni odhalit poměrně dost informací, díky nimž si během pár okamžiků udělají obrázek o tom, zda právě sledují podvod. A jaké informace to jsou?
„Používáním chytrých technologií vzniká cosi jako vaše virtuální dvojče. Každý máme specifické znaky, podle nichž jsme k rozeznání. A technologie je skenují. My tak třeba při přihlašování do internetového bankovnictví víme, jestli jste se přihlásili pětkrát, desetkrát... víme, jak rychle píšete na klávesnici nebo jak hýbete prstem po displayi telefonu,“ prozrazuje další expert z Komerčky podrobnosti Marek Macháček.
„Pochopitelně se může stát, že se systém splete. Třeba v případě, že jste unavení, nemocní nebo naopak ve stresu, se ty údaje často liší,“ dodává dále specialista.
Kdy tzv. kybernetičtí šmejdi kradou nejvíce?
Obvykle o svátcích, třeba Vánoce jsou nejexponovanějším obdobím v roce, dále o prázdninách a o víkendech.
zdroj: KB.cz
Kybernetičtí experti na správné straně zákona pak dokážou rozpoznat třeba i situaci, kdy jste při správě peněz použili vzdálenou plochu. Právě to je přitom modelová situace jednání kyberpodvodníků, kteří se tak dokáží připojit k vašemu účtu v počítači a udělat, co právě chtějí. „Vidíme indicie, které nám prozradí, že máte právě vzdálenou plochu zapnutou, že vám někdo cizí hýbe s myší, posílá transakce do zahraničí, kam běžně neplatíte. Rozpoznat podezřelé chování nám pomáhá i transakční historie,“ dodává Marek Macháček s tím, že zjistit lze i fakt, že klient začali používat nový telefon nebo nový software či prohlížeč.
A všechny, kteří si pečlivě střeží své kybernetické soukromí, ujišťuje: „Pro běžné občany to může znít jako špiclování. Ale obvykle to všechno sleduje systém, který nás upozorní jen v případě, že různé kombinace všech faktorů překročí nastavené hodnoty. Jsou to možnosti, které používáme výhradně v případě potřeby ochrany peněz klientů a jsou ohromně nápomocné.“
„Vůbec nejlepší je samozřejmě chovat se preventivně, aby k žádným pochybným transakcím — ať už z účtu na účet nebo prostřednictvím platebních karet — nedocházelo. Denně nastavujeme pravidla pro udržení peněz v bezpečí. A pokud přece jen k útoku dojde, umíme ihned jednat. Blokujeme platební karty a klienty kontaktujeme,“ doplňuje Pavel Šašek.
Můžeme jim říkat Strážci peněz. Pracují pro banky a jejich denním chlebem je odhalování pochybných transakcí kyberpodvodníků, kteří využívají nejrůznějších fint k získání našich peněz. Kybernetičtí experti už spoustu z nich znají, a tak před nimi dokážou včas varovat. V neúnavné práci proti stejně neúnavným zlodějům bankovním specialistům pomáhají i moderní technologie. Díky ní dokážou zjistit nejen, z jakého počítače nebo z jaké země byla konkrétní platba zadaná, ale dokážou ověřit i to, kdo byl skutečným autorem. Třeba podle rychlosti psaní.
Výhodný přivýdělek? Kdo by o něj nestál! Ovšem věděli jste, že můžete narazit na brigádu, při níž se poměrně snadno a rychle stanete součástí sítě kybernetických podvodníků, kteří z vás udělají tzv. bílého koně? Člověk si u nich možná slušně vydělá, ovšem riskuje trestní stíhání. V hledáčku kriminalistů se přitom čím dál častěji stávají nezletilí, jak upozorňuje kyberspecialista z Komerční banky, Marek Macháček. Ten navíc upozorňuje, že přibývá lidí, kteří se součástí podvodů stávají vědomě, ať už z důvodu lhostejnosti k druhým či z finanční nouze.
Češi patří mezi světové přeborníky v používání platebních karet. Do čeho se ovšem pouštíme s podstatně menší odvahou, je jejich nahrávání do chytrých telefonů a hodinek, důvodem jsou obavy ze zneužití. Opatrnost při placení kartou je na místě, potvrzují kybernetičtí specialisté. Druhým dechem ale dodávají, že smart technologies jsou jednou z nejbezpečnějších forem placení.
Potřebujete peníze hned a bez zbytečného papírování? S Razdva půjčkou je můžete mít na účtu už za 12 minut od schválení! Půjčte si online 10 000 až 250 000 Kč a zapojte se do soutěže o podíl z 300 000 Kč!
Zažila to snad většina z nás: Na internetu si objednáme zboží, zaplatíme za něj platební kartou, natěšeně čekáme na zásilku, jenže místo ní dorazí tak akorát zklamání. Buď dostaneme cosi, co absolutně neodpovídá slibované kvalitě, nebo nedorazí vůbec nic. Máme v takové chvíli šanci na vrácení peněz? Máme. Díky službě chargeback. Je ovšem důležité poznamenat, že na ni nelze spoléhat ve všech případech, kdy naletíme pochybným podnikavcům.
KOMENTÁŘE k článku Při odhalování kyberpodvodů pomáhají technologie: Zjistí i to, jak rychle píšete
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.