Banky.cz Články Komerční sdělení Při odhalování kyberpodvodů pomáhají technologie: Zjistí i to, jak rychle píšete

Při odhalování kyberpodvodů pomáhají technologie: Zjistí i to, jak rychle píšete

Kyberpodvody a technologie

Můžeme jim říkat Strážci peněz. Pracují pro banky a jejich denním chlebem je odhalování pochybných transakcí kyberpodvodníků, kteří využívají nejrůznějších fint k získání našich peněz. Kybernetičtí experti už spoustu z nich znají, a tak před nimi dokážou včas varovat. V neúnavné práci proti stejně neúnavným zlodějům bankovním specialistům pomáhají i moderní technologie. Díky ní dokážou zjistit nejen, z jakého počítače nebo z jaké země byla konkrétní platba zadaná, ale dokážou ověřit i to, kdo byl skutečným autorem. Třeba podle rychlosti psaní.

REKLAMA

Mobilní telefon, chytré hodinky i počítače. To všechno jsou běžní pomocníci, s nimiž vyřizujeme každodenní záležitosti včetně placení účtů. Dělají naše životy snazší a pohodlnější. A kromě toho také pomáhají při vyšetřování útoků kybernetických útočníků.

Je důležité zmínit, že se velmi často stávají i prostředkem mezi vámi a podvodníky. O tom všem se rozepisujeme v následujících řádcích.

Jde o podvod? Stačí pár kliků a je jasno

Způsobů, jak bezpečnostní specialisté v bankách mohou odhalit podvod nebo pokus o něj, je více. Může ho nahlásit klient, mohou ho objevit sami zaměstnanci bank při procházení jednotlivých pohybů anebo je na ně upozorní automatický systém, jak prozrazuje vedoucí oddělení prevence karetních podvodů v Komerční bance, Pavel Šašek: „Počítač nám ukazuje seznam alertů, tedy upozornění na nestandardní sitauce. My potom dále investigujeme a zjišťujeme podrobnosti i na základě biometrického profilu klienta.“

Věděli jste, že v Komerční bance v obavách před podovdy prověří až půl milionu transakcí denně?zdroj: KB.cz

Kyberspecialisté jsou během krátké chvíle schopni odhalit poměrně dost informací, díky nimž si během pár okamžiků udělají obrázek o tom, zda právě sledují podvod. A jaké informace to jsou?

Běžný účet s bonusem 3 000 Kč

„Používáním chytrých technologií vzniká cosi jako vaše virtuální dvojče. Každý máme specifické znaky, podle nichž jsme k rozeznání. A technologie je skenují. My tak třeba při přihlašování do internetového bankovnictví víme, jestli jste se přihlásili pětkrát, desetkrát... víme, jak rychle píšete na klávesnici nebo jak hýbete prstem po displayi telefonu,“ prozrazuje další expert z Komerčky podrobnosti Marek Macháček.

„Pochopitelně se může stát, že se systém splete. Třeba v případě, že jste unavení, nemocní nebo naopak ve stresu, se ty údaje často liší,“ dodává dále specialista.

Kdy tzv. kybernetičtí šmejdi kradou nejvíce?
Obvykle o svátcích, třeba Vánoce jsou nejexponovanějším obdobím v roce, dále o prázdninách a o víkendech.
zdroj: KB.cz

Kdo všechno ovládá váš PC?

Kybernetičtí experti na správné straně zákona pak dokážou rozpoznat třeba i situaci, kdy jste při správě peněz použili vzdálenou plochu. Právě to je přitom modelová situace jednání kyberpodvodníků, kteří se tak dokáží připojit k vašemu účtu v počítači a udělat, co právě chtějí. „Vidíme indicie, které nám prozradí, že máte právě vzdálenou plochu zapnutou, že vám někdo cizí hýbe s myší, posílá transakce do zahraničí, kam běžně neplatíte. Rozpoznat podezřelé chování nám pomáhá i transakční historie,“ dodává Marek Macháček s tím, že zjistit lze i fakt, že klient začali používat nový telefon nebo nový software či prohlížeč.

Běžný účet od mBank zdarma

A všechny, kteří si pečlivě střeží své kybernetické soukromí, ujišťuje: „Pro běžné občany to může znít jako špiclování. Ale obvykle to všechno sleduje systém, který nás upozorní jen v případě, že různé kombinace všech faktorů překročí nastavené hodnoty. Jsou to možnosti, které používáme výhradně v případě potřeby ochrany peněz klientů a jsou ohromně nápomocné.“

„Vůbec nejlepší je samozřejmě chovat se preventivně, aby k žádným pochybným transakcím — ať už z účtu na účet nebo prostřednictvím platebních karet — nedocházelo. Denně nastavujeme pravidla pro udržení peněz v bezpečí. A pokud přece jen k útoku dojde, umíme ihned jednat. Blokujeme platební karty a klienty kontaktujeme,“ doplňuje Pavel Šašek.

Mohlo by vás zajímat: Potírání kyberkriminality? Zákony na ni nejsou připraveny v Česku ani v Unii, varují experti

REKLAMA

KOMENTÁŘE k článku Při odhalování kyberpodvodů pomáhají technologie: Zjistí i to, jak rychle píšete

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Podle čeho vybírat realitní investiční fond

Podle čeho vybírat realitní investiční fond

Díky realitním investičním fondům určeným pro drobné investory můžete do nemovitostí investovat, aniž byste jako v případě nákupu vlastní investiční nemovitosti museli mít miliony. Vaše prostředky se navíc zhodnocují bez starostí. Výběru objektů a jejich správě se totiž věnuje tým zkušených profesionálů. Navíc investujete nikoliv do jedné, ale do celého portfolia odlišných typů nemovitostí v různých zemích a s různorodou skladbou nájemců. Diverzifikace snižuje rizika, a naopak zvyšuje stabilitu výnosu v čase. Pokud se rozhodnete začít investovat do realitního investičního fondu, poradíme vám, co sledovat při volbě toho konkrétního, kterému svěříte své finanční prostředky.

Jak začít podnikat bez zbytečných průtahů

Jak začít podnikat bez zbytečných průtahů

Máte v hlavě velké podnikatelské plány, které vám však narušuje představa toho, jak budete muset dlouho řešit nejrůznější administrativní úkony? V takovém případě je koncept prodeje takzvané ready-made společnosti určený přesně pro vás. Proč je právě tento způsob tak výhodný a co všechno klientovi přinese?

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Nastanou změny v danění Bitcoinu?

Nastanou změny v danění Bitcoinu?

Změny v danění Bitcoinu vzbudily v poslední době pozornost, která je snad srovnatelná jen s tím, když Bitcoin poprvé prolomil hranici 10 000 dolarů. Čeští držitelé kryptoměn se nyní upínají na rozhodnutí poslanců, kteří mají určit, zda bude Bitcoin a další kryptoměny daněny stejným způsobem jako akcie.

Hypoteční poradce: Klíčový partner na cestě k vlastnímu bydlení

Hypoteční poradce: Klíčový partner na cestě k vlastnímu bydlení

Pořízení vlastního bydlení je pro většinu lidí jedním z největších životních kroků. Vzhledem k vysokým cenám nemovitostí je často nutné sáhnout po hypotéce. Navigace ve světě hypotečních úvěrů však může být složitá a zmatečná. Hypoteční poradce je odborník, který vám může pomoci se zorientovat v nabídkách bank a zprostředkovat nejlepší možné podmínky pro vaši hypotéku.

Zdroj fotografie: Freepik.com

Precizní práce podvodníků: Falešný web banky klient na první pohled nemá šanci poznat

Precizní práce podvodníků: Falešný web banky klient na první pohled nemá šanci poznat

Češi jsou světovými přeborníky v používání platebních karet. Nejsme ovšem jediní, kdo na ně sází. O jejich zneužití jako přímé cesty k našim penězům se neúnavně snaží i skupiny kyberpodvodníků. Ti dokážou narafičit nejrůznější situace, v nichž nás chtějí okrást. A i přes stále důraznější varování, které slýcháme ze všech stran, se jim bohužel daří. Profesionálové zkušení v oboru ochrany našich financí v kyberprostoru mají pro všechny, kdo chtějí umět včas podvody rozpoznat, několik rad. V pořadu Interview PLUS je divákům prozradil jeden z nejpovolanějších, šéf odboru prevence karetních podvodů v Komerční bance, Pavel Šašek, který upozorňuje i na falešné weby, k jejichž odhalení často vede jen drobnost.

Z naší bankovní poradny

Pojmy ve slovníku

100% Hypotéka

Půjčka, která pokryje celou koupi. Taková je 100% hypotéka. LTV této hypotéky je 100 %, což znamená, že vám banka půjčí peníze na celou odhadní cenu nemovitosti, kterou ručíte. Díky 100% hypotéce tak získáte dost peněz na nákup domu či bytu nebo například na výstavbu. Zároveň ale musíte počítat s vyšším úrokem než u menších půjček. Pro banky je totiž úvěr bez spoluúčasti klienta rizikovější, a proto jsou jeho podmínky přísnější. V současnosti navíc čeští poskytovatelé 100% hypotéky neposkytují. Česká národní banka totiž v roce 2016 zpřísnila podmínky pro získání hypotéky a jejich součástí bylo také ukončení 100% hypoték. Banky tak nabízí maximálně 90% hypotéky. Pouze u 5 % objemu poskytnutých půjček smí být LTV vyšší než 90 %. Přesto existuje možnost, jak pomocí půjčky na bydlení získat dost peněz na úhradu celé kupní ceny nemovitosti. V podstatě tedy můžete dosáhnout na 100% hypotéku. Jak na to? Musíte ručit více nemovitostmi. Kromě kupovaného bytu či domu to může být například nemovitost rodičů. Samozřejmě ale platí, že majitel této nemovitosti musí s ručením souhlasit. Díky ručení více nemovitostmi se zvýší hodnota zástavy. I při 90% či menším LTV tak získáte peníze na nákup vybraného domu či bytu. Banky navíc obvykle umožňují druhou nemovitost z hypotéky vyvázat, jakmile splatíte potřebnou část úvěru. Dál tedy ručíte pouze kupovaným domem či bytem. Další možností je dofinancovat hypotéku dalším úvěrem. Například úvěrem ze stavebního spoření. ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

90% Hypotéka

Až 90 procent z ceny nemovitosti, kterou ručíte. Přesně tolik si můžete půjčit na hypoteční úvěr. Abyste ale 90% hypotéku dostali, musíte splnit několik požadavků. Jsou to zejména základní podmínky pro získání hypotéky – tedy například: věk,příjemči bonita.Oproti nižším půjčkám ale musíte u 90% hypotéky počítat s méně výhodnými podmínkami. Protože má hypotéka pokrýt 90 procent z ceny nemovitosti, je pro banku riskantnější než menší úvěry. A proto poskytovatelé toto riziko obvykle kompenzují vyšším úrokem. Pro většinu lidí je přitom 90% hypotéka nejvyšší možná. Podle pokynů České národní banky mohou poskytovatelé víc peněz půjčit jen v 5 procentech případů. Potřebujete tak mít naspořeno alespoň 10 procent z kupní ceny. V praxi to vypadá tak, že u bytu za 3 000 000 korun získáte maximálně 2 700 000 korun. Zbytek doplatíte vy. Pokud si chcete pomocí hypotéky půjčit víc než 90 procent z ceny domu či bytu, musíte ručit více nemovitostmi. V takovém případě stoupne hodnota zástavy, ze které se půjčka počítá. Výhodou je, že se tím pádem můžete dostat na nižší LTV (obvykle do 80 %) a získáte tak nižší úrok než u 90% hypotéky. Pokud jste například původně ručili bytem za 2 500 000 korun a nyní k němu přidáte další byt ve stejné ceně, stoupne hodnota zástavy na 5 000 000 korun. U hypotéky na zmíněných 2 500 000 tak bude LTV 50 %. ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2024, všechna práva vyhrazena