Přídavky na děti od ledna 2018 vzrostou a změní se pravidla pro jejich vyplácení. Na dávku nově dosáhne více nízkopříjmových domácností. O kolik si polepší pracující?
Zatímco slevu na dani za děti čerpají téměř všechny rodiny, na přídavky na děti (vyplácené měsíčně formou sociální dávky) mají nárok jen nízkopříjmové domácnosti. Od 1/1/2018 mají na dávku nárok rodiny s příjmem do 2,7 násobku životního minima (do konce roku 2017 byla hranice nižší – 2,4). Jak spočítat životní minimum rodiny?
Matka samoživitelka s novorozencem (1. dospělá osoba v domácnosti a dítě do 6 let věku) má životní minimum 4 880 Kč. Přídavek získá, bude-li její příjem nižší než 13 176 Kč.
Průměrná česká rodina (2 dospělí a 2 děti 6-14 let) má životní minimum 10 250 Kč. Přídavek získá, bude-li její příjem nižší než 27 675 Kč.
Větší rodina se staršími dětmi (2 dospělí a 3 děti 15-26 let) má životní minimum 13 320 Kč. Přídavek získá, bude-li její příjem nižší než 35 964 Kč.
Příjmem domácnosti se rozumí čisté mzdy a ostatní příjmy všech členů domácnosti, včetně potenciálních brigád dětí. Rozhodný je průměrný příjem za poslední 3 měsíce (dříve to bylo 12 měsíců). Dokládat nárok na dávku tak musíme nově 4x ročně. Přídavky se vyplácejí na tzv. nezaopatřené děti, tedy na děti do 15 let nebo studenty do 26 let.
Doposud jednotná výše dávek bude nově záviset
na našem pracovním úsilí.
Pro nepracující:
Pro pracující:
Za pracujícího se považuje každý, kdo projeví aspoň minimální snahu nějakou brigádou (přesněji definováno jako příjem ve výši min. životního minima jednotlivce – 3 410 Kč). Mimo samotného příjmu ze zaměstnání/OSVČ se uznávají také důchody, nemocenská/mateřská, rodičovská, podpora v nezaměstnanosti/při rekvalifikaci a příspěvky na péči o osobu do 18 let věku.
Dlouhé roky Češi inflaci příliš nevnímali. Ceny zboží a služeb totiž rostly pozvolným tempem. Zlom nastal až v roce 2022, kdy inflace meziročně vzrostla o hrozivých 15,1 procenta, což byla nejhorší hodnota od roku 1993. Kupní síla peněz v uplynulých dvou letech klesla a domácnosti i firmy si dnes za své nákupy výrazně připlatí. Přečtěte si, co je inflace, jaké jsou její příčiny, jak se v uplynulých letech vyvíjela a co vše ovlivňuje.
Ať zrovna začínáte s investováním, studujete ekonomii, nebo se jen chcete vzdělat, tyhle tipy vám vytrhnou trn z paty. Dali jsme totiž dohromady pár klasických titulů i populárních novinek, které investičními základy provedou i úplné ekonomické benjamínky.
Fotovoltaickou elektrárnu lze umístit na různá místa. Nejčastěji se nachází na střechách domů, ale lze ji nainstalovat i na balkon. Poradíme vám, jaké otázky si položit před instalací, jaký výkon mají panely, jaká povolení jsou zapotřebí a kolik stojí fotovoltaická elektrárna.
V době digitální transformace má smysl mít své věrnostní karty vždy po ruce, a to bez nutnosti nosit těžkou peněženku plnou plastových kartiček. Nejpohodlnější řešení představují aplikace pro věrnostní karty, které umožňují ukládání všech vašich karet na jednom místě. Tento trend se rychle rozšiřuje, přičemž mnoho uživatelů již přešlo na používání mobilních aplikací jako je Stocard, které jsou intuitivní a snadno ovladatelné.
Výdaje za energie v rodinném domě může výrazně snížit správně navržený solární systém. Existuje několik typů solárních systémů, přičemž nejčastěji jsou instalovány fotovoltaické elektrárny. Počáteční výdaje se pohybují v řádu stovek tisíc korun. Při splnění určitých podmínek je možné získat dotaci. Jaká je aktuální cena solární elektrárny a jak rychle se tato investice vrátí?
KOMENTÁŘE k článku Přídavky na děti 2018
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.